Zavrieť

Porady

reálne rozdelenie pozemku

Takže... ak by som začala od začiatku:
existuje jeden pozemok-orná pôda, ktorého vlastníkmi sú 1.manžel 1/4 2. manželka 1/4, 3. 1/4, 4. 1/4

Manželia chcú svoju "polovicu" oddeliť. Môže na to slúžiť dohoda o reálnom rozdelení, nejaký spôsob vydržania, iné dohody (geometrický plán je vyhotovený), ale vlastník č. 3. s týmto nesúhlasí a 4. je mŕtvy a nie je po ňom tento pozemok prejednaný (dedičov nepoznám a asi sa o to ani nezaujímajú).
Mám zisťovať dedičov alebo platí to, že za mŕtveho človeka spravuje majetok SPF a urobiť dohodu s použitím SPF namiesto vlastníka č. 4. a vlastníka č. 3 presviedčať argumentáciou - bude SPF súhlasiť s takouto dohodou, resp. zapíše mi to kataster v takej podobe? V prípade, ak by č. 3. nesúhlasil a bude potrebné to riešiť súdom, musím za vlastníka č. 4 uviesť dedičov?
Teoretických možností je niekoľko, ale nemám tušenie, či sú realizovateľné v praxi a najmä č. 3 nebude naklonený podpisovaniu piatich dohôd, keď tie prvé štyri na niečom stroskotajú.
Ďakujem za každú inšpiráciu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    pepa78 je offline (nepripojený) pepa78

    pepa78
    Ahoj,

    riešime podobnú situáciu a asi ťa sklamem, nebude to rýchle a ani jednoduché...to, že máš vyhotovený geometrický plán rozdelenia je síce pekné, ale na kat.úrade ti tento geometrický plán nezapíšu bez toho aby si mala nejakú zmluvu o vysporiadaní spoluvlastníctva. A keď chceš mať takúto zmluvu platnú musia ju podpísať všetci spoluvlastníci, v prípade mŕtveho majiteľa jeho dediči...poradil by som ti nájsť dedičov, pomôcť im tak, že podáš za nich návrh na prejednanie novoobjaveného dedičstva a potom už len čakať, prípadne urgovať notára, ktorý toto dedičstvo dostane...po prebehnutí dedičstva budú dediči oprávnení nakladať so svojou 1/4...ináč poradím ti, spíšte zmluvu o budúcej zmluve, aby sa nestalo to čo mne, že ja som komplet všetko vybehal, mali sme ústnu dohodu o cene a zrazu, keď už bolo všetko v poriadku bola suma o 100 % vyššia ako pôvodne dohodnutá...

    Prajem ti veľa trpezlivosti a snáď sa vám to podarí.

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    Ja viem, že to nebude ľahké ani jednoduché... to je jasné. V tomto prípade ale nejde o to, že jeden (resp. dvaja) spoluvl. chce vykúpiť ostatné podiely, len chce, aby táto polovica bola tu a nie tam... Vtedy asi nemusím robiť zmluvu o budúcej zmluve.
    p.s. čo v prípade, keď spoluvlastník zomrel v zahraničí, deti mal, ale nikto nevie kde sú, čo je s nimi. úrady z ČR mi navrhli, aby som sa obrátila na naše súdy, ale fakt neviem s čím sa mám na ne obrátiť.

    vratnik je offline (nepripojený) vratnik

    vratnik
    Pre rozdelenie geom. planom musia suhlasit vsetci spoluvlastnici, mrtvy konat nemoze, preto musi byt pozemok prededeny. Inak niektora cast parcely bez pristupu na cestu / siete je prakticky bezcenna. Takze to nie je len taka formalita. U nas v rodine tiez mame taky pozemok, kde dodedenie je blokovane 2 dedicmi o ktorych nikto nevie kde su. Takze to ostatne neprededene na veky vekov.

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    veď jasné, že som ten geometrák predtým konzultovala, hádam si nedám vymerať uprostred poľa trojuholník s hviezdičkami naokolo.
    a ohľadom tých neznámych dedičov - už som videla dedičské rozhodnutie, kde bol neznámy dedič zastúpený SPF a tým pádom sa mohlo konanie ukončiť.

    reálne rozdelenie pozemku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.