Zavrieť

Porady

triedenie a zoradenie v exceli

Dobrý deň, potreboval by som poradiť. Mám súbor v ktorom mam dva listy. v jednom mam tabulku ktora obsahuje kod tovaru a nazov tovaru. V druhom liste mam kod tovaru nazov, mesiac, pocet atd..., potreboval by som údaje listu dva priradiť vsetky stlpce do listu 1. Potreboval by som asi nieco take: vyhladať a priradiť kod listu 1 ak ho najde v liste 2 nech ho skopiruje do toho riadku pod aktualny mesiac. vie mi niekto s tym poradiť?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    milanhuhu Pozri príspevok
    Dobrý deň, potreboval by som poradiť. Mám súbor v ktorom mam dva listy. v jednom mam tabulku ktora obsahuje kod tovaru a nazov tovaru. V druhom liste mam kod tovaru nazov, mesiac, pocet atd..., potreboval by som údaje listu dva priradiť vsetky stlpce do listu 1. Potreboval by som asi nieco take: vyhladať a priradiť kod listu 1 ak ho najde v liste 2 nech ho skopiruje do toho riadku pod aktualny mesiac. vie mi niekto s tym poradiť?

    Ďakujem
    Použi funkciu VLOOKUP, ak chceš bližšie prilož konkrétny súbor alebo aspoň časť.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    milanhuhu Pozri príspevok
    ako sem môžem priložiť súbor?
    da sa to, ked das formatovat odpoved, ale zjavne - kedze si nova, este nemozes, da sa to az asi po 10 prispevkoch

    skus to zavesit niekam na web, ja ti to sem prilozim

    milanhuhu je offline (nepripojený) milanhuhu

    milanhuhu
    neviem kde by som ho mohol dat. mozem ti ho poslat na mail? alebo mi poslite prazdny mail na: milan.huska @ gmail . com
    Ďakujem

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    milanhuhu Pozri príspevok
    neviem kde by som ho mohol dat. mozem ti ho poslat na mail? alebo mi poslite prazdny mail na: milan.huska @ gmail . com
    Ďakujem
    poslane, cakam ....

    mpca je offline (nepripojený) mpca

    bla bla.. koho to zaujíma? mpca
    Prikladam subor,,,,, a neviem si snim zatial rady

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    mpca Pozri príspevok
    Prikladam subor,,,,, a neviem si snim zatial rady
    Môže to byť takto? Je to veľké.

    V liste2 som zlúčil mesiac a kod do stlpca A. Pre istotu som medzi ne vložil aj text "Mesiac". Tak vznikla asi jednoznačná hodnota (nemala by sa opakovať, ak si nezadal pre jeden kod dvakrát ten istý mesiac) Tento stlpec si môžeš skryť.
    Vyplnená oblasť je pomenovaná "Tabulka" pri zväčšení ju treba upraviť.

    A potom je použitie funkcie dosť jednoduché, aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá. Vzorce C4,D4,E4 potom skopíruj až do koncy riadku, a potom celý riadok až dolu do konca.
    Naposledy upravil marjankaj : 14.07.09 at 23:49

    PaloPa je offline (nepripojený) PaloPa

    PaloPa
    marjankaj Pozri príspevok
    Môže to byť takto? Je to veľké.
    Jano použil VLOOKUP, ja skúsim tiež pridať nejaké možnosti i s komentárom:

    1) Použiť kontingenčnú tabuľku. Najpreferovanejší spôsob:
    a) jednoducho urobiteľné - na pár klikov
    b) jednoducho upraviteľné zobrazenie výstupu (viď príklad)
    c) veľkosť súboru sa zväčši iba nepatrne (pôvodný súbor 431 KB, s KTG 472 KB)
    d) aktualizácia pri zmene dát - 2 kliky (klik pravým tlačítkom myši vo vnúti KTG, zvoliť voľbu "Obnova údajov / Refresh data"):

    2) Použiť funkciu SUMIF.
    výhodné v prípade, že daný kód a mesiac by sa v "list 2" zopakovali
    NEVÝHODA - súbor napuchne - min 10 x

    (v príklade pre prehľadnosť ponechaný v "list 1" pomocný kód, stĺpec mesiac by dal dať celkom preč)

    TIP
    : vhodné pre rôzne účtovné štatistiky, v podmienke sa dá pekne využívať hviezdičková konvencia - sumáre za syntetiku - analytiku účtov, resp za celú skupinu účtov 5*, 6* ...


    3) Použiť funkciu VLOOKUP. - NAJPRACNEJŠIE RIEŠENIE
    - treba ošetriť stav - nenájdem (vo vzorci jednej bunky kombinácia funkcií IF, ISERROR A 2X VLOOKUP)
    - vzorec sa stáva neprehľadným
    - pre kopírovanie vzorca do celej tabuľky treba pripraviť absolútne a relatívne odkazy na vyhodnocované bunky (abs. odkaz - znak $)
    NEVÝHODY
    - súbor napuchne - min 10 x
    - neošetrí stav, že daný kód a mesiac by sa v "list 2" zopakovali

    SPOLOČNÉ NEVÝHODY pre 2 a 3
    - je nutné pripraviť pomocný stĺpec (kombinácia kód + mesiac)
    - zdĺhavé prepočítavanie celého zošita pri operáciach typu Autofilter

    Palo

    (Jano, len ma prosím nepošli na odstrel, tiež som urobil 1. verziu cez VLOOKUP :-))
    Naposledy upravil PaloPa : 14.07.09 at 23:50

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.