Zavrieť

Porady

SZCO POPRI HPP A ODVODY DO SP

Dobrý deň,

zaujímal by ma Váš názor na nasledujúci problém:

SZČO popri zamestnaní je povinná platiť do SP ak je jej príjem zo živnosti za predchádzajúce zdaňovacie obdobie > 12-násobok VZ uvedeného v § 138 ods 10.
....
V prípade, že zruší živnosť napr. k 29.6. príslušného roka, v ktorom jej vzniká povinnosť prihlásiť sa na SP ako povinne poistená osoba - povinnosť platiť poistné zaniká.

1. júla si ohlási novú živnosť a podniká na ňu . Za predchádzajúci kalendárny rok nemá žiaden príjem- začala podnikať 1.júla.
Nasledujúci rok 29. júna zruší živnosť - tým jej zanikne povinnosť prihlásiť sa na SP ako povinne poistená SZČO

Je to podľa Vášho názoru v súlade so zákonom, ak to bude SZČOtakto robiť aby sa vyhla plateniu odvodov na SP?

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    aladin je offline (nepripojený) aladin

    aladin
    podla mna nie , týmto sposobom sa to neda obist, len jeden priklad.
    ked sa opatovne prihlasis ´do SP trebars i po 2 rokoch ., mal by si dostat ten isty variabilny symbol.... t.j. ak sa po 2 dnoch opat prihlasis (tusim za 2 dni nestihnes si zrusit zivnost , a vybavit novu na ktoru ti treba i reg.trestov... ) budu ta mat už v evidencii kde bude (ak si odovzdal výpis z danoveho priznania) zistia že za minulý rok si mal zdanitelný príjem xy a ti vznika povinnost platenia odvodov... Ak si vsimnes neprihlasujes sa tak firma JK ale ako Janko Korytko firma JK,, resp po novom JANKO Korytko firma AJK,... stale tam budes pod svojim rodným cislom , so starým variabilným symbolom....

    MMM je offline (nepripojený) MMM

    MMM
    Este sa ktomu vrátim- viď článok skopírovaný z Pravdy - staršie vydanie:

    Rušenie živnosti pre odvody

    Niektorí podnikatelia sa vyhýbajú plateniu vysokých odvodov aj rušením živností. "Je to špekulatívny spôsob, ale legálny. Ak podnikateľ živnosť zruší pred júlom, nemusí už platiť odvody do poisťovní. Potom si založí novú živnosť. Za zrušenie nezaplatí nič, založenie živnosti stojí tisíc korún," vysvetlila Lucia Gašpieriková z účtovníckej firmy Economic Consulting z Bratislavy.

    Samostatne zárobkovo činnej osobe sa povinné platenie nemocenského a dôchodkového poistenia končí vždy v deň zániku živnostenského oprávnenia. Povinnosť platiť poistné od 1. júla 2005 nemajú ani SZČO, ktoré začali podnikať v roku 2005. To platí aj pre obnovenie živnosti v tomto roku.

    "Podľa zákona, ak sa živnostník rozhodne skončiť prevádzkovanie živnosti, musí sa do ôsmich dní od skončenia odhlásiť z povinného nemocenského a dôchodkového poistenia na pobočke Sociálnej poisťovne," dodala Pôbišová. Rovnaká povinnosť platí pre živnostníkov aj pri pozastavení živnosti.

    Takže tu je názor, že sa to dá v súlade so zákonom.

    m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

    som m.hladka
    Netreba rušiť živnosť, stačí ju len prerušiť (na ľubovoľné obdobie - polrok, rok, pokiaľ trvá HPP a pod.) a potom sa treba odhlasiť zo SP a ZP. Stojí to len 200,- Sk kolok.

    Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

    Luba2
    Zamestnanec si popri TPP založil aj živnosť a vraj dostal niekde takú informáciu, že po novom nemusí platiť zo živnosti od budúceho júla odvody do sociálky aj keď bude mať príjem, z ktorého by ako čistý SZČO platiť musel. Zdá sa mi to blbosť, žeby sa také niečo dostalo do nejakej novely, ktorá by sa chystala, ale prosím Vás odobrite mi to niekto. Alebo som zaspala dobu?

    Ja skôr u neho neviem vyriešiť iný problém - má z TPP príjem 40.000, príjmy zo živnosti zatiaľ tiež vyzerajú dosť vysoké a neviem, či bude v budúcnosti platiť zo živnosti do sociálnej poisťovne len do maxima do 47.475 Sk (či sa zráta živnosť aj TPP), alebo odvody zo živnosti zvlášť a odvody z TPP zvlášť.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Odvody do SP ako SZČO si bude platiť povinne až od 1. 7.2006. To by platilo aj keby bol iba SZČO. Na SP sa treba zaevidovať ako SZČO popri zamestnaní.
    Pri súbehu príjmov z pracovného pomeru a z podnikania, ak suma vymeriavacích základov prevyšuje maximum ,som posielala na SP žiadosť o posúdenie tohoto súbehu a SP po preverení platieb vypočítala preplatok, ktorý vrátila, resp. započítala na následné platby poistného.

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    Luba2
    ...Ja skôr u neho neviem vyriešiť iný problém - má z TPP príjem 40.000, príjmy zo živnosti zatiaľ tiež vyzerajú dosť vysoké a neviem, či bude v budúcnosti platiť zo živnosti do sociálnej poisťovne len do maxima do 47.475 Sk (či sa zráta živnosť aj TPP), alebo odvody zo živnosti zvlášť a odvody z TPP zvlášť.
    Odpoveď na Tvoj problém by mala byť "schovaná" v §138 ods. 16) zákona 461/2003:

    "...
    16) Ak poistenec vykonáva viacero činností zamestnanca, poradie povinností platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa určuje výškou jeho vymeriavacieho základu, pričom sa postupuje od vymeriavacieho základu najvyššieho k vymeriavaciemu základu najnižšiemu. Ak je výška vymeriavacích základov zamestnanca rovnaká, prednostná povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa viaže na vymeriavací základ dosiahnutý u toho zamestnávateľa, u ktorého poistenie zamestnanca vzniklo skôr. Ak zamestnanec súčasne vykonáva aj činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu činnosti zamestnanca. Ak poistenec vykonáva zárobkovú činnosť a súčasne je dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba alebo dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu zárobkovej činnosti. Ak poistenec vykonáva viacero zárobkových činností a súčasne je dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba alebo dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti sa platí vždy prednostne z výkonu viacerých zárobkových činností; na poradie povinnosti platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti z výkonu viacerých zárobkových činností prvá veta až tretia veta platia rovnako. "

    Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

    Luba2
    Ďakujem Johanka za odpoveď, čo sa týka toho maxima, dúfala som, že to tak bude. Čo sa týka tej prvej časti, samozrejme že tak to je, ako píšeš, ale on mi trvdil, že podľa nejakej novely??? vraj od budúceho roku nebude musieť ako SZČO platiť vôbec, aj keď by inak bol povinný platca, nakoľko ak je súbeh TPP aj SZČO, tak zo SZČO sa platiť nebude. Vravím, že hovorí nezmysel, len som si to chcela overiť.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ja som rada , že viem čo platí teraz. A čo bude za rok ....? Možno ani Sociálna poisťovňa nebude .

    Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

    Luba2
    Andrej, aj Tebe ďakujem. Takže zo živnosti vlastne doplatí len toľko, koľko mu chýba do maxima.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Lenže to by ťažko stíhal termín platby do 8. v mesiaci,asi ešte nebude vedieť vymeriavací základ zo zamestnania. Skôr to funguje tak, že pekne zaplatí a požiada o posúdenie.

    Heleč je offline (nepripojený) Heleč

    Heleč
    Neviete ako posudzujú platenie SZČO, keď má zo živnosti minimum aj málo zo TPP? Z každého zaplatí aj keď vymeriavací základ spolu by mu dal platiť menej?
    (Napr. SZČO - vymeriavací 70 000,- platí ----2 155,-
    Mzda TPP 7000,-/mesačne normálny odvod
    na konci roka máš zaplatené neúmerne viac.)

    Ide to potom do nákladov? - len na okraj

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Luba2
    Ďakujem Johanka za odpoveď, čo sa týka toho maxima, dúfala som, že to tak bude. Čo sa týka tej prvej časti, samozrejme že tak to je, ako píšeš, ale on mi trvdil, že podľa nejakej novely??? vraj od budúceho roku nebude musieť ako SZČO platiť vôbec, aj keď by inak bol povinný platca, nakoľko ak je súbeh TPP aj SZČO, tak zo SZČO sa platiť nebude. Vravím, že hovorí nezmysel, len som si to chcela overiť.
    Novela zákona o SP sa chystá od 1.1.2006, ale čo v nej bude nemá význam teraz rozoberať, ešte neprešla parlamentom.

    hron je offline (nepripojený) hron

    hron
    endrju
    Odpoveď na Tvoj problém by mala byť "schovaná" v §138 ods. 16) zákona 461/2003:

    "...
    sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu činnosti zamestnanca. Ak poistenec "
    Tak na tieto slova som sa kukal nespocetne krat a som z nich jelen stojaci vsetkymi styrmi na kabli.

    Co to je prednostne? To som povinny NAJPrv vypocitat, alebo najprv zaplatit, alebo, ked to prve nezaplatim, tak potom som povinny zaplatit to druhe?
    Please prelozte mi to niekto do slovenciny.

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    hron
    Tak na tieto slova som sa kukal nespocetne krat a som z nich jelen stojaci vsetkymi styrmi na kabli.

    Co to je prednostne? To som povinny NAJPrv vypocitat, alebo najprv zaplatit, alebo, ked to prve nezaplatim, tak potom som povinny zaplatit to druhe?
    Please prelozte mi to niekto do slovenciny.
    Takto to "chňápem" ja:
    Vypočítať a zaplatiť z pracovného pomeru. Ak by bol z pracovného pomeru dosiahnutý maximálny VZ, odvody za SZČO sú neaktuálne. V opačnom prípade považovať za maximálny VZ pre SZČO rozdiel medzi maximálnym VZ a VZ z pracovného pomeru.

    aninka je offline (nepripojený) aninka

    aninka
    endrju
    Takto to "chňápem" ja:
    Vypočítať a zaplatiť z pracovného pomeru. Ak by bol z pracovného pomeru dosiahnutý maximálny VZ, odvody za SZČO sú neaktuálne. V opačnom prípade považovať za maximálny VZ pre SZČO rozdiel medzi maximálnym VZ a VZ z pracovného pomeru.
    Musí SZČO ktorá je súčastne zamestnaná oznámiť SP, že za mesiac napr. november - dosiahla max. VZ v zamestnaní aby nemusela odviesť SP zo živnosti? Týka sa maximálny VZ celého poistného do SP, teda aj NP, IP, SP a RFS?

    milanr je offline (nepripojený) milanr

    milanr
    Prosím o pomoc. Vie mi niekto poradiť adresu www. stránky, na ktorej je možné porovnať príjem ako zamestnanec a ako SZČO. Už to tu raz na Porade niekde bolo, ale nepodrilo sa mi to nájsť. Šlo o výpočet čistej mzdy a potom bolo možné porovnať to s príjimom ako SZČO. Údaje boli síce iba informatívne, ale potrebujem súrne zistiť tú adresu. Vďaka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.