Zavrieť

Porady

Mám si platiť zdravotné poistenie ak som SZČO na marodke

OD 27.07 som na marodke, niesol som ju na soc.poisťovňu, viem že nebudem platiť odvody do soc.pois. počas PN. Plati to aj pre zdravotné poistenie, je tiež krátene počas doby PN. Som SZČO a platím si odvody z minimálnej mzdy.Ďakujem za radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    korkoran Pozri príspevok
    OD 27.07 som na marodke, niesol som ju na soc.poisťovňu, viem že nebudem platiť odvody do soc.pois. počas PN. Plati to aj pre zdravotné poistenie, je tiež krátene počas doby PN. Som SZČO a platím si odvody z minimálnej mzdy.Ďakujem za radu
    Ide o dlhodobejšiu PN-ku ?

    8) Štát je platiteľom poistného, ak nie je ďalej uvedené inak, za
    ...
    n) fyzickú osobu,

    1. ktorá poberá náhradu príjmu, nemocenské, ošetrovné alebo materské podľa osobitného predpisu, 39m)

    Poberanie nemocenského musíš preukázať potvrdením o vyplate dávok nem. poistenia zo sociálnej poisťovne.
    Naposledy upravil veronikasad : 28.07.09 at 10:23

    balunka je offline (nepripojený) balunka

    balunka
    korkoran Pozri príspevok
    OD 27.07 som na marodke, niesol som ju na soc.poisťovňu, viem že nebudem platiť odvody do soc.pois. počas PN. Plati to aj pre zdravotné poistenie, je tiež krátene počas doby PN. Som SZČO a platím si odvody z minimálnej mzdy.Ďakujem za radu
    áno platiť , a preplatok sa ti potom vráti v RZZP

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    minuly tyzden som to bola riesit s jednou mojou klientkou... dlhodobo jedna PN za druhou PN a prisiel jej "pozdrav" ze nema uhradene zdravotne poistenie...

    pani jej doporucila platit preddavky nadalej a nech si ich vysporiada v rocnom zuctovani...

    lebo aj teraz ukoncila jednu PN ale kym nema potvrdenie zo SP o tejto PN tak jej ju nemozu uznat... preto jej povedala nech radsej plati preddavky v plnej vyske a nebude musiet chodit do zdravotky ako na klavir...

    korkoran je offline (nepripojený) korkoran

    korkoran
    Marodovať budem mesiac ,firma v ktorej pracujem na živnosť má odstavku a som bez práce a nebudem mať príjem ,kôli tomu som na marodke. Aj kôli odvodom, mesiac bez príjmu a nebudem mať z čoho platiť.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    andreaS Pozri príspevok
    minuly tyzden som to bola riesit s jednou mojou klientkou... dlhodobo jedna PN za druhou PN a prisiel jej "pozdrav" ze nema uhradene zdravotne poistenie...

    pani jej doporucila platit preddavky nadalej a nech si ich vysporiada v rocnom zuctovani...

    lebo aj teraz ukoncila jednu PN ale kym nema potvrdenie zo SP o tejto PN tak jej ju nemozu uznat... preto jej povedala nech radsej plati preddavky v plnej vyske a nebude musiet chodit do zdravotky ako na klavir...
    Andrejka súhlasím, mnoho živnostníkov to vzdá - prestať platiť môže naozaj až keď odovzdá doklad o výplate nemocenského. Kratšie PN-ky sa vysporiadajú v RZZP - no nie vždy vyjde vrátenie zaplatených preddavkov počas PN-ky - závisí od výšky vymeriavacieho základu ...

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    korkoran Pozri príspevok
    Marodovať budem mesiac ,firma v ktorej pracujem na živnosť má odstavku a som bez práce a nebudem mať príjem ,kôli tomu som na marodke. Aj kôli odvodom, mesiac bez príjmu a nebudem mať z čoho platiť.
    odstávka vo firme je dôvodom na PN ? Taký zákon nepoznám ...

    korkoran je offline (nepripojený) korkoran

    korkoran
    Ak by si pracovala na živnosť vo firme ktorá ma odstavku a nemá pre teba inú prácu ,ako by sito riešila ?Ak si bez príjmu platiť treba všetko ,nikoho nezaujíma či máš z čoho. Ak pracuješ na zmluvu je to iné, ale ak na živnosť je to v nevýhode, ostaneš bez príjmu a choď kde chceš. Tak je to zo zahraničnými zamestnávateľmi, rob na živnosť pre nich je to výhoda nemajú žiadne záväzky.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    korkoran Pozri príspevok
    Ak by si pracovala na živnosť vo firme ktorá ma odstavku a nemá pre teba inú prácu ,ako by sito riešila ?Ak si bez príjmu platiť treba všetko ,nikoho nezaujíma či máš z čoho. Ak pracuješ na zmluvu je to iné, ale ak na živnosť je to v nevýhode, ostaneš bez príjmu a choď kde chceš. Tak je to zo zahraničnými zamestnávateľmi, rob na živnosť pre nich je to výhoda nemajú žiadne záväzky.
    Korkoran, som živnostník už 6 rokov, viem o čom píšeš. Ani jeden mesiac nemám zaručený príjem, preto vždy mám rezervu na pokrytie výdavkov ...

    korkoran je offline (nepripojený) korkoran

    korkoran
    Ja tak isto ale 5 rokov, keby sa dalo ušetriť ale nedá sa, dostaneš na výplatu 700€ zaplať odvody a ostane ti ako by si robil na zmluvu. Mám 4deti manželka je na MD nedá sa ušetriť. Nemáš dovolenku, a Bože zachráň aby si zamarodoval je to ťažko. Teraz každý chce zamestnať ale len na živnosť nikto sa s tebou nebaví. Zo začiatku som robil na zmluvu ale potom si dali podmienku na živnosť, ak sa ti nepáči môžeš ísť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.