Zavrieť

Porady

Osvienčim

M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Neviete, či v blízkej budúcnosti niekto neorganizuje exkurziu do koncentračného tábora Osvienčim v Poľsku?

Keby som tam išiel sám, nič z toho nemám, chcel by som trošku poznať históriu tým, že pôjdem v rámci nejakej skupiny.
Usporiadat
anto anto

anto je offline (nepripojený) anto

ekonóm
Je tam možno cestovať aj samostatne, tam sa vytvárajú skupinky ľudí, ktorí majú záujem o výklad, inak je tam dostatok informačných tabúľ, ktoré informujú o jednotlivých objektoch a histórií. Kvety sa dajú kúpiť pred vchodom, je tam zakázané používanie mob. telefónov, rádií, hlasný hovor, a je potrebne sa slušne obliecť. Je to miesto piety a utrpenia veľa ľudí.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Ako sa tam dostanem? Nemáte nejakú www stránku, kde nájdem nejaké info?
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
http://www.oswiecim.pl/
tu sú nejaké linky na ich stránky
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Navštívila som Osviečim pred 15 rokmi a dodnes mám z tejto návštevy zvláštne pocity. Neodporúčam ísť samému, pretože o tak hlboký a veľmi emotívny zážitok sa treba podeliť s najbližšími. Ale čo sa týka sprievodcu,tak to naozaj nebol problém vo všetkých jazykoch a dalo sa pripojiť k skupinkám. No a aj po polsky sa dobre dorozumie, tak hoci aj k polskej skupinke sa pripojíš a ber si dobrú obuv a nech nebude príliš teplé počasie, pretože je toho veľa na chodenie. Pekný zážitok...
0 0
anto anto

anto je offline (nepripojený) anto

ekonóm
Cestou na Krakov z Trstenej je smerovka na Oswiecim,.

Tu oficiálna stránka

http://www.auschwitz.org.pl/
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Ja som bola v Oswiencime pred 45 rokmi, dodnes mám mrazenie v tele pri spomienke na premietanie filmu, a exkurziu po tábore. Je dobré, že sa ľudstvu pripomínajú hrôzy vojny i v období mieru, spomienky a pietna úcta voči tým, čo tam zostali by mali zostať v našich pamätiach. Ale myslím si, že v tomto období, keď som tam bola ja, to nebolo pre môj vek to pravé, i keď odporúčajú zobrať do Oswiencimu i mládež. Moja skúsenosť, nie!

Deti nech sa boja vojen, mamine dlane nech poláskajú svoje ratolesti, mládež nech sa zabáva, ale toto myslím si, že nemusí. Alebo som to len ja v pubertálnom veku tak prežívala?
1 0
rosemary rosemary

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

Vlasti,akoby si mi čítala myšlienky. V Osviečime som bola ako stredoškoláčka , nezanechalo to vo mne žiadne pocity, teraz na mňa dýchne hrôza keď doma za oknom počujem sirénu sanitky a rozdýcham to až keď spočítam všetky ovečky.
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Náštevu napr. Osvienčimu odporúčam každému, kto si myslí, že sa momentálne má veľmi zle.

Moje heslo: Vždy môže byť aj horšie.

Ešte odporúčam návštevu www.holocaust.cz Je tu veľa príbehov nielen z Osvienčimu.
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Ja som bol v Osvienčime asi pred dvoma mesiacmi a jedným dychom musím dodať, že som bol sklamaný. Mali sme síce sprievodkyňu Poľku, ktorá sa naučila po slovensky, ale bola taká s nervami v koncoch, afektovaná, no proste hrúza. Na konci dňa sme všetci ľutovali, že sme tam šli. Neodporúčam.
0 0
evka-janekova evka-janekova

evka-janekova je offline (nepripojený) evka-janekova

maminka už krásnych dvoch detičiek opäť začínajúca v novej práci, teraz už na druhom konci Slovenska :-) ...viac
My sa tam chystáme s vlete, pojde nás asi 20, chceme objdenať minibus, nevie mi niekto poradiť, ci sa treba nahlásiť ze prídeme a tak.

