Zavrieť

Porady

Vymáhanie pohľadávok

Zdravim Vas,
prosim Vas o radu aky najlepsi postup zvolit pri vymahani pohladavok?
Samozrejme za predpokladu dodrzania vsetkych pravnych predpisov, ktore sa toho tykaju.

Momentalne som rozposlal upomienky.
Aky dalsi krok mam zvolit, pokial na upomienky nebude ziadna reakcia.

Kamoska mi radila, aby som poslal este jednu a nasledne odsuhlasenie zostatkov.
A ked budem mat v rukach potvrdenie o odsuhlaseni zostatkov poslat pokus o zmier a az potom to nasledne riesit cestou sudu.

Je to dobry postup?
Alebo mate zauzivane ine postupy.
Prosim vas o radu.
Dakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Ja posielam upomienky, potom pokus o zmier, kde sa už vyhrážam súdom a potom dávam na súd. A potom ešte aj exekútorovi. Zatiaľ sa mi podarilo cez exekútora vymôcť pohľadávky len u jedného dlžníka. Ostatní sú "nemajetní"!
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Jozef Jozef

Jozef je offline (nepripojený) Jozef

Dakujem za odpoved
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

my posielam 1.upomienku, druhu aj s odsuhlasenim, 3. pokus o zmier s vyhrazkou sudu, a potom odovzdavam pravnikovi a on dava na sud
samozrejme medzitym sa snazim aj telefonicky spojit s dlznikom, ak sa to da
0 0
Jozef Jozef

Jozef je offline (nepripojený) Jozef

Bea,
nemas nahodou nejaky vzor pokusu o zmier?
Dakujem
0 0
Jozef Jozef

Jozef je offline (nepripojený) Jozef

DAkujem Luckasari
A co robite v pripade, ked sa vam odsuhlasenie nevrati potvrdene?
Alebo ked pokus o zmier nepreberie?
Vdaka
0 0
McMarti McMarti

McMarti je offline (nepripojený) McMarti

Jozef najdi si temu upomienky.. tam su aj prílohy ako maju vyzerať
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

my pouzivame taketo upomienky
0 0
Zuzana210 Zuzana210

Zuzana210 je offline (nepripojený) Zuzana210

Ja posielam prvú upomienku obyčajne, druhú doporučene a tretiu s doručenkou. V tej tretej sa vyhrážam, že ich dám na súd. Potom to postúpim vymáhacej spoločnosti (napr. Kasolvenzia, B4B). Keď ani oni nič nevymôžu, dám to na súd a potom exekúcia.
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

Jozef
DAkujem Luckasari
A co robite v pripade, ked sa vam odsuhlasenie nevrati potvrdene?
Alebo ked pokus o zmier nepreberie?
Vdaka
v takom pripade nastupuje pravnik, ale samozrejme musim mat podpis, ze tovar od nas prevzali - my si davame podpisovat faktury (ak nahodou fa nie je podpisana a nemam ZIADEN DOKAZ, ze tovar prevzal, tak mame smolu, ale zatial som vzdy nasla fakturu, snazim sa si to strazit - to potvrdzovanie faktur zakaznikom)
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Keď mám zmluvu alebo objednávku, teda som si istá, že pohľadávka je oprávnená, tak nečakám na odsúhlasenie. Keď nereaguje dlžník ani na pokus o zmier, pošlem návrh na platobný rozkaz na príslušný súd s kópiou dlžníkovi a dúfam, že sa zľakne a pošle úhradu.(Zatiaľ to ani jeden neurobil, ale nádej umiera posledná!) A potom už koná súd. Píšem všetky podania sama, je to rýchlejšie a lacnejšie.
Vzor pokusu o zmier pripájam.
0 0
Jozef Jozef

Jozef je offline (nepripojený) Jozef

Vdaka vam vsetkym za rady a odpovede.

Pomohli ste mi.
Jozef
0 0
ANNA ANNA

ANNA je offline (nepripojený) ANNA

A ešte dodám, že pokiaľ nemáte zmluvu s právnikov na trhu je veľa spoločností, ktoré vymáhajú pohľadávky. Niektoré vymáhajú aj menšie sumy. Samozrejme za províziu ( tá sa pohybuje od 10% ) Pokiaľ nemáte svojho právnika tieto spoločnosti zastupujú aj pred súdom. Niekedy je to finančne menej náročnejšie ako vlastný právnik.
0 0
Vlastas Vlastas

Vlastas je offline (nepripojený) Vlastas

žena
bea
Keď mám zmluvu alebo objednávku, teda som si istá, že pohľadávka je oprávnená, tak nečakám na odsúhlasenie. Keď nereaguje dlžník ani na pokus o zmier, pošlem návrh na platobný rozkaz na príslušný súd s kópiou dlžníkovi a dúfam, že sa zľakne a pošle úhradu.(Zatiaľ to ani jeden neurobil, ale nádej umiera posledná!) A potom už koná súd. Píšem všetky podania sama, je to rýchlejšie a lacnejšie.
Vzor pokusu o zmier pripájam.
BEA, podľa tvoje rady som už napísala návrh na platobný rozkaz súdu /vzor mám z Verlag.../mám však nejasnosti:
1.ktorý je príslušný súd - kde je registrovaný žalobca alebo žalovaný?
2.aký úrok z omeškania mám použiť /úrokové sadzby reálne/, ak mám na fak. vetu ....penalizácia podľa obchodného zákona
3. ak mám na faktúre uvedené penále vo výške 0,5% musím úrok z omeškania počítať týmto percentom?
4.ako zistím náklady konania
Díky moc za odpoveď!
Naposledy upravil Vlastas : 21.07.04 at 06:07
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

1. príslušný súd je okresný súd, do ktorého pôsobnosti spadá sídlo žalovaného alebo žalobcu
2. úrok z omeškania podľa obchodného zákonníka je v § 369. V súčasnosti je max. 4.95 % za rok (4,5 % je zákl. sadzba NBS a + 10 %). Prehľad o základných úrokových sadzbách NBS pripájam.
3. ak je na faktúre 0,5 %, závisí to od toho, či to uznáva aj odberateľ. V obchodnom zákonníku je napísané, úroky z omeškania určené v zmluve. Neviem, či sa faktúra dá hodnotiť ako zmluva. To by nám mohli povedať právnici v tejto Porade.
4. náklady konania sú všetky náklady, ktoré Ti vyplynú z toho, že dáš svoju pohľadávku na súd. To zn. súdne poplatky, zaplatenie právnika, poštovné ... Tie všetky vyčísliš a požaduješ ich od žalovaného. Súdne poplatky sú v zákone č. 71/1992, ale tam dosť často bývajú zmeny. Ja som tak vyčítala, že teraz je to 5 % z ceny ale min. 500,- Sk. Keď neviem určite , zvyknem zavolať na súd, a tam mi zatiaľ ochotne povedali aktuálnu sadzbu.

To by bolo všetko. Dúfam, že je to o.k. Ja mám zatiaľ také skúsenosti, že súdy vždy vyhoveli môjmu návrhu a ani odporcovia nenamietali. Iná vec je, že neplatili ani po vydaní platbného rozkazu!
0 0
Vlastas Vlastas

Vlastas je offline (nepripojený) Vlastas

žena
bea
1. príslušný súd je okresný súd, do ktorého pôsobnosti spadá sídlo žalovaného alebo žalobcu
2. úrok z omeškania podľa obchodného zákonníka je v § 369. V súčasnosti je max. 4.95 % za rok (4,5 % je zákl. sadzba NBS a + 10 %). Prehľad o základných úrokových sadzbách NBS pripájam.
3. ak je na faktúre 0,5 %, závisí to od toho, či to uznáva aj odberateľ. V obchodnom zákonníku je napísané, úroky z omeškania určené v zmluve. Neviem, či sa faktúra dá hodnotiť ako zmluva. To by nám mohli povedať právnici v tejto Porade.
4. náklady konania sú všetky náklady, ktoré Ti vyplynú z toho, že dáš svoju pohľadávku na súd. To zn. súdne poplatky, zaplatenie právnika, poštovné ... Tie všetky vyčísliš a požaduješ ich od žalovaného. Súdne poplatky sú v zákone č. 71/1992, ale tam dosť často bývajú zmeny. Ja som tak vyčítala, že teraz je to 5 % z ceny ale min. 500,- Sk. Keď neviem určite , zvyknem zavolať na súd, a tam mi zatiaľ ochotne povedali aktuálnu sadzbu.

