Zavrieť

Porady

Marhuľový džem

Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Idem robiť marhuľový džem , už som vyskúšala aj tak , že som marhule mlela , už som mala aj marhuľový džem , že som v ňom mala väčšie kúsky marhúľ . Teraz pátram po internete a našla som tento recept . Nájde sa tu niekto , kto tento spôsob marhuľového džemu má odskúšaný .
Priznám sa , že nemám chuť a náladu pri varení džemu dlho stáť .

[hore]Marhuľový džem


Recepty » Zaváraniny a kompóty
5.5.2006

Potrebujeme:10 kg prezretých mäkkých marhúľ, 3, 5 kg krupicového cukru, šťava z 10 citrónov
Ako na to:Marhule umyte, zbavte kôstok a nakrájajte. V širokom hrnci ich varte asi 6 min., potom pridajte cukor a citrónovou šťavu. Varte ďalších 5 min., kým sa cukor nerozpustí. Potom džem nalejte do pohárov, ktoré uzavrite a otočte horednom.


Citácia zo stránky moje recepty

http://www.dobre-recepty.sk/detail/1265-marhulovy-dzem/
Usporiadat
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
Ja som tento rok zaimprovizovala a urobila som po prvý krát marhuľový džem inak, recept mám z netu: marhule odvážiť, pomlieť ( ja som mixovala mixérom ), na noc zasypať cukrom, na 1 kg marhúľ ide 1 kg kryštálového cukru a iné nič. Na druhý deň, dať variť ( cez noc pustili šťavu ), po zovretí 10 minút variť a zbierať penu, dať do pohárov ( ukladať hore dnom až do druhého dňa, tak robím všetky džemy ). Nie je to časovo náročne a džem je naozaj vynikajúci. Čo sa týka zlepšovacieho lievika z PET fľaše, tak ja pri zaváraní používam rozšírený lievik ( samozrejme vyumývaný ), ktorým sa sype soľ do umývačky riadu a pri jej kúpe je súčasťou výbavy umývačky.
6 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

časť citátu:
kačer Pozri príspevok
.......
Využila som zlepšovak, ktorý som našla tu na proade- využit z plastovej flaše lievik na nallievanie džemu do pohárov, su fakt čisté
Už pred rokmi som na to obetovala jeden lievik, ktorý som zrezala. Cez neho plním nielen džem ale aj kečup, chutney a pod. Tiež do uhoriek, kompótov na nalievanie nálevu používam lievik(nie zrezaný), zapichnem medzi ovocie a naberačkou nalievam. To kvôli tomu, aby som pred zaviečkovaním nemusela okraje pohárov utierať.
5 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Včera som varila marhuľový džem, ako inak, s cukrom. Marhule som nakrájala na drobno, po vrstvách som ich presypala cukrom a nechala stáť celý deň. Džem som varila na nerezovej panvici, 4 naberačky asi 10 minút. Uvarený džem som zberala do jednej nádoby. Keď som mala uvarenú asi polovicu, zvyšok som rozmixovala a povarila som to už o dve minúty kratšie. Až po zamiešaní a ohriatí celého džemu som plnila poháre. Zavreté poháre tiež ešte sterilizujem cca 5 minút.
5 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

81janka
Zo svojho detstva si pamätám tri veci, ktoré ma zaujali, keď moja babička varievala lekvár - prvou bol zaujímavý lis na ovocie, druhou zákaz použiť tú istú lyžičku dvakrát, iba ju znovu a znovu umyť, aby sa do hrnca nedostala ani slinka a treťou neustále opakovanie, že všetku penu treba poriadne vyzbierať a až potom liať džemík do pohárov. Prvý bod som nahradila elektrickým odťavovačom a ostatné dve dôsledne dodržiavam...
Ja mám tiež zaváracie rituály, biele ľanové utierky z plachty, zrezané lieviky rôznych veľkostí na nalievanie ba mám aj lekvárovú varešku.

Fľaše s vriacim nálevom otáčam až po chvíli a samozrejmosťou sú dlhé rukávy. Mali sme v rodine oparenia, nie síce pri zaváraní, ale som opatrná.
3 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

inak, keď spomínate slivkový, u nás sa varieva taký echt slivkový - máme na to kotol so špecialnym miešaním a mieša sa celý deň, celorodinná udalosť. Zvyčajne sa takto spacujú 2-3 košíky sliviek. A varí sa samozrejme bez cukru, len taký natur.
slivkovy.jpg  
3 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
kačer Pozri príspevok
No neviem, ja robím džem tak , že pomeliem marhule, zasypem kryštálovým cukrom cca 30dkg na 1kg , ale závisí to od sladkosti marhul, treba ochutnat, premiešam, dám na noc do chladničky, a na druhý den v dvoch hrncoch po troške varím až pokial sa neodlepuje od krajov. A to je podstatne dlhšie ako 6 minut podla prechádzajuceho receptu. Dnes som varila marhulový džem z 8l pomletej masy a babrala som sa s tým 2 hod
Využila som zlepšovak, ktorý som našla tu na proade- využit z plastovej flaše lievik na nallievanie džemu do pohárov, su fakt čisté
Robím rovnako, ale marhule nemeliem . Zbavím ich kôstok- zasypem cukrom a do druhého dňa ich nechám postáť v chladnejšej miestnosti. Džem je výborný, dokonca taký výborný, že raz sa mi podarilo pri varení zjesť skoro polovicu hotového džemu. Odvtedy trvám na tom, aby pri varení tohto džemu ( iný nerobím) bol stále niekto z rodiny pri mne, aby mi hádzal po rukách, keby som to chcela zopakovať.
2 0
babka - ježibabka babka - ježibabka

babka - ježibabka je offline (nepripojený) babka - ježibabka

kačer Pozri príspevok
Využila som zlepšovak, ktorý som našla tu na proade- využit z plastovej flaše lievik na nallievanie džemu do pohárov, su fakt čisté
Nerobila som síce marhuľový ale morušový džem a využila som tu uvedený zlepšovák. Je praktický až 2 x. Prvý krát ako je tu uvedené, že sú poháre čisté a druhý krát, že aj do malých pohárov nemusím čľupkať s malou naberačkou, ale môžem nalievať veľkou a je to raz - dva hotové. A je to !!!!
Morušový džem 013.jpg  
2 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

len ja by som si dovolila upozorniť na jednu vec - že ak chcete hustý dźem - tak nie je celkom vhodné prezreté ovocie - kvôli obsahu pektínu treba pridať aj "zelenšie"
no a také základné delenie
- džem - z celého, resp posekaného ovocia, ako Anička písala, ku koncu pridať ešte čerstvé
rôsol (marmeláda) z ovocnej šťavy - klasický príklad ríbezľový, malinový ..
lekvár - ako aj janka vyššie písala - že babka mala zaujímavý lis
keď je dobrá slivková sezóna - moja sestra varí fantastický - má na to aj špeci nádobu - reaktor si zoberiem lyžicu a 7 decový pohár, zožeriem naraz, ak ma nikto nezastaví
...
a našla som aj užitočný link k tomu https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j...70810081,d.ZGU
Naposledy upravil Katy a R : 12.07.14 at 17:08
2 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

wirgi
Ja si odkladám všetky malé fľaše, keď niečo kúpim napr. z horčice, tatárskej, chrenu ...
a keď niečo dám deťom nezabudnem aj 2x pripomenúť, že prázdne fľaše vrátiť
no to sa odkladá aj u nás - ale v rámci prepočítavania ceny skončíme napríklad u horčice a u tatárky vždy pri väčšom balení - a tak sa malé poháriky míňajú. Keď bol junior malý,tak sme mali aspoň z detskej výživy - ale na tie potom nejak nechceli pasovať vrchnáky. A teraz to už dávno neje - respektíve malý pohárik by nestačil

medzitým som našla toto http://eshop.bricol.sk/ tuším si tam vyberiem
2 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Daška fajn stránka..len kopec veci nie je skladom alebo jeden kus.....ak by niekto potreboval tmavé fľaše s tým pákovým uzáverom....nemci majú niektoré druhy piva v takých....ak by niekto z okolia z rodiny tam bol....
2 0
kačer kačer

kačer je offline (nepripojený) kačer

No neviem, ja robím džem tak , že pomeliem marhule, zasypem kryštálovým cukrom cca 30dkg na 1kg , ale závisí to od sladkosti marhul, treba ochutnat, premiešam, dám na noc do chladničky, a na druhý den v dvoch hrncoch po troške varím až pokial sa neodlepuje od krajov. A to je podstatne dlhšie ako 6 minut podla prechádzajuceho receptu. Dnes som varila marhulový džem z 8l pomletej masy a babrala som sa s tým 2 hod
Využila som zlepšovak, ktorý som našla tu na proade- využit z plastovej flaše lievik na nallievanie džemu do pohárov, su fakt čisté
1 0
KATA50 KATA50

KATA50 je offline (nepripojený) KATA50

celoživotný pedagóg
Zita5, mám pocit, že tie citróny v tvojom recepte sú na lepšie želatínovanie uvareného lekváru.
Ináč ja marhule nemixujem ani nekrájam, ale ich rukami popučím. zasypem cukrom a na druhý deň varím tak ako písali ostatní. Mám potom v ňom rôzne kúsky celého ovocia. Tiež som s ním spokojná.
1 0
81janka 81janka

81janka je offline (nepripojený) 81janka

večný študent
Ja už dlhé roky varím lekvár so želírovacím cukrom alebo so želírovacími prípravkami Gelfix - 1 kg ovocia a 0,5 kg želírovacieho cukru alebo 1kg ovocia, jeden gelfix 2:1 a pol kila klasického kryštálového cukru. Sú rýchle, husté a do ďalšej sezóny ich zjeme všetky do jedného (a nevarím ich málo)...
1 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

Majkas Pozri príspevok
Zaváram s cukrom, hodiny miešam lekvár a možno zbytočne.[/QUOTE]

veru zbytocne!dnes su uz rozne pripravky,ktore skratia nielen cas pripravy,ale su zarucene tym,ze lekvar pekne zhustne.a naviac,ked sa ovocie vari tolke hodiny,je to uz ozaj len riadna kaloricka bomba a navyse ani nie je taky chutny.
lekvar uvareny rychlo,obsahuje este aj nejake vitaminy,mozno nie zrovna vitamin C,ale ine istotne.ma krasnu farbu a super chuti.
ked to raz vyskusas,nebudes to uz robit inak.uvidis.

Mna by teda zaujímalo, ako je to najlepšie, lebo by som chcela čo najmenej chémie - ale:
1. ked sa varí iba s cukrom = dlho, stratí farbu aj voňu
2. ked sa varí s Gelfixom -je tam asi dosť chémie, nemám vedomosti, či taká miera chémie je ešte neškodná ??[/QUOTE]

uviedla som hore vyssie uz ako som varila-najprv so zelirovacim cukrom,klasickym a to myslim ze je asi najidealnejsie.
potom som skusila aj so zelirovacim cukrom 2:1 ale to uz asi je viac chemie,aj ked neni ani ten zly.
ja osobne budem uz len s normalnym zelirovacim cukrom,je to potom aj dost sladke ,netreba pridavat cukor.
a hlavne,mas raz tolko lekvaru,kolko mas ovocia,lebo mierka je 1:1 a nezvari sa to,takze ti vsetko ostava do poharov.
Naposledy upravil osky : 24.07.11 at 21:32
1 0
adi11 adi11

adi11 je offline (nepripojený) adi11

Katarina Pozri príspevok
Ešte jednu podotázku, pri varení džemu odoberáte penu? Niekto ano, niekto nie. Ovplyvní to kvalitu, alebo trvácnosť lekváru, keď sa varí len s cukrom.
..vcera som tiez varila marhulovy lekvar len s cukrom ako aj po ostatne roky a nikdy som neodoberala penu, ta sa aj s vodou pri vareni odpari a lekvar mi vydrzal aj 3-4 roky, akurat, ze po rokoch stmavol, to preto, ze som davala az 70 dkg na 1kg cukru..teraz som davala menej..tak uvidim
1 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

osky Pozri príspevok
lekvar uvareny rychlo,obsahuje este aj nejake vitaminy,mozno nie zrovna vitamin C,ale ine istotne.ma krasnu farbu a super chuti.
ked to raz vyskusas,nebudes to uz robit inak.uvidis.
zelirovaci cukor a gelfix sme vyskúšali iba raz. A už nikdy viac. Mne z toho razila umelina. Radšej stojim a miešam.
1 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

[QUOTE="osky"]
Katarina Pozri príspevok
S Gelfixom som nikdy nezavárala. Počula som, že lekvár pri styku s teplom /palacinka, koláč ../ redne. Je to pravda? Zaváram s cukrom, hodiny miešam lekvár a možno zbytočne.[/QUOTE]

veru zbytocne!dnes su uz rozne pripravky,ktore skratia nielen cas pripravy,ale su zarucene tym,ze lekvar pekne zhustne.a naviac,ked sa ovocie vari tolke hodiny,je to uz ozaj len riadna kaloricka bomba a navyse ani nie je taky chutny.
lekvar uvareny rychlo,obsahuje este aj nejake vitaminy,mozno nie zrovna vitamin C,ale ine istotne.ma krasnu farbu a super chuti.
ked to raz vyskusas,nebudes to uz robit inak.uvidis.
:-D
nemozem uverit ze som toto volakedy napisala...
vidno ze som Bola zaciatocnik.

ja uz tiez nepouzivam ziadnu zbytocnu chemiu,len celkom malo hnedeho nerafinovaneho cukru.
tento rok som uvarila z troch kilov marhul a len z pol Kila cierneho trstinoveho cukru s melasou-a je fantasticky.
varila som klasicky:
vykostkovane marhule som zasypala ciernym cukrom /kupila som ho v bio obchode na slovensku/ a nechala som to v chladnicke cez noc.
potom som to tycovym mixerom mierne zixla a v dvoch nerezvych kastrolikoch po troske zvarala na husty lekvar-to som si zbierala do väcsieho hrnca a ked bolo vsetko zvarene,masu v hrnci som premiesala ,dala na cca 3 minutky prevarit za staleho miesania a plnila som do poharov.
z tych 3 kil mi vyslo len 5 cca 2,5-3 dcl poharkov,ale taky je pravy lekvar.husty a vyborny.
na budue to skusim hodit do rury,uvidim co to spravi.
1 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

pre tych ,ktori radi experimentuju dam este recept ktory som skusala tohto roku.
v At je v obchodoch dostat tzv Zvetschkenröster.
su to vlastne take rozvarene slivy.
da sa to vsak robit j z marhuli alebo visni,tak som to skusila.

dala som na 2,5 Kila marhul,velmi zrelych len 500g cierneho melasoveho cukru/mozete si dat tmavy alebo aj biely,podla chuti/ a dala som to hned varit cele na sporak do hrnca.
za casteho miesania to treba varit na miernom ohni.
vsetko je hotove,ked sa ovocie same oddeluje,ked ho stlacite vareskou.
nie je to kompot a nie je to lekvar.
je to mierne huste,nie vsak tekute,ale nie zvarene na lekvar.
v mase su velke kusky mäkkeho ovocia.cast ovocia sa samozrejme rozpustila.
hned naliat do poharikov,preratit hore dnom a poukladat do deky.na druhy den vybrat z deky a postavit vieckom hore dnom :-)

toto je velmi dobre na teple i studene dezerty ako palacinky,lievance,psenova,krupicova alebo pohankova kasa na sladko,na wafle atd.
v At sa to jedava k tvarohovym alebo zemiakovym knedlickom-gulkam.mnam.
1 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Robievam, už som písala do mojej témy zaváranie so soľou, len večer a nechám stáť do druhého dňa, až potom varím. Podľa druhu ovocia môžeš pridať citr. šťavu.
1 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

osky
pre tych ,ktori radi experimentuju dam este recept ktory som skusala tohto roku.
v At je v obchodoch dostat tzv Zvetschkenröster.
su to vlastne take rozvarene slivy.
da sa to vsak robit j z marhuli alebo visni,tak som to skusila.

dala som na 2,5 Kila marhul,velmi zrelych len 500g cierneho melasoveho cukru/mozete si dat tmavy alebo aj biely,podla chuti/ a dala som to hned varit cele na sporak do hrnca.
za casteho miesania to treba varit na miernom ohni.
vsetko je hotove,ked sa ovocie same oddeluje,ked ho stlacite vareskou.
nie je to kompot a nie je to lekvar.
je to mierne huste,nie vsak tekute,ale nie zvarene na lekvar.
v mase su velke kusky mäkkeho ovocia.cast ovocia sa samozrejme rozpustila.
hned naliat do poharikov,preratit hore dnom a poukladat do deky.na druhy den vybrat z deky a postavit vieckom hore dnom :-)

toto je velmi dobre na teple i studene dezerty ako palacinky,lievance,psenova,krupicova alebo pohankova kasa na sladko,na wafle atd.
v At sa to jedava k tvarohovym alebo zemiakovym knedlickom-gulkam.mnam.
Osky,toto som dala do zavárania ,volám to lenivé recepty.Môžeš tam dať kombinocie ovocia,najlepšia je jahody marhule a na záver malý štamprlík vhodného alkoholu ako konzervans.
1 0
wirgi wirgi

wirgi je offline (nepripojený) wirgi

Ja si odkladám všetky malé fľaše, keď niečo kúpim napr. z horčice, tatárskej, chrenu ...
a keď niečo dám deťom nezabudnem aj 2x pripomenúť, že prázdne fľaše vrátiť
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať