Zavrieť

Porady

Odstupne/Okamzite ukoncenie pracovneho pomeru

Dobry den. Chcel by som Vas poziadat o radu. Pracoval som pre zamestnavatela jednej a.s., ktory mi ponizil moj hodinovy tarif a to ihned po skusobnej dobe. Suma v pracovnej zmluve sa nezhodovala so sumou na vyplatnej paske a moj prijem tak klesol o takmer 3000Sk (100Eur). Poziadal som o vysvetlenie a stretnutie. Mal som snahu sa dohodnut a v pripade, ze nedostanem to co mam v zmluve som bol ochotny aj odyst v obojstranne vyhovujucom termine, pokial si nenajdu za mna nahradu. Na moje prekvapenie bolo mi prislubene sefom, ze dostanem nedoplatok spat a moja vyplata bude zodpovedat podmienkam dohodnutym v mojej pracovnej zmluve. Tak som si myslel, ze je vsetko ok. Nieco som aj dostal, ale nasledne na to od januara 2009 som bol na stejnej sume co sa nezhodovala so sumou v mojej pracovnej zmluve. Podaval som staznosti a stretol som sa len s ignoraciou.Cakal som a kedze v aprily2009 moja mzda sa opat nestotoznovala s prac. zmluvou podal som koncom aprila poslednu staznost a kedze nikto nereagoval v polovici maja2009 som odysiel na zaklade okamziteho ukoncenia pracovneho pomeru z mojej strany pre nevyplatenie casti mzdy. Uz som nevedel ako sa mam inak branit. Kedze mi doteraz zamestnavatel nedoplatil moje casti platou a to ani po odchode v mojom poslednom vyplatnom termine napisal som E:mail a poziadal o vysvetlenie. Odysiel som pre nevyplatenie casti mzdy a myslim, ze mam narok aj na odstupne podla pracovneho prava. Ucovnicka na moje otazky odpovedala nasledovne>

------------------------------------------------------------------------------------
Čo sa týka vašich otázok,uvádzam nasledovne:
1.Vaše okamžité skončenie pracovného pomeru podľa §69 ZP nezakladá
právny nárok na vyplatenie odstupného. V zmysle §76 má nárok na odstupné len zamestnanec, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou podľa §63ods.1 písm.a) alebo b), tj. z organizačných dôvodov, z dôvodu nadbytočnosti alebo zo zdravotných dôvodov. T
o však nie je Váš prípad, pretože vy ste skončil prac.pomer,
zamestnávateľ ho s Vami nerozviazal.
2. Doplatky oproti zmluvne dohodnutým podmienkam
- aj napriek Vašej sťažnosti o doplatenie rozdielu, nedostala som pokyn od nadriadeného na ich vyplatenie.
------------------------------------------------------------------------------------
Takze ak vas mozem poprosit o radu ako mam postupovat dalej, kedze seriozne jednanie v tomto pripade nepomohlo aj napriek mojej snahe vediet na com som. Mam teda narok na odstupne alebo nie? Co s nevyplatenou castou mzdy?
Dakujem...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Peter, pani účtovníčku by si mal upozorniť na § 69 Zákonníka práce :

    § 69
    Na začiatok

    (1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

    a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
    b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
    c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

    (2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

    (3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

    (4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

    § 70
    Na začiatok

    Okamžité skončenie pracovného pomeru musí zamestnávateľ aj zamestnanec urobiť písomne, musia v ňom skutkovo vymedziť jeho dôvod tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, a musia ho v ustanovenej lehote doručiť druhému účastníkovi, inak je neplatné. Uvedený dôvod sa nesmie dodatočne meniť.


    Ak máš v pracovnej zmluve dohodnutú výšku mesačnej alebo hodinovej mzdy a mepodpísal si dodatok k pracovnej zmluve, zamestnávatel nemôže bez tvojho súhlasu siahnuť na tieto zložky mzdy.
    Ak ti však nevyplatil pohyblivú zložku mzdy - prémie, odmeny... okamžité zrušenie prac. pomeru zo strany zamestnanca sa bude obhajovať ťažšie .

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Oceňujem za zadávateľa otázky, ale jedna otázka pre neho? prečo otváraš dve témy? Myslíš, že jedna nestačí?

    Odstupne/Okamzite ukoncenie pracovneho pomeru

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.