Zavrieť

Porady

Nesprávna výška sumy PN

Len teraz som prišla na to, že v 11/2004 som zamestnancovi nesprávne vypočítala výšku náhrady za PN. Ako to mám zaúčtovať, suma je vyššia ako mala byť. Má to vrátiť- stále u nás pracuje. Alebo ako to mám spasiť zo sveta?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ormika je offline (nepripojený) ormika

    ormika
    Je to veľká suma? Ja už by som to asi nechala tak. Výpočet PN-ky ti nikto kontrolvať nebude (overené na sociálnej poisťovni), iba ak šéf alebo zamestnanec. Neviem ti v tomto poradiť.

    janka37 je offline (nepripojený) janka37

    janka37
    Napadá mi jedna možnosť - skús vyčísliť rozdiel a zamestnanec by ho mohol vrátiť napríklad do pokladne. Ale pri takomto riešení sa predpokladá ochota zamestnanca pochopiť situáciu a spolupracovať.
    Alebo mu ten rozdiel zraz z ďalšej mzdy. Malo by to byť priechodné, keďže mu táto suma bola vyplatená neprávom.
    Zatiaľ by som to zaúčtovala ako pohľadávku voči zamestnancovi.

    Darana je offline (nepripojený) Darana

    som človek, ktorý neustále prichádza na to, čo všetko urobil zle ...viac Darana
    Práveže u známej boli teraz zo SP na kontrole a kontrolovali jej aj správnosť výšky PN. Práve preto som objavila chybu...

    Evaman je offline (nepripojený) Evaman

    Evaman
    Myslím, že ak je to suma vyššia ako mala byť, mohlo by ti to prejsť, v podstate si zamestnanca neukrátila a socka kontroluje, či bol dodržaný minimálny nárok.

    janka37 je offline (nepripojený) janka37

    janka37
    Evaman
    Myslím, že ak je to suma vyššia ako mala byť, mohlo by ti to prejsť, v podstate si zamestnanca neukrátila a socka kontroluje, či bol dodržaný minimálny nárok.
    Tu by som ešte zvážila ďalšiu vec - ak bola zamestnancovi vyplatená PN vyššia, ako je nárok, mal by to byť pre neho zdaniteľný príjem, čím sa to trochu komplikuje. Asi by bolo najjednoduchšie, keby rozdiel vrátil.

    kacena je offline (nepripojený) kacena

    som aká som .... kacena
    Darana
    Len teraz som prišla na to, že v 11/2004 som zamestnancovi nesprávne vypočítala výšku náhrady za PN. Ako to mám zaúčtovať, suma je vyššia ako mala byť. Má to vrátiť- stále u nás pracuje. Alebo ako to mám spasiť zo sveta?
    Ja mám podobný problém ako Ty ale nie je to len jedna PN - ka / je ich viac /.
    Naša ekonómka mi poradila , vypočítať náhradu podľa správnosti a preplatok aby zamestnanec vrátil do pokladne.
    Vravela tiež že to môže kontrola napadnúť z toho dôvodu , že z PN - ky sa neplatí poistné a môžu to dodatočne spoistniť.
    Takže idem opravovať ..... kacena

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ďalší problém je, že máš v nákladoch roka 2004 vyššiu sumu. Ale ako by na to DÚ prišiel ?

    Len taká poznámočka - zo zásady neprepočítavam nič v uzatvorených rokoch. V opačnom prípade by som sa musela zblázniť.

    Darana je offline (nepripojený) Darana

    som človek, ktorý neustále prichádza na to, čo všetko urobil zle ...viac Darana
    To máš pravdu, asi to už viac neurobím.

    Myslím si, že DÚ by na to prišiel len poriadne hĺbkovou kontrolou a im asi o takéto maličké sumy nejde, preto hľadajú úplne inde v účtovníctve. Ja to spravím asi cez tú pokladňu, to bude najrozumnejšie.

    Keď sme pri tom, aby som sa už viac nepomýlila, napísal by mi niekto presný postup, aby som dospela už k správnej výške. Postupujem podľa zákona, ale pre istotu, ako som na niečo zabudla.
    Ďakujem

    Nesprávna výška sumy PN

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.