Zavrieť

Porady

Kúpna zmluva

Ahojte! Firma s.r.o. kúpila halu za 1200000 a má na to iba kúpnu zmluvu. Učtuje sa v podvojnom účtovníctve. Ako to zaúčtujem? Mám si pýtať ešte nejaké papiere (faktúru) k tomu? Stačí ako doklad iba tá kúpna zmluva??? Učtujeme v OMEGE. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    McMarti je offline (nepripojený) McMarti

    McMarti
    Potrebuješ výpis listu vlastníctva že sa naozaj stala majetkom, kupnu zmluvu na základe týchto dokladov zaučtuješ obsatranie budovy a zaradíš do majetku.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    § 2 ods2 Opatrenia MF SR o postupoch účtovania :

    Pri nehnuteľnostiach obstaraných na základe zmluvy, pri ktorých sa vlastníctvo nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností a do nadobudnutia vlastníctva nadobúdateľ nehnuteľnosť užíva, dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň prevzatia nehnuteľnosti nadobúdateľom, u prevádzajúceho je dňom uskutočnenia účtovného prípadu deň odovzdania nehnuteľnosti. Ak nebude vklad do katastra povolený, účtovné zápisy sa zrušia.

    Tzn., že do účta zaeviduješ nehnuteľnosť podľa dátumu prevzatia ( mali by ste mať preberací protokol), nie podľa povolenia na vklad do katastra !

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    Ahoj. Ja teraz drzim v ruke Kupnu zmluvu na nejake PC a nejaky drobny majetok. V zmluve je ze kupna cena bude uhradena v splatkach. Takze potrebujem to zauctovat ako zavazok. Prosim poradte na ktory ucet. Pri zaradeni majetku:
    drobny majetok 501/372
    DHM 02./372
    uhradena splatka cez pokl. 372/211
    Je to tak spravne?

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    nika.sum
    Ahoj. Ja teraz drzim v ruke Kupnu zmluvu na nejake PC a nejaky drobny majetok. V zmluve je ze kupna cena bude uhradena v splatkach. Takze potrebujem to zauctovat ako zavazok. Prosim poradte na ktory ucet. Pri zaradeni majetku:
    drobny majetok 501/372
    DHM 02./372
    uhradena splatka cez pokl. 372/211
    Je to tak spravne?
    ...a faktúru k tomu nemáš?
    Účet 372 má názov "záväzky z kúpy podniku", takže na tento účet to nemôžeš zaúčtovať.

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    liba2
    ...a faktúru k tomu nemáš?
    Účet 372 má názov "záväzky z kúpy podniku", takže na tento účet to nemôžeš zaúčtovať.
    Nemam fakturu, len kupnu zmluvu. Aj mne sa ten ucet "nepaci" ale naozaj neviem kam to dat. Prosim pomozte ako to zauctovat
    Naposledy upravil nika.sum : 11.10.05 at 12:44

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    nika.sum
    Nemam fakturu, len kupnu zmluvu. Aj mne sa ten ucet "nepaci" ale naozaj neviem kam to dat. Prosim pomozte ako to zauctovat
    drobny majetok 501/379/A, alebo 325/A
    DHM 02./379/A, alebo 325/A
    uhradena splatka cez pokl. 379/A/211/A, alebo 325/A / 211/A
    No a samozrejme zapísať do knihy majetku a vystaviť kartu.

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    Dakujem velmi pekne, vcera som si to zauctovala na tu 325, neviem ako ma vobec napadla ta 372. Dakujem za pomoc

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.