Musí to byť tak emotívny, depresívny a zároveň nezabudnuteľný zážitok, ze mi z toho už teraz behá mráz po chrbte.

..... česť pamiatke všetkým, ktorý tam boli zavraždení.....
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Ako 22 ročná som bola v Buchenwalde v Nemecku. Priamo do koncentráku som nedokázala vojsť. Úplne mi stačilo celé to prostredie vidieť zvonku. Bolo to hrozné, smutné, deprimujúce. Lenže treba si stále pripomínať hrôzy vojny, nezabudnúť na zbytočne zavraždených a utýraných ľudí, aby sa už nič podobné nezopakovalo. Spomínam si na dokumentárny film o jednej panej, ktorá v koncentráku kreslila rôzne obrazy, na to, ako rozprávala, že jej zobrali všetko - domov, rodičov, súrodencov, psa, hračky, nahnali ju do vagóna,...( a my sa cítime ukrivdení, ponížení pre malichernosti).
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

To je zaujimave. Nic v zlom, zaujima Vas historia, chcete to vidiet na vlastne oci (ludske utrpenie), chcete, aby sa to uz nikdy neopakovalo... Dokonca sa uvazuje, ze to bude povinne. Preco nie?...

Ked sa ale pred par rokmi (skutocne nedavno) rozhodovalo o tom, ci aj my sa mame podielat (Slovensky narod) na tom, aby sme sposobovali utrpenie inym, naslo sa nas asi 200 z celeho Slovenska, ktori sme vytiahli nohy z papuc, vypli telku a isli demonstrovat proti zapojeniu Slovenska do invazie do Iraku...

Pre mna velmi zaujimave... Tak chcete to vidiet zo skodoradosti (pripadne, aby ste sa utvrdili, ako sa mate dobre) alebo pretoze Vam nie je lahostajne utrpenie inych? Lebo ja mam taky dojem, ze vseobecny trend je asi takyto: Ludi vodit do koncentrakov na exkurzie, a nechat ich pokojne pozerat sa na tie sucane (Guantanamo).
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
[quote=misomiso;704356]

Pre mna velmi zaujimave... Tak chcete to vidiet zo skodoradosti ......


prosím ťa Mišo, teda ty máš ale nápad, že tam chcú ísť zo škodoradosti z akej škodoradosti? nechápem. čo je natom, že to chcú vidieť na vlastné oči, je to asi určité iné vidieť to vlastné oči, alebo to vidieť v telke. v skutočnosti tam byť, to má určite svoje čaro, teda chcem povedať, že asi vžijú do ich koži a viem si to predstaviť aké to tam musí byť deprimujúce, vedieť, že koľko ľudí tam prišlo o život. skôr by som povedala, že zo zvedavosti tam chcú ísť a vidieť to na vlastné oči.
ale ja osobne by som tam rozhodne nešla, ja mám aj mindráky z toho keď počujem o takýchto veciach, nieto aby som na také miesto šla. stačilo mi ,keď minule ukazovali toho tábora len bránu, už mi z toho bolo špatne. to človek hneď vidí pred sebou tých ľudí..... jaj zle je o tom aj hovoriť

uff to tam musí byť veľmi deprimujúce
Naposledy upravil Barbara : 10.04.08 at 12:15
0 0
evka-janekova evka-janekova

evka-janekova je offline (nepripojený) evka-janekova

maminka už krásnych dvoch detičiek opäť začínajúca v novej práci, teraz už na druhom konci Slovenska :-) ...viac
misomiso Pozri príspevok
To je zaujimave. Nic v zlom, zaujima Vas historia, chcete to vidiet na vlastne oci (ludske utrpenie), chcete, aby sa to uz nikdy neopakovalo... Dokonca sa uvazuje, ze to bude povinne. Preco nie?...

Ked sa ale pred par rokmi (skutocne nedavno) rozhodovalo o tom, ci aj my sa mame podielat (Slovensky narod) na tom, aby sme sposobovali utrpenie inym, naslo sa nas asi 200 z celeho Slovenska, ktori sme vytiahli nohy z papuc, vypli telku a isli demonstrovat proti zapojeniu Slovenska do invazie do Iraku...

Pre mna velmi zaujimave... Tak chcete to vidiet zo skodoradosti (pripadne, aby ste sa utvrdili, ako sa mate dobre) alebo pretoze Vam nie je lahostajne utrpenie inych? Lebo ja mam taky dojem, ze vseobecny trend je asi takyto: Ludi vodit do koncentrakov na exkurzie, a nechat ich pokojne pozerat sa na tie sucane (Guantanamo).
jáááj, tak to je od teba hnusné....

neviem co tam vedie iných ludí, mna tam vedie zvedavost, fascinuje ma všetko z 2. sv. vojny, filmy, dokumenty, príbehy, fotografie.
Udivuje ma, ako mohol jeden vyšinutý chlap (hitler) sfanatizovať toľkých ľudí a poštvať ich proti židom a ostaným.

Neviem, či dokáze by niekto škodoradostný, ked stojí pred bránou: ARBEIT MACHT FREI
Pre mna to bude nezabudnuteľný zážitok, a budem si viac vážiť čo mám, lebo viem aké je všetko neisté.

Pa
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

misomiso Pozri príspevok
To je zaujimave. Nic v zlom, zaujima Vas historia, chcete to vidiet na vlastne oci (ludske utrpenie), chcete, aby sa to uz nikdy neopakovalo... Dokonca sa uvazuje, ze to bude povinne. Preco nie?...

Ked sa ale pred par rokmi (skutocne nedavno) rozhodovalo o tom, ci aj my sa mame podielat (Slovensky narod) na tom, aby sme sposobovali utrpenie inym, naslo sa nas asi 200 z celeho Slovenska, ktori sme vytiahli nohy z papuc, vypli telku a isli demonstrovat proti zapojeniu Slovenska do invazie do Iraku...

Pre mna velmi zaujimave... Tak chcete to vidiet zo skodoradosti (pripadne, aby ste sa utvrdili, ako sa mate dobre) alebo pretoze Vam nie je lahostajne utrpenie inych? Lebo ja mam taky dojem, ze vseobecny trend je asi takyto: Ludi vodit do koncentrakov na exkurzie, a nechat ich pokojne pozerat sa na tie sucane (Guantanamo).
Podľa mňa je veľmi užitočné a potrebné navštíviť takéto miesta. Ľudia nesmú zabudnúť na tie hrôzy, ktoré boli schopný vykonávať ľudia... Stačilo aby prišlo k moci pár fanatikov a ostatní sa pridali...
Invázia do Iraku mala predísť tiež niečomu podobnému. Či už to bol Hitler, Ceausescu, Stalin... boli to choré hlavy, ktoré napriek tomu dokázali namotivovať ľudí k hrozným činom. Pravdaže je veľmi smutné, že tí ľudia toho boli schopný, ale keby nebolo práve tých pár vodcov, tak by sa to asi nestalo. Teraz nám to môže slúžiť ako príklad do budúcna, aby sme takýchto netvorov dokázali včas „stopnúť. Saddam Hussein bol tiež netvor. Zabil tisíce ľudí a vysielal signály, že v tom bude pokračovať... Nebolo by lepšie keby aj v Hitlerovom prípade prišiel niekto a by ho zastavil skôr ako s tým začne??? Je ľahké hrať sa na fantastického, ale je veľká zodpovednosť zakročiť...
Momentálne je celá Európa fantastická a súcitná... A teší sa bezpečnosti, ktorú jej zabezpečuje tá nenávidená Amerika. No keď si to tak zoberieme, tak väčšina Európy aj s celou OSN vytvára zdanie tých lepších. Nechápem ako môže niekto vysloviť niečo ako: „Je to ich vec a nemá sa im do toho nikto miešať... Keď ho tam majú (Saddáma Husseina), tak im asi vyhovuje...“ Tak ale potom podľa toho by ani nám nemali pomôcť iné krajiny v boji proti fašizmu. Viete si to predstaviť, ako by to tu teraz vyzeralo?

Len na zamyslenie sem pripájam jeden článok: http://www.htm2pdf.co.uk/output/2008/3/776619fb-245e-4f49-96ab-1a335eb297ab.pdf
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Bastian, tí diktátori sú dobrí. Škoda, že mnohí nerozumejú tej paródii na Hitlera.

Ale chýba ti tam ešte jeden, podobnej povahy:

http://youtube.com/watch?v=TxMmlhgEkTQ
0 0
Miriam.x Miriam.x

Miriam.x je offline (nepripojený) Miriam.x

Bastian Pozri príspevok
Podľa mňa je veľmi užitočné a potrebné navštíviť takéto miesta. Ľudia nesmú zabudnúť na tie hrôzy, ktoré boli schopný vykonávať ľudia... Stačilo aby prišlo k moci pár fanatikov a ostatní sa pridali...
Invázia do Iraku mala predísť tiež niečomu podobnému. Či už to bol Hitler, Ceausescu, Stalin... boli to choré hlavy, ktoré napriek tomu dokázali namotivovať ľudí k hrozným činom. Pravdaže je veľmi smutné, že tí ľudia toho boli schopný, ale keby nebolo práve tých pár vodcov, tak by sa to asi nestalo. Teraz nám to môže slúžiť ako príklad do budúcna, aby sme takýchto netvorov dokázali včas „stopnúť. Saddam Hussein bol tiež netvor. Zabil tisíce ľudí a vysielal signály, že v tom bude pokračovať... Nebolo by lepšie keby aj v Hitlerovom prípade prišiel niekto a by ho zastavil skôr ako s tým začne??? Je ľahké hrať sa na fantastického, ale je veľká zodpovednosť zakročiť...
Momentálne je celá Európa fantastická a súcitná... A teší sa bezpečnosti, ktorú jej zabezpečuje tá nenávidená Amerika. No keď si to tak zoberieme, tak väčšina Európy aj s celou OSN vytvára zdanie tých lepších. Nechápem ako môže niekto vysloviť niečo ako: „Je to ich vec a nemá sa im do toho nikto miešať... Keď ho tam majú (Saddáma Husseina), tak im asi vyhovuje...“ Tak ale potom podľa toho by ani nám nemali pomôcť iné krajiny v boji proti fašizmu. Viete si to predstaviť, ako by to tu teraz vyzeralo?

Len na zamyslenie sem pripájam jeden článok: http://www.htm2pdf.co.uk/output/2008...335eb297ab.pdf
Nemáš zlé názory, v podstate s tebou súhlasím, len si myslím, že máš trochu málo infromácií - myslím o Iraku, ale to už je , táto téma o niečom inom.
0 0
Danetta Danetta

