Zavrieť

Porady

preradenie ziaka do specialnej skoly

Aka je moznost pre skolu presunut ziaka ZS do specialnej skoly, ak rodicia nesuhlasia aj napriek odporucaniu spec.pedagoga a psychologa? (niekolky krat opakoval predchadzajuci rocnik, uz je v tazkej puberte a tak sa aj prejavuje - spravanie prekracujuce uplne vsetky normy, oplzle vyjadrovanie pri 9-10rocnych detoch - on ma asi 12-13) Syn ma v triede takehoto spoluziaka, nechapem ako postupil do dalsej triedy, zrejme ucitelia nechceli sposobit traumy aj dalsim detom. Teraz som sa dozvedela, ze tento chlapec bude znova pokracovat s nasimi detmi - je to hroza, uplne narusa vzdelavaci proces, deti su z neho v strese, ucitelia robia co mozu, maju s nim svatu trpezlivost ale aj tak ho nezvladaju.
Usporiadat
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Ak nesuhlasi rodic, tak skola nemoze pretradit ziaka, bude pokracovat ako integrovany ziak, ak ma od specialneho pedagoga odporucanie na integraciu a to len v pripade ak sa u neho vyskytnu poruchy ucenia. Ale spravanie zioaka nie je dovodom preradenia na ŠS, nakolko tam sa vzdelavaju deti mentalne, pripadne sluchovo, zrakovo postihnute, nie deti s poruchami spravania.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
timike1971 timike1971

timike1971 je offline (nepripojený) timike1971

1. rodič má právo vybrať si školu
2. začlenený (integrovaný) môže byť žiak len so súhlasom zák.zást.
3. súdne rozhodnutie podľa § 29 ods.10 a 11 zákona č.245/2008 - ale neodporúča sa

Je to začarovaný kruh.
0 0
gabikao gabikao

gabikao je offline (nepripojený) gabikao

alaya, tento ziak ma odporucania vsetkych odbornikov na preradenie na specialnu skolu - cize ma diagnozy kvoli kt. by bolo vhodne ho preradit, ale rodicia s tym nesuhlasia
to jeho spravanie je len bonus a trochu suvisi aj s tym, ze nestiha s ostatnymi, nudi sa a potom robi hluposti /samozrejme, ze ziak "len" s poruchou spravania nepojde na specku, to je uz zase ina kapitola/
sme z neho zufali - nasim detom pustal oplzle videa na mobile, vyslovene chodi od lavice k lavici a robi sexualnu osvetu, ignoruje ucitelov, jacanim, hadzanim sa o zem a trieskanim vsetkym naokolo si vynucuje splnenia jeho poziadaviek, pre ostatne decka je to cisty horor
0 0
jaros5 jaros5

jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

gabikao Pozri príspevok
alaya, tento ziak ma odporucania vsetkych odbornikov na preradenie na specialnu skolu - cize ma diagnozy kvoli kt. by bolo vhodne ho preradit, ale rodicia s tym nesuhlasia
to jeho spravanie je len bonus a trochu suvisi aj s tym, ze nestiha s ostatnymi, nudi sa a potom robi hluposti /samozrejme, ze ziak "len" s poruchou spravania nepojde na specku, to je uz zase ina kapitola/
sme z neho zufali - nasim detom pustal oplzle videa na mobile, vyslovene chodi od lavice k lavici a robi sexualnu osvetu, ignoruje ucitelov, jacanim, hadzanim sa o zem a trieskanim vsetkym naokolo si vynucuje splnenia jeho poziadaviek, pre ostatne decka je to cisty horor
Existuje riešenie;
Ak rodičia nesúhlasia s preradením do ŠZŠ, tak sa preradiť nasilu nemôže, ale tak isto nikto nemôže prinútiť školu, aby takéhoto žiaka integrovala do bežnej triedy, ak na to nemá vytvorené vhodné podmienky.
(Väčšina ZŠ na Slovensku nemá vytvorené vhodné podmienky na integráciu mentálne postihnutých žiakov, ktorí majú ešte naviac aj poruchy správania sa).
Jeho nevhodné správanie - až ohrozujúce ostatné deti, by som tiež netoleroval a oznámil rodičom, keďže dlhodobo nedochádza k náprave, že škola bude postupovať v zmysle zákona a navrhne ho do niektorého z diagnostických centier.
Samozrejme by som trval na tom , aby si ho dali na inú školu.
Ak by podobný postoj zaujali všetci riaditelia okolitých škôl a nezlákala ich vidina 3násobného normatívu na integrovaného žiaka, tak nakoniec by nezodpovední rodičia boli prinútený dať svojho syna tam, kde skutočne patrí a kde sú najlepšie podmienky na výchovu a vzdelávanie detí s mentálnym postihom.
0 0
jaros5 jaros5

jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

gabikao;
Aj vy rodičia máte predsa možnosť cez radu rodičov, resp. radu školy "pritlačiť" na riaditeľa, aby konal a riešil tento skutočne vážny problém k spokojnosti všetkých a hlavne ku prospechu samotného postihnutého žiaka.
0 0
gabikao gabikao

gabikao je offline (nepripojený) gabikao

jaros5, urcite sa do toho pustime, prave preto som sem polozila otazku, aby som vedela ci je to vobec mozne zmenit.
o tom co sa v triede deje som sa podrobnejsie dozvedela len 2 mesiace pred koncom skolskeho roka a bol predpoklad, ze chlapec bud nepostupi alebo bude zaradeny do sportovej triedy, takze som zatala zuby a vydrzala aj so synom a ostatnymi rodicmi.
ale teraz to vyzera tak, ze bude opat v nasej triede a to uz ozaj bude treba nejako riesit. je mi luto jeho rodicov - sme male mesto a pozname sa tu - jeho mama bola na zakladke moja spoluziacka, kym neprepadla a jeho otec zase spoluziak mojho znameho - tiez kym neprepadol - ale boli to celkom mile fajn decka. urcite by som neriesila jeho diagnozy a to ci ma byt v triede, keby sa aspon trochu spraval normalne, ale to co doraba je priserne, takze sa budeme musiet v zaujme svojich deti ozvat na rade skoly a skusit to riesit
0 0
jaros5 jaros5

jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

gabikao Pozri príspevok
jaros5, urcite sa do toho pustime, prave preto som sem polozila otazku, aby som vedela ci je to vobec mozne zmenit.
o tom co sa v triede deje som sa podrobnejsie dozvedela len 2 mesiace pred koncom skolskeho roka a bol predpoklad, ze chlapec bud nepostupi alebo bude zaradeny do sportovej triedy, takze som zatala zuby a vydrzala aj so synom a ostatnymi rodicmi.
ale teraz to vyzera tak, ze bude opat v nasej triede a to uz ozaj bude treba nejako riesit. je mi luto jeho rodicov - sme male mesto a pozname sa tu - jeho mama bola na zakladke moja spoluziacka, kym neprepadla a jeho otec zase spoluziak mojho znameho - tiez kym neprepadol - ale boli to celkom mile fajn decka. urcite by som neriesila jeho diagnozy a to ci ma byt v triede, keby sa aspon trochu spraval normalne, ale to co doraba je priserne, takze sa budeme musiet v zaujme svojich deti ozvat na rade skoly a skusit to riesit
Držím palce
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Mne je to, co popisujes zrejme a jasne, no kym nemas podpis rodica, tak nic nezmozes. To mi ver. Som clovek z praxe, takze viem, o com pises. To, co napisal Jaros, je idealne, no aj trocha utopisticke. Ziaden riaditel neda dobrovolne prec dieta zo skoly a nieto este integrovane.
Bol by sam proti sebe. Mozno ze, keby ste vsetci rodicia v rriede isli za nim spolu a pohrozili mu, ze vy vsetci date deti prec, potom by si to mozno rozmyslel. Aj to neviem, ake by bolo vychodisko, isiel by na inu ZS a vsetko by sa opakovalo, no len inym detom. Zial, kym rodicia nesuhlasia, ani do reegukacneho zariadenia nemoze ist, iba na zaklade sudneho rozhodnutia. Takze, zelam, nech to vyriesite hlavne k spokojnosti deti.
A poznamka na zaver. Mozno ho aj deti provokuju, lebo vedia, ze sa da. Neviem, nepoznam toho ziaka..
0 0
jaros5 jaros5

jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

alaya1 Pozri príspevok
Mne je to, co popisujes zrejme a jasne, no kym nemas podpis rodica, tak nic nezmozes. To mi ver. Som clovek z praxe, takze viem, o com pises. To, co napisal Jaros, je idealne, no aj trocha utopisticke. Ziaden riaditel neda dobrovolne prec dieta zo skoly a nieto este integrovane.
Bol by sam proti sebe. Mozno ze, keby ste vsetci rodicia v rriede isli za nim spolu a pohrozili mu, ze vy vsetci date deti prec, potom by si to mozno rozmyslel. Aj to neviem, ake by bolo vychodisko, isiel by na inu ZS a vsetko by sa opakovalo, no len inym detom. Zial, kym rodicia nesuhlasia, ani do reegukacneho zariadenia nemoze ist, iba na zaklade sudneho rozhodnutia. Takze, zelam, nech to vyriesite hlavne k spokojnosti deti.
A poznamka na zaver. Mozno ho aj deti provokuju, lebo vedia, ze sa da. Neviem, nepoznam toho ziaka..
Utopistické ????
Milá alaya, vyvola-la-la-la si na mojej tvári úsmev - za čo som ti povďačný,
mám za sebou skoro 20-ročnú prax v školstve a z toho skoro polovicu ako ten čo rozhoduje ;
Tak mi ver - tento postup je overený praxou ... aj keď nie vždy samozrejme vyšiel na 100%
Ak mi neveríš opýtaj sa ktoréhokoľvek psychológa, špec. pedagóga - mentalne postihnuté dieťa je možné integrovať do bežnej triedy, ale vyslovene sa to nedoporučuje;

Učil som v triedach kde boli integrovaní žiaci, aj mentálne .... a moje skúsenosti hovoria jednoznačne - žiak s mentálnym postihom nemá byť integrovaný v bežnej triede - a už vonkoncom nie, ak má aj poruchy správania sa. (Pripúšťam vo výnimočných prípadoch - ale naozaj len opodstatnená výnimka.)
Ak má učiteľka v triede len jedného integrovaného žiaka s mentálnym postihom (+ poruchu správania sa) a 20 ostatných menej výnimočných žiakov, tak jednoducho nestíha ... a odnesú si to všetci ... nervózna učiteľka, narušený proces každý deň, nudiaci sa výmyselník, ktorý potrebuje 100% individálny prístup, nespokojní rodičia, ... narušené vzťahy ...
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Ak so ta rozveserlila, to ma tesi. Som specialny pedagog, posobiaci na sp.skole pre deti s mentalnym postihom uz takmer 20 rokov.Takze myslim si, pytat sa inych sp.ped.je pre mna aj po tvojom odporucani zbytocne.. Preto som sa zapojila do debaty.Preradit ziaka na sp.skolu nie je tak jednoduche. Neuvadza sa tu, ci tie vysetrenia, ktore ziak absolvoval poukazali na MR. Mozno ma ziak "iba" poruchy ucenia a s tym sa na sp.skolu nepreradzuje. Neverim, ze vysledky vysetreni boli ostatnym rodicom zverejnene, ved je to aj trestne pre vysetrujuceho.
Utopia je z tvojej strany to, ze by riaditelia vsetkych skol odmietli ziaka prijat. To je utopia ako hrom. Kazdy riaditel, aspon tam, kde zijem ja, bojuje na beznej ZS o kazdeho ziaka, nakolko ak pride co i len o jedneho, ma mozno prebytocneho ucitela, menej penazi atd.
j
0 1
gabikao gabikao

gabikao je offline (nepripojený) gabikao

alaya, teraz som zistila, ze mas pravdu, zrejme ma chlapec len nejake dis - dnes sa mi to darilo zistit z 1 interneho zdroja a tym padom sme v koncoch
uz ide len o poruchy spravana a s tym si nijako neporadime, urcite upozornime ucitelku ak sa za jej chrbtom bude pokusat o nejake perverznosti , ale vela tym neporiesime a celkovo to tak ci tak nase deti riadne poznaci

co sa tyka triedy a jeho spravania:
neviem o provokaciach - urcite sa mu to jeho spravanie asertivnejsie typy snazia nejako vratit - ale on je fyzicky o dost v prevahe, a ako vravim, ako nahle sa mu nieco nevidi, tak jaci, vrieska, vsetkych chce bit. velmi vela si v zlom vymysla - aj na chlapcov, kt. sa mu snazia byt napomocni, intriguje. decka sa mu skor snazia vyhnut
triedna ucitelka ho dost ofukovala - ma slabost pre deti s akymkolvek hendikepom a tolerovala ho aj na velky ukor ostatnych deti, deti nerozmeli tomu dvojakemu metru, pri spravani aj pri znamkovani, niekedy ho skusali napodobnovat ale samozrejme sa im to neprepieklo - nastastie /aj moj doteraz racionalny maly dospelak sa mi doma zacal hadzat o zem, nadavat a jacat, ked mal pocit krivdy - nastastie som prisla na to, ze ho napodobnuje a rychlo som ho spacifikovala/

ak ale existuje nejaky sposob, ako situaciu riesit, budem zan vdacna
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Ja som ucitelka na zaklad.spec.skole a zaroven matka dietata, kt.ma 13 rokov a ma poruchu ucenia. Moje dieta nie je retardovane, za tu poruchu vdacime lekarovi pri porode a jeho odbornosti.
Takze pre mna je to velmi hakliva tema a myslim si, ze ju poznam podrobne- co sa tyka integrovania.
Nepoznam rodicov dietata, v akom prostredi vyrasta, ci je hyperaktivne od narodenia, ci bol problem pri porode, ci je to jeho obranny mechanizmus a pod. Je toho vela, no my jeho diagnozu tu tazko vyriesime.
Ak ucitelka pochopila ziaka a je mu napomocna, mna to tesi, ja som za integraciu, no je to zataz na ucitelku.
Myslim si, ze ti neostava nic ine, len ked nechces, aby tvoje dieta chodilo do skoly s tym chlapcekom, tak preloz svoje dieta ty. Ine ti, myslim si, neostava.
Co sa tyka toho provokovania. ten chlapec sa svojim spravanim pravdepodobne chce zaclenit do kolektivu. Dospeli vieme, ze je to nevhodny sposob, no jemu to asi nema kto vysvetlit. Velku ulohu zohravaju rodicia, tak tu je tazka akakolvek rada, kym oni nespolupracuju.
0 1
jaros5 jaros5

jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

gabikao Pozri príspevok
alaya, tento ziak ma odporucania vsetkych odbornikov na preradenie na specialnu skolu - cize ma diagnozy kvoli kt. by bolo vhodne ho preradit, ale rodicia s tym nesuhlasia
to jeho spravanie je len bonus a trochu suvisi aj s tym, ze nestiha s ostatnymi, nudi sa a potom robi hluposti /samozrejme, ze ziak "len" s poruchou spravania nepojde na specku, to je uz zase ina kapitola/
sme z neho zufali - nasim detom pustal oplzle videa na mobile, vyslovene chodi od lavice k lavici a robi sexualnu osvetu, ignoruje ucitelov, jacanim, hadzanim sa o zem a trieskanim vsetkym naokolo si vynucuje splnenia jeho poziadaviek, pre ostatne decka je to cisty horor
.... ťažko radiť, keď.......... , držal som sa tohto jednoznačne uvedeného faktu ...
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

jaros5 Pozri príspevok
.... ťažko radiť, keď.......... , držal som sa tohto jednoznačne uvedeného faktu ...

vysledky vysetreni ziaka sp.ped.a psych. su nezverejnitelne, preto som predpokladala, ze su len dedukciou ostatnych rodicov.
0 0
jaros5 jaros5

jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

gabikao Pozri príspevok
alaya, teraz som zistila, ze mas pravdu, zrejme ma chlapec len nejake dis - dnes sa mi to darilo zisti z 1 interneho zdroja a tym padom sme v koncoch
uz ide len o poruchy spravana a s tym si nijako neporadime, urcite upozornime ucitelku ak sa za jej chrbtom bude pokusat o nejake perverznosti , ale vela tym neporiesime a celkovo to tak ci tak nase deti riadne poznaci
co sa tyka triedy a jeho spravania:
neviem o provokaciach - urcite sa mu to jeho spravanie asertivnejsie typy snazia nejako vratit - ale on je fyzicky o dost v prevahe, a ako vravim, ako nahle sa mu nieco nevidi, tak jaci, vrieska, vsetkych chce bit. velmi vela si v zlom vymysla - aj na chlapcov, kt. sa mu snazia byt napomocni, intriguje. decka sa mu skor snazia vyhnut
triedna ucitelka ho dost ofukovala - ma slabost pre deti s akymkolvek hendikepom a tolerovala ho aj na velky ukor ostatnych deti, deti nerozmeli tomu dvojakemu metru, pri spravani aj pri znamkovani, niekedy ho skusali napodobnovat ale samozrejme sa im to neprepieklo - nastastie /aj moj doteraz racionalny maly dospelak sa mi doma zacal hadzat o zem, nadavat a jacat, ked mal pocit krivdy - nastastie som prisla na to, ze ho napodobnuje a rychlo som ho spacifikovala/
ak ale existuje nejaky sposob, ako situaciu riesit, budem zan vdacna
Pokiaľ platí táto alternatíva, tak by bolo nenapraviteľnou chybou zaradiť ho do ŠZŠ a len sa dosť čudujem, ako mohli všetci odborníci doporučiť takéhoto žiaka do ŠZŠ ... (o ich odbornosti silne pochybujem - alebo opäť nesprávna informácia ?)
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Asi zistili len poruchy ucenia, rodicia nepoznaju rozdiel medzi poruchami ucenia a mentaslnou retardaciou, preto dedukuju, ze je to dieta do SZS.
Koli takymto preslapom ja sa nemiesam do tem, v ktorych neviem radfit a bolo mi jasne od zaciatku, ze chlapec ma len poruchu ucenia.
0 0
jaros5 jaros5

jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

alaya1 Pozri príspevok
vysledky vysetreni ziaka sp.ped.a psych. su nezverejnitelne, preto som predpokladala, ze su len dedukciou ostatnych rodicov.
Hmmm...., pokiaľ mi zadávateľ témy udá určité fakty, nemám dôvod predpokladať , že sú len dedukciou nejakých nekompetentných ľudí ....

Prajem všetkým pekný deň
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

jaros5 Pozri príspevok
Hmmm...., pokiaľ mi zadávateľ témy udá určité fakty, nemám dôvod predpokladať , že sú len dedukciou nejakých nekompetentných ľudí ....

Prajem všetkým pekný deň
Ak predpokladam, ze vysetrovatelia dietata, sp.ped.a psych. si plnia svoje povinnosti, tak sa rodicia nemaju ako dozvediet, ze dieta niecim trpi.
Inak je to na uvazenie ich zalovania za unik dovernych informacii.
0 0
jaros5 jaros5

jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

alaya1 Pozri príspevok
Asi zistili len poruchy ucenia, rodicia nepoznaju rozdiel medzi poruchami ucenia a mentaslnou retardaciou, preto dedukuju, ze je to dieta do SZS.
Koli takymto preslapom ja sa nemiesam do tem, v ktorych neviem radfit a bolo mi jasne od zaciatku, ze chlapec ma len poruchu ucenia.
klobúk dole pred tvojou jasnozrivosťou ... takto na diaľku oddiagnostikovať či ide o mentálny postih alebo len poruchy učenia je fakt ocenenia hodné ...
0 0
jaros5 jaros5

jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

gabikao Pozri príspevok
Aka je moznost pre skolu presunut ziaka ZS do specialnej skoly, ak rodicia nesuhlasia aj napriek odporucaniu spec.pedagoga a psychologa? (niekolky krat opakoval predchadzajuci rocnik, uz je v tazkej puberte a tak sa aj prejavuje - spravanie prekracujuce uplne vsetky normy, oplzle vyjadrovanie pri 9-10rocnych detoch - on ma asi 12-13) Syn ma v triede takehoto spoluziaka, nechapem ako postupil do dalsej triedy, zrejme ucitelia nechceli sposobit traumy aj dalsim detom. Teraz som sa dozvedela, ze tento chlapec bude znova pokracovat s nasimi detmi - je to hroza, uplne narusa vzdelavaci proces, deti su z neho v strese, ucitelia robia co mozu, maju s nim svatu trpezlivost ale aj tak ho nezvladaju.
.....tak o akých dedukciách tu splietaš dve na tri ....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať