Zavrieť

Porady

Paradajky - žltnutie listov, choroby

cholerický drak s váhavým srdcom alebo váhavý drak s cholerickým srdcom.... ?????? ...viac
Ahojte, mám na parapetnej doske z vonka kochlíky s paradajkami. Sú to bálkónové alebo aj črepníkové paradajky. ALE... Zrazu mi začali žltnúť listy a hromadne. Neviete mi poradiť čím to je? Je to na západnej strane čiže od obeda do večera svieti na ne slnko, polievam ich normálne. Ďakujem
Naposledy upravil arizona : 25.06.10 at 19:24
Usporiadat
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

ellzorro Pozri príspevok
Vie mi prosim niekto poradit? Prvy rok sa dala na pestovanie paradajok a teraz mi zacali vadnut listky rastliniek a na jednej z nich mi dokonca zozltli... Co s tym? Vopred dakujem za odpoved.
Môže byť viac dôvodov. Vädnutie môže spôsobiť napr. nejaký škodca ktorý obhrýza korene, môžu mať plieseň, veľa alebo málo vlahy. Môžu mať málo alebo veľa hnojiva. Nedá sa to presne určiť. Ja mám pekné zelené, ale niektoré listy sa skrúcajú. Viem že je to podľa odrody, táto odroda to robí pravidelne.
2 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

PjotrKing Pozri príspevok
ja by som sa tiež chcel opýtať : to striekanie listov nerobí nejakú škodu aj dozrievajúcim plodom ? predsalen, je to postrek..
Dík vopred za odpoveď..
- dnes mi prišli 2 paradajky (asi 1,5 mesačné) a 4 papriky.. Už som ich aj presadil do väčšieho, tak uvidím... okrem iného mám už ročné citrusy, len neviem či budú dobré podmnienky na pestovanie oboch na jednom (zasklennom) balkóne... Citrusy potrebujú vlahu (rosim ich) a par. s papr. suchšie prostredie.. čo myslíte ?
Na kazdom postreku mas navod a ochrannu dobu,takze ju treba precitat a dodrziavat.Je zbytocne kupovat extra silne postreky s dlhou ochr.dobou.

Vlhke,teple prostredie moze sposobovat, ze sa ti chytia vosky,prip.plesne...
Rajciny neros na list.
Ak mas moznost vetraj, to ani citrusom neuskodi.
1 0
veva.. veva..

veva.. je offline (nepripojený) veva..

Postrekovala si ich už tento rok proti plesni?
0 0
veva.. veva..

veva.. je offline (nepripojený) veva..

Ak by to bola pleseň, tak ich postriekaj prípravkom acrobat mz. Jeden vrchnáčik z plastovej fľaše na 2l vody. Mám to odvážené. Je to jeden z mála prípravkov, ktoré zastavia šírenie plesne. Môžeš to použiť aj na uhorky a tiež pomôže aj zemiakom. A ešte jedna vec, rajčiny nepolievaj studenou vodou.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Ak si nerobila preventívny postrek ( ja používam Cupricol) , tak sa už asi nedajú zachrániť. Trochu predlžiť môžeš tak, že obstriháš všetky napadnuté listy. Z listov často plesen prejde aj na plody. Ak by sa pleseň moc rozšírila,predísť tomu môžeš tak, že polozrelé plody obtrháš a necháš dozrieť na slnku.

Mnohé choroby a škodcovia spoločne napádajú rajčiak jedlý aj zemiaky. Spoločné choroby: vírusového pôvodu z hubovitých chorôb sú to najmä alternáriová škvrnitosť a pleseň. Všetky spomínané choroby z hľadiska bionómie sú identické s chorobami na zemiakoch. Aj škodcovia môžu byť spoloční, ako sú vošky, strapky a rad ďalších. Chemická ochrana vzhľadom na tieto skutočnosti sa vykonáva tými istými prípravkami aj v koncentrácii ako u zemiakov. Termín ošetrovania chemickými prípravkami môže byť rozdielny. Tak ako u zemiakov, tak aj rajčiaka jedlého najnebezpečnejšou chorobu je pleseň zemiaková (Phytophthora infestans), ktorá je spoločnou chorobou obidvoch plodín. Aj spôsob škodlivosti je podobný. U zemiakov je takmer likvidovaná nadzemná časť, teda listová plocha a hľuzy, u rajčín listová plocha rastliny a plody. Z tohoto dôvodu pri pestovaní rajčín v poľných podmienkach je veľmi dobré, aby sa rajčiny pestovali, pokiaľ je to možné, čo v najväčšej vzdialenosti od zemiakov. Zdroj nákazy je pravdepodobnejší u porastov zemiakov. Spóry plesne zemiakovej veľmi ľahko infikujú rastliny rajčiaku, keď tieto nie sú preventívne chemicky ošetrené fungicídnymi prípravkami. Preventívne chemické ošetrovanie proti plesni zemiakovej na rajčinách sa vykonáva súčasne s ošetrovaním na zemiakoch, vrátane použitých fungicídov a počtu ošetrení. U rajčín je veľmi dôležité dodržiavať pri aplikácii fungicídov ochrannú dobu, nakoľko na rozdiel od zemiakov zberáme plody na rajčinách. Je dosť veľkou chybou u drobných pestovateľov, že nakupujú plantu rajčín bez znalosti pôvodu a odrody. Zvyčajne takto nakupovaná planta je napadnutá vírusovými chorobami, ale aj hubovitými chorobami. Najlepšie je vypestovať si plantu v domácich podmienkach s osivami, ktoré sú uznané a predávané v záruke v malých baleniach, kde je označený výrobca, odroda, skorosť, stupeň množenia a či je to odroda kríčkového tvaru, alebo kolíková. Výskyt plesne zemiakovej na rajčiaku je najväčší, keď je rok s častými výdatnými zrážkami, keď je vyššia relatívna vlhkosť vzduchu a keď sú výdatné ranné rosy. Pri opačnom priebehu počasia, teda slnečné s vyššími teplotami s menšou, ale rozloženou zrážkovou činnosťou, výskyt je podstatne menší. Inkubačná doba je veľmi rozdielna a veľmi závislá na relatívnej vlhkosti vzduchu a teplote. Napríklad pri teplote + 10 oC je inkubačná doba 120 hodín, ale pri teplote + 25 - 30 oC je iba 78 hodín. U rastlín rajčiaka, ktoré sú prehnojené dusíkom, čím nie je vyvážená výživa, sú pletivá rastliny riedke, je väčší predpoklad výskytu, hlavne čo do rozsahu ako u rajčín, ktoré majú vyváženú výživu. Najlepšie je vykonávať chemickú preventívnu ochranu podľa signalizácie .

Niektoré fungicídne prípravky, dávky, koncentrácie a ochrannú dobu:
- ACROBAT MZ WG, koncentrácia 0,2 - 0,25 %, ochranná doba 21 dní.

- BRAVO 500, koncentrácia 0,3 %, ochranná doba 7 dní, neúčinkuje na čerň.

- DITHANE M 45 a NOVOZIR MN 80, koncentrácia 0,2 %, ochranná doba 21 dní.

- CHAMPION 50 WP, koncentrácia 0,5 %, ochranná doba 7 dní.

- KUPRITOX 20 DKV, koncentrácia 0,5 %, ochranná doba 7 dní.

- KUPRIKOL 50, koncentrácia 0,6 - 0,7 %, ochranná doba 7 dní.

- RIDOMIL Plus 48 WP, koncentrácia 0,25 %, ochranná doba 10 dní. Prípravok sa môže aplikovať maximálne 2x za sezónu.
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
Niekedy žlté listy znamenajú aj nedostatok železa v hnojive- hlavne to býva v období rodenia.
0 0
pasuliatko pasuliatko

pasuliatko je offline (nepripojený) pasuliatko

cholerický drak s váhavým srdcom alebo váhavý drak s cholerickým srdcom.... ?????? ...viac
Bionda Pozri príspevok
Niekedy žlté listy znamenajú aj nedostatok železa v hnojive- hlavne to býva v období rodenia.
odkedy majú plody odvtedy žltnú.
0 0
pasuliatko pasuliatko

pasuliatko je offline (nepripojený) pasuliatko

cholerický drak s váhavým srdcom alebo váhavý drak s cholerickým srdcom.... ?????? ...viac
nepovedala by som,že to je plieseň. len sú žlté a potom uschnú
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
Skúsila by som aj listové hnojivo, nám takto na začiatku začali žltnúť listy nektarinky- malý strom, veľa plodov- aj prebierku sme rapídnu museli urobiť, po pohnojení listov, to už nie je.
0 0
pasuliatko pasuliatko

pasuliatko je offline (nepripojený) pasuliatko

cholerický drak s váhavým srdcom alebo váhavý drak s cholerickým srdcom.... ?????? ...viac
Bionda Pozri príspevok
Skúsila by som aj listové hnojivo, nám takto na začiatku začali žltnúť listy nektarinky- malý strom, veľa plodov- aj prebierku sme rapídnu museli urobiť, po pohnojení listov, to už nie je.
to dostanem kúpiť listové hnojivo?tak sa to volá?
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
v každých slušných záhradkárskych- mám skúsenosti dobré Cererit- dnes je už veľký výber. Dobrý je aj na zálievky- podporuje rast plodín. Ale videla som aj v Baumaxe......
0 0
pasuliatko pasuliatko

pasuliatko je offline (nepripojený) pasuliatko

cholerický drak s váhavým srdcom alebo váhavý drak s cholerickým srdcom.... ?????? ...viac
Bionda Pozri príspevok
v každých slušných záhradkárskych- mám skúsenosti dobré Cererit- dnes je už veľký výber. Dobrý je aj na zálievky- podporuje rast plodín. Ale videla som aj v Baumaxe......
ďakujem
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
Pasuliatko, nie je zlé hneď od počiatku okrem pravidelných postrekov, hnojiť- dobrý je kravský granulovaný hnoj, alebo aj NPK, či ten Cererit.... My aj mladým ovocným stromkom za lopatku ku koreňom nasypeme ešte z jari....... a zdá sa, že sa im darí- majú 3-4 roky a úroda je krásna- teda ešte bude ( jablone, nektarinky, slivky.... ) DOkonca dobré je trochu NPK sypnúť aj k papričkám do črepníčkov! ( tie obzvlášť trpia žltnutím pri nedostatku nejakých prvkov)
0 0
veva.. veva..

veva.. je offline (nepripojený) veva..

1. Ešte ma napadlo, že či nemôžu byť spálené od slnka.
2. Kvalitnejšie listové aj koreňové hnojivo ako CERERIT, alebo SLOVCERIT je hnojivo HARMAVIT. Obsahuje viac stopových
prvkov.
0 0
veva.. veva..

veva.. je offline (nepripojený) veva..

Dobré by bolo, keby si vložila foto.
0 0
pasuliatko pasuliatko

pasuliatko je offline (nepripojený) pasuliatko

cholerický drak s váhavým srdcom alebo váhavý drak s cholerickým srdcom.... ?????? ...viac
jasne zajtra pridám foto. na to som aj myslela ale nie všetky paradajky sú také. z 8mich asi 4
0 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

pasuliatko Pozri príspevok
to dostanem kúpiť listové hnojivo?tak sa to volá?
PARALUX je tiež listové hnojivo
0 0
veva.. veva..

veva.. je offline (nepripojený) veva..

Valčake Pozri príspevok
PARALUX je tiež listové hnojivo
1dl odmerka ide na 18-20l vody. Z časti pôsobí aj proti plesniam. Má tú výhodu, že po postriekaní netreba čakať niekoľko dní. Plody stačí umyť a môžu sa jesť. Stojí asi 3€. Ja som ho ešte neskúšala, ale už ho mám.
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Ja používam kristalon na kvet a plody, mám na balkóne paradajky, sú už vyše mňa, tak som musela zastrihnúť. Krásne plody aj listy. Tie listy od zeme postupne režem, lebo je to húšťava, nechávam len vrchné tak 3 rady, aby sa presvetlili. Ešte som takto paradajky nepestovala, ale je to nádhera. Musím sa naučiť vkladať foto, to bohužiaľ, ešte neviem.
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
Najdôležitejšie je aspoň nejaká výživa - hnojivo- ako žiadne určite sa to ukáže aj na kvalite plodov.......
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať