Zavrieť

Porady

Dedicstvo a nemanzelske dieta

Dobry den,
prosim poradit.
Sme dve sestry a mame po otcovi nevlastneho brata, ktoreho sme v zivote nevideli. Otec ma 82 rokov a kedze je tazko chory, potrebuje intenzivnu opateru a staroslivost, ktoru spolu so sestrou od nas dostava. Ako je to z narokom na dedicstvo po otcovi? Bude aj nevlastny brat sucastou dedicskeho konania, ked sa o otca nestara a doteraz neprejavil ani zaujem sa podielat na doopatrovani svojho otca?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

    wegamizi
    Dakujem, myslela som si, smola, alebo je nejaka moznost? Je to dost nelogicke, ze sa niekdo neukaze pomaly 50 rokov, ale na dedicstvo ma narok tak, ako ostatni.

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    wegamizi Pozri príspevok
    Dakujem, myslela som si, smola, alebo je nejaka moznost? Je to dost nelogicke, ze sa niekdo neukaze pomaly 50 rokov, ale na dedicstvo ma narok tak, ako ostatni.
    otec vam svoj majetok môže darovať ešte za života.
    Prípadne predať.

    Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

    Flinstone
    Tiež môže otec spísať závet, v ktorom môže dieťa vydediť, ak je splnený zákonný dôvod. Ak ho vydedí bez udania dôvodu, alebo dôvod nebude v súlade so zákonom, môže súdnou cestou dotknutý vysúdiť polovicu toho čo by mu inak patrilo.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Flinstone Pozri príspevok
    Tiež môže otec spísať závet, v ktorom môže dieťa vydediť, ak je splnený zákonný dôvod. Ak ho vydedí bez udania dôvodu, alebo dôvod nebude v súlade so zákonom, môže súdnou cestou dotknutý vysúdiť polovicu toho čo by mu inak patrilo.
    wegamizi Dedicstvo a nemanzelske dieta
    Dobry den,
    prosim poradit.
    Sme dve sestry a mame po otcovi nevlastneho brata, ktoreho sme v zivote nevideli. Otec ma 82 rokov a kedze je tazko chory, potrebuje intenzivnu opateru a staroslivost, ktoru spolu so sestrou od nas dostava. Ako je to z narokom na dedicstvo po otcovi? Bude aj nevlastny brat sucastou dedicskeho konania, ked sa o otca nestara a doteraz neprejavil ani zaujem sa podielat na doopatrovani svojho otca?
    Každé dieťa rovnakým dielom ....čiže tretinu

    Akurátny príklad :

    http://www.sme.sk/c/2040669/ako-budu...-vnukovia.html

    Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

    Flinstone
    Poručiteľ môže vydediť potomka len z dôvodov, ktoré predkladá občiansky zákonník v § 469a. Týmito dôvodmi sú:
    • potomok v rozpore s dobrými mravmi neposkytol potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch,

    • potomok o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať – tu sa ale musí skúmať, či potomok vôbec mal možnosť záujem prejaviť, či o taký záujem vôbec poručiteľ stál, či mu sám nebránil; v prípade, že poručiteľovi bol nezáujem zo strany potomka ľahostajný, potom tento dôvod použiť nemožno,
    • potomok bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka, – môže ísť aj o trest podmienený,
    • potomok trvalo vedie neusporiadaný život – napr. nadmerne požíva alkoholické nápoje či iné omamné látky, hrá hazardné hry apod.
    Pokiaľ to poručiteľ v listine o vydedení výslovne stanoví, vzťahujú sa dôsledky vydedenia aj na potomkov vlastných detí (teda vnúčatá, pravnúčatá,…).

    http://vaza.sk/Koment%E1re/Ob%E8ians...oment%E1r.html

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    preto treba riešiť tieto veci - nie závetom, ale darovacou, prípadne KPZ / ak ide o nehnuteľnosti, - s vecným bremenom : právo dožitia alebo ľudovo povedané dochovať a pochovať

    wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

    wegamizi
    Dakujem, vidim, ze je vela moznosti, ako sa s tymto problemom da popasovat. Velmi ste mi pomohli, musi teraz zasadnut RODINNA RADA.

    Dedicstvo a nemanzelske dieta

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.