Zavrieť

Porady

Paušál - evidencia príjmov a výdajov

Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Rozhodla som sa prilepiť na poradu tabuľku, ktorá mne pomáhala s vedením evidencie príjmov a výdavkov pri paušálnom uplatňovaní výdavkov pri DP.

Všetkým čo to majú sa to pozdáva, a majú prehľad o tom aká daň ich čaká pri tejto jednoduchej evidencii. Či sa im oplatí uplatňovať paušálne výdavky v DP alebo klasicky cez JU.
Tak hádam pomôže viacerým, hlavne začiatočníkom, ktorí nevedia kde je sever a čo ich čaká.
Usporiadat
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Zdenka175 Pozri príspevok
Sumy sú 160.000,- Sk a dotácia 66.000,- Sk a odvody 13.608. No prepočítavala som to ešte na SK.Robil v ČR
To je už iné. Ja by som išiel na paušálne výdavky. Daň vyjde niečo okolo nuly. Treba zadať presné údaje. V ďalšom roku by si potom nezdaňovala tú dotáciu.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

katkap17 Pozri príspevok
Ahojte ja by som sa chcela spýtať.Aké výdavky okrem poistného do soc. a zdrav. poist. a živ. poistky sa môže uplatniť pri 40 alebo 60% paušáli? môj klient má príjem až 850000Sk a chce si uplatniť 40 alebo 60% paušál. povedala som mu síce že sa mu to neoplatí lebo mu vyšla veľká daň, ale povedal že keby mu účtujem Ju tak nemá iné výdavky. Čo by ste mi poradili? Ďakujem
Nič iné nemôže odrátať z príjmov okrem paušalnych výdavkov 40% ( 60% ak má remeselnú živnosť a všetko faktúroval z remeselnej živnost, ak sa tam nájde jedna faktúra mimo to tak sa dajú uplatniť len 40% pauš. výdavky ) a odvodov do ZP a SP, a životná poistka do sumy max. 12000 sk , a samozrejme nezdaniteľné minimum 4025,7 €.

Ale ked som to bajočko prerátala tak naozaj mu výjde daň bajočko 2200 eur. Ale ked nemá výdavky, no neviem. A je si vedomí vyšších odvodov od júla 2010 do ZP a SP?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

katkap17 Pozri príspevok
Ahojte ja by som sa chcela spýtať.Aké výdavky okrem poistného do soc. a zdrav. poist. a živ. poistky sa môže uplatniť pri 40 alebo 60% paušáli? môj klient má príjem až 850000Sk a chce si uplatniť 40 alebo 60% paušál. povedala som mu síce že sa mu to neoplatí lebo mu vyšla veľká daň, ale povedal že keby mu účtujem Ju tak nemá iné výdavky. Čo by ste mi poradili? Ďakujem
.. ak tedá má malé výdavky, tak uplatniť paušál a zaplatiť daň.. čo iné
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
katkap17 Pozri príspevok
Ahojte ja by som sa chcela spýtať.Aké výdavky okrem poistného do soc. a zdrav. poist. a živ. poistky sa môže uplatniť pri 40 alebo 60% paušáli? môj klient má príjem až 850000Sk a chce si uplatniť 40 alebo 60% paušál. povedala som mu síce že sa mu to neoplatí lebo mu vyšla veľká daň, ale povedal že keby mu účtujem Ju tak nemá iné výdavky. Čo by ste mi poradili? Ďakujem
No ak by išiel uplatňovať skutočné výdavky, tak by mu asi vyšla tá daň vyššia. 40% je 340000 Sk a asi toľko výdavkov nemá. Zrejme vie, čo sa mu oplatí.
0 0
katkap17 katkap17

katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

No veď práve on má remeselnú živnosť takže má právo na 60%, Odvody platí 105eur a živ. poistku má 398eur. daňový bonus na dve deti. Ale aj tak mu vychádza okolo 1000eur. V tých výdavkoch sú zahrnuté aj došlé fa? Lebo má aj nejaké fa preukaz. výdavky tie sa tam nemôžu zahrnúť? A okrem toho si tam chcel uplatniť aj diéty a spotreb. Phm ale auto nemá na podnikanie/ pre presnosť dochádza do práce/.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
katkap17 Pozri príspevok
No veď práve on má remeselnú živnosť takže má právo na 60%, Odvody platí 105eur a živ. poistku má 398eur. daňový bonus na dve deti. Ale aj tak mu vychádza okolo 1000eur. V tých výdavkoch sú zahrnuté aj došlé fa? Lebo má aj nejaké fa preukaz. výdavky tie sa tam nemôžu zahrnúť? A okrem toho si tam chcel uplatniť aj diéty a spotreb. Phm ale auto nemá na podnikanie/ pre presnosť dochádza do práce/.
Musíš sa rozhodnúť, či použiješ paušál alebo preukázateľné výdavky. Ak si chce uplatniť výdavky na PHM tak musí mať auto prihlásené na podnikateľské účely a zaplatiť cestnú daň.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

katkap17 Pozri príspevok
No veď práve on má remeselnú živnosť takže má právo na 60% To má dobré potom, Odvody platí 105eur kam platí 105 eur? Či to je spoločne do ZP a SP, je invalidným občanom? a živ. poistku má 398eur. Tú si tiež môže uplatiť. daňový bonus na dve deti. Ten získa Ale aj tak mu vychádza okolo 1000eur.
V tých výdavkoch sú zahrnuté aj došlé fa? Ano
Lebo má aj nejaké fa preukaz. Nemôže si to uplatiť, je to zahrnuté v paušali. výdavky tie sa tam nemôžu zahrnúť? Nie
A okrem toho si tam chcel uplatniť aj diéty Ak má paušal tak nemôže lebo je to zahrnuté v paušalnych výdavkoch. a spotreb. Phm ale auto nemá na podnikanie/ pre presnosť dochádza do práce/.Má prihlásené MV na DU k dani z motorových vozidiel? Ak nie tak nemôže si uplatniť PHM ani iné výdavky týkajúce sa auta.
v texte.
Naozaj nič iné si nemôže odrátať okrem paušalu, a odvodov do ZP a SP, nezdaniteľného minima na seba ( poprípade manželku ak je nezamestnaná, alebo na rodičovskej dovolenke alebo má nizky príjem ) .
V paušalnych výdavkoch má zahrnuté diety, phm , telefon, no proste všetko čo mu súvisí zo živnosťou. Ak má tieto výdavky vyššie ako je paušal , tak potom sa mu oplatí viesť JU. Ak nie tak paušalne výdavky.
Ale nedá sa uplatniť paušal a odrátať dalšie náklady.
0 0
katkap17 katkap17

katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

Je mi to jasné presne takto som mu to vysvetlovala len som sa potrebovala uistiť, uvidím ako sa rozhodneme, dakujem krásne všetkým za odpovede
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Pôvodca textu príspevku: katkap17
A okrem toho si tam chcel uplatniť aj diéty Ak má paušal tak nemôže lebo je to zahrnuté v paušalnych výdavkoch. a spotreb. Phm ale auto nemá na podnikanie/ pre presnosť dochádza do práce/.Má prihlásené MV na DU k dani z motorových vozidiel? Ak nie tak nemôže si uplatniť PHM ani iné výdavky týkajúce sa auta.

Xanti Pozri príspevok
v texte.
Naozaj nič iné si nemôže odrátať okrem paušalu, a odvodov do ZP a SP, nezdaniteľného minima na seba ( poprípade manželku ak je nezamestnaná, alebo na rodičovskej dovolenke alebo má nizky príjem ) .
V paušalnych výdavkoch má zahrnuté diety, phm , telefon, no proste všetko čo mu súvisí zo živnosťou. Ak má tieto výdavky vyššie ako je paušal , tak potom sa mu oplatí viesť JU. Ak nie tak paušalne výdavky.
Ale nedá sa uplatniť paušal a odrátať dalšie náklady.
Pre úplnosť. Ak by uplatňovala skutočné výdavky.
Môže si uplatniť PHM aj iné výdavky týkajúce sa auta aj keď nemá vozidlo prihlásené na DÚ. Treba ho však prihlásiť dodatočne, čo stojí 2000 Sk za nesplnenie ohlasovacej povinnosti.
Naposledy upravil marjankaj : 17.01.10 at 20:11 Dôvod: Doplnenie tučným
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

marjankaj Pozri príspevok
Pre úplnosť.
Môže si uplatniť PHM aj iné výdavky týkajúce sa auta aj keď nemá vozidlo prihlásené na DÚ. Treba ho však prihlásiť dodatočne, čo stojí 2000 Sk za nesplnenie ohlasovacej povinnosti.
Osobne sa nejdem hádať, ja som prízvukovala, že sa nedá použiť pri výpočte dane paušal a aj náklady kt. reálne mám.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
katkap17 Pozri príspevok
Ahojte ja by som sa chcela spýtať.Aké výdavky okrem poistného do soc. a zdrav. poist. a živ. poistky sa môže uplatniť pri 40 alebo 60% paušáli? môj klient má príjem až 850000Sk a chce si uplatniť 40 alebo 60% paušál. povedala som mu síce že sa mu to neoplatí lebo mu vyšla veľká daň, ale povedal že keby mu účtujem Ju tak nemá iné výdavky. Čo by ste mi poradili? Ďakujem
A ešte by bolo dobré vedieť ako to zdaňoval rok predtým. Ak uplatňoval skutočné výdavky, tak pri prechode na paušálne treba upraviť základ dane v predchádzajúcom období (rok 2008) podľa §17 ods(8) zákona o dani z príjmov.
0 0
katarina.j katarina.j

katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

som len človek
katkap17- takze ak uplatnis pausal pri takomto prijme , tak len doplnim, ze ak mu vychadza platit dan od 1659,70 do 16596,96 eur tak musi platit aj preddavky na dan štvrročne. a ako pisala xanit, od jula 2010 vyššie odvody do poistovni
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Xanti Pozri príspevok
Hm, no ak dotáciu nevyčerpal tak pri JU ju presunieš do dalšieho roka, takže to bude zase trošku zložitejšie. A zvýši to príjem budúceho roka.

Môžeš upraviť v DP riadok 40 a 41, a teraz spravíš paušal teda musíš do príjmov zahrnúť aj celú dotáciu a už si prichystáš pôdu na další rok na JU. Ak bude potrebné. Lebo ak spravíš teraz JU, a z celej dotácie zahrnieš do príjmu len tú časť vo výške odvodov do ZP tak budúci rok to navýši celkový príjem.
Ak mám neuhradenú OF. Toto by som potrebovala trochu vysvetliť po lopate.Keď teraz urobím pauš. 40 % . Dám celú dotáciu POZD. Ak by som nabudúci rok išla na JU, prečo sa musí upravovať základ? Však ten príjem bude mať až v r. 2010? Aký to má význam.? Ďakujem
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Zdenka, pozorne si prečítaj tento príspevok http://www.porada.sk/324017-post32.html

Prečítaj si aj odsek 2.2 v priloženom súbore. Je síce staršieho dáta, uvedené však platí doteraz.
Naposledy upravil Marína : 18.01.10 at 10:18
0 0
katkap17 katkap17

katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

Ahojte takže som to skúsila na ten paušál 60% a z príjmu 28214,84eur mi vyšlo 17078,90eur výdaj odvody do zdrav. a soc. poist. 150eur(oprava zo včera) živ. poistné 398,33eur . Vyšla mi daň. povinnosť 1275,26eur mínus daňový bonus 803,42eur toto by mal zaplatiť, ak som dobre počítala.Myslím že predtým rok uplatňoval tiež 60% ale nemal až taký príjem. Dobre som to vypočitala?
0 0
Hela3 Hela3

Hela3 je offline (nepripojený) Hela3

Xanti Pozri príspevok
Rozhodla som sa prilepiť na poradu tabuľku, ktorá mne pomáhala s vedením evidencie príjmov a výdavkov pri paušálnom uplatňovaní výdavkov pri DP.

Všetkým čo to majú sa to pozdáva, a majú prehľad o tom aká daň ich čaká pri tejto jednoduchej evidencii. Či sa im oplatí uplatňovať paušálne výdavky v DP alebo klasicky cez JU.
Tak hádam pomôže viacerým, hlavne začiatočníkom, ktorí nevedia kde je sever a čo ich čaká.
Ahoj Xanti,mohla by si mi pomôcť?Nie som až tak skúsená na PC,neviem si prepisať hodnotu 40% na 60% ako sa to dá,môžeš mi poradiť? A ešte kam by som tam mala zaučtovať dotaciu/3770eur v roku 2009/?? Dakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Hela3 Pozri príspevok
Ahoj Xanti,mohla by si mi pomôcť?Nie som až tak skúsená na PC,neviem si prepisať hodnotu 40% na 60% ako sa to dá,môžeš mi poradiť? A ešte kam by som tam mala zaučtovať dotaciu/3770eur v roku 2009/?? Dakujem
No aby sa nepovedalo tak som to v tabulke upravila ja. A tu ju hádžem. Tabulka na 60% paušal.

NO a vyplnila som Ti v roku 2009 už prvý riadok, kde som dala dotáciu.
Naposledy upravil Xanti : 18.01.10 at 18:47
0 0
Hela3 Hela3

Hela3 je offline (nepripojený) Hela3

Xanti Pozri príspevok
No aby sa nepovedalo tak som to v tabulke upravila ja. A tu ju hádžem. Tabulka na 60% paušal.

NO a vyplnila som Ti v roku 2009 už prvý riadok, kde som dala dotáciu.
DAKUJEM!!!!! si fak super,velmi mi to pomôže.Hela
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Hela3 Pozri príspevok
DAKUJEM!!!!! si fak super,velmi mi to pomôže.Hela
Rado sa stalo.
0 0
MartinkoK MartinkoK

MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

Prosím Vás živnostník uplatňujúci 60% výdavky - vodoinštalačné práce, chce vystaviť faktúru na mechanizačné práce v lese, bude si môcť aj tak uplatniť tých 60% výdavkov?
0 0
Načítať ďalšie