Zavrieť

Porady

Dedické konanie

Dobrý den

mám taký problém, že sme mali dedické konanie po otcovi, ktorí má dve dcéry z prvého manželstva a tie teraz problém s tým, že na dedickom konaní sme sa nedohodli, oni žiadajú vyplatiť z bytu, ale pani notárka dala návrh, že môžu byť spoluvlastníčkami bytu a týmto sa chcem spýtať, čo nám z toho bude plynúť a ak by sme ten byt chceli niekedy predať, či by to nebol problém a ešte v tom byte vlastne žije naša mama, či aj jej nemôžu robiť nejaký problém. Maju každá z dcér 1/12 z toho bytu.

poprosím o radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    polis1 Pozri príspevok
    Dobrý den

    mám taký problém, že sme mali dedické konanie po otcovi, ktorí má dve dcéry z prvého manželstva a tie teraz problém s tým, že na dedickom konaní sme sa nedohodli, oni žiadajú vyplatiť z bytu, ale pani notárka dala návrh, že môžu byť spoluvlastníčkami bytu a týmto sa chcem spýtať, čo nám z toho bude plynúť a ak by sme ten byt chceli niekedy predať, či by to nebol problém a ešte v tom byte vlastne žije naša mama, či aj jej nemôžu robiť nejaký problém. Maju každá z dcér 1/12 z toho bytu.

    poprosím o radu
    Nesúhlasila by som so spoločným vlastníctvom, čím viac vlastníkov, tým horšie dosiahnuteľná dohoda o prípadnom predaji, lebo môžu robiť problémy.
    Určite by som ich vyplatila.

    elpka je offline (nepripojený) elpka

    žena vo svete mužov elpka
    byt predpokladám bol spoločným majetkom oboch manželov, takže mama ma 1/2 bytu+1/12, je väčšinový vlastník a má tam aj trvalý pobyt, takže by nemala mať problém a na právne úkony musí byť súhlas všetkých vlastníkov nehnuteľnosti, ale beriem z mojej skúsenosti....nevlastná sestra je vlastníčkou 1/4 bytu a zobrala si rôzne pôžičky, neplatila a teraz je na jej 1/4 uvalená exekúcia, takže ak sa chceš vyhnúť trebárs takýmto problémom asi by bolo lepšie sa s nimi dohodnúť na odkúpení ich podielov, ak tam je možná nejaká komunikácia.....

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    napr. pri predaji bytu,
    alebo keby ste chceli brať hypotéku / úver/ hoci na rekonštrukciu ap

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    polis1 Pozri príspevok
    aké môžu robiť ak máme väčsinu my podielu?nechceme ich vyplatiť
    Napríklad, budú žiadať nájomné. A ked budeš chcieť predať byt a o pár rokov náhodou jeho cena bude 5 násobná tak potom vyplatíš ich z 5 krát vyššej sumy.
    Raz im tie peniaze budeš musieť dať.

    misela1 je offline (nepripojený) misela1

    misela1
    dobrý den,mam stejný problém plus na byt je zobraná pôžička,prosím neviete,či by v tomto prípade nevlastné sestry museli splácať aj svoju časť dlhu?ďakujem za radu

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Xanti Pozri príspevok
    Nesúhlasila by som so spoločným vlastníctvom, čím viac vlastníkov, tým horšie dosiahnuteľná dohoda o prípadnom predaji, lebo môžu robiť problémy.
    Určite by som ich vyplatila.
    Xanti Pozri príspevok
    Napríklad, budú žiadať nájomné. A ked budeš chcieť predať byt a o pár rokov náhodou jeho cena bude 5 násobná tak potom vyplatíš ich z 5 krát vyššej sumy.
    Raz im tie peniaze budeš musieť dať.
    Tak veru a čím skôr , tým lepšie .....a aj keby pýtali trochu viac , neošívaj sa , ale daj .
    Ver mi , že sa to oplatí ...

    Inak problémy jak s....

    sarasara je offline (nepripojený) sarasara

    optimista sarasara
    misela1 Pozri príspevok
    dobrý den,mam stejný problém plus na byt je zobraná pôžička,prosím neviete,či by v tomto prípade nevlastné sestry museli splácať aj svoju časť dlhu?ďakujem za radu
    Nevlastné sestry zdedia nielen majetok, ale aj dlhy. A svoj podiel dlhu budú musieť vyplatiť.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    misela1 Pozri príspevok
    dobrý den,mam stejný problém plus na byt je zobraná pôžička,prosím neviete,či by v tomto prípade nevlastné sestry museli splácať aj svoju časť dlhu?ďakujem za radu
    No ako bolo spomenuté aj dlh sa zarátava do dedičstva. V podstate neviem ako ste to poriešili pri dedičskom konaní, alebo Vás len to konanie čaká. No nedala by som vpísať nevlastné sestry ako podielové spoluvlastníčky bytu. Trvala by som na ich vyplatení.
    Príklad:
    Byt má hodnotu 100 000 eur, dlh na byte je 50 000 eur . Dedíš ty a dajme tomu 2 sestry nevlastné.
    Takže každej z Vás pôjde 1/3 majetku ( tj. 1/3 bytu a tiež 1/3 dlhov ). Ked by si ich chcela vyplatiť ( čo odporúčam ) tak z hodnoty bytu 100000 odrátaš dlžobu 50000 a zo zvyšku vyplatíš po 1/3 čiže 100 000 - 50 000 = 50 000 € a z toho 1/3 je 16 666,67€. Takže každej vyplatíš 16 666,67 € a tebe ostane byt v hodnote 100 000 eur , ale tiež celá dlžoba.

    Ak však nebudeš ich chcieť vyplatiť a oni sa stanú podielovými spoluvlastníčkami bytu, tak musia svoj podiel pôžičiek vyplatiť alebo sa im o hodnotu pôžičky môže znížiť čiastka podielu na nehnuteľnosti. Tj. ak odmietnu zaplatiť vid príklad hore tak ich podiel nebude 1/3 bytu ale len 1/6 nakoľko úver ostane splatiť tebe.

    misela1 je offline (nepripojený) misela1

    misela1
    Ďakujem za radu,prosím chcem sa ešte spýtať,viete niekto, či možu mamu nútit predat byt,aby mohla vyplatit nevlastné sestry,lebo ony nechcú byt spolupodielničky,chcú vyplatit ,len bohužial hotovost nemáme

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    misela1 Pozri príspevok
    Ďakujem za radu,prosím chcem sa ešte spýtať,viete niekto, či možu mamu nútit predat byt,aby mohla vyplatit nevlastné sestry,lebo ony nechcú byt spolupodielničky,chcú vyplatit ,len bohužial hotovost nemáme
    Oni sa môžu domáhať svojich práv súdne. Dá sa povedať, že sú v práve, nakoľko mama užíva "aj ich" byt .

    Skús a na to pozrieť z opačnej strany ...

    misela1 je offline (nepripojený) misela1

    misela1
    ja ich v podstate chápem,aj ked je to ťažké lebo sú velmi arogantné,kebyže tie peniaze mam tak ich vyplatím, patrí jim 1/12 každej takže myslíš , že súdne možu mamu donutit byt predať?!byt je veškeré dedictvo,hotovosť žiadna

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak sa nebude dať inak, môže súd nariadiť aj byt predať a rozdeliť peniaze.
    Skúste si požičať a vyplatiť ich. Alebo predajte byt vy a kúpte si lacnejší. Nejak to vyriešiť musíte.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.