Zavrieť

Porady

Účtovanie leasingu a plynu podľa splátkového kalendára

Dobrý deň, viete mi prosím poradiť, akým spôsobom sa v JU účtuje leasing?Ja to dávam ako výdavok neovplyvňujúci základ dane, s tým že na konci roka vypočítam daňové výdavky (12/36). Robím to správne?A tiež by ma zaujímalo, či je správny takýto postup. Splátka leasingu podľa splátkového kalendára je určená vždy k prvému dňu v mesiaci. Splátka je s DPH, teda do DPHcky mi ide suma DPH az po zaplatení, alebo podľa splátkového kalendára k tomu dňu?Lebo vlastne normálne sa pohyby na DPH dejú keď dostanem faktúru - zapíšem do DPH. Tu faktúru pri leasingu nemám, tak je tykýto spôsob správny?A tiež ako je to, ak mám vystavený splátkový kalendár na rok za platbu dodávky plynu?Platí to isté?DPH keď uhradím splátku, alebo k dátumu čo je uvedený na splátkovom kalendári?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

    Luckasari
    ja uctujem leasing v JU nasledovne:
    150000 - splatka zaplatena vopred
    11 900 - mesacna splatka (sklada sa 10 000 - zaklad dane, 1 900 - DPH)

    1. leasingovu splatku:
    a) nemam narok na odpocet dane - pri platbe - bankovy vypis - prevadzkova rezia - 11 900 Sk - toto uctujem kazdy mesiac pri platbe
    b) mam narok na odpocet dane - pri platbe - bankovy vypis - prevadzkova rezia - 10 000 Sk, 1 900 Sk - DPH

    2. splatka zaplatena vopred
    - jej zaplatenie mam nauctovane ako vydavok neovplyvnujuci dan
    150000/36 = 4 166,70 Sk
    vynasobim poctom mesiacov, pocas ktorych bezi leasing v tom ktorom roku
    napr. leasing zacal 01.05. - za tento rok to bude 8 mesiacov, a teda sumu 8*4 166,70 Sk = 33 333,60 Sk zauctujem 31.12. v ramci uzavierkovych operacii do prevadzkovej rezie cez interne doklady

    Ak je narok na odpocet DPH, tak ak platite kazdy mesiac, tak pri uctovani platby sa moze zvolit automaticky zapis do evidencie DPH, ak nie, tak odporucam kazdy mesiac rucne doplnit. Ja to robim priamo pri uctovani platby, aspon na to urcite nezabudnem.

    Účtovanie leasingu a plynu podľa splátkového kalendára

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.