Zavrieť

Porady

Súrodenecko-susedský spor

Zdravím všetkých,prosím Vás o radu.
Spolu s mojimi tromi súrodencami som vlastnil rodinný dom, a to v podielovom spoluvlastníctve, na základe zmluvy o nadstavbe bytu.V tomto dome sú dve samostatné bytové jednotky a jeden nebytový priestor.Ja vlastním jeden byt a nebytový priestor, ostatní traja súrodenci vlastnili druhý byt.Môj celkový vlastnícky podiel na celom dome a aj pozemku pod domom a dvorom,je cca 65%,zvyšných 35 % vlastnili súrodenci. V novembri 2006 sme sa ústne so súrodencami dohodli,(keďže som dokončoval nadstavbu,a zateploval som) ,že zateplím komplet celý dom,a že sa neskôr finančne vyrovnáme,pretože v tom čase som býval v dome len ja s mojou manželkou a deťmi,brat žije v inom meste v SR, a sestry žili v zahraničí.Avšak jedna sestra mi dala 12 tis.Sk ako zálohu,druhá mi dala 5 tis.Sk,brat mi nedal nič.S bratom som sa ústne dohodol,že mi časom odpredá svoj podiel z bytu,formou darovacej zmluvy,zobral aj zálohu 5 tis.Sk,s tým že zvyšok sumy za zateplenie sa odráta.Ja som s touto dohodou naisto rátal, a vybudoval som v časti jeho dielu WC,ktoré teraz slúži nebytovému priestoru,s čím všetci ústne súhlasili.Teraz však brat svoj diel predal mladšej sestre,potajomky,bez toho aby mi to povedal,nevrátil ani zálohu,ktorú som mu dal,na čo mám doklad.Staršia sestra svoj diel taktiež predala mladšej,a tá sa mi teraz vyhráža ,že budem musieť WC zbúrať a dať do pôvodného stavu.Za zateplenie mi taktiež nedoplatili,lebo vraj oni s tým nesúhlasili,hoci keď bolo hotovo,nikto neprotestoval, a užívali si teplo.Uvažujem nad tým ,že dám vypracovať znalecký posudok na vykonané práce,pretože som dom zhodnotil,a budem od nich vymáhať podiel na tomto zhodnotení.Je to správbna voľba alebo mi niekto poradí niečo?
Vopred ďakujem za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

    Flinstone
    V tomto by bolo najlepšie so všetkými podkladmi navštíviť právnika, ktorý ich preštuduje,lebo je vysoko pravdepodobné, že vec skončí na súde. Asi by bolo vhodné ponúknuť dohodu o mimosúdnom vyrovnaní... teda ak budú sa ochotní dohodnúť, resp. ak ich požiadavky nebudú prehnané.

    sarasara je offline (nepripojený) sarasara

    optimista sarasara
    Máš doklad o tom, že brat prevzal 5000,- Sk. Je na potvrdení napísané, prečo si mu túto sumu vyplatil? Tvoje sestry ti dali zálohy 12000 a 5000 Sk za zateplenie domu. Máš aj od tohoto potvrdenky? Ak áno, potvrdzuje to ich súhlas so zateplením.
    Je veľmi pravdepodobné, že s vymáhaním podielu na zhodnotení domu uspeješ.

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    Ak chcel predať svoj diel mal upovedomiť spoluvlastníkov. Ak to neurobil, dá sa to napadnúť na súde.

    leoleon je offline (nepripojený) leoleon

    leoleon
    Na papieri, že som dal 5.000 bratovi, nie je konkrétne napísané,že kvôli čomu som mu ich dal, je to len potvrdenie z banky,že som mu ich vložil na jeho účet.Od jednej sestry ,čo mi dala 12.000, tiež nemám konkrétne, prečo mi ich poslala, je to potvrdenie, že mi zaslala peniaze zo zahraničia, a dalšia sestra mi ich dala do ruky bez potvrdenia.

    sarasara je offline (nepripojený) sarasara

    optimista sarasara
    Ak spoluvlastník odpredá svoj podiel ďalšiemu spoluvlastníkovi, takýto predaj sa nedá napadnúť na súde. Je to v poriadku.
    Asi by bolo najrozumnejšie poradiť sa s právnikom, ktorý by si mohol prípadne predvolať tvojich súrodencov a pokúsiť sa o dohodu. Ak dohoda nebude možná, potom to porieši jedine súd.

    Súrodenecko-susedský spor

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.