Zavrieť

Porady

Staré záväzky v JÚ

Prosím o informáciu, máme v JÚ nejaké nezaplatené Fa z r.2001, čo sa každý rok prehadzovali ako záväzok v koncoročnom výkaze. Niekto tu už spomínal, že po troch rokoch môžu byť záväzky premlčané a v JÚ nejdú ako pripočítateľná položka, pretože neboli zahrnuté do výdavkov. Chcela by som sa ich zbaviť pred prechodom na PÚ, tak mi poraďte, ako to urobiť s tým premlčaním? Na základe akého predpisu tá trojročná lehota? Díky vopred.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    myslím, že tá trojročná lehota je podľa zákona o dani z príjmov, ale mala by platiť iba pre podvojné účtovníctvo, nie pre jednoduché. Aj ja mám takéto pohľadávky v JÚ od roku 1999 a vždy ich iba prehadzujem z roka na rok.

    Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

    Luckasari
    taketo pohladavky, sa jednoducho vyradia z evidencie pohladavok, v jednoduchom ucte sa o nich vlastne neuctuje, lebo sa uctuje len o uhradach
    ak uz naozaj viete, ze vam ich nezaplatia, a posielali ste upomienky, a nic (ja som uz aj sudom hrozila mojim veritelom, zatial som ale na sud nikoho nemusela dat), tak si ich vyradte z evidencie s vasim komentarom, v podvojnom ucte by to bolo ine, lebo tam sa uctovalo o vynosoch, ale tu v jednoduchom je to ozaj LEN EVIDENCIA

    Fajdy je offline (nepripojený) Fajdy

    Fajdy
    Pri pohľadávkach treba vymedziť, čo ide v PÚ do výnosov a všetky pohľadávky (bez DPH) sa zaúčtujú do výnosov 491/681 - Zmena metódy. Je to výnos a vstupuje do ZD.

    Pri knihe záväzkov
    - vytvoriť sólo AÚ k 321 vyčísliť, oceniť zásoby, ktoré ste už spotrebovali a
    nebola vykonaná úhrada
    - záväzky za prijaté služby,
    - hrubé mzdy za december
    - poistné odvody zamestnávateľa
    zaúčtovať 581/491. Je to náklad ovplyvňujúci ZD, tak prečo by ste sa ich chceli zbavovať.
    Veľa úspechov.
    Naposledy upravil Fajdy : 19.07.04 at 18:57

    Beata je offline (nepripojený) Beata

    Beata
    Úplne súhlasím s Fajdy. Presne takto som si to naplánovala urobiť aj ja, pri prechode z JÚ na PÚ.

    Deny je offline (nepripojený) Deny

    Deny
    Díky Fajdy, ale keďže tie faktúry sú záväzkom, ktorý už určite nebude uhradený, nikto ho ani nevymáhal (staré fa za nájomné, telefóny a pod.) ani časovo a vecne nesúvisí s účtovným obdobím, neviem či by som ich mohla použiť ako náklad znižujúci ZD. K ostatným záväzkom a pohľadávkam - bola som po radu u daňovej poradkyne a tá povedala, že okrem zásob a neuhradených Fa od dodávateľa, by nemali byť žiadne záväzky z JÚ - ani mzdy ani odvody, pretože vraj v JÚ účtuješ len pohyb peňazí a záväzky tým dňom, kedy sú splatné - čiže mzdy ku dňu výplaty a pod. Síce na školení nám hovorili niečo iné a nezdá sa mi to celkom ani v súlade so zákonom o účtovníctve, ale ona mi tvrdila, že má veľa skúseností i z daňových kontrol (a naozaj má) a vraj nikdy proti tomu nenamietali. Takže aj Lucka má pravdu a bude asi jednoduchšie ich zlikvidovať nejakým interným dokladom ku koncu roku, veď dodaniť z toho nie je čo. Ale chcela som vyrobiť nejaký múdry ID, že na základe § toho a toho likvidujeme záväzky a pod.. Nie je to niekde v občianskom alebo obchodnom zákonníku?
    Naposledy upravil Deny : 20.07.04 at 10:28

    Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

    Luckasari
    Deny, ja som to tak pochopila, ze sa ich chces zbavit, a ist do podvojneho ucta s "cistym stitom", preto som navrhovala takyto postup

    V zmysle postupov uctovania sa zaniknute zavazky, napriklad premlcanim, uctuju na prislusny ucet ostatnych vynosov. Podkladom pre zauctovanie zaniknuteho zavazku do vynosov by malo byr rozhodnutie prislusneho organu uctovnej jednotky. Z danoveho hladiska ide o vynos, ktory vstupuje do zakladu dane. - toto plati pre podvojne uctovnictvo, ale mozno ti to pomoze.

    Inac ta premlcacia doba je styri roky podla Obchodneho zakonnika. Aj na to sa mozes odvolat.

    strapkova je offline (nepripojený) strapkova

    strapkova
    No podľa zákona, v JU nemozno pohladávky a ani záväzky vyradit z evidencie. Musite ich evidovať až do zaniku firmy, alebo pri prechode na PU poprípade odpísať až v PU. Prajem pekny deň

    Heni je offline (nepripojený) Heni

    Heni
    Podla mojho nazoru sa pohladavky daju vysporiadat pri ukonceni podnikania alebo prechode na PU, to sa neda len tak vyradit, ved to raz treba zdanit. Ale praveze u zavazkov som si nie celkom ista...

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    je pravdou, že zákon o dani z príjmov rieši pohľadávky iba pri skončení podnikania, alebo pri ich postúpení. na druhej srane sa aj jednoduché účtovníctvo musí riadiť zákonom o účtovníctve. Výkaz o majetku a záväzkoch je súčasťou účtovnej závierky v JÚ. účtovná závierka musí podávať pravdivý a verný obraz. preto si myslím, že ak je pohľadávka premlčaná, tak sa nemá o nej účtovať, t.j. mala by sa vyradiť z evidencie v knihe pohľadávok a nevykazovať v účtovnej závierke. to isté platí aj pre záväzky.
    Pri záväzkoch je to jednoduché, lebo ak bude pri prechode z JÚ na PÚ v účtovníctve nejaký záväzok, ten sa zaúčtuje do nákladov ako 581 - náklady na zmenu metódy a zároveň sa bude musieť záväzok odpísať do výnosov. Zložitejšie je to pri pohľadávkach. Ak sa premlčasná pohľadávka pri prechode z JÚ na PÚ zaúčtuje do výnosov na účte 681, potom sa bude musieť odpísať do nákladov na ťarchu účtu 546 - Odpis pohľadávky. ten je ale daňovo uznaný náklad len vo vybraných prípadoch.

    Beata je offline (nepripojený) Beata

    Beata
    Mudroš, neviete ktoré sú to tie vybrané prípady? Resp. existuje nejaké usmernenie, kde by bolo bližšie špecifikované, kedy môže byť daňovo uznaný náklad účtu 546?
    A ako postupujete v PÚ (nie pri prechode z JÚ na PÚ) pri odpisoch pohľadávky? Povedzme, že máte pohľadávku z 07/2001, ktorú ste zaúčtovali napr. 311/604. Do dnešného dňa nebola uhradená a tento rok ju odpíšete. Ako zaúčtujete tento odpis?
    Naposledy upravil Beata : 28.07.04 at 11:20

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.