To by bolo všetko. Dúfam, že je to o.k. Ja mám zatiaľ také skúsenosti, že súdy vždy vyhoveli môjmu návrhu a ani odporcovia nenamietali. Iná vec je, že neplatili ani po vydaní platbného rozkazu!
BEA si super - Ďakujem!!!
0 0
Ervin Ervin

Ervin je offline (nepripojený) Ervin

problematika je dost rozsiahla- preto strucne:

1. miestna prislusnost- na konanie je prislusny vseobecny sud odporcu, ak nie je ustanovene v zakone inak

vseobecny sud- u fyz. osoby- sud, v kt. obvode ma fyz. osoba bydlisko
analogicky to plati pre pravnicke osoby (sidlo)

v obchodnych veciach- prislusny vseobecny sud, v ktor. obvode ma odporca sidlo, ak nema sidlo, sud, v kt. obvode ma miesto podnikania

z uvedeneho pravidla su vynimky- osobitna miestna prislusnost- ust. § 87- § 89 a Osp z.č.99/1963

V konkretnom pripade bude miestne prislusny sud, v ktorom ma Vas neplatic sidlo/ miesto podnikania.

O postupe sudu, v pripade nedostatku miestnej prislusnosti § 105 Osp.

2. K uroku z omeskania. Prednost ma vzdy dohoda zmluvnych stran, ohladom vysky uroku prip. inej formy zabezpecenia, pokial sa neprieci zakonu alebo ho neobchadza (napr. neprimerana vyska atd....)
Otazka nestoji podla mna tak ci staci faktura alebo zmluva. Zmluva totiz vznikne i v nepisomnej forme (ak zakon nevyzaduje pis. formu), ak sa strany dohodnu, na jej podstatnych nalezitostiach, kt. su uvedene v zakone. T,j, ak ide o kupu predmet, kupna cena, prevod vlastnictva k predmetu kupy. To v praxi znamena, ze z okolnosti pripadu (napr. objednavka, faktura, prevzatie tovaru) je mozne tvrdit i preukazat vznik zmluvneho vztahu a teda aj zavazku platit za tovar. - teda stacit moze aj faktura

K navrhu na platak teda treba dolozit vsetko z coho vyplyva zavazok dlznika, v praxi to byva najma faktura (prip. objednavka), pokus o zmier (nie je nevyhnutny). Problem moze byt ak sud na odpor platak zrusi a nariadi pojednavanie, tam moze byt dokazovanie, ak nemate pisomnu zmluvu podpisanu odporcom problematicke.

3. K uroku- ak nemate urok dojednany v pisomnej zmluve, odporucam uplatnovat len zakonny urok t.j. podla Obchodneho zakonnika resp. podla Obcianskeho zakonnika (ak ide o obcianskopravny vztah).
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Ervin, aký je váš názor na úrok, ktorý nie je zakotvený v zmluve, ale priamo na faktúre? Ja napríklad uvádzam na každej faktúre "Prosím o včasné uhradenie faktúry. V prípade, že neuhradíte faktúru do dňa jej splatnosti, budeme vám účtovať úrok vo výške 0,05% z celkovej sumy faktúry, za každý deň omeškania."
Obstála by som s tým napríklad pred súdom? A ďalej sa chcem opýtať, čo keby som si stanovila úrok 0,15%? Je tento akceptovateľný pred súdom, alebo musí to byť v zmluve?
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
ak máš úrok stanovený na 0,15% za každý deň omeškania čo činí za rok 0,15 x 365 = 54,75%. Tento úrok však nemôžeš uplatniť, lebo podľa Obchodného zákonníka môžeš k základnej úrokov sadzbe NBS pripočítať 10%, čo je cca 14,5% za rok.
0 0
ANNA ANNA

ANNA je offline (nepripojený) ANNA

vladan:

Nemyslím si, že úrok 0,15% nemôže dať. Ale druhá strana, teda ten kto úrok platí si do daňových nákladov môže dať z tohto úroku len takú čiastku ako si uviedla. Ak je zmluvne dohodnutý aj vyšší úrok a príde k súdnemu konaniu, vymáha sa dohodnutý úrok. K tomu by asi vedel lepšie odpovedať Ervin.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
ja som to dávala z pohľadu toho, kto úrok uplatňuje. Myslela som to tak, že ak nemajú dohodnutý úrok, tak uvedený 0,15% za každý deň omeškania, by druhá strana nemusela akceptovať. Pekný deň
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať