Zavrieť

Porady

PN - postihy pri nedodrzani liečebného režimu

Dobrý deň chcel by som sa opýtať aké postihy mi hrozia pri nedodrzaní liečebného poriadku počas PN . Od 1.8.2009 som nezamestnaný a súčasne som na PN s bolesťami chrbtice.
Podľa lekára mi hrozí pokuta 10 000 Sk a jemu do 500 000 Sk.
Dalej som počul že by som stratil nárok na Príspevok v nezamesnanosti ani na ostatné sociálne príspevky.
Lekár mi odmietol dat vychádzky.
Dakujem za odpoveď.
Naposledy upravil Dav : 10.07.10 at 23:01
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    krtulko Pozri príspevok
    Dobry vecer, chcem sa spytat, ci este stale plati to, ze ked Vas nenajdu na mieste, kde sa mate podla PN zdrziavat, zanika narok na nemocenske davky,alebo sa to menilo. Lebo kamoska mi tvrdi, ze sa zaplati len nejaka pokuta cca10eur. Dakujem za odpoved
    Stale to plati.

    http://www.socpoist.sk/nemocenske/1292s?&lang=sk
    Vylúčenie nároku na výplatu

    • odo dňa porušenia liečebného režimu určeného lekárom do skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti, najviac v rozsahu 30 dní
    • za dni, počas ktorých má poistenec nárok na výplatu materského

    VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

    VieraPopluharova
    Katy a R Pozri príspevok
    a ešte pozri aj leták SP - v tomto príspevku , http://www.porada.sk/1446073-post148.html ... o dodržiavaní liečebného režimu... (okrem nevyplatenia nemocenského - aj pokuty..)

    Neviem síce, ako to v praxi funguje, ako ich vymáhajú , lebo ja dodržiavam režim

    Dočasne práceneschopný poberateľ nemocenskej dávky je v zmysle § 227 ods. 2 až 4 zákona o sociálnom poistení povinný:
    • zúčastniť sa na kontrole posudzovania spôsobilosti na prácu počas trvania dočasnej pracovnej neschopnosti,
    • zdržiavať sa počas dočasnej pracovnej neschopnosti na adrese uvedenej v žiadosti o priznanie nemocenského,
    • dodržiavať liečebný režim určený ošetrujúcim lekárom počas trvania dočasnej pracovnej neschopnosti,
    • oznámiť Sociálnej poisťovni ukončenie dočasnej pracovnej neschopnosti do troch dní odo dňa skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti, ak dočasná pracovná neschopnosť trvala viac ako desať dní,
    • plniť ďalšie povinnosti ustanovené zákonom,
    • poistenec je povinný príslušnej organizačnej zložke Sociálnej poisťovne preukázať skutočnosti rozhodujúce na vznik nároku na dávku, trvanie nároku na dávku, zánik nároku na dávku, nároku na jej výplatu a jej sumu. Príjemca dávky je povinný do ôsmich dní oznámiť prílušnej organizačnej zložke Sociálnej poisťovne zmenu v skutočnostiach rozhodujúcich na trvanie nároku na dávku, zánik nároku na dávku, nárok na jej výplatu a jej sumu. Ak bol poistenec alebo príjemca dávky písomne vyzvaný príslušnou organizačnou zložkou Sociálnej poisťovne, aby preukázal tieto skutočnosti, je povinný výzve vyhovieť v lehote do ôsmich dní odo dňa doručenia výzvy, ak organizačná zložka Sociálnej poisťovne neurčila inú lehotu,
    • poistenec a príjemca dávky sú povinní príslušnej organizačnej zložke Sociálnej poisťovne do ôsmich dní písomne oznámiť zmenu mena a priezviska a príjemca dávky aj zmenu adresy.
    Za porušenie uvedených povinností môže Sociálna poisťovňa v zmysle § 239 zákona o sociálnom poistení uložiť pokutu až do 16 596,96 eura. Pri ukladaní pokuty Sociálna poisťovňa zohľadní závažnosť porušenia povinnosti ustanovenej týmto zákonom.

    Este letáky zo soc. poistovne http://www.socpoist.sk/informacne-letaky/34441s
    Naposledy upravil VieraPopluharova : 11.07.10 at 14:06

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    A myslím lekár môže prehotnotiť aj ukončenie PN-ky, ak soc.poistovna ukončí vyplácanie nemocenského (neviem, či je to aktuálne, ale niečo také je v Zákone o liečebnom poriadku § 37 ods., ale o ukončení PN rozhoduje praktický lekár vid uvedený zákon § 37 ods.1 predposledná veta).

    Ak si evidovaný na UP ako uchádzač o zamestnanie, tak to je myslím aj dôvod pre vyradenie z evidencie uchádzačov o zamestnanie a nové zaevidovanie je možné po 3mesiacoch od vyradenia ( samozrejme nové zaevidovanie nie je možno počas PN) vid Zákon o službách zamestnanosti § 36 ods.2 písm. d) + ods. 5 písm. g)

    A ak by si nepoberal nem.dávky a nebol evidovaný na UP, tak si musíš platiť zdrav.poistenie sám, ak teda nie si zdrav.poistený štátom ešte z iného titulu (napr. poberatel dávky v hmot. nudzi... ostatné vid Zákon o zdravotnom poistení § 11 ods.8), predpokladám nie si zamestnaný.
    Naposledy upravil brčko : 11.07.10 at 12:20

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    a ešte pozri aj leták SP - v tomto príspevku , http://www.porada.sk/1446073-post148.html ... o dodržiavaní liečebného režimu... (okrem nevyplatenia nemocenského - aj pokuty..)

    Neviem síce, ako to v praxi funguje, ako ich vymáhajú , lebo ja dodržiavam režim

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    trisestri Pozri príspevok
    je mozne v priebehu pn zmenit odborneho lekara,ak ten napr nevykonava urcite ukony resp nema to v rozsahu svojej odbornosti?-trebars chirurg ktory sa venoval liecbe po uraze,ale tento nerobi rekonstrukcnu chirurgiu
    určite ano - pri dlhodobej PN-ke som menila internistu a nikto s tým nemal žiadny problém
    trisestri vdaka za odpoved

    J+K je offline (nepripojený) J+K

    J+K
    Je mi známe len toľko, že ak Ťa kontrola zo soc.poisťovne nenájde na mieste, kde sa máš podľa PN zdržiavať, tak na 30 dní od porušenia liečebného režimu Ti odoberú nárok na nemocenské dávky . Takže nie že budú časť krátiť, ale úplne zanikne nárok a nedostaneš mesiac ani euro.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ak lekar pri tvojej diagnoze nesmie napisat vychadzky, tak to musis respektovat.
    A liecit sa doma.

    krtulko je offline (nepripojený) krtulko

    krtulko
    Dobry vecer, chcem sa spytat, ci este stale plati to, ze ked Vas nenajdu na mieste, kde sa mate podla PN zdrziavat, zanika narok na nemocenske davky,alebo sa to menilo. Lebo kamoska mi tvrdi, ze sa zaplati len nejaka pokuta cca10eur. Dakujem za odpoved
    DominikaDominika
    Ak kontrola nenájde pacienta doma, tak mu nechá v schránke nejaký oznam o návšteve, alebo to príde až dodatočne? Ide mi o to, že niekedy (fakt minimálne), sa mi nepodarí dostať z vychádzky načas (napr. meškám 1/4 - 1/2 hodinky), bol by v schránke nejaký lístok o návšteve, ak by ma v tom čase hľadali a nenašli?

    A v prípade, ak je pacient u lekára a príde domov napr. o 13.-14. hodine, zvykne potom sociálka preverovať, že o koľkej bol presne u lekára a napr. ak bol už o 9.tej, tak má problém, alebo je to v určitej tolerancii?

    trisestri je offline (nepripojený) trisestri

    trisestri
    je mozne v priebehu pn zmenit odborneho lekara,ak ten napr nevykonava urcite ukony resp nema to v rozsahu svojej odbornosti?-trebars chirurg ktory sa venoval liecbe po uraze,ale tento nerobi rekonstrukcnu chirurgiu

    egron je offline (nepripojený) egron

    egron
    Dnes mi bolo doručené Oznámenie o začatí konania vo veci vylúčenia nároku na výplatu nemocenského z dôvodu porušenia liečebného režimu určeného lekárom.
    Dňa 15.3.2012 som bol na odbornom očnom vyšetrení. Vzhľadom k tomu, že dlhodobo trpím bolesťami hlavy mi lekár odporučil očné vyšetrenie s tým, že bolesť môže prameniť aj z tejto príčiny. Po odporučení lekára absolvovať vyšetrenie očí ma moja známa dňa 15.03.2012 v poludňajších hodinách odviezla na uvedené vyšetrenie do optiky v Tescu, kde mi bol zrak odborne vyšetrený, odmeraný očný tlak a následne predpísané okuliare. Vyšetrenia som absolvoval v tomto čase, lebo som si nebol vedomí, že by mohlo ísť o porušenie liečebného režimu, preto že som išiel na riadne očné vyšetrenie a ja som bol nútený prispôsobiť sa človeku , ktorý bude ochotný tam so mnou ísť, počkať ma a doviezť ma domov. Od môjho úrazu januári 2012 nevediem motorové vozidlo a na lekárske vyšetrenia chodím s doprovodom, lebo nikdy neviem kedy sa mi môže podobný kolaps môže zopakovať.Chcel by som sa opítať,či je odobratie nemoc dávky na 30 dní pri prvom porušení jedinou možnou sankciou aké pokuty mi pripadne hrozia ak sa odvolám??????

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    egron Pozri príspevok
    Dnes mi bolo doručené Oznámenie o začatí konania vo veci vylúčenia nároku na výplatu nemocenského z dôvodu porušenia liečebného režimu určeného lekárom.
    Dňa 15.3.2012 som bol na odbornom očnom vyšetrení. Vzhľadom k tomu, že dlhodobo trpím bolesťami hlavy mi lekár odporučil očné vyšetrenie s tým, že bolesť môže prameniť aj z tejto príčiny. Po odporučení lekára absolvovať vyšetrenie očí ma moja známa dňa 15.03.2012 v poludňajších hodinách odviezla na uvedené vyšetrenie do optiky v Tescu, kde mi bol zrak odborne vyšetrený, odmeraný očný tlak a následne predpísané okuliare. Vyšetrenia som absolvoval v tomto čase, lebo som si nebol vedomí, že by mohlo ísť o porušenie liečebného režimu, preto že som išiel na riadne očné vyšetrenie a ja som bol nútený prispôsobiť sa človeku , ktorý bude ochotný tam so mnou ísť, počkať ma a doviezť ma domov. Od môjho úrazu januári 2012 nevediem motorové vozidlo a na lekárske vyšetrenia chodím s doprovodom, lebo nikdy neviem kedy sa mi môže podobný kolaps môže zopakovať.Chcel by som sa opítať,či je odobratie nemoc dávky na 30 dní pri prvom porušení jedinou možnou sankciou aké pokuty mi pripadne hrozia ak sa odvolám??????
    Odborne vysetrenie v Tescu???
    Vysetroval ti zrak skutocne lekar?
    Ak ano, mal si tuto skutocnost nahlasit socialnej poistovni, pripadne im odniest o tom potvrdenie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.