Danetta je offline (nepripojený) Danetta

dôchodkyňa
Táto téma ma oslovila. Ja som bola v Oswiecime pred 30 rokmi položiť veniec ako čl.SZM všetkým obetiam. Verte, doteraz mám z toho zimomriavky, čo sa tam stalo. Môj syn sa tam chystá s kolegami z práce aj napriek tomu, že som im povedala , že je to strašný zážitok. Ale treba pozrieť si a vzdať úctu aj na takýchto miestach. Tiež to patrí k životu,tie nevinné obete za to stoja.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Bastian Pozri príspevok
Podľa mňa je veľmi užitočné a potrebné navštíviť takéto miesta. Ľudia nesmú zabudnúť na tie hrôzy, ktoré boli schopný vykonávať ľudia... Stačilo aby prišlo k moci pár fanatikov a ostatní sa pridali...
Invázia do Iraku mala predísť tiež niečomu podobnému. Či už to bol Hitler, Ceausescu, Stalin... boli to choré hlavy, ktoré napriek tomu dokázali namotivovať ľudí k hrozným činom. Pravdaže je veľmi smutné, že tí ľudia toho boli schopný, ale keby nebolo práve tých pár vodcov, tak by sa to asi nestalo. Teraz nám to môže slúžiť ako príklad do budúcna, aby sme takýchto netvorov dokázali včas „stopnúť. Saddam Hussein bol tiež netvor. Zabil tisíce ľudí a vysielal signály, že v tom bude pokračovať... Nebolo by lepšie keby aj v Hitlerovom prípade prišiel niekto a by ho zastavil skôr ako s tým začne??? Je ľahké hrať sa na fantastického, ale je veľká zodpovednosť zakročiť...
Momentálne je celá Európa fantastická a súcitná... A teší sa bezpečnosti, ktorú jej zabezpečuje tá nenávidená Amerika. No keď si to tak zoberieme, tak väčšina Európy aj s celou OSN vytvára zdanie tých lepších. Nechápem ako môže niekto vysloviť niečo ako: „Je to ich vec a nemá sa im do toho nikto miešať... Keď ho tam majú (Saddáma Husseina), tak im asi vyhovuje...“ Tak ale potom podľa toho by ani nám nemali pomôcť iné krajiny v boji proti fašizmu. Viete si to predstaviť, ako by to tu teraz vyzeralo?

Len na zamyslenie sem pripájam jeden článok: http://www.htm2pdf.co.uk/output/2008/3/776619fb-245e-4f49-96ab-1a335eb297ab.pdf
Bastian, viem, ze nie je lahke zachovat si nadhlad, ak mame vsetci denne masirovane mozgy. Ale musim povedat svoj nazor: Husain nebol nebezpecny diktator. Mozno bol nebezpecny pre svojich oponentov doma, (mnohych dal pozabijat), ale tym sa nijako nelisil od desiatok inych vladcov, co si dnes veselo sedia vo svojich uradoch. Pre svet nebol nebezpecny, napriek tomu, ze to bol pravdepodobne (z nasho pohladu) blazon. Nemal ziadne prostriedky, ktorymi by mohol skodit, co sa nakoniec aj preukazalo.

To, ze dal zabit vlastnych oponentov je smutne a odsudeniahodne. No USA uz v Iraku zmasakrovali niekolkonasobne viac ludi, z toho vela zien a deti. Pritom velmi dobre vedeli, ze takato masakra nastane, nie su zasa taki naivni. Aj v Cine popravuju politickych oponentov, prakticky denne. USA to evidentne neprekaza, isto tam poslu aj svojich sportovcov na olympiadu. Ak sa budu o nieco starat, tak iba o to, aby sa ich obcania snad v Pekingu nenadychali smogu, nie o tych chudakov na sibeniciach. Irak nebol o nicom inom ako o rope. Dnes to vedia uz aj americania, aj ich to z casti mrzi, aj by tych vojakov najradsej stiahli, ale zas na druhej strane - do toho auta treba nieco liat nie? Aj zajtra bude treba...
0 0
Marta V Marta V

Marta V je offline (nepripojený) Marta V

My sme boli v Osvienčime minulý rok cez prázdniny, bol to skutočne zážitok od ktorého naskakovala husia koža. Boli sme individuálne, neplatilo sa tam žiadne vstupné, ale chodili sme sami bez sprievodcu. Všade sú informačné tabule, na ktorých sa dá bez problémov všetko prečítať, ale lepšie je keď si zaplatíte sprievodcu, ktorý sprevádza kolektívy. Neviem či je potrebné nahlásiť to vopred, ale kolektívy, ktoré tam boli mali sprievodcu, ktorý im robil výklad v rodnom jazyku.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať