Zavrieť

Porady

tehotná v skúšobnej dobe

Vera Vera

Vera je offline (nepripojený) Vera

Ahojte, kamarátka je v skúšobnej dobe (zmluvu ma na dobu neurčitú) a otehotnela. Ešte to zamestnávateľovi neoznámila. Má zamestnávateľ právo ju prepustiť???
Nie som mzdárka, takže ohľadom vecí v tejto oblasti potrebujem poradiť.
Ďakujem veľmi :-)
Usporiadat
janka37 janka37

janka37 je offline (nepripojený) janka37

Neviem, ako v skúšobnej dobe, ale podľa zákona zamestnávateľ nemôže prepustiť tehotnú zamestnankyňu. Ale pozor - môže ju prepustiť, ak nevie o tom, že je tehotná. Takže kým mu to ona písomne neoznámi, zamestnávateľ sa to môže dozvedieť z "druhej ruky" (napr. od nejakej "prajnej" kolegyne) a úplne zákonne ju prepustiť.
Ešte jej ostáva veľa do konca skúšobnej doby? Ak nie, hneď po jej skončení by to mala zamestnávateľovi písomne oznámiť.
0 0
Vera Vera

Vera je offline (nepripojený) Vera

Práve ako to počítam, tak ona tam už nastúpila ako tehotná. Nástup mala 5.8. + 3 mesiace skúšobnej doby ...
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

V rámci skúsobnej doby s nou môze ukoncit prac. pomer. Ochranná doba sa vztahuje len na výpoved.

Ak to teda neoznámi vo firme pocas skúsobnej doby, bude sa na nu vztahovat ochranná doba. Musí vsak hned po skoncení skúsobnej doby oznámit skutocnost, ze je tehotná písomne, inak z pracovnoprávneho hladiska nie je povazovaná za tehotnú. Ak by napr. zamestnávatel vytusil (na základe oblecenia, nevolnosti, rastúceho bruska), ze je tehotná a dal by jej výpoved skôr, nez by ona oznámila písomne, ze je tehotná, výpoved by bola platná. Písomné oznámenie musí byt podlozené lekárskym potvrdením.
0 0
janka37 janka37

janka37 je offline (nepripojený) janka37

Uff, takže do konca skúšobnej doby to už bude zjavné...

Práve čítam v §64 ods.1 písm.b) Zákonníka práce, že zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to, keď je zamestnankyňa tehotná. Nikde v zákonníku práce nie je uvedená výnimka z tohto ustanovenia v súvislosti so skúšobnou dobou.
Ale nechcem Ti poradiť nesprávne, možno je tam nejaký háčik, keďže v skúšobnej dobe môže zamestnávateľ skončiť pracovný pomer z akéhokoľvek dôvodu alebo bez udania dôvodu... Snáď sa ozve niekto, kto s tým už má reálnu skúsenosť.
0 0
Vera Vera

Vera je offline (nepripojený) Vera

TO CHOBOT :
Takže odporúčate radšej to zamlčať a vyjsť s tým na svetlo až po skončení skúšobnej doby?? Nemôže jej potom robiť zamestnávateľ problémy, že to úmyselne zamlčala??
0 0
Vera Vera

Vera je offline (nepripojený) Vera

janka37
Uff, takže do konca skúšobnej doby to už bude zjavné...

Práve čítam v §64 ods.1 písm.b) Zákonníka práce, že zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to, keď je zamestnankyňa tehotná. Nikde v zákonníku práce nie je uvedená výnimka z tohto ustanovenia v súvislosti so skúšobnou dobou.
Ale nechcem Ti poradiť nesprávne, možno je tam nejaký háčik, keďže v skúšobnej dobe môže zamestnávateľ skončiť pracovný pomer z akéhokoľvek dôvodu alebo bez udania dôvodu... Snáď sa ozve niekto, kto s tým už má reálnu skúsenosť.
No veď to som sa dočítala aj ja...a neviem ako jej správne poradiť. Dúfam, že tu nájdem od poraďákov pomocnú ruku :-(
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Presne v tom je ten hácik, ze zamestnávatel nesmie dat VÝPOVED v ochrannej dobe. Môze vsak ukoncit PP v skúsobnej dobe, môze skoncit PP dohodou, dokonca môze dat výpoved z dôvodu zániku firmy a výpoved z dôvodu vázneho porusenia pracovnej disciplíny.

Otázka, ci to zamlcat alebo nie, to sa musí rozhodnút ona. Jednoznacne by to bolo nesieriózne, ak by to povedala az po skúsobnej dobe. Zálezí od toho, ako vychádza so zamestnávatelom. Ak dobre a je predpoklad, ze ju naozaj chcú, lepsie je povedat to. Ak je presvedcená, ze oznámením by ju prepustili a chce len získat tých pár mesiacov do odchodu na materskú, tak nech je ticho. Tazké je poradit, ked nepoznám okolnosti a pomery vo firme.
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
Keď to vezmem objektívne, no nie je to ktovie čo, ak vezmete nádejnú pracovníčku, ktorý vám nepovie, že je tehotná a po skúšobnej dobe vám oznámi, že je už v pokročilom stave tehotenstva je to obyčajné svinstvo a zas ste tam kde ste byť nechceli... bez pracovníčky.
kedysi sa nastupovalo do zamestnania s tým, že som prišla s potvrdením od lekára, že nie som tehotná... (jasné teraz by to bola čistá diskriminácia).
Súhlasím s Chobotom, v skúšobnej dobe môžu ukončiť pracovný pomer .
Naposledy upravil Bionda : 08.08.05 at 09:38
0 0
Vera Vera

Vera je offline (nepripojený) Vera

Ono to nie je bohviečo, pokiaľ viem, je to práca barmanky. Ja osobne by som asi radšej odišla sama, prečo riskovať zdravie dieťaťa v zafajčenom bare??? Ale to je jej vec...

Ďakujem všetkým veľmi pekne za pomoc
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

Zamestnávateľ si má v prvom rade vypítať potvrdenie od lekára pred nástupom do zamestnania (u žien aj od gynekológa). Ale inak je to tak ako píše chobot.
0 0
Origos Origos

Origos je offline (nepripojený) Origos

Ahoj!
Podľa mňa v skúšobnej dobe si obe strany môžu rozviazať pracovnú zmluvu bez udania dôvodu.
0 0
Vera Vera

Vera je offline (nepripojený) Vera

No, ja som menila robotu niekoľko krát a ani raz si nepýtali potvrdenie od lekára, či som tehotná, akurát sa ma pýtali, či sa nechcem vydať, alebo sa nechystám mať deti...ale potvrdenie?? Neviem ani o nikom v okolí, že by si ho pýtali...
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Olgica
Zamestnávateľ si má v prvom rade vypítať potvrdenie od lekára pred nástupom do zamestnania (u žien aj od gynekológa). Ale inak je to tak ako píše chobot.
Toto v žiadnom prípade zamestnávateľ nesmie urobiť!! Bola by to diskriminácia. Niekedy za totality neprijímali tehotné ženy. Dnes môže pýtať zamestnávateľ potvrdenie od lekára, len keď to vyžaduje povaha práce.
0 0
eav77 eav77

eav77 je offline (nepripojený) eav77

Tak to mam otazky:
Vyzaduje povaha prace barmanky potvrdenie od lekara? Moze tehotna pracovat v zafajcenom prostredi? Par barmaniek poznam - a od tretieho mesiaca su PN (a neboli na rizikovom). Nebolo by pre tu pani lepsie ostat doma s neobmedzenymi vychadzkami, ako dychat dym z cigariet a odhanat opitych chlapov? Ja by som to na jej mieste brala
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
Bionda
Keď to vezmem objektívne, no nie je to ktovie čo, ak vezmete nádejnú pracovníčku, ktorý vám nepovie, že je tehotná a po skúšobnej dobe vám oznámi, že je už v pokročilom stave tehotenstva je to obyčajné svinstvo a zas ste tam kde ste byť nechceli... bez pracovníčky.
kedysi sa nastupovalo do zamestnania s tým, že som prišla s potvrdením od lekára, že nie som tehotná... (jasné teraz by to bola čistá diskriminácia).
Súhlasím s Chobotom, v skúšobnej dobe môžu ukončiť pracovný pomer .
Ako som už bola napísala, pracovné miesto barmanky by mohlo byť kvalifikované ako miesto ktoré sa vyznačuje dobrým zdravotným stavom.. napr. len stojí a chodí, práca v noci, a pod. určite by potom uvedené prac. miesto vyžadovalo potvrdenie o vyhovujúcom zdravotnom stave .
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

eav77
Tak to mam otazky:
Vyzaduje povaha prace barmanky potvrdenie od lekara? Moze tehotna pracovat v zafajcenom prostredi? Par barmaniek poznam - a od tretieho mesiaca su PN (a neboli na rizikovom). Nebolo by pre tu pani lepsie ostat doma s neobmedzenymi vychadzkami, ako dychat dym z cigariet a odhanat opitych chlapov? Ja by som to na jej mieste brala
No, ja by som sa tehotná v zafajčenom prostredí určite nezdržiavala, nie ešte aby som tam pracovala.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Doplním len Zitu4, ze § 41 ods. 6 ZP explicitne zakazuje zamestnávatelovi zistovat od fyzickej osoby informácie o tehotenstve.

