Zavrieť

Porady

ČOV-čistička odpadových vôd pre domácnosti

viete mi niekto poradiť čo všetko treba pre vybavenie ČOV-ky a či má niekto skúsenosti s tymto zariadením. Stojí to od 1.200 Eur a viac. Keď už musíme takto riešiť kanalát, tak aké sú obmedzenia?
za rady Ďakujem
Usporiadat
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

Tuším treba na to stavebné povolenie.
http://www.aquatec-vfl.com/sk/cov-at-6-50/

čistička by mala byť dodávaná v cene aj s dúchadlom, ktoré ne nevyhnutné na jej fungovanie. Stavebník si musí sám zabezpečiť výkopové práce a betónovú platňu na ktorú sa položí. Podobne aj prívodné potrubie a odvod je podľa želania... Buď do zásobníka predčistenej vody alebo môže byť odvedená do blízkeho toku, prípadne trativod. To už podľa vypracovaného projektu, ktorý sa schvaľuje.
To je info, ktoré som si zatiaľ zhromaždil, lebo sa tiež chystám na jej vybudovanie. Sused to má dva roky a je max. spokojný.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
ono79 ono79

ono79 je offline (nepripojený) ono79

vďaka veľmi pekne, ešte ak ten sused má to zariadenie, tak ako je to s tými servisnými prehliadkami. Vraj sa nemôžu používať žiadne prípravky chlóru, lebo sa zahubia baktérie a iné. A ten projekt? Kto to má, koho treba osloviť? Čo mám info, tak jeden chalan kúpil, vykopal, už aj zakladal, keď sa mu k tomu vyjadrili, že nemôže to spustiť, lebo má vysoko spodnú vodu. A teraz nemá nič a chcel sa nasťahovať, tak už mal 2x kontrolu práve na to, kde má vyvedenú kanalizáciu a ako chce spustiť prevádzku. Tak sa vyjadril- podlľa jeho slov: keby som to vedel tak to dám neoficiálne, veď sa starám o ZP a oni takto. Ja znášam všetky výdavky a nejaký pracovník od stola to zamietne. Ale v obci ozaj nemajú kanál a žumpa je časom drahšia. Tak neviem...
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

práve preto by sa mal urobiť projekt, ktorý ak stavebný úrad schváli a vystaví stavebné povolenie tak hurá do toho. Tuším sa k projektu vyjadruje aj odbor životného prostredia, lebo sa jedná o vodohospodársku stavbu. Najlepšie sa bude informovať priamo na obecnom úrade, mali by vedieť, čo k tomu treba a zrejme budú vedieť aj doporučiť, kto v danej oblasti je schopný vypracovať projekt.
Podľa skúseností suseda, prípravky na báze chlóru ak sa používaju v minimálnych množstvách na čistenie v kuchyni nieje problém, hlavne ak sa spláchnu dostatočným množstvom vody. Problém je ak sa niekto rád kúpe v slanej vode. Také množstvo soli čo býva v kúpeli vraj vyradí baktérie z činnosti a musel od dalšieho suseda vytiahnuť z čističky za dve vedrá fekálií aby obnovil ich činnosť.
Na servisné prehliadky som sa ho zatiaľ nepýtal.
0 0
Furko Furko

Furko je offline (nepripojený) Furko

Stavebné povolenie vydáva životné prostredie a treba k tomu naozaj projekt, ale aj rozhodnutie kam to budeš vypúšťať, ak do vodného toku, tak musíš mať stanovisko ŠHMU a ak to chceš ako vsakovaciu nádrž tak musíš mať geologický posudok o priepustnosti pôdy. obidva stoja peniaze, ja už mám obidva, lebo ŠHMU mi to zamietol pre nízky prietok vody v potoku, tak som musel dávať robiť aj na vsakovačku a nakoniec to aj tak skončí v potoku že? :-) Dúfam že sizasa niečo nevymyslia kým to tam donesiem. Inak ja som si vybral čističku z Aquatecu a zatiaľ sú suprový ešte som ju nekúpil a už mi pomohli s projektami a s papiermi, poradili projektanta aj všetko čo som potreboval. Nechcem robiť reklamu, ale takto si predstavujem získavanie zákazníka.
0 0
ono79 ono79

ono79 je offline (nepripojený) ono79

v tejto firme sme si ziskali práve informácie o ČOV-ke. Ale asi sme nestihli tú super cenu cca 1,200 Eur, takže neviem. Ale čo sa týka toho projektu, tak na našom obecnom úrade sa nie je koho opýtať. takže keď niečo zistíme, tak dám ešte vedieť. pEKNY DNíK a Ďakujem za info.
0 0
Furko Furko

Furko je offline (nepripojený) Furko

Skočte si rovno na príslušné životné prostredie tam Vám dajú žiadosť aj s pokynmi čo a ako a zatočí sa Vám hlava
0 0
ono79 ono79

ono79 je offline (nepripojený) ono79

teraz som sa dozvedel, že cena cca 1,200 E este stále platí a projektant pre KE v spominanej f. Aquatec nie je známy takže sme zisťovali priamo vo f. a hovorili o cene cca 100 Eur. Tak neviem. Máte iné skúsenosti a ešte sa spýtam, či tá priepustnosť pôdy - to robí kto? a je to samostatne ohodnotené alebo je to súčasťou projektu?
Vrele díky
0 0
Furko Furko

Furko je offline (nepripojený) Furko

za projekt na čističku som naozaj dal 100 € , ale to už je kompletne riešená kanalizácia z domu do čističky aj s osadením. No a geologický posudok mi robila firma INGEO-ighp s.r.o. Žilina. ten bol mastnejší stál asi 333€.
0 0
hladkyy hladkyy

hladkyy je offline (nepripojený) hladkyy

Vie mi niekto poradit, kde sa da taky projekt na COV zohnat? Koho oslivit? A jamu na COV ste si dali kopat, alebo kopali sami?
0 0
Furko Furko

Furko je offline (nepripojený) Furko

Tak tú jamu by som teda prenechal na bager, osobne by sa mi ju kopať nechcelo.
0 0
ono79 ono79

ono79 je offline (nepripojený) ono79

moje stanovisko nateraz a možno aj na stálo bude NIE!!! Včera som sa dozvedel na OUZP čo to vlastne je.... Takže ak povolí starosta v obci možno podať žiadosť, ALE treba mať projekt už na spomínané zariadenie aj tie posudky hydrogeologický aj od ŠHMU, potom keď to bude možno hovoriť o spravovacom poplatku pre podanie žiadosti 33 EUR, posúdenie a doladenie chýbajúcich povolení, následne ústne konanie v obci so susedmi ccca do 30 dní, či im to nevadí a aké sú podmienky uloženia a napojenia, kde čo ide, teda trativod/žumpa/prietok potoka, následne kolaudácia 16,50 EUR. ........... aby som to skrátil, tak ma zabila informácia že na vlastne náklady (zákonom povinné) treba dávať 2x ročne chemický rozbor vody (pár tis.SKK), ktorá opúšťa ČOV pri akomkoľvek prevedení. A to dostáva človek povolenie na prvé 4 roky. A keĎ nesplňam "zákonom" stanovené podmienky, môžu ma dať odpojiť, teda cez Vodný zákon364/2004 dať sankcie alebo pokuty a následne kontrolovať či a ako a kde ide kal. ak áno, tak mu predlžujú povolenie na Ďalšie 4 roky. !!!!!!
Zarážajúce je že sama pracovníčka úradu spomenula aby nepovoľovali ČOV-ky, lebo nariadenie EU je aby sa stavali kanalizácie a aby sa domácnosti pripájali. Náš prípad je opačný, pretože u nás už tá kanalizácia je, ale tí čo to stavali hľadeli viac na svoj prospech a tí čo ich mali kontrolovať, tým asi zavreli ústa a oči ich osobným prospechom a preto toho času u nás leží už 16r. v zemi kanál a voda za cca 20 mil. SKK, kde sa štát podieľal na väčšej časti financií a toď výsledok: na 90% nefunkčná kanalizácia. Teda ČOV-ka by riešila náš problém ale nie za takúto cenu. Takže žumpa, či mám alebo nemám na výber musím to začať riešiť..... Paradox, Na ČOV-ku vám certifikát o 98% čistej/úžitkovej vode zo zariadenia úradnička povie, to je len tvrdenie dodávateľa, a pri Žumpe certifikát tesnosti stačí. Milí podnikatelia čo vy na to? Toto je bananová republika. Je smutné, že chcem pomôcť ZP, znášam všetký výdavky, starám sa o to a oni takto. Mali by sme mať úľavy z daní, alebo nejaké bonusy alebo niečo a nie samé obmedzenia. som z toho smutný, no zároveň ma to posúva ďalej. Život je už raz taký.
Hauk, dohovoril som
0 0
kveti kveti

