Zavrieť

Porady

Dochovanie do smrti a narok na dedicstvo?

Dobry den v rodine sme 4 surodenci, otec zomrel, pricom majetok nenapisal na nikoho. O matku sa starala jedna dcera vyse rok a pol(bola za to platena). Posledne dva mesiace stravila v nemocnici kde aj zomrela. Chcel som sa spytat, ci sa to berie ako ze ju ta dcera co sa o nu starala dochovala do smrti? Ci jej z toho plynu nejake vacsie naroky oproti ostatnym surodencom?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    korela je offline (nepripojený) korela

    korela
    V takýchto situáciách by mala vyjsť morálna satisfakcia od zúčastnených po dohode.
    Príklad z rodiny:
    Veľmi súdržná rodina, päť detí si postavilo svoje domy v blízkom okolí, dcéra doopatrovala svojich rodičov v ich vlastnom dome. Bratia sa sami bez slova zhodli na tom, že na rodičovský dom si nebudú robiť nárok.

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Pokiaľ to nebolo určené závetom, tak nemá žiadne iné väčšie práva pri dedičstve.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    rado3105 Pozri príspevok
    Dobry den v rodine sme 4 surodenci, otec zomrel, pricom majetok nenapisal na nikoho. O matku sa starala jedna dcera vyse rok a pol(bola za to platena). Posledne dva mesiace stravila v nemocnici kde aj zomrela. Chcel som sa spytat, ci sa to berie ako ze ju ta dcera co sa o nu starala dochovala do smrti? Ci jej z toho plynu nejake vacsie naroky oproti ostatnym surodencom?
    Nie, ak matka nezanechala závet, dedí sa zo zákona rovnakým dielom.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ale dohodou dedičov môžete starostlivosť o matku aj zohľadniť. Ono to nikdy nie je zaplatené tak, ako keď je zamestnaná.

    Darina1234 je offline (nepripojený) Darina1234

    Darina1234
    Maria27 samozrejmä, že to nie je zaplatene ako praca, ale ked niekto zdedi za opatrovanie dom v hodnote 2 mil. sk, tak potom je aky jeho mesačný prijem? + zoberie mu jeho cely dochodok ....


    Ja si , ale myslim, že postarať sa o rodiča je normalne a prirodzene, vraciame im to, čo ony dali nám

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    zoberie mu jeho cely dochodok .
    jeden celý taký dôchodok / a ešte je málo/ zhltnú náklady na domácnosť,
    elektrika, plyn, voda, strava, lieky - / doobednajšia opatrovateľská služba, atď
    a tiež je zaujímavá situácia, keď jeden zo súrodencov sa o rodiča vôbec nestará, pritom však zháňa právnika, ako to vybaviť, aby svoj "dedičsky" podiel z nehnuteľnosti dostal ešte za života rodiča aj takíto sme my ľudia

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Darina1234 Pozri príspevok
    Maria27 samozrejmä, že to nie je zaplatene ako praca, ale ked niekto zdedi za opatrovanie dom v hodnote 2 mil. sk, tak potom je aky jeho mesačný prijem? + zoberie mu jeho cely dochodok ....


    Ja si , ale myslim, že postarať sa o rodiča je normalne a prirodzene, vraciame im to, čo ony dali nám
    Dohodnúť sa môžete aj na sume, ktorou ostatných zo zdedeného domu vyplatí. Suma nemusí byť taká ako trhová cena domu deleno počet dedičov. V dohode môže byť uvedené okrem sumy aj dokedy ostaných vyplatí ... a pod.

    tutiola je offline (nepripojený) tutiola

    obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac tutiola
    Zo zákona nemá nárok na väčši podiel na dedičstve. Zaujímalo by ma však, ako sa sestra o ňu starala. Bývali spolu, alebo mala každá vlastné bývanie. Kto sa nestara alebo nestaral o starých ľudí, ten nikdy neocení túto prácu a ešte dokáže takéhoto človeka odsudzovať.

    Nemyslím tým nikoho konkrétne len všeobecne. Viem o čom to je, lebo sama mám v opatere matku a to ani neberiem opatrovateľske. Je rozdiel starať sa o niekoho povedzme od 8.oo do 17.oo hod. a potom ide každý do svojho ako mať starého človeka 24 hodín denne doma.

    Ale k tomu dedičstvu.
    "Ja si , ale myslim, že postarať sa o rodiča je normalne a prirodzene, vraciame im to, čo ony dali nám" Skúste sa zamyslieť - ste štyria súrodenci - doakej miery ste sa podieľali na opatrovaní Vašej matky, prečo práve sestra sa o ňu starala, keď je normálne a prirodzené vrátiť rodičom čo Vám dali? Mohli ste sa podeliť aj o starostlivosť o matku, tak ako sa teraz chcete deliť o dedičstvo. Tie peniaze, ktoré ona dostávala za opatravanie sú tak nízke, že aj minimálny plat je vyšší, nehovoriac o tom, že osoba poberajúca opatrovateľske po jeho skončení nemá nárok na dávky v nezamestnanosti. Táto doba sa síce započítava do odpracovaných rokov pre dôchodok, ale nie pre dávky v nezamestnanosti.(Aspon pred 2 rokmi to tak bolo)

    Podľa zadania ste stručný a vecný človek. Myslím si, že ak si sadnete všetci k stolu, nájdete rozumný kompromis, kde by ste podľa mňa mali zohľadniť aj skutočnosť, že sa sestra o matku postarala.

    certik je offline (nepripojený) certik

    certik
    Manželia si postavili rodinný dom. Nakoľko žijú oddelene ale nie sú rozvedení, v rodinnom dome žije teraz matka so slobodnou dcérou. (manželia majú spolu 4 deti). Táto dcéra chce do tohto domu investovať a prerobiť si ho podľa jej predstáv s tým, že doopatruje matku. Matka s týmto návrhom súhlasí, ale otec nie. Ako je to v takomto prípade. Dom je manželov, čiže každý má polovicu. Môže matka prepísať tú svoju polovicu na dcéru aj napriek tomu, že otec s tým nesúhlasí? Ďakujem za odpoveď.

    elli je offline (nepripojený) elli

    elli
    certik Pozri príspevok
    Manželia si postavili rodinný dom. Nakoľko žijú oddelene ale nie sú rozvedení, v rodinnom dome žije teraz matka so slobodnou dcérou. (manželia majú spolu 4 deti). Táto dcéra chce do tohto domu investovať a prerobiť si ho podľa jej predstáv s tým, že doopatruje matku. Matka s týmto návrhom súhlasí, ale otec nie. Ako je to v takomto prípade. Dom je manželov, čiže každý má polovicu. Môže matka prepísať tú svoju polovicu na dcéru aj napriek tomu, že otec s tým nesúhlasí? Ďakujem za odpoveď.
    Ak dom nadobudli za trvania manzelstva, nema kazdy z nich polovicu, ale obaja ho maju ako celok. Hovori sa tomu bezpodielove spoluvlastnictvo manzelov, skratene BSM. V tom je vyjadrene aj to, ze podiely jednoducho neexistuju, s majetkom mozu nakladat len spolocne.
    Preto ani matka nemoze darovat "svoju polovicu" dcere - z jednoducheho dovodu, ze ziadnu realnu ani idealnu polovicu nema. Nic na tom nemeni ani situacia, ze spolu manzelia (rodicia) neziju.
    Dcera moze teda robit upravy len so suhlasom vlastnikov, ak ide o zasadnu prestavbu, upozornujem na to, ze bez ich suhlasu nedostane na vykonanie uprav ani stavebne povolenie.

    certik je offline (nepripojený) certik

    certik
    Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Ešte sa chcem opýtať jednu vec. Ak sa teda manželia spoločne dohodnú, že dom nechajú jednej z dcér s tým, že nemusí vyplatiť ostatných súrodencov, toto ich rozhodnutie je definitívne a ostatní súrodenci si nemôžu na vyplatenie čiastky z domu od sestry nárokovať. Pochopila som to správne? Ďakujem za rýchlu odpoveď.

    elli je offline (nepripojený) elli

    elli
    certik Pozri príspevok
    Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Ešte sa chcem opýtať jednu vec. Ak sa teda manželia spoločne dohodnú, že dom nechajú jednej z dcér s tým, že nemusí vyplatiť ostatných súrodencov, toto ich rozhodnutie je definitívne a ostatní súrodenci si nemôžu na vyplatenie čiastky z domu od sestry nárokovať. Pochopila som to správne? Ďakujem za rýchlu odpoveď.
    Ak to urobia zaopatrovacou zmluvou - teda prevedu nehnutelnosti na jednu z dcer s podmienkou, ze ich doopatruje (pripadne aj s urcenim podmienok, ako by si doopatrovanie predstavovali), tak surodenci po smrti rodicov nemaju ziadne naroky.
    V pripade, ze by to urobili "iba" darovacou zmluvou, mozu surodenci po smrti rodicov ziadat, aby sa to, co od nich jedna z dcer dostala bezplatne za zivota, zapocitalo proti jej dedicskemu naroku. Ludsky povedane, ak by este nieco po rodicoch zostalo (peniaze, role a pod.), z ostatneho by prakticky nededila nic.

    Pri zaopatrovacej zmluve ale zapocitanie nehrozi, lebo zapocitava sa len to, co dostal dedic od porucitela bezplatne. Pretoze zaopatrenie je urcitou formou protihodnoty, nejde o bezplatny prevod nehnutelnosti; a pokial by ho aj po smrti rodicov chceli spochybnit, museli by vratit sestre nahradu za poskytnute zaopatrenie.

    jozefhorvat je offline (nepripojený) jozefhorvat

    jozefhorvat
    Je stále platné znenie, že podľa zákona nemá nárok na väčší podiel pri dedení dedič, ktorý dochoval poručiteľa? Nedošlo k zmene od vašich posledných vyjadrení v roku 2009?

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    jozefhorvat Pozri príspevok
    Je stále platné znenie, že podľa zákona nemá nárok na väčší podiel pri dedení dedič, ktorý dochoval poručiteľa? Nedošlo k zmene od vašich posledných vyjadrení v roku 2009?
    Nie nedoslo k zmene.

    VlOlSaEv je offline (nepripojený) VlOlSaEv

    VlOlSaEv
    Dobrý deň,
    mám 89 ročnú svokru, ktorá bola až do minulého leta celkom v pohode. Žila v domácnosti so svojim 92 ročným manželom. Nechcem tu opisovať zo široka ten stav, keď žili spolu s dedkom.V tom čase sa môj manžel tiež o nich staral viac - menej sám. Od augusta min. roka mala niekoľko mozgových príhod a museli sme si ju vziať k sebe domov, nakoľko potrebuje 24-hod. starostlivosť. Musela som dať výpoveď v práci. Dedko zomrel toho roku v januári. Môj manžel má ešte 2 bratov. Okrem pár návštev v nemocnici, kde bezprostredne po príhode strávila vždy niekoľko dní, nejavia o ňu záujem. Nezavolajú, neprídu aj keď sú už obaja v dôchodku. My s manželom sme ešte v "produktívnom" veku, teda aj keď už sedím doma a pochybujem, že ešte niekedy získam prácu...myslím si, že obetujeme dosť. Ten čas nám už nikto nikdy nevráti a žiadne peniaze nenahradia! Svokra má ešte svoj byt, ktorý ešte neprešiel dedičským konaním po dedkovi. Náklady za tento byt hradíme my, odkedy je babička u nás, aj keď dedko ešte žil. To by bola debata zas o inom...Bratia nám prispeli asi tak za 2 mesiace. Babička síce má dôchodok, ale v tom je jej celá réžia: lieky, strava, hygiena...atď. Nepríde mi spravodlivé, aby synovia dedili rovnakým dielom a ako sa domôcť aspoň nejakého zadosťučinenia.., práva, alebo ako to nazvať. Ja za jej opateru dostávam 180Eur! Takže máme "vystaráno"! Ďakujem Vám aspoň za nejaké rady, ktoré by mi pomohli riešiť túto situáciu.
    Naposledy upravil VlOlSaEv : 25.02.13 at 15:40

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.