Co sa týka zdravotného potvrdenia, tiez o tom pojednáva ZP §41 ods. 2, ktorý hovorí, ze : "Ak sa na výkon práce vyzaduje zdravotná spôsobilost na prácu, alebo psychická spôsobilost na prácu alebo iný predpoklad podla osobitného zákona,..." - dôlezité je tam to slovné spojenie "podla osobitného zákona". Cize nie zamestnávatel si urcuje, ci bude vyzadovat potvrdenie, ale môze ho vyzadovat, len ked je to vyslovene v zákone uvedené.

Rukolapným príkladom sú vodici z povolania, ktorí musia mat okrem vodicského preukazu aj pravidelné lekárske prehliadky podla osobitného zákona (je to vyhláska ministerstva zdravotníctva 164/1997). Neviem o tom, ze by nejaký predpis stanovoval, ze na výkon barmanky treba lekárske potvrdenie.
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

No ľudkovia tak to už snáď je neskutočné. Aj ten podnikateľ je chudák keď ju 5.8. zamestnal a 8.8. zistí že je tehotná alebo o mesiac. Myslím, že je to neserikozne na ďalšiu spoluprácu a tiež práca barmanky pre tehotnú ženu. No asi ho chce využiť, pretože asi by inak nebrala materskú. Je to trošku nefer. Asi by lepšie urobila, keby bola k nemu otvorená. Aj on sa potrebuje zariadiť. No a mohli sa aj dohodnúť na nejakom inom ľudskom riešení a nie takto podvodne...
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Chobot
Doplním len Zitu4, ze § 41 ods. 6 ZP explicitne zakazuje zamestnávatelovi zistovat od fyzickej osoby informácie o tehotenstve.
Co sa týka zdravotného potvrdenia, tiez o tom pojednáva ZP §41 ods. 2, ktorý hovorí, ze : "Ak sa na výkon práce vyzaduje zdravotná spôsobilost na prácu, alebo psychická spôsobilost na prácu alebo iný predpoklad podla osobitného zákona,..." - dôlezité je tam to slovné spojenie "podla osobitného zákona". Cize nie zamestnávatel si urcuje, ci bude vyzadovat potvrdenie, ale môze ho vyzadovat, len ked je to vyslovene v zákone uvedené.

Rukolapným príkladom sú vodici z povolania, ktorí musia mat okrem vodicského preukazu aj pravidelné lekárske prehliadky podla osobitného zákona (je to vyhláska ministerstva zdravotníctva 164/1997). Neviem o tom, ze by nejaký predpis stanovoval, ze na výkon barmanky treba lekárske potvrdenie.
Nechcem Vám nejakým spôsobom odkláňať debatu , ale mávam kontrolu z inšpektorátu BP a stále mi pripomína inšpektor o vstupnej zdravotnej prehliadke nového zamestnanca . A pri tých čo sme nemali sme museli doplniť .

Veď podľa mňa ak zamestnanec neprejde takouto prehliadkou , tak si za to zodpovedá zamestnávateľ . Kde zákon ukladá , že do pracovného pomeru musím prijať aj tehotnú ženu ? Ak ju ako zamestnávateľ pošlem okrem iného aj na gynekologické vyšetrenie tak je to protizákonné ? Som ako zamestnávateľ povinná znášať to , že zatají tehotenstvo ?
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Myslím, že spravidla to býva tak, že nádejný pracovník ide na lekársku prehliadku za svojim lekárom tedqa praktický lekár pre dospelých a ten sa mrkne o aké povolanie ide, pomerá tlak a opýta sa či nebolí hrdlo a napíše, schopná vykonávať prácu... atď. Prečo by malo zamestnávateľa zaujímať aké všetky vyšetrenia absolvoval pracovník pri nástupe a prečo by musel absolvovať aj gyn. prehliadku. Veď tehotenstvo choroba neni. Iné je, ale že je to neseriózne takto nastúpiť do zamestnania...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať