Zavrieť

Porady

Podielové vlastníctvo v darovacej zmluve

Dobrý večer!
Prosím o radu. Mama s nevlastným otcom boli zosobášený na Ukrajine. O rok na to na Slovensku na meno môjho nevlastného otca bol kúpený byt, pričom ešte vtedy sme žili na Ukrajine (on tam žil preto, lebo tam pracoval). Pred 4 rokmi nevlastný otec daroval (darovacia zmluva) mame 1/2 bytu, pričom vzniklo podielové vlastníctvo. Medzitým mama bola nezamestnaná, ale predala na Ukrajine 2 byty, z čoho sme vlastne niekoľko rokov aj žili. Pred 2 rokmi doma začalo peklo. Nevlastný otec začal pracovať v zahraničí a začal zarábať podstatne viac. Asi práve preto sa začal k mame správať ako k slúžke, psychicky ju týrať a na mňa slovne útočiť, vyhrážať sa mi, že vyhodí ma z bytu a to rovno cez okno. Pred niekoľkými dňami nevlastný otec z bytu vyviezol polovicu nábytku a tvrdí, že aj tak všetko, čo sa nachádza v tom byte je jeho, pretože on dáva peniaze na vedenie domácnosti. Žiadosť o rozvod mama ešte nepodala, pretože nemáme kam ísť. A dnes jej nevlastný otec povedal, že on sa z bytu ani nehne.
1) Chcela by som vedieť, či nevlastný otec môže zrušiť darovaciu zmluvu?
2) Taktiež sme počuli, že nevlastný otec môže súdnou cestou pripraviť mamu o polovicu bytu a to z toho dôvodu, že byt bol nadobudnutý v čase, keď sme ešte nebývali na Slovensku.
3) Dá sa vyrovnanie riešiť súdnou cestou? Môže mu súd nariadiť akým spôsobom sa majú vysporiadať?
Vopred ďakujem za všetky odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kyblik je offline (nepripojený) kyblik

    Robotník telom i dušou kyblik
    Odpovede

    1. Darovaciu zmluvu moze darca napadnut ale ak je pravda, ze on sa sprava agresivne tak neuspeje. Dokonca rozpredavanie spolocneho majetku je proti manzelskemu spolunazivaniu. Daj si tu na Porade vyhladat "Zrusenie darovacej zmluvy" uz sa to viackrat preberalo.

    2. Ak by sa mu podarilo zrusit Darovaciu zmluvu tak ano.

    3. Ano ale s tymto by som sa obratil na pravnika.

    malysh je offline (nepripojený) malysh

    malysh
    Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
    A keď sa ešte môžem opýtať, tak ako môže rozhodnúť súd? Môže sa sa stáť, že sa tým nič nevyrieši?

    kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

    kaco11
    Nemyslím si že ti niekto povie ako rozhodne súd. Ono záleží od toho akého dobrého právnika máš. Vyhráva ten kto má lepšieho. Bohužiaľ

    elli je offline (nepripojený) elli

    elli
    kaco11 Pozri príspevok
    Nemyslím si že ti niekto povie ako rozhodne súd. Ono záleží od toho akého dobrého právnika máš. Vyhráva ten kto má lepšieho. Bohužiaľ
    Dva zakladne principy sudneho konania su:

    1. Na sude nehladajte spravodlivost, tam dostanete len rozsudok.
    2. Nie je dolezite, kto ma pravdu, ale kto ju vie preukazat.

    Teda vysledok zavisi hlavne od bodu 2, pretoze ani najlepsi pravnik nevyhra spor cez dokaznu nudzu. Nemame porotny system, a nase pravo je zalozene na dokazovani, nie na dojmoch.

    elli je offline (nepripojený) elli

    elli
    malysh Pozri príspevok
    Dobrý večer!
    Prosím o radu. Mama s nevlastným otcom boli zosobášený na Ukrajine. O rok na to na Slovensku na meno môjho nevlastného otca bol kúpený byt, pričom ešte vtedy sme žili na Ukrajine (on tam žil preto, lebo tam pracoval). Pred 4 rokmi nevlastný otec daroval (darovacia zmluva) mame 1/2 bytu, pričom vzniklo podielové vlastníctvo. Medzitým mama bola nezamestnaná, ale predala na Ukrajine 2 byty, z čoho sme vlastne niekoľko rokov aj žili. Pred 2 rokmi doma začalo peklo. Nevlastný otec začal pracovať v zahraničí a začal zarábať podstatne viac. Asi práve preto sa začal k mame správať ako k slúžke, psychicky ju týrať a na mňa slovne útočiť, vyhrážať sa mi, že vyhodí ma z bytu a to rovno cez okno. Pred niekoľkými dňami nevlastný otec z bytu vyviezol polovicu nábytku a tvrdí, že aj tak všetko, čo sa nachádza v tom byte je jeho, pretože on dáva peniaze na vedenie domácnosti. Žiadosť o rozvod mama ešte nepodala, pretože nemáme kam ísť. A dnes jej nevlastný otec povedal, že on sa z bytu ani nehne.
    1) Chcela by som vedieť, či nevlastný otec môže zrušiť darovaciu zmluvu?
    2) Taktiež sme počuli, že nevlastný otec môže súdnou cestou pripraviť mamu o polovicu bytu a to z toho dôvodu, že byt bol nadobudnutý v čase, keď sme ešte nebývali na Slovensku.
    3) Dá sa vyrovnanie riešiť súdnou cestou? Môže mu súd nariadiť akým spôsobom sa majú vysporiadať?
    Vopred ďakujem za všetky odpovede.
    1. Fyzicke nasilie sa riesi vyhladanim lekara, ziskanim potvrdenia a podanim na policiu. Tomu, kto sa dopusta fyzickeho nasilia, moze sud na navrh zamedzit pristup do bytu. Je vsak potrebne to preukazat tak, aby sud mal za osvedcene, ze k tomu doslo. Psychicke nasilie sa preukazuje podstatne tazsie, z hladiska sudov su preukazatelne jazvy na tele, ale jazvy na dusi nevidno... zial, realita.

    2. Zrusit darovaciu zmluvu moze, ale nie z dovodu, ze ste nebyvali na Slovensku. Bydlisko nie je pri posudzovani platnosti daru dolezite. A ver mi, ze kym sa sudnou cestou domoze zrusenia daru, dobre sa zapoti, a to by musel na to mat naozaj padne dovody.

    3. Ak neprispieva na spolocnu domacnost napriek tomu, ze zaraba viac, mala by matka podat navrh na sud, aby mu urcil vyzivne. Za trvania manzelstva ma byt hmotna uroven manzelov v zasade rovnaka, teda "prijem manzela+manzelky delené dvomi" pre kazdeho z nich.

    4. Vsetko, co sa nadobudne za trvania manzelstva (s vynimkou darov, dedicstva, osobneho majetku a majetku sluziaceho vykonu povolania jedneho z manzelov) je spolocne. Nezalezi na tom, aky ma kto prijem, sud vsak moze na to prihliadnut pri deleni majetku po rozvode.

    kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

    kaco11
    elli Pozri príspevok
    Dva zakladne principy sudneho konania su:

    1. Na sude nehladajte spravodlivost, tam dostanete len rozsudok.
    2. Nie je dolezite, kto ma pravdu, ale kto ju vie preukazat.

    Teda vysledok zavisi hlavne od bodu 2, pretoze ani najlepsi pravnik nevyhra spor cez dokaznu nudzu. Nemame porotny system, a nase pravo je zalozene na dokazovani, nie na dojmoch.
    lenže pokiaľ niekto nemá právne vedomie a nemá potuchy čo po ňom niekto chce, ako začať, ako si zohnať dôkazy tak mu nepomôže nič. Právnik je človek, ktorý tú profesiu vykonáva a keď ju vykonáva dobre a vyzná sa, tak sa mu podarí aj nemožné občas. Nehovorím o spravodlivosti, ale keď sa neviem pohybovať v zákone a prešvihnem napríklad nejaký termín, lehotu tak mi aj ten dôkaz bude do istej miery na dve veci.

    malysh je offline (nepripojený) malysh

    malysh
    Ďakujem za odpovede. A možem ako dôkaz, že sa mi otčim vyhráža, video, ktoré som nahrala však nahrala bez jeho súhlasu?

    Podielové vlastníctvo v darovacej zmluve

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.