Zavrieť

Porady

kúrenie

Poprosila by som radu...Prestavujeme podkrovie, momentálne staviame komíny a máme len 150. Chcela by som sa spýtať, aký typ piecky by bol vhodný, mala by vykúriť 120m2. Lebo zatial nemame este predstavu, aký typ tam bude a potrebujeme dať vývod z komína a nevieme či nižšie, či vyššie...(myslím tým, kde sa bude napájať piecka do komína.) Dakujem veľmi za všetky rady...ak by niekto vedel o systéme, ktorý by hned aj ohrieval vodu tak to by bolo najideálnejšie..
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    dolfort je offline (nepripojený) dolfort

    dolfort
    U mňa je to zatiaľ ešte len v projekte a napoly zrealizované, ale v zásade takto:
    komín plus mínus v strede domu, tiež priemer 15 cm. Napojené krbové kachle ABX 8kW s teplovodným výmenníkom, výkon do vody 4kW, do vzduchu 4kW, čo presne zodpovedá tomu ako to potrebujem.
    Voda z výmenníka ohrieva sekundárnu vodu v podlahovom vodnom kúrení. Taktiež na kachle bude napojený obojživelný bojler Gorenje na ohrev TÚV.

    Inak podlahové kúrenie je tiež napojené na elektrický kotol Protherm Raja 18K, ktorý predstavuje primárny zdroj, kachle ako doplnkový či záložný.

    Vymyslené to mám tak, že pri kúrení do kachieľ sa úplne môže vypnúť el. kotol (cez rôzne regulácie sa to dá automatizovať), okruhy podlahovky v priamom dosahu kachlí zatvorím (miestnosti sa vykúria konvekčne, vzduchom) a v okrajových miestnostiach domu nechám otvorené podlahové kúrenie.
    Riadne som nad tým všetkým špekuloval a veľa konzultoval kým sa to takto vymyslelo no tak verím že to bude dobre fungovať; za dva roky sa bude dať zhodnotiť či sme to dobre vymysleli a aké sú náklady...

    PS: výkon kachieľ určíš podľa vykurovaných kubíkov, nie podľa plochy;
    výpočet výkonu, samozrejme orientačný: http://kamna.astranet.cz/shops/3790/...pnost-voda.htm.
    Keď potrebuješ iba kúriť do vzduchu a ohrievať vodu v bojleri, hľadaj kachle s vyšším pomerom výkonu do vzduchu, menej do vody.

    radek666 je offline (nepripojený) radek666

    radek666
    Strelka3 Pozri príspevok
    Poprosila by som radu...Prestavujeme podkrovie, momentálne staviame komíny a máme len 150. Chcela by som sa spýtať, aký typ piecky by bol vhodný, mala by vykúriť 120m2. Lebo zatial nemame este predstavu, aký typ tam bude a potrebujeme dať vývod z komína a nevieme či nižšie, či vyššie...(myslím tým, kde sa bude napájať piecka do komína.) Dakujem veľmi za všetky rady...ak by niekto vedel o systéme, ktorý by hned aj ohrieval vodu tak to by bolo najideálnejšie..
    strelka3 idete robiť piecku na podkroví.
    Minimálna účinná výška komína (od napojenia spotrebiča po vyústenie komína) pre tuhé palivá je 5 m, pre plyn 4 m. - dosahujete to???

    To napojenie pri krbovej vložke je v úrovni 1,8m nad podlahou pri piecke može byť nižšie ale záleží od typu.

    Radek

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.