Zavrieť

Porady

pedagogicke minimum

Prosim Vas, potrebujem poradit ohladom ped. minima. Kedy sa moze zacat studovat pocas VS alebo az po skonceni VS? A vobec, mohla by som si ja urobit minimum,v sept. nastupujem do 4. r. ,odbor socialna praca. Pred materskymi som ucila AJ ako nekvalifikovana,po skonceni RD by som hlavne koli detom (svojim) chcela ist opat ucit.
Da sa urobit to minimum na nejakej fakulte aj s mojim zameranim? Alebo ako to vlastne je s tym minimom,ja v tom mam nejaky chaos.
Dakujem za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ocenka je offline (nepripojený) ocenka

    ocenka
    Ahoj

    ja som v tom mala tiež chaos ale tošku ťa uvediem do obrazu
    študovať môžeš začať už v 4 ročníku VŠ. Učiť však môžeš ako kvalifikovaný pedagóg iba odborné predmety resp. tie s korých máš štátnu skúšku. na DPŠ sa podávajú prihlášky do 30. júna ale TU Zvolen ma toho roku zmenu až do 30. augusta prajem ti veľa uspechov v ďalšom živote a hlavne pevné nervy

    Erika686 je offline (nepripojený) Erika686

    Erika686
    Cize so socialnou pracou by som mohla ucit ako kvalifikovana co? Podotykam na ZS. Obciansku nauku, etiku? Alebo eventualne na SS nejaku socialnu pedagogiku? Je to tak,dobre som to pochopila- citala som nejake info na nete o dps.
    Ako ucitelka AJ,aj s ped. minimom by som bola vlastne ako nejvalifikovana. Chapem to dobre?

    ocenka je offline (nepripojený) ocenka

    ocenka
    na ZS ucit mozes iba ako nekvalifikovana aj po poukonceni DPS,možeš učiť na SŠ a učilištiach, na diplome budeš mať: Menovaná získala ped.spôsobilosť na vyučovanie odborných predmetov v odbore ........
    na stredných školách a učilištiach. neviem či ti to pomohlo ale je to na figu ja som tiež chcela učiť na ZŠ ale ako nekvalifikovaná ten plat je na figu
    Podľa vyhlášky č. 41/1996 na výučbu cudzích jazykov - v tomto prípade anglického platia aj iné "kvalifikácie" ale len do 1.9.2010. Za tie iné "kvalifikácie" sa pokladá napr. štátna skúška na štátnej jazykovej škole, resp. štátna skúška na katedrách jazykov univerzít.
    Keďže ty máš ukončenú sociálnu prácu, na to, aby si kvalifikovane mohla učiť AJ potrebuješ si urobiť DPŠ ale aj štátnu skúšku na štátnej jazykovej škole. Aj napriek tomu,že to všetko absolvuješ, podľa v súčasnosti platnej vyhlášky budeš kvalifikovaná na výučbu AJ len do 1.9. 2010!
    Preto Ti radšej odporúčam absolvovať rozširujúce štúdium AJ na niektorej vysokej škole, čo je síce omnoho náročnejšie ako štátnica na jazykovke, ale budeš mať kvalifikáciu na AJ na ZŠ a SŠ neobmedzene.

    Erika686 je offline (nepripojený) Erika686

    Erika686
    Dakujemza radu, ale ja som citala na strankach roznych skol,ze rozsirujuce studium je len pre VS s pedagogickym vzdelanim, co socialna praca nie je, Alebo sa mylim?
    Je pravda, že sociálna práca nie je pedagogický smer. Preto po ukončení sociálnej práce, resp. už počas štúdia sociálnej práce si urob DPŠ (to si zisti na materskej sociálnej práci na študijnom oddelení či sa to momentálne dá študovať). Ak by nie, tak až po ukončení sociálnej práce si urob DPŠ (väčšinou to trvá 3-4 semestre v závislosti od VŠ) a potom nastúp na rozširujúce štúdium AJ na niektorú z vysokých škôl (to trvá 2-3 roky v závislosti od VŠ). Viem, že ti to teraz môže pripadať ako "katastrofický scenár plný štúdia", ale aj ja som celý tento kolotoč absolvovala, aby som mohla byť zaradená ako kvalifikovaná angličtinárka.

    alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

    alaya1
    Erika686 Pozri príspevok
    Cize so socialnou pracou by som mohla ucit ako kvalifikovana co? Podotykam na ZS. Obciansku nauku, etiku? Alebo eventualne na SS nejaku socialnu pedagogiku? Je to tak,dobre som to pochopila- citala som nejake info na nete o dps.
    Ako ucitelka AJ,aj s ped. minimom by som bola vlastne ako nejvalifikovana. Chapem to dobre?
    erika, mam kolegynu, ktora ma skonceny ten odbor, kt.ty studujes. Koncila na Presov.univerzite soc.pracu, urobila DPS na tej istej fakulte, dostala ped.sposobilost na vyucovanie predmetu -pedagogika.
    Takze ako kvalif.ucitelka moze ucit iba na strednej skole, kde sa tento predmet vyucuje.Urobila si este etiku, ale aj tu moze ucit len na strdednej skole, vychadza sa pri posudzovani vzdy z prveho diplomu, povedali jej na studijnom oddeleni. Tak ona si urobila druhu VS- specialnu pedagogiku, 5 rokov.
    Dalsia kolegyna, ma soc.pracu na Katolickej univerzite v Ruzomberku, tam ked si dorabala DPS, dali jej urobit st.skusku z nejakeho preedmetu pre ZS.Takze je kvalif.aj pre ZS. Myslim si, ze v tom maju chaos hlavne ti, na VS.

    urad.skol je offline (nepripojený) urad.skol

    urad.skol
    ...ja si myslím,že ak si stihne urobiť jazykový certifikát v štátnej jazykovej škole,tzv malá štátnica (ine ako v štátnej jazykovej škole nemôžu byť pre školstvo)do 1.9.2010.tak bude po dokončení štúdia soc.práce a dps môcť učiť Aj,len na ZŠ kvalifikovane.Po tomto termíne(1.9.2010) musí absolvovať štúdium naplno, čiže Aj na VŠ plných 5 rokov a aj všetci ostatní...kt.by chceli učiť Aj.A v tom prípade môže učiť Aj aj na ZŠ, SŠ,VŠ
    No s týmto názorom nie celkom súhlasím. Totižto vyhláška č. 41/1996 presne určuje ako to je s odbornou - teda kvalifikovanou výučbou AJ. Jasne sa tam píše (bez ohľadu na to či ide o ZŠ alebo SŠ), že len do 1.9.2010 platí "malá štátnica" - teda tá na štátnej jazykovej škole a po tomto termíne si učitelia budú musieť doplniť vzdelanie o didaktiku cudzieho jazyka na to, aby boli zaradení ako kvalifikovaní angličtinári. To znamená, že po 1.9.2010 budú kvalifikovaní iba tí, ktorí majú ukončené 5- ročné štúdium AJ na vysokej škole, resp. rozširujúce štúdium AJ a taktiež všetci tí, ktorí ukončili 2-ročné špecializačné kvalifikačné štúdium na metodicko-pedagogických centrách.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.