Zavrieť

Porady

Vysporiadanie pozemku

Chcem sa s vami poradiť ohľadom možností vysporiadania pozemku pod naším domom (dvor a záhrada pri dome), ktorý užívame cca. 85 rokov. Doteraz sa o tieto veci "staral" oco a ja som z hrôzou zistil pri vybavovaní inej veci, že z pozemku vlastníme iba 6/145 ! Je tam asi 12 spoluvlastníkov, pričom sú iba dvaja žijúci.

Okrem toho máme ešte 2 neregistrované kúpno-predajné zmluvy dvoch nebohých spoluvlastníkov spolu asi na 40/145. Problém je v tom, že zmluvy boli napísané niekedy v 30-tich rokoch na zdrap papiera a chýbajú tam konkrétne fakty, napr. číslo pozemku (napísané je len "môj podiel"). Neviem, či sa budú dať zaregistrovať.

Dvaja žijúci spoluvlastníci (nepatria ani do rodiny) majú tiež významný podiel (spolu okolo 70/145), ale u nich sa predpokladá so špekuláciami a vysokými cenami za pozemok.

Chcem sa opýtať a poradiť sa s Vami, aký postup mám zvoliť. Či by nebolo dobré pozemok vydržať. A ak áno, ako postupovať pri získavaní súhlasu na vydržanie od žijúcich spoluvlastníkov. Aké máte skúsenosti s týmto právnym úkonom.

Za Vaše inšpiratívne podnety Vám vopred ďakujem.

PS: ROEP-ka bola u nás už v 90-tych rokoch. Túto možnosť na vydržanie sme prešvihli , ako aj možnosť vydržať pozemok pred rokom 2000 bez súhlasu spoluvlastníkov .
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vratnik je offline (nepripojený) vratnik

    vratnik
    Ak pojdete vydrzanim, tak budete musiet mat suhlas vsetkych zijucich vlastnikov resp. dedicov v prvej linii, vydrzat jednotlive podiely sa neda, len parcela ako celok. Skor si myslim, ze po 85 rokoch a pri tolkych vlastnikoch - realne ich moze byt viac ako 12, kedze 10ti su nezijuci je vydrzanie nerealne (musi by zachovana priama linia). Pritom vlastnici / potencionalny dedici Vam to pravdepodobne nepodpisu len tak, mozno starsi v dochodkovom veku, mladsi budu ziadat "trhovu cenu" - rozumej maximalnu ponukovu cenu v danej lokalite. Ak budete chciet kupit, tak budete musiet vybavit 10 dedicstiev - znovuobjavenie majetku. Ja mam skusenost, ze potenc. dedici nic nechcu podpisat a nic zaplatit - vy chcete kupovat, vy platte a potom ked to za nich vybehate chcu maximalnu ponukovu cenu, ved "za taku sa predava". vobec ich nezaujima, ze za pozemky s takou premrstenou cenou sa nepredaju ani za rok. Povedia - ja mam cas, kupec sa najde aj za 5 - 10 rokov. Ludia ked zistia ze maju zabudnuty majetok su k nepoznaniu. Cakajte, ze minimalne rok budete vybavovat 10 dedicstiev - ak vsetko pojde hladko, pritom niektore dedicstva sa nebudu dat prededit - ak su na neznamom mieste, ak jeden dedic odmietne prist, ak je jeden z nich bezdomovec, ...) a vysledna cena bude pravd. maximalna ponukova cena na trhu. Pokial je pozemok pod domom vas, tak sa do skupovania zvysku ani nepustajte, pockate kym vas oslovia. Zmluvy z 30-tic rokov vam nepomozu - na katastri vam povedia, co ste neprisli skor. Mozete to pouzit pri zjednavanic ceny s dedicmi, ale ja mam skusenost, ze to pre nich uz nic neznamena - chcu maximum, mozno starsi by to ciastocne respektovali.

    vratnik je offline (nepripojený) vratnik

    vratnik
    Osobne si myslim, ze vas pozemok (dvor, zahrada) bol v minulosti riadne kupeny - bud nedokonalou zmluvou, zmluvou ktora sa nezachovala, alebo ustnou dohodou co vtedajsi majitelia aj respektovali. Velka skoda, ze ste premeskali vydrzanie bez suhlasu majitelov, nik by vas za to nenapadol, ved terajsi majitelia ani nevedia, ze maju podiel vo vasom dvore. Skuste najst sikovneho advokata, ktory sa specializuje na pozemkove pravo. Ja ale inu moznost ako dohodu s posledne evidovanymi vlastnikmi nevidim. Hlavne nikomu nedavajte peniaze dopredu, uz som takych zazil az az.

    januli je offline (nepripojený) januli

    januli
    veru tak, toto by som nechcela vybavovať len tak sama. poznám z vlastnej skúsenosti reakcie vlastníkov, ktorým som oznámila, že tam a tam majú pozemok a že by sme mali záujem si ho vysporiadať. Do t.č. ani nevedeli, že tam niečo majú a odrazu sa tvárili, že nám idú urobiť veľkú službu. občas to bolo len pár metrov....

    cha- cha poniektorí ludia sú fakt divní

    tak ako Vám vyššie poradili prejsť za právnikom . alebo ešte lepšie za notárom- my sme boli úspešný ale bola to poriadna štreka. pomohol nám notár ( predseda notárskej komory .... nejako tak) on by mal mať u seba aj archív pozemkov. A zapísal nám listiny spred 10- tich rokov.... to nevadí, že tam, nie je uvedená parcela ani my sme namali. v tom čase boli bez tak iné očíslovania. priložili sme k tomu mapku, len tak rukou naškrtnutú- a tiež bol ochotný aj starosta. mali sme spísané kúpne zmluvy ale nikoho sme nevyplácali, to bolo len pre úrady. s niektorými sa dalo dohodnúť aj takto.... zvyšok nekomentujem
    kto más kúsenosti s tým ako sa to vybavuje, tak Vám nebude robiť problémy....

    veľa šťastia

    jan139 je offline (nepripojený) jan139

    jan139
    Ďakujem za Vaše postrehy. Ešte sa chcem spýtať, čo všetko treba podstúpiť, ak časť pozemku má v správe aj pozemkový fond a ja to chcem od neho kúpiť. Pozemkový fond predáva za trhovú cenu? Darovacia zmluva asi nepripadá do úvahy, však ? ;-) Ako to je? Ďakujem.

    Vysporiadanie pozemku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.