Zavrieť

Porady

dohoda s priateľom pri novom spolužití

prosím ako by ste mi poradili napísať dohodu medzi mnou a priateľom ak musíme spoločne zobrať úver na vyplatenie jeho ex a budem tam bývať aj s mojim dieťaťom a prispievať na domácnosť, opravu a dorobenie domu, nákup zariadenia.Priateľovo dieťa tam plánuje býať aj ked si založí rodinu. Ja mám síce maličký byt ale ten chcem dať zatial do podnájmu.


prosím ako to niekto riešil napr. v praxi.

- manželia niesme
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Obaja sa stanete vlastnikmi domu? Alebo len on?

    veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

    veronkaj
    lianka - dohodli sme sa že ak budem prispievať aj na úver budem aj na katasti ako vlastník polovice domu aj ked je jasné že nebudem môcť splácať polovicu sumy úvery ale napr. 1/4 alebo 1/3 uveru,

    vzhľadom k tomu, že vlastne celý dom už raz zafinnancoval ked ho staval, teraz ked musí vyplatiť ex a musí jej dať polovicu, vlastne ešte raz musí zaplatiť sumu banke, a ked to spočítame aj s úrokmi tak to je hroná suma.

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Podstatne je, ze aj ty budes vlastnikom v 1/2. Predpokladam, ze v tomto pomere aj beriete uver, kazdy 1/2 kupnej ceny. Nevidim v tom problem.

    Ku konktretnemu pravnemu postupu sa zrejme vyjadria vacsi odbornici, ako som ja alebo sa porad so svojim pravnikom.

    Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

    Flinstone
    Lianka Pozri príspevok
    Podstatne je, ze aj ty budes vlastnikom v 1/2. Predpokladam, ze v tomto pomere aj beriete uver, kazdy 1/2 kupnej ceny. Nevidim v tom problem.

    Ku konktretnemu pravnemu postupu sa zrejme vyjadria vacsi odbornici, ako som ja alebo sa porad so svojim pravnikom.
    Aj ja doporučujem v tejto veci poradu s právnikom.

    veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

    veronkaj
    predbežne sme sa dohodli takže platí pravidlo, kto chce sa vždy dohodne.
    a v podstate aj ked berie úver na pol domu, a je to kruté musí ešte raz zaplatiť to čo už zaplatil pri stavbe navyše teraz ešte navýšené o úroky tak v podstate aj ked budem prispievať na úver sčasti a prepíše na mňa pol domu stále je to veľmi slušná dohoda.
    Ak by sme sa rozišli dohodneme si ešte že o koľko % navýšenú sumu vloženú do úveru mi vráti.

    právnik nám tie zmluvy napíše takže to nebude len tak doma zmluva . Darmo láska je jedna vec alebo obaja chcemem mať radšej nejakú istotu a dohodu. nIk nevie čo sa stane. možno to v živote nebudeme potrebovať a možno raz budeme radi, že sme sa dokázali dohodnúť.

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Plne suhlasim s tym, ako triezvo a racionalne sa na situaciu pozeras.

    Ze sa musi vysporiadat so svojou ex, to nie je tvoj problem - ak bol ten majetok predmetom BSM a on tam chce nadalej byvat, tak zial, ine moznosti ako ju vyplatit, velmi nema.

    Prave uvazujem - ty budes vlastnicka akeho podielu? Vychadzam z toho, ze kazdy z exmanzelov je vlastnikom 1/2 domu v BSM. Muz vyplati exmanzelku z tej jej polovice domu, avsak asi na to nema dostatok financnych prostr., preto si beries uver aj ty ako jeho partnerka. Ak si beriete uver zhruba kazdy v rovnakej vyske, z toho my vsak vychadza:
    Sucasnost:
    on vlastni 1/2 (BSM)
    ona (ex) vlastni 1/2 (BSM)

    Po vyplateni:
    on bude vlastnit 1/2 (svoju, ktoru vlastni aj dnes) + 1/2 z exmanz. casti (1/4) = 3/4
    ty budes vlastnit = 1/2 z exmanz. casti = 1/4

    Uvazujem spravne?

    V pripade, ze sa rozidete a ty nebudes mat o svoj podiel dalej zaujem, mozes mu ju ponuknut na odkupenie a on ta vyplati.

    veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

    veronkaj
    lianka nie tak celkom
    - oni si totiž zručili BSM počas manželstva a tak ako väčšina podnikateľom prepísal celý dom na manželku a on tam má užívacie právo do smrti tak ako väčšina takýchto zmlúv.

    lenže po rozvode sa nevedeli dohodnúť a tak konečne sa doholi že sa rozdelia ako by majetok delený nemali tj. napoli aj ked predsa len ona dostane trochu väčšiu sumu ako polovicu hodnoty.

    úver berieme na celú polovicu hodnoty nehnutelnosti spolu

    na liste vlastníctva to bude tak, že priateľ bude vlastníkom 1/2 domu a ja budem tiež polovice domu,
    - úver budeme splácať ja 1/3 a polovička zvyšok ale ostatné účty budeme hradiť spolu.

    takže tak

    Hepi je offline (nepripojený) Hepi

    obyčajná vydatá žena Hepi
    vitamin_r Pozri príspevok
    tipnem si ze v zmluve budete uvedeny bud obaja ako dlznici alebo iba jeden.

    ako potom chcete vyriesit ten podiel splacania? jeden 1/3 a druhy zvysok?
    Myslím, že sa zaplatí celá splátka naraz a oni si to vybavia medzi sebou. Podľa mňa, úver si berú spoločne, takže aj na zmluve budú obidvaja, ale splátka je vždy len jedna. Alebo je to inak?

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Ja v tom nevidim komplikacie, pokial je vsetko riadne na papieri a pokial sa ludia vedia dohodnut. Preto veronka uvazuje uz teraz, aby realne vedela, co jej zo situacie vyplyva a v buducnosti vyplyvat bude. Podobne nech sa zamysli aj jej partner.

    Nevidim problem v tom, ked sa zoberu - kazdy si nadalej bude vlastnit svoj podiel, resp. ak bud chciet na tom nieco zmenit a vedia sa na tom dohodnut, tak to urobia.

    Nehladala by som za vsetkym problemy. Ja mam v tomto dobre skusenosti v tom, ze ked sa chce, dohoda (ustna/pisomna) sa najde - aj medzi byvalymi partnermi. Mne je sympaticke, ze veronka sa pozera na situaciu nie emocionalne, ale racionalne a nepozera len na sucastnost, ale aj do buducna.

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Preto o tom hovori aj veronka teraz... a nie az pri rozchode.

    Onko je offline (nepripojený) Onko

    Onko
    veronkaj Pozri príspevok
    prosím ako by ste mi poradili napísať dohodu medzi mnou a priateľom ak musíme spoločne zobrať úver na vyplatenie jeho ex a budem tam bývať aj s mojim dieťaťom a prispievať na domácnosť, opravu a dorobenie domu, nákup zariadenia.Priateľovo dieťa tam plánuje býať aj ked si založí rodinu. Ja mám síce maličký byt ale ten chcem dať zatial do podnájmu.


    prosím ako to niekto riešil napr. v praxi.

    - manželia niesme
    A čo tak predať svoj byt a za získané peniaze si kúpiť tú polovicu domu? Neviem o aké čiastky ide, ale teoreticky rozmýšľam, že ak by to vychádzalo, by sa tým všetko zjednodušilo: netreba úver, nebudú úroky, nemôžu vznikať konflikty, že vlastníš polovicu domu, ale splácaš iba tretinu polovice, a podobne.

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    vitamin, od teba som tu na tejto Porade nevidela ziadnu radu, len sa do kazdeho navazas. Nestoji mi za to, aby som tu s tebou stracala rec.

    A vobec... robte si, co chcete. Ja som rada, ze nemam vase problemy, lebo dopredu rozmyslam a vsetko davam na papier. Asi zijem (nastastie) medzi serioznejsimi ludmi, aj ked pre istotu mame medzi sebou pisomne zmluvy a zabezpecene zaväzky.

    Veronke odporucam obratit sa na pravnika a s nim preberat celu situaciu.

    veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

    veronkaj
    vidím že riadna prstrelka,

    takže pre vitamin_r a iných :
    - ešte aj dnes existujú ľudia, ktroý sa dokážu dohodnúť, ja som sa pri rozvode s mojím bývalím dohodla na všetkom a dodnes to dodržiavame a ak niečo potrebujeme obaja si vieme vyjsť v ústrety aj ked máme každý už svoj život ale sme predsa dospelý ľudia a máme obaja záväzky k nášmu spoločnému dieťaťu.

    - teraz ked berieme s priateľom úver aby sme vyplatili jeho bývalú tak v podstate mňa by do toho nič nemuselo, byť, ja mám totiž všetko vysporiadané, svoj byt som si kúpila postupne zo svojho a všetky veci mám do haliera vysporiadané, čiže nikto mi v tom nemusí pomáhať.
    - keďže u nich to tak nieje a bohužial tak to pri rozvodoch chodí že ten kto dostane vyplatené sa má lepšie a kedže niesme milionári tak musí sa brať úver, vzhľadom k tomu, že deti sú už veľké a sú vo veku, kedy si hľadajú svoje polovičky nevieme čo sa stane tak pre istotu sme sa rozhodli môj byt zatial nechať a prenajať čo pokryje časť úveru a keď niekedy budeme chcieť že situácia s deťmi bude trochu stabilná tak ho môžem kedykolvek predať a vyplatiť úver.
    - to že v podstate budem splácať 1/3 úveru na pol domu hoci dostanem na papieri celú pol domu, je v podstate aj tým,že do toho domu budem investovať aj na údržbu a treba ho dorobiť a zariadiť takže aj to a tým že v podstate chceme spolu dožiť.
    - ak sa rozídeme dostanem len to čo som do úveru vložila + % navýšenie inflácie. takže nie že polovicu vyplatenú z celého domu.
    - ak sa vezmeme tak sa nič nemení pretože toto už budeme mať vysporiadané pred svadbou a zmluva už teraz bude obsahovať čo a ako s našimi podielmi a majetko po smrti niektorého z nás
    - láska je jedna vec ale prežili sme si obaja všeličo a stáva sa všeličo a tak preto radšej rozumne sa dohodnúť teraz a ak bude treba priebežne zmluvu meniť.
    - dúfam že ju nikdy nebudeme potrebovať ale radšej nech je.
    - jediné čo obaja chceme je byť s tým druhým a žiť obyčajný život s láskou aj bežnými starosťami, keby mi išlo o peniaze nájdem si bohatého ale ja mám niekoho koho milujem. tiež sa mi nepáči, že zase len musím platiť úver ako už v živote som robila ale inak to nejde, splatiť úver, dokázať vyžiť zo zvyšku mať prácu a hlavne aby sme všetci boli zdravý.

    veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

    veronkaj
    a ešte to že na papieri budem mať polovicu domu mu nik nekázal, totiž on ani nečakal že mu pomôžem s úverom, bola to moja iniciatíva lebo by mi to nedalo, že ja tam budem a on bude ťahať celý úver sám, prišlo mi to úplne prirodzené ked mám ho niekoho rada tak nielen v dobrom ale aj zlom. a to že mi to prepíše bol jeho podnet.

    Onko je offline (nepripojený) Onko

    Onko
    veronkaj Pozri príspevok
    - láska je jedna vec ale prežili sme si obaja všeličo a stáva sa všeličo a tak preto radšej rozumne sa dohodnúť teraz a ak bude treba priebežne zmluvu meniť.
    Ak som dobre pochopil, tak tému si zakladala s tým, že chceš poradiť, ako napísať tú zmluvu, aby bola dobrá. Ja sa prikláňam k vitamin_r s názorom, že v takomto prípade by žiadna zmluva nebola dosť dobrá. Naplnenie tej zmluvy by záviselo z veľkej miery na ochote dotyčného.

    Uvediem príklad: rozídete sa, on prestane splácať úver, svoju polovicu domu prepíše na svoje dieťa, banka zoberie tebe byt, lebo ako spoludlžníkovi môže, keď jemu už nemá zobrať čo, a aj keby si sa naplnenie nejakej zmluvy domáhala súdne, asi by si nič nezískala, ak nebude mať oficiálne žiadny majetok.

    Ak Vaše vzťahy, aj finančné, chcete mať postavené na dôvere, tak podľa mňa netreba mať žiadnu zmluvu pre právnikom (lebo podľa vyššie uvedeného príkladu aj tak nepomôže), ale stačí si viesť domáce účtovníctvo a veriť, že v prípade rozchodu sa budete vedieť na základe neho rozdeliť a vyrovnať.

    veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

    veronkaj
    ako preukazem kolko som dala do úveru?? - zmluvou a bankovým výpisom
    - zariadenie a práce spolu áno budeme odkladať bloky alebo zapisovať kolko nás stála údržba domu

    - ako dostane priateľ polovicu späť??? zmluvou bude dohodnuté, že nebudem prevázdať tú polovicu nehnuteľnosti nikomu inému

    - aj teraz sme sa dohodli a manželia niesme že naše príjmy budeme mať na spoločnom účte a spoločne všetko hradiť čo sa týka výdavkov, a úvery budeme splácať z dôhod ktoré máme popri zamestnaní a ktoré nám práve ten úver pokryjú

    - zmluvne dohodnuté že čo sa stane sú pre nás aby zatial kým si všetko vybavíme sme v rukách nejakú istotu a aby vedeli aj naše deti čo a ako, každá zmluva sa časom prispôsobuje pretože život mení veci

    - vitamin_r - a potom ked si človek prečíta tvoje pripomienky mám dojem, že by som si mala značiť aj to kolko pre priateľa a jeho deti urobím, pretože chlap doma pomôže veľmi málo a nikdy to nieje spravodlivo rozdelené čo sa týka domácich prác, a polovička aj ked bude zarábať o niečo viac ako ja, ja zase budem tá čo sa postará o neho, jeho deti a domácnosť aby mohol pracovať. hoci ja si tiež denne odrobím 10-12 hodín prácou /začínam ráno o 6,00/ a potom ešte domácnosť. takže nič nie je také jednoznačné a nám nejde o vydelenie na cent alebo nedajbože aby ten druhý ma neokradol. nikto kto sa rozhodne s niekým byť bud so svadbou alebo bez nej to nerobí väčšinou z vypočítavosti ale pre úplne iné ľudské hodnoty a ak sa v tých sklamem tak potom či dostatnem naspäť o niečo menej alebo viac je nepodstatné pretože to bolesť nezahojí.

    veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

    veronkaj
    Onko - nikdy žiadna zmluva nieje dokonalá, a kto chce urobiť podvod ho urobí, ale nemáme v úmysle okradnúť jeden druhého.

    Watson je offline (nepripojený) Watson

    Vylúčený člen Watson
    veronkaj Pozri príspevok
    a ešte to že na papieri budem mať polovicu domu mu nik nekázal, totiž on ani nečakal že mu pomôžem s úverom, bola to moja iniciatíva lebo by mi to nedalo, že ja tam budem a on bude ťahať celý úver sám, prišlo mi to úplne prirodzené ked mám ho niekoho rada tak nielen v dobrom ale aj zlom. a to že mi to prepíše bol jeho podnet.
    Potom sa ozvi, keď bude na teba tá polovica domu napísaná
    Predpokladám, že to bude formou kúpnej zmluvy a nie darovacej

    veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

    veronkaj
    vitamin - my si veríme ale určité veci radšej na papieri nie pre nás ale naše deti, ktoré ako sa tie otočia o pár rokov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.