Zavrieť

Porady

Dovolenka konateľa do nákladov?

poradi niekto ako sa dá zaúčtovať dovolenka do nákladov ak sa to dá
a poprípade ak šiel aj s manželkou a dvomi detmi?alebo to treba dať ako školenie?dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Etiketa Porady, bod 14.

    http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html

    tuta je offline (nepripojený) tuta

    tuta


    veronikasad Pozri príspevok
    ak si platca DPH, nemôžeš si uplatniť paušálne výdavky PHM vo výške 80 %. Musíš viesť aj knihu jázd.

    A nie je to 80 % kilometrov, ale 80 % ceny PHM, ak je auto v obchodnom majetku firmy.
    http://www.porada.sk/1084808-post33.html

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    kizic Pozri príspevok
    poradi niekto ako sa dá zaúčtovať dovolenka do nákladov ak sa to dá
    a poprípade ak šiel aj s manželkou a dvomi detmi?alebo to treba dať ako školenie?dakujem
    Skolenie ti urobi bezplatne potom danova kontrola.

    kkllc je offline (nepripojený) kkllc

    kkllc
    misomiso Pozri príspevok
    Skolenie ti urobi bezplatne potom danova kontrola.
    No neviem či až tak bezplatne.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    kizic Pozri príspevok
    poradi niekto ako sa dá zaúčtovať dovolenka do nákladov ak sa to dá
    a poprípade ak šiel aj s manželkou a dvomi detmi?alebo to treba dať ako školenie?dakujem

    Je to ich osobný/súkromný/ náklad . Dovolenka konateľa a jeho rodiny , nemá nič spoločné s firmou .Ja sa čudujem , že sa s tým aj zaoberáte .

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    Ked uz sme pri takej teme - terz su tie zmeny, nemusi sa robit kniha jazd, dava sa do nakladov 80% kilometrov. Pocul som vyjadrenie chlapikov z ministerstva financii (v mediach) ze - vsetci vieme, ako sa robili tie knihy jazd, takto to bude jednoduchsie...

    Pochopil som to tak, ze sa rata s tym, ze tych 20% jazd je (legalne) sukromnych. Tym padom mozeme veselo davat do nakladov chorvatsky benzin a naftu nie?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    misomiso Pozri príspevok
    Ked uz sme pri takej teme - terz su tie zmeny, nemusi sa robit kniha jazd, dava sa do nakladov 80% kilometrov. Pocul som vyjadrenie chlapikov z ministerstva financii (v mediach) ze - vsetci vieme, ako sa robili tie knihy jazd, takto to bude jednoduchsie...

    Pochopil som to tak, ze sa rata s tym, ze tych 20% jazd je (legalne) sukromnych. Tym padom mozeme veselo davat do nakladov chorvatsky benzin a naftu nie?
    ak si platca DPH, nemôžeš si uplatniť paušálne výdavky PHM vo výške 80 %. Musíš viesť aj knihu jázd.

    A nie je to 80 % kilometrov, ale 80 % ceny PHM, ak je auto v obchodnom majetku firmy.

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    Už som to tu tuším niekde písala - ja som do nákladov zúčtovala dovolenku v emirátoch. A nebol problém. Ono totižto pomedzi dovolenkovanie sa urobilo pár telefonátov a stretnutí s obchodnými partnermi a dokonca sa podarilo dohodnúť aj nejaký biznis, z ktorého bol aj zisk. Spracovala sa pekná správa, bolo vidieť, že cesta priniesla aj výsledky, takže nie je dovolenka ako dovolenka.
    A zrovna tento rok bol na danovej kontrole a nebola žiadna namietka.

    Darma111 je offline (nepripojený) Darma111

    Darma111
    kizic Pozri príspevok
    poradi niekto ako sa dá zaúčtovať dovolenka do nákladov ak sa to dá
    a poprípade ak šiel aj s manželkou a dvomi detmi?alebo to treba dať ako školenie?dakujem




    Inak ja som tuto otázku dostala na pohovore, že ako by som zaúčtovala jeho dovolenku na Maledivách aby to bol danový náklad... podotýkam, čisto súkromna dovolenka ale on ju chce mat v nákladoch aby znížil zisk...

    Nevychádzala som z údivu... no proste asi som hlupa ale myslela som že účtovníctvo je o niečom inom ...

    jozefstefan je offline (nepripojený) jozefstefan

    jozefstefan
    Dáša_ Pozri príspevok
    Už som to tu tuším niekde písala - ja som do nákladov zúčtovala dovolenku v emirátoch. A nebol problém. Ono totižto pomedzi dovolenkovanie sa urobilo pár telefonátov a stretnutí s obchodnými partnermi a dokonca sa podarilo dohodnúť aj nejaký biznis, z ktorého bol aj zisk. Spracovala sa pekná správa, bolo vidieť, že cesta priniesla aj výsledky, takže nie je dovolenka ako dovolenka.
    A zrovna tento rok bol na danovej kontrole a nebola žiadna namietka.

    K tomuto by som mal 3 otazky:
    Predstavme si, ze som podnikatel v oblasti stavebnictva, vlastnim stavebnu firmu. Chcem ist na dovolenku do Dubaja.

    1. idem klasicky na dovolenku, predpokladam, ze naklady nemozem dat nakladov firmy

    2. idem klasicky na dovolenku, ale budem sa tvarit, ze je to sluzobna cesta, ze hladam investorov. Ake doklady potrebujem zalozit do uctovnictva?

    3. idem klasicky na dovolenku, ale stretnem sa tam jeden-dva dni s dajakym investorom, dohodneme sa, mam kontrakt podpisany. Ake doklady potrebujem zalozit do uctovnictva?

    Alebo to iste, len s rodinou. Moja rodina este nebola v Dubaji, chceli by sme tam skocit na tyzden. Vyssie uvedene body sa opakuju.

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    jozefstefan Pozri príspevok
    K tomuto by som mal 3 otazky:
    Predstavme si, ze som podnikatel v oblasti stavebnictva, vlastnim stavebnu firmu. Chcem ist na dovolenku do Dubaja.

    1. idem klasicky na dovolenku, predpokladam, ze naklady nemozem dat nakladov firmy

    2. idem klasicky na dovolenku, ale budem sa tvarit, ze je to sluzobna cesta, ze hladam investorov. Ake doklady potrebujem zalozit do uctovnictva?

    3. idem klasicky na dovolenku, ale stretnem sa tam jeden-dva dni s dajakym investorom, dohodneme sa, mam kontrakt podpisany. Ake doklady potrebujem zalozit do uctovnictva?

    Alebo to iste, len s rodinou. Moja rodina este nebola v Dubaji, chceli by sme tam skocit na tyzden. Vyssie uvedene body sa opakuju.
    no ak začneš potom v Dubaji stavať, žiaden problém - spracuješ správu zo služobnej cesty.
    Alebo ak začneš z Dubaja voziť stavebné materialy ako piesok, tiež je to v pohode.

    Obecne, ak s Dubajom nejaký obchod spraviš, nebudeš mať až tak veľký problém to obhájiť.

    Ale ak si tu iba napríklad subdodávateľom na diaľnicu, tak to obhájoš len veľmi ťažko.

    A čo sa týka rodiny, ideálne, ak sú ostatní členovia napríklad konatelia a idu na jednania s tebou.

    No a k dokladom - do správy by som ja požadovala aspon také údaje, s akou firmou si jednal, mená obchodných partnerov, kde ste rokovali. o čom ste rokovali, aké sú výsledky, vyhliadky.

    (Nezabudnúť napríklad na taký detail ako tlmočenie...)
    pbrezovsky juj, nie je toto uy navadzanie na trestny cin kratenia dane?

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    jozefstefan Pozri príspevok
    Bude niekto kontrolovat, ci som uviedol skutocne udaje?

    A co v pripade bodu 2?
    zažila som aj také kontrolovanie.

    A je na tebe, ako zdôvodniš, že si s niekym rokoval a nič z toho. Ak bude tá cesta cez prázdniny a do chorvátska, zrejme budeš musieť použiť oveľa viac presvedčovacích schopností ako na jesen, možno v zime a niekam, kde sa stavia často.

    K dokladom do účtovníctva je to stále to isté - dobre spracovanú správu zo služobnej cesty aj s odôvodneniami. Čo a prečo. A prečo napríklad nakonie nie.
    Napríklad aj mailovu komunikaciu pred návštevou, kde si si stretnutie dohovoril.


    Dalšia možnosť je to, čo je bežné u istej nemenovanie profesie, ked ako bonus za odber produktov majú služobnú cestu napríklad na kongres do mexika, kde si možno vypočujú hodinovú prednášku o produkte a zvyšok je vlastne odmena vo forme sponzorovanej dovolenky. A ešte možno aj v nákladoch.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Ak sa čisto súkromná dovolenka preplatí z firmy, je to príjem zamestnanca. Treba ho zdaniť plus odviesť ZP.
    Potom je to normálny náklad pre firmu, inak by bolo zdanenie duplicitné - pri RUZ aj daňou sro (právnickej osoby).
    Etiketa s tou otázkou nekoliduje, akurát otázka je nešťastne formulovaná.
    Naposledy upravil KEJKA : 02.08.09 at 15:25
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    pbrezovsky preplatenie sukromnej dovolenky je z pohladu firmy naklad, ale iba uctovny.

    preplatenie dovolenky nie je danovy naklad.
    karakul ... ako súvisí takýto "náklad" s činnosťou a príjmami firmy ????
    pbrezovsky to uz si musi pan konatel obhajit pri danovej kontrole sam..
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.