Zavrieť

Porady

Protidazdovy kryt na komin

Chcel by som sa prosim Vas poradit, ci pouzivate protidazdove kryty na kominoch? Neznizuje to tah komina? Mam cca 6,6m komin fi200 kerastar na krb v podkrovi, a celkom zabudam vyberat vodu. Mam tam taku flasku z kavy. Nemam to napojene na odpad.

Ked pouzijem protidazdovy kryt, neznizi sa mi tah?

Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    ono79 je offline (nepripojený) ono79

    ono79
    neviem presne aký je ten fi200 kerastar, ale mám postavenú kozubovú vlošku - 200 priem. a plna výška je 9,5 metra. Ak sa to dá zrovnať, tak je vloškovaný nerez. dielcami a na konci je plochá čiapočka. Pokiaľ je komín postavený min. 40cm nad vrcholom strechy tak samotné spaliny budú dobre odvedené či tám ta čiapočka je alebo nie. Ale s vodou v dobe hlavne mimo prevádzky je potrebná. Dávajú ju vraj aj kvôli vtákom ale aj vode. Tým že máme tu nerezovú tak je to úplne hladké, čo znamená že pri bočnom vetre a daždi máme i tak v komíne vodu. Neviem prečo je jej tak veľa ale máme. Neznižuje to ťah vôbec. Pri prevádzke už vôbec nie je( tá voda myslím), aj keby žaby padali. to záleží aj od samotného kozuba(krbu) aký je veľký vstup do komína. Čiapočka by mala byť aspoň 20 cm nad vrchom, teda aby spaliny a hlavne v prípade iskier sa neodrážali dnu, ale odviedol ich vzduch. Čiapočky by mali byť hladké alebo v tvare "V" nie však opačne, aby sa práve tie iskry neodrazili dnu.
    nemal som skúsenosti s týmito vecami, ale postavili sme už pár komínov aj kozubov takže stále sa niečo vylepšuje.

    Ja teraz riešim priečelie a dvojitý strop v priestore nad kozubovou vložkou, lebo sme v starom vaľkovom dome a tam je síce dvojitý strop ale len dosky a šaš a hlina. Takže práve kvôli tomu, že je tam veľká teplota to musí byť. Trošku je problém s výškou, takže to musíme ešte premyslieť.
    Tak zatiaľ... Dúfam že som niečo nepoplietol...

    kero64 je offline (nepripojený) kero64

    kero64
    My máme na komíne striešku z nerezu. Je v tvare V tak, ako ho opisoval ono79 v predchádzajúcom príspevku. Komín máme tiež nerez Ø180 asi 7m. Nad strechou je asi 60cm. Či nám tam prší, to neviem. Ešte som to nekontroloval. Ale voda z komína zatiaľ nevyteká, tak to bude asi dobre.

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Striežka pokiaľ je urobená správne neznižuje ťah komína.Dajú s kúpiť aj také ktoré sa otáčajú v smere vetra.Obyčajná strieška vám pomôže len čiastočne .Pri bočnom vetre je nefunkčná ,tak ako píše ono 79.

    petmar je offline (nepripojený) petmar

    petmar
    Čo spomínate vodu v zbernej nádobe tá vzniká hlavne kondenzáciou na vnút. stenách komína. Striešku nemám, konštrukčne mi to tam nevychádza, je to asi 60:40 pre striešku, podľa mňa

    Milan.Žiška je offline (nepripojený) Milan.Žiška

    Milan.Žiška
    Situáciu ti určite vyrieši tzv. kohút - je to nádstavec s rotačnou strieškou podporujúci ťah vykurovacieho zariadenia a brániaci zároveň daždu. Kohútik na streche sa otáča v smere vetra a vždy po vetra necháva voľný vývod. Zároveň v stave neužívania a bez vetra do neho "nemôže" napršať.
    Más s tým dobrú skúsenoať cca 15 rokov. Pohiblivé časti som ale musel po roku namazať grafitovou vazelínou a do teraz mám pokoj a sucho. Navyše zlepšil sa mi ťah.
    http://mojdom.zoznam.sk/?cid=299419&print=1
    Naposledy upravil Milan.Žiška : 09.08.09 at 19:53 Dôvod: doplnenie linku

    alla66 je offline (nepripojený) alla66

    Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac alla66
    Milan.Žiška Pozri príspevok
    Situáciu ti určite vyrieši tzv. kohút - je to nádstavec s rotačnou strieškou podporujúci ťah vykurovacieho zariadenia a brániaci zároveň daždu. Kohútik na streche sa otáča v smere vetra a vždy po vetra necháva voľný vývod. Zároveň v stave neužívania a bez vetra do neho "nemôže" napršať.
    Más s tým dobrú skúsenoať cca 15 rokov. Pohiblivé časti som ale musel po roku namazať grafitovou vazelínou a do teraz mám pokoj a sucho. Navyše zlepšil sa mi ťah.
    http://mojdom.zoznam.sk/?cid=299419&print=1
    prilepím kohúta, ktorého je lepšie vidieť
    mala som problém pohľadať tvojho kohúta

    focus3ccd je offline (nepripojený) focus3ccd

    focus3ccd
    petmar Pozri príspevok
    Čo spomínate vodu v zbernej nádobe tá vzniká hlavne kondenzáciou na vnút. stenách komína. Striešku nemám, konštrukčne mi to tam nevychádza, je to asi 60:40 pre striešku, podľa mňa
    To by si sa cudoval.
    Mne viaceri radili ten vyvod kondenzu zaslepit. Momentalne nekurim, je to komin len na krb a po kazdom lejaku vyberiem flasku od kavy cca pol litra, alebo sedmicka - vody....
    No uz by to tam pekne vyzeralo.....

    focus3ccd je offline (nepripojený) focus3ccd

    focus3ccd
    Dakujem za nazory, skor by som ale uprednostnil nieco original.
    Momentalne mam len 8a, a neviem, ci pouzit 8b, alebo 8c.

    Co na toto poviete?
    Diki.
    kerastar1.JPG  
    kerastar2.jpg  
    1/1

    alla66 je offline (nepripojený) alla66

    Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac alla66
    focus3ccd Pozri príspevok
    Dakujem za nazory, skor by som ale uprednostnil nieco original.
    Momentalne mam len 8a, a neviem, ci pouzit 8b, alebo 8c.

    Co na toto poviete?
    Diki.
    Zväčšila som obrázky, spýtaj sa priamo v špec. predajni, alebo stavebninách, aký je rozdiel v krytoch.Určite budú vedieť výhody a nevýhody....

    Môj názor...◘ Jedno ukončenie môže byť na plynové kúrenie a druhé na drevo.
    ◘ Alebo sa rozhodni podľa toho, ktorý je výhodnejší, lacnejší...

    čím vyšší komín, tým lepší ťah.
    Naposledy upravil alla66 : 06.12.09 at 20:23

    petmar je offline (nepripojený) petmar

    petmar
    focus3ccd Pozri príspevok
    Inak pojdem pozriet aj toho kohuta - nestoji vela.....
    Ale naozaj ako píše Milan nezabudni ho namazať radšej vopred či skôr ako po roku. Mne kedysi dávno do roka prihrdzavel v určitej polohe a potom je to veľmi zlé, keď priamo do neho fúkla vietor. keď fungoval, bolo to dobré

    jezko7 je offline (nepripojený) jezko7

    jezko7
    no toho kohuta neodporucam mali sme ho a do pol roka bol zaseknuty lebo sa v otocnych miestach nahromadili sadze a kazdu chvilu by to bolo treba cistit ak chces aby sa otacal s vetrom,ked je zaseknuty tak je to horsie ako keby tam nebola ziadna strieska.teraz mam klasicku striesku a pohoda.ak niekto kuri parkrat za rok tak mu mozno vydrzi dlhsie funkcny.

    alla66 je offline (nepripojený) alla66

    Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac alla66
    focus3ccd Pozri príspevok
    Dakujem, kupim original. Stoji okolo 33 eciek.
    Daj vedieť, aký je rozdiel medzi 8b a 8c

    millanos je offline (nepripojený) millanos

    Vylúčený člen millanos
    alla66 Pozri príspevok

    Môj názor...

    1, Jedno ukončenie môže byť na plynové kúrenie a druhé na drevo.


    2, čím vyšší komín, tým lepší ťah.
    1, To tam má dva komíny ?
    2, Len pozor na teplotu spalín (aby tam dolu nemusel dávať kýblik )
    2,a, stabilita / bleskozvod

    alla66 je offline (nepripojený) alla66

    Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac alla66
    millanos Pozri príspevok
    1, To tam má dva komíny ?
    2, Len pozor na teplotu spalín (aby tam dolu nemusel dávať kýblik )
    2,a, stabilita / bleskozvod
    Komín má jeden, uvažovala som aký je rozdiel v krytoch. Prečo sú dva druhy,

    focus3ccd je offline (nepripojený) focus3ccd

    focus3ccd
    8b pisu ze je aj s krycou hlavou, a vyzera tak, ze tam nemoze padnut napr. nejaky vtak a pod. Neviem.
    A 8c vizera tak, ze sa trochu zvisi komin, ale musi byt osadena ukoncovacia hlava 8a. Cize jedina volba je 8c, uz ju mam objednanu....
    Momentalne to mam takto:
    Picture 503.jpg  
    Picture 501.jpg  
    1/1
    Nazdar. Chcel by som poradiť - mám trojprieduchový komín 1200x1100 mm a chcel by som si naňho urobiť protidažďovú striešku. Neviete niekto o ako sa dimenzuje tvar, rozmery, výška od kominu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.