Zavrieť

Porady

Prekážky na strane zamestnávateľa

Prosím o radu skúsenejšie mzdárky.Vo firme sa 2 nerobilo pre nedostatok surovín,zamestnanci ostali doma. Ako ich mám zaplatiť.

1,Dočítala som sa,že náhrada mzdy v sume priemerného zárobku patrí zamestnancovi ,ktorý nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok v dodávke surovín atď.

2,Náhrada mzdy v sume určenej dohodou,najmenej 60% priemer.zárobku patrí zamest.,ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vážne prevádzkové dôvody,pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu.

Mám to platiť tou istou priemerkou ako dovolenku?
Naposledy upravil Luna : 10.08.05 at 11:37
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Hronská Iveta
    Luna
    Prosím o radu skúsenejšie mzdárky.Vo firme sa 2 nerobilo pre nedostatok surovín,zamestnanci ostali doma. Ako ich mám zaplatiť.

    1,Dočítala som sa,že náhrada mzdy v sume priemerného zárobku patrí zamestnancovi ,ktorý nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok v dodávke surovín atď.

    2,Náhrada mzdy v sume určenej dohodou,najmenej 60% priemer.zárobku patrí zamest.,ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vážne prevádzkové dôvody,pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu.

    Mám to platiť tou istou preimerkou ako dovolenku?
    - áno, jedná sa o tú istú priemerku, ktorá je vypočítaná ako priemerka na dovolenku.
    - treba len posúdiť, o ktoré ustanovenie §142 ZP sa priamo u Vás jedná, teda či o ods.1, alebo o ods.4:
    (1) Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami (prestoj) a nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
    (4) Ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu, ide o inú prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume určenej dohodou najmenej 60%jeho priemerného zárobku. Dohodu podľa prvej vety nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa.

    Luna je offline (nepripojený) Luna

    Luna
    U nás nie je zástupca zamestnancova išlo o nedostatok surovín, Čiže zamestnancom platím 100% priemerky alebo 60% z priemerky?

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    [QUOTE=Hronská Iveta]- áno, jedná sa o tú istú priemerku, ktorá je vypočítaná ako priemerka na dovolenku.
    - treba len posúdiť, o ktoré ustanovenie §142 ZP sa priamo u Vás jedná, teda či o ods.1, alebo o ods.4:
    (1) Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami (prestoj) a nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
    ---------------------------------
    V tvojom prípade ide o ods. 1, teda 100%.

    Luna je offline (nepripojený) Luna

    Luna
    Liba2 ďakujem. Pýtam sa preto lebo sa mi zdá divné,že keď je kolektív.zmluva tak 60% a keď nie je tak 100%. Tak mám potom všetko Ok.

    Prekážky na strane zamestnávateľa

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.