Zavrieť

Porady

Úľava na platbách za kúrenie

dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Poraďáci, počul niekto z Vás o tom, že v prípade, že vlastníte byt, ktorý je na prízemí alebo vrchnom poschodí bytovky máte nárok na úľavu za kúrenie ? A vraj táto úľavá nie je zanedbateľná čiastka ?

Neviem sa toho nikde dopátrať. Známe to bolo poradené na jednom bytovom podniku. Ale na tom našom sú tak nepríjemné panie, že tam sa pýtať nemôžem ale musím rovno zažiadať na čo mám nárok a kde sa to píše.
Ak viete, poradte prosím.
Usporiadat
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Máte merače v bytoch alebo len na päte domu? U nás je teplo rozúčtovávané v pomere 30:70 tzn. 30% na dieliky namerané v byte a 70% na podlahovú plochu bytu /podľa véééééľmi nespravodlivé/. Keď sa prijímal zákon, podľa ktorého bolo povinné namontovať merače, hovorilo sa niečo o tzv. koeficientoch pre tzv. plášť domu /krajné,horné a prízemné byty/, ale pokiaľ viem, toto sa ani nezačalo aplikovať /či sa to do zákona dostalo neviem/. Spôsob rozúčtovania tepla záleží od toho, ako sú prijaté /v našom prípade stanovy/, kde je toto upravené.
Naposledy upravil Pepa : 08.08.05 at 17:16
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
sklenkova sklenkova

sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

V prípade ,že máte reguláciu+merače v bytoch musia Vám rozúčtovávať teplo podľa toho kde bývate-je na to koeficient
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Kika, u nás sa koeficient nepoužíva. Môžem sa niekde sťažovať?!
Naposledy upravil Pepa : 08.08.05 at 17:17
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
dara
Poraďáci, počul niekto z Vás o tom, že v prípade, že vlastníte byt, ktorý je na prízemí alebo vrchnom poschodí bytovky máte nárok na úľavu za kúrenie ? A vraj táto úľavá nie je zanedbateľná čiastka ?

Neviem sa toho nikde dopátrať. Známe to bolo poradené na jednom bytovom podniku. Ale na tom našom sú tak nepríjemné panie, že tam sa pýtať nemôžem ale musím rovno zažiadať na čo mám nárok a kde sa to píše.
Ak viete, poradte prosím.
to by aj mňa zaujímalo.. tiež bývam na prízemí...
0 0
sklenkova sklenkova

sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

Ako som Vám napísala základ sú merače v bytoch!,vtedy by ste mali dostať vyúčtované teplo podla toho,kde bývate (prízemie,pod strechou,či je Váš byt na kraji domu-teda že nemáte suseda)o to všetko menej platíte.Rozúčtovava to firma, ktorej sa platí poplatok 90,-Skza rok.Vela ludí je proti,ale buďte si istí, že keď máte dom vyregulovaný platíte asi o 2000,-menej za teplo,keď máte merače pri dnešnej cene to robí aj 5000,-za rok.Ktorí náhodou nemáte merače a budete si ich dávať nechcite obyčajné,pretože tie snímajú aj teplo ktoré vydáva žehlička a radiátory Vám budú málo slabo kúriť
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
máme merače.. a firma chodí na začiatku roka a pred sezónou vymieňať tie náplne... a je pravda, že odkedy ich máme, platíme menej...
0 0
sklenkova sklenkova

sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

záleží aký druh máte,ako dlho,pretože zákon vyšiel len minulý rok s povinnosťou do 2007.Tieto nové ssú digitálne so sním. kartou a v prípade , že niekto nieje doma alebo predá byt v priebehu roka tak len kartou zosníma spotrebu.Baterka sa vymení za 5 rokov.Ale aj tak nechápem prečo netrváte na tom aby Vám účtovali teplo na základe koeficientov
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

No my napr. merače nemáme. Čo v takom prípade, upravuje to niekde zákon ? Alebo zmluva s bytovým podnikom ? Byt mám odkúpený v OV.
0 0
Evaman Evaman

Evaman je offline (nepripojený) Evaman

Je to presne tak ako píše sklenkova.Aj my máme merače . Digitálne. Rozúčtovanie sa upravuje presne podľa koeficientov, ktoré vám musí daná firma , ktorá robí vyúčtovanie na požiadanie dať k nahliadnutiu aby si to mohol vlastník odkontrolovať. Ak merače nie sú ale teplo sa odrátava podľa jedného na päte domu, záleží na tom , ako sa vlastníci dohodli v spoločenskej zmluve. Obyčajne to však býva rozpočítané podľa m2 na byt aby to bolo spravodlivé a krajné a vrchné byty neboli "ukrátené."
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

No a teraz mi poraď, je možné aby som si merače zadovážila sama a žiadala úľavu ? prečo mám platiť na m2, keď mňa zo spodu napr. nik nevykuruje ? aj tak to prepaltím nie ? moc sa v tom nevyznám ale budem rada ak niekto kto áno mi v tomto poradí.
0 0
Evaman Evaman

Evaman je offline (nepripojený) Evaman

No bohužiaľ, nie je možné aby si si merače zadovážila len ty sama. Upravuje to zákon , že prepočet dodávky tepla musí byť započítaný podľa jednotného klasifikovaného systému. Čiže keď všetci merače, tak všetci a keď nikto tak nikto. Áno, máš pravdu, že ťa zo spodu nik nevykuruje, aj ja som mala podobný problém a tak sa vlastníci dohodli, že sa dajú namontovať merače aby si každý mohol šetriť svoje vlasné náklady na teplo.
Dokiaľ sme nemali merače nikto si nedával záležať na tom aby sa šetrilo.
Môžeš ako vlastník bytu urobiť jednu vec, a to že , dáš návrh na nainštalovanie meračov ale musela by si zároveň získať na svoju stranu aj ďalších vlasníkov . Najlepšie by to bolo cez zvolanie schôdze vlastníkov bytov , kde nadpolovičná väčšina prítomných (berie sa zo zápisnice počet prítomných po jednej hodine od zahájenia schôdze)by to odsúhlasila.
Ak máš zmluvu o vlasníctve či už so spoločenstvom alebo s družstvom alebo so správcom, musíš tam mať uvedené spôsob prepočtu energie za teplo. Pozri sa do toho či sa to dodržiava.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

No len v našom baráku nie je nik normálny, u nás sa také schôdze vôbec nezvolávajú, nemáme domovníka a nik by na ne neprišiel. Ak svetlo na chodbe nevymeníme my tak nik a takto je to podobné so všetkým. Im to v podstate môže byť jedno keď za nich platíme teplo. A nemajú prízemné byty, neverím, že to inak nejde. Ani tak, že ja si sama zadovážim merače.
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Prešla som celú túto diskusiu nakoľko je to téma ktorá nás /tých v blokoch/ určite zaujíma. Mali sme merače aj tie s náplňou a teraz nám menili za digitálne, ale chcem povedať že merače to trošku možno zmeniť môžu ale veľmi NIE. Pýtate sa prečo? Všetko sa odvíja od kotolne. Niekedy si nastavím na 3 a topí tak že neudržím ruku na radiátore a niekedy dám na 5 a môžem sedieť aj s holou ritkou a nepopálim sa. Čiže koľko ten ujo sediaci v kotolni topí tolko platíme a keď je nedeľa a on chce mať tiež nedeľu tak vonku môže byť aj 30 a on zakúri poriadne veď nech sa nikto nesťažuje. To je jeden fakt a ten druhý sa odvíja od toho, že kotolňu máme vedľa bloku, ale čuduj sa svete tá predsa je nie naša... Ale hentých blokov za cestou. Naša je vzdialená zhruba 2 km od bloku a oddelujú ju dve cesty pod ktorými parádne uniká všetko teplo. Čiže z mojich postrehov asi tolko, že aj keď sa roztrhneme, tak ten koeficient sa rozpočíta na každého a vidím, že jeden rok je to 0,9 a druhý 2,5 a tak to behá a ty človeče plať...
0 0
Evaman Evaman

Evaman je offline (nepripojený) Evaman

Neviem , či sa bavíme o rovnakom koeficiente ale koeficient "úľavy" , o ktorom hovorím ja sa nezapočítava pre každého nájomníka. Prepočet koeficientom "úľavy" sa robí iba tým vlastníkom, ktorí sú voči iným nejako znevýhodnení. To znamená , že sú to byty po obvode domu, ktorých chráni iba obvodová stena. Tým pádom musia prikúriť viac ako tí , ktorých byty sú chránené inými bytmi na dosiahnutie rovnakej teploty bytu. Pri digitálnych meračoch je snímavosť merača tepla zabezpečená vodivou na teplo reagujúcou doštičkou na zadnej strane merača. Čiže nezáleží ani tak veľmi na tom , či kotolňa kúri menej alebo viac , skôr záleží na tom , aby som si to vedela odsledovať a vyregulovať. Ak kotolník dobre prikuruje, stiahnem na menší stupeň a tým sa radiátor ochladí , čiže aj snímač registruje nížšiu teplotu a ak dobre nekúri, pridám a môžem mať hoc aj na 5. stupeň aj tak mi merač sníma len reálne teplo, ktoré namerá.

Uf , neviem či som to zrozumiteľne napísala ale dúfam, že áno.
A ešte, 70 % spotreby sa vyrátava z meračov, zvyšných 30 % nameraných zo spoločných miestností domu sa rozpočítava na vlasníkov bytov.

Dara, ak nie je možné zvolať schôdzu, môže sa to robiť písomnou formou , doručením každému vlastníkovi s následnou návratkou. Ak máš záujem , môžem bližšie upresniť ale napíš v akom zmluvnom vzťahu je váš blok. Či máte družstvo a zmluvu s bytovým podnikom alebo ste samostatné Spoločenstvo vlastníkov bytov alebo ste len samostatní vlastníci a riadi vás správca (máte zmluvu mandátnu alebo samostatne každý vlastník osobitne).
Naposledy upravil Evaman : 09.08.05 at 12:30
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Ale podľa mňa úľava by mala platiť aj pri prepočte na m2 a aj koeficientom nie ?
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

dara
No a teraz mi poraď, je možné aby som si merače zadovážila sama a žiadala úľavu ? prečo mám platiť na m2, keď mňa zo spodu napr. nik nevykuruje ? aj tak to prepaltím nie ? moc sa v tom nevyznám ale budem rada ak niekto kto áno mi v tomto poradí.
Ja by som si to neskrabal. Ak nemate merace, platite VSETCI rovnako na m2. Cize vacsina AJ za tych, ktori nemaju "vykurovanu" podlahu, ci strop.
0 0
DANUS DANUS

DANUS je offline (nepripojený) DANUS

komunikatívna
Prosím o kontakt na firmu .

Dakujem Dana
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

http://www.porada.sk/showpost.php?p=161278&postcount=3

sem som už písala tie koeficienty - sú v prílohe Vyhlášky Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorou sa ustanovuje teplota teplej úžitkovej vody na odbernom mieste, pravidlá rozpočítavania množstva tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody a rozpočítavania množstva dodaného tepla, a v prílohe č. 2 sú doporučené koeficienty ki zohľadňujúce nepriaznivú polohu miestnosti v objekte rozpočítavania, napr. miestnosť s dvoma vonkajšími stenami (rohová miestnosť) 0,90 ...


0 0
shaza shaza

shaza je offline (nepripojený) shaza

No, mam doma takyto isty problem, kedze byvam na prizemi. Kontaktovala som firmu ohladne koeficientov a dosla mi takato odpoved:
Dobry den!
Odpovidame na vas dotaz.
Vážená paní,
k Vašemu dotazu sdělujeme, že se nemusíte obávat toho, že při rozpočtu úhrady za vytápění systémem VIPA jsou uživatelé okrajových bytů znevýhodněni, protože poloha bytu je již zohledněna přímo v systému rozpočtu úhrady za vytápění. Proto také nemusíme do rozpočtu zadávat žádné opravné koeficienty na polohu bytu. Rozpočet se provádí podle dosahované teploty jednotlivých místností získané z náměrů poměrových indikátorů umístěných na zpětné trubce otopného tělesa. K tomu dále uvádíme vysvětlující poznámku:
vzhledem k tomu, že výkony otopných těles v jednotlivých místnostech jsou projektantem navrženy tak, aby byly v souladu s tepelnými ztrátami, mají okrajové, energeticky náročnější byty navrženy větší výkony otopných těles, než stejně velké byty ve vnitřní části domu. My při výpočtu úhrady za vytápění nezjišťujeme skutečně odebrané teplo, které by v okrajových místnostech bylo větší než ve středových, ale pouze míru využití instalovaného výkonu otopných těles. Takový způsob rozpočtu tedy neznevýhodňuje okrajové byty. Podmínkou ovšem je, aby byl splněn výše uvedený soulad mezi jmenovitým výkonem otopného tělesa a jmenovitými tepelnými ztrátami místností. To platí pro jakýkoliv systém poměrového měření, i když to někteří prodejci z neznalosti, nebo záměrně zamlčují. V případě nesouladu by poměrový indikátor naměřil více a nebo méně než odpovídá skutečnosti, podle toho zda má otopné těleso jmenovitý výkon menší nebo větší než projektovaný. V takovém případě provádíme porovnání skutečných jmenovitých výkonů otopných těles s projektovou dokumentací a stanovíme výpočtové korekce "na chybný výkon otopného tělesa" (nikoliv na polohu bytu).

Pokud je tedy otopná soustava realizována podle projektu, pak již nepotřebujeme do rozpočtu zařazovat žádné koeficienty na polohu místnosti.
Pouze v případě, že došlo při realizaci nebo následně při výměně otopných těles k odchylce od projektu, a jmenovité tepelné ztráty místnosti nejsou v souladu se jmenovitým výkony otopných těles, provádíme korekce na vzniklý nesoulad. Pokud by toto byl Váš případ, pak bychom stanovili koeficienty na základě porovnání skutečně instalovaných a projektovaných jmenovitých výkonů otopných těles.

Pokud není projektová dokumentace k dispozici sdělte nám to prosím, projednáme, s naším zástupcem pro Slovenskou republiku, jak dál postupovat.
Rozhodně by nebylo vhodné, aby o stanovování případných výpočtových koeficientů rozhodovali uživatelé bytů. V případě jakýchkoliv pochybností vám rádi podáme další doplňující informace.
S pozdravem

No co k tomu dodam? Firma, ktora nam dodala merace nam nechce uznat nejake koeficienty, radiatory si kazdy meni ako chce a ake chce, vsetci su vlastnikmi bytov, tak sa nikoho nepytaju. Som z toho znechutena, aj z celych meracov, platime stale viac a to aj napriek tomu, ze som setrila teplom az tak, ze mam v izbe 19 stupnov, ked zmeriam teplotu na dlazke, tak je tam 14. A nedoplatky su stale vyssie. Tak ja uz tomu fakt nechapem.
0 0
ebenova@zoznam.sk ebenova@zoznam.sk

ebenova@zoznam.sk je offline (nepripojený) ebenova@zoznam.sk

Merače tepla Dňa 1.1.2006 nadobudla platnosť Vyhláška 630/2005 ktorou sa ustanovuje teplota teplej úžitkovej vody na odbernom mieste, pravidlá rozpočítavania množstva tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody a rozpočítavania množstva dodaného tepla.

Podľa prílohy č.2 vyhlášky si SVB môžu určiť koeficienty na byty.
U nás SVB s 24 bytmi sme si určili, že :

1.Stredné byty /garzonky/ budú mať koeficient 1,00.
2. Byty na prízemí a najvyššom podlaží koeficient 0,80
3. Ostatné byty /krajné/ koeficient 0,90

Poraďte firmu ktorá montuje digitálne pomerové merače so zárukou a výmenou batérie po dobe 10 rokov, alebo mailové stránky - kontakt a cenové relácie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať