Zavrieť

Porady

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Beata je offline (nepripojený) Beata

    Beata
    Ak neplátca vystaví plátcovi, tak musí obsahovať náležitosti podľa zákona o DPH. Predpokladám, že sa nebudete každého zákazníka pýtať, či je plátca, alebo nie a ak povie, že je plátca a nebudete mať nastavenú ERP podľa zákona, tak budete prestavovať?
    Takže si myslím, že je jednoduchšie si nastaviť pokladňu podľa zákona.

    Palino je offline (nepripojený) Palino

    Palino
    Ak doklad vystavuje neplatiteľ DPH nesmie vystaviť doklad s DPH. Pre neho platí len vyhláška č. 55/1994 Z.z. v znení neskorších predpisov o ERP. Tam je uvedené, že dokladom vyhotoveným pokladnicou je doklad, ktorý obsahuje najmenej tieto údaje:

    1. daňový kód pokladnice
    2. daňové identifikačné číslo
    3. poradové číslo dokladu
    4. dátum vystavenia dokladu
    5. názov a množstvo tovaru alebo rozsah služby
    6. cenu tovaru alebo služby
    7. celkovú cenu
    Naposledy upravil Palino : 15.07.04 at 10:54

    viktoria je offline (nepripojený) viktoria

    viktoria
    Podľa zákona o DPH tam maá byť :

    -meno (nie obchodné meno)
    -miesto podnikania aj prevádzkáreň?
    -a ostatné náležitosti

    Podľa obchodného zákonníka (ak doklad z ERP sa považuje za obchodný dokument) okrem iného aj:
    -obchodné meno
    -miesto podnikania
    -IČO
    -číslo zápisu v živ. registri

    Ak poznáte pokladnicu EURO 500, tak viete že všetko sa tam nezmestí.
    Čo mám vynechať?

    alexaneta je offline (nepripojený) alexaneta

    alexaneta
    Hlavne tam prosím vás nezabudnite dávať základ dane, pretože to nás viacerých pomýlilo že v tom §71 je s výnimkou ods.2 písm g ale táto výnimka sa netýka základu dane ale iba jednotkovej ceny, ktorá nemusí byť na doklade z ERP a taktiež tam nemusí byť meno adresa sídlo miesta podnikania príjemncu ani jeho IČ DPH ak mu bolo pridelené -výnimka ods.2 písm. b

    Katty je offline (nepripojený) Katty

    Katty
    alexi si ma ubehla, na ten základ dane všetci zabúdajú... aj pred chvílou som bola niečo kupiť a zabudli mi na paragon napísať základ tak som to tam šupla ja, inak by nebol ten doklad kompletný pre odpočítanie dane.

    Katty je offline (nepripojený) Katty

    Katty
    ale ešte by som sa chcela spýtať na tú registračku, plánujeme otvoriť predajňu a budeme povinný vystavovať doklady ERP, zaujímajú ma formy takýchto registračiek lebo som niekde videla že tieto doklady robia normálne v počítači a tlačia na tlačiarni, je to tak možné???? Stačí ak by doklad obsahoval DKP a považuje sa to za doklad z registračky alebo nie? DKP prideľuje DU na registračnú pokladnicu alebo na firmu bez toho aby si musela ERP zakúpiť?????

    Beata je offline (nepripojený) Beata

    Beata
    Palino, samozrejme, že som nemala na mysli, aby neplátca vystavil doklad s DPH! Ešte to! Skôr som mala na mysli povinné údaje, ktoré musí doklad obsahovať, ale priznávam, že som to napísala tak, ako to vyznelo - blbo :/
    Samozrejme, že súhlasím s vaším príspevkom.

    viktoria je offline (nepripojený) viktoria

    viktoria
    Ja si myslím že je možné tlačiť doklady aj cez počítač, ale v tom prípade potrebujete nejaky modul na evidenciu tržieb cez ERP, a servisný technik to musí schváliť, lebo len on môže robiť zásáhy do ERP.

    Ešte stále som nedozvedela čo presne musím mať na dokladoch Z ERP. Má tam byť obchodné meno alebo meno? Musím tam uviseť aj DIČ, a IČO?

    Katty je offline (nepripojený) Katty

    Katty
    Viki dík za radu, skúsim to ešte prezistiť čo sa týka softu.

    a podľa mňa tam musí byť obchodné meno alebo meno podla toho či ste firma alebo FO (v zákone o DPH je písané "meno...platiteľa" a keďže ide napr.o s.r.o. tak to meno je názov s.r.o. čiže obchodné meno) v prípade FO je to meno + názov ak má podľa živnostenského listu, IČO treba uvádzať s tým DIČom neviem presne

    Palino je offline (nepripojený) Palino

    Palino
    Ako som písal vo vyhláške o spôsobe vedenia evidencie tržieb elektronickou registračnou pokladnicou je v § 2 ods. 1 napísané to, čo som už uviedol. Tam je vyslovene napísané DIČ. Táto vyhláška nebola zrušená. Je tam napísané aj to, že čo je ERP a možno aj viac odpovedí na Vaše otázky.

    Aňa je offline (nepripojený) Aňa

    unavená zmenami zákonov Aňa
    V bývalom zamestnaní sme predávali tovar cez fiškálny modul, to znamená že tovar sme vyberali zo skladu cez počítač a hneď sme tlačili bločok cez kasu. Na bločku boli všetky náležitosti.

    ekin je offline (nepripojený) ekin

    ekin
    fiškálny modul je vlastne počítačová ERP - niektoré učto-softy majú prepracované vstupy i vystupy tak, ze sú prepojené. Vsetko je individuálne - treba zistit u dodávatela vlastného učto-softu, aký fišk.modul odporuča, aby dochádzalo k priamemu prepojeniu napr. na sklad...
    Udaje, ktore sa potom uvadzaju v hlavičke dodacich listov či potvrdeni z fiškálu - o tie sa postara dodávatel - on ich vám zadá do dokladov, vy ale najprv pojdete na DU s udajmi od dodavatela fiškálu, a DU poznaci do predloz.dokladov DKP, aby to bolo zaregistrovane v PC... Nie je to nic osobitne, postup takmer zhodny s nakupom a instalaciou ERP. Len to prepojenie s ucto a vystup cez klasicku alebo inu tlaciaren..

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.