kveti je offline (nepripojený) kveti

pani vy s tými domovými cov fakt blbnete ja viem o com hovorim

nemas starosti kup si domovu cov toto platí na sto percent


technolog mestskej cov
0 0
ono79 ono79

ono79 je offline (nepripojený) ono79

tak mi popis tu domovu cov
0 0
TinkiDinki TinkiDinki

TinkiDinki je offline (nepripojený) TinkiDinki

Zabudli ste ešte rozpitvať to, že čo potom ak do tej súkromnej ČOV pustíš niečo čo tam zabije tie baktérie. Predajca síce tvrdí že by Ste to nemali, ale čo ak sa to stane? Síce Vám tvrdí že Vám dodá novú násadu, ale paragrafy pamätajú aj na túto EKO-logickú haváriu. Ste prevádzkovateľ, Ste vinný, platíte všetko. Okrem vysokej pokuty aj náklady na odstránenie EKO havárie.A ako sa dá ešte zlikvidovať násada v ČOV? Stačí 24h výpadok el-energie, porucha motorčeka, káblov, ističov a pod. Zistíte to až keď je silný zápach, čiže neskoro.
0 0
kveti kveti

kveti je offline (nepripojený) kveti

ONO 9
TOCIS TO TU STALEDOOKOLA AKO NEJAKY JEHOVISTA POVEDAL SOM ZE TI POMOZEM ALE DOKAZES ODPOVEDAT ASPON NA PAR OTAZO JASNE A ZROZUMITELNE

1.UZ SI SA PRE DOMOVU čOV ROZHODOL?? ANO/NIE
2.ALEBO UZ JU MAš AJ KUPENU ANO/NIE

ODPOVEZD MI NA TIETO OTAZKY A DOSTANEME SA DALEJ
CHCEM TI POMOCT
0 0
Furko Furko

Furko je offline (nepripojený) Furko

Zaujímavé, že všetkým vadí, čo sa stane keď vypadne ČOV-ka na pár hodín, ale nikoho nezaujíma, keď niekto nechá pretekať žumpu aj pár mesiacov do potoka. To je takmer nepostihnuteľné. Mne suseda dala 10výhrad k ČOV - ke do stavebného povolenia, ale že jej do záhrady tečie potok do ktorého vytekajú žumpy ostatných, ktorý majú chalupy nad ňou to jej nevadí. ALE ČO KEĎ TO BUDE ZAPÁCHAŤ !!!!!!!!!
0 0
ono79 ono79

ono79 je offline (nepripojený) ono79

Nemám zistené rozdiely na domovú čov a ČOV. Je tam rozdiel? Načo by som kupoval ČOV-ku keĎ je veľmi otázne či by mi úradníci povolili toto zariadenie. Neviem aký je hydrogeologický posudok na priepustnosť pôdy, keďže v našej časti obce máme spodnú vodu už v hlbke 1,5m. TAkže neobchádzam tieto veci, len zisťujem či má niekto s týmito zariadeniami nejaké skúsenosti. A jehovista nie som.............. Už som hovoril s projektantom, ktorý ma upozornil na praktiky úradu.
Ak je domová čov iné zariadenie alebo zberna nádoba predelená na niekoľko častí, má väčšie rozmery a iné špecifiká, má nejaké vonkajšie dúchadlo alebo nejakú ponorku, potom prosím nechaj linku na stránku, kde o tom prečítam viac. Neviem sa presne vyjadriť či ju chcem hneď. Keby si mal v dome porobené opravy a v kúpelni nepoužiteľné WC a chodil by si na suché von či v zime alebo v lete, tak potom sa môžeme baviť o nejakých zmenách. Ak mám do toho investovať peniaze chcem vedieť pre a proti. neopakujem sa. Ale ako sa dozviem niečo keď svoje otázky nerozpíšem alebo už zistené veci nenapíšem sem a ten kto má iné skúsenosti odpíše. Neviem o čom tu točíš, ale z posledných vyjadrení chceš počuť áno alebo nie. A čo sa tým zmení.
Naposledy upravil ono79 : 20.08.09 at 14:24 Dôvod: uprava
0 0
ono79 ono79

ono79 je offline (nepripojený) ono79

Kveti, ďakujem za záujem. ďalšie info: zisťoval som info na nete a je veľa riešení, ale všade treba peniaze. Takže nasleduje výber z ponúk a potom uvidíme. Na výber je z betonových žúmp, sú sklolaminátové, sú plastové. rôzne rozmery a samozrejme ceny. Aj prevedenia sú rozne, tak ešte tak naškrabať nejaké Ečka a ideme ďalej.
Vďaka za poradu, ak bude niečo nové, tak sa určite ozvem
Pekný dník
0 0
focus3ccd focus3ccd

focus3ccd je offline (nepripojený) focus3ccd

Ja by som mal otazku, kolko stoji chemicky rozbor vody pri cov pre vsakovanie, co treba robit 2x rocne?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať