Zavrieť

Porady

Odhlasenie zo socialnej poistovne - absencia

ahojte poradaci,

potreboval by som vyjasnit jeden problem. ZL mi oznamil, ze mi udelil za minuly mesiac absenciu, vzhladom na to, ze som mu "neskoro zdokladoval OCR". Nasledne mi potvrdil, ze za dane dva dni ma odhlasuje zo socialnej poistovne. Ked som to namietal, tak sa mi snazil vysvetlit, ze "o nic nejde, socialku si doplacat nemusim, nic ma to nebude stat, akurat, ze potom budem musiet robit jeden mesiac navyse, kedze tento mesiac sa mi nezapocita do dochodku".

Ktosi mi ale vravel, ze pokial dojde k vypadku poistenia co i len na jeden den (hlavne to,ze to nebude zaplatene), tak v tom pripade sa mi nezapocita do dochodku CELY ROK, t.j. za jedne den "absencie" by som musel nadrobit jeden cely rok navyse. Je to takto spravne? Navyse som sa este dozvedel (a to mi ZL ani medzi recou nespomenul), ze ked ma uz odhlasia zo soc.poistovne, tak mi automaticky kratia mzdu a neplatia za mna ani zdravotne odvody, atd. Vysvetlil by mi to niekto prosim?

Je nejaka ina ako sudna cesta ako sa branit v pripade, ze tuto "absenciu" povazujem za neopodstatnenu? (mam doklady k OCR) Napr. inspektorat prace, ombudsman a pod.?

vopred velmi pekne dakujem za rady a nazory.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    nesca je offline (nepripojený) nesca

    to keby som vedela :-) nesca
    S tým dôchodkom si nie som celkom istá,nebudem ťa balamutiť.Je pravda,že poistné sa na dané dni A prerušuje,ale to ročné nadrobenie je asi blud.
    Ale celkovo tá absencia je ho...dina.Ak máš vystavený doklad o OČR, nemôže ti na jej dni dať A.Asi by im to v SP nesedelo.A vôbec,prečo to rieši týmto spôsom? Keď už chcel byť tvrďas,mal ti dať písomné napomenutie.Ako vravím,nemôžeš mať na jeden deň aj absenciu aj očr,raz-dva ho zrušia.Už to aj urobil?Alebo len chce,dodatočne?Za neskoré odoslanie Reg.listu dáva SP pokuty-povedz mu o tom.A dala by som mu to písomne,že stým nesúhlasím.Ak sa s ním nedohodneš,riešením je aj inšpektorát.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    fepeter, máš doklad od lekára o ošetrení alebo vyšetrení (paragraf) alebo tlačivo OČR = ošetrovné, ktoré prepláca sociálna poisťovňa ? Prečo je ešte u teba, resp. kedy si ho odovzdal zamestnávatelovi ?

    fepeter je offline (nepripojený) fepeter

    fepeter
    tie dni boli 29-30/07, ale odovzdal som mu to az okolo 10/8. ZL bol ale informovany ustne o celej veci (mzdarka) a udajne s tym nemal byt ziadny problem, avsak sefstvo ma evidentne iny nazor (zrejme pre potrebu redukovat stavy a setrit kde sa da), takze vytahuje spinu odkial sa da. a taka absencia nie je na zahodenie - usetri odvody, mzdu a este mi aj moze dat porusenie prac.discipliny a potom vypoklonkovat bez odstupneho (dalsie usetrene peniaze).

    uz som to cele namietal u ZLa firemnym emailom, neviem ci takato "pisomna" forma postacuje, poradte. ak nie, dorucim mu to aj pripadne ked bude treba aj klasicky proti jeho podpisu. inspektora prace som informoval, odpovedali, ze je to zaevidovane a ze ma budu pisomne informovat ako to dopadlo - pani, ktora to ma pridele je 3tyzdne na dovolenke takze sa tomu zacne venovat az v polke septembra. obavam sa, ze dovtedy uz nebude co vybavovat, resp. max by som sa potom mohol sudit o neplatnu vypoved. preto som sa pytal, ci sa neda zatlacit inou cestou ako sudom (2-3roky), alebo inspektoratom prace (mesiac).

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    fepeter, neodpovedal si o aké doklady sa jedná. OČR=ošetrovné prepláca sociálna poisťovňa, takže ani mzdárka v tom nemohla mať jasno, keď nemala doklad pri spracovaní výplat ...

    fepeter je offline (nepripojený) fepeter

    fepeter
    mal som potvrdenie od lekara na dane dni a ZL bol vopred ustne aj emailom informovany o mojej nepritomnosti (den dopredu).

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    fepeter Pozri príspevok
    mal som potvrdenie od lekara na dane dni a ZL bol vopred ustne aj emailom informovany o mojej nepritomnosti (den dopredu).
    Jedná sa o OČR - ošetrovanie člena rodiny, alebo len o klasický § - číže návštevu alebo sprevádzanie k lekárovi. Ak OČR, tak to zamestnávateľa nič nestojí, OČR totiž neplatí on ale od 1. dňa SP, stačí tam len odovzdať doklady, a SP s tým nemá žiadny problém keď sa doklady dodajú aj dodatočne, len dávka bude vyplatená neskôr.
    Ak sa však jednalo o návštevu u lekára - §, to platí zamestnávateľ.

    Súhlasím s tým, že nemajú právo dať Ti A keď máš na tie dni doklad, ktorý ospravedlňuje tvoju neprítomnosť v práci, navyše, keď boli o tom informovaní aj šéf aj mzdárka. Ale bohužiaľ, asi iné riešenie ako dohodnúť sa s nimi alebo cez inšpektorát práce asi nie je.

    fepeter je offline (nepripojený) fepeter

    fepeter
    dakujem za odpovede,

    mal som potvrdenie od lekara - doprevadzanie. ZL mi s usmevom na tvari oznamil, ze ich kludne mozem zazalovat, ze kym skonci sud, davno bud skrachuju, alebo 4x premenuju firmu. mzdarka sa vyjadrila, ze aj ked je to spinavost, robila na zaklade prikazu, a kvoli mne si urcite robit problemy nebude, aby riskovala svoje miesto.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    fepeter Pozri príspevok
    dakujem za odpovede,

    mal som potvrdenie od lekara - doprevadzanie. ZL mi s usmevom na tvari oznamil, ze ich kludne mozem zazalovat, ze kym skonci sud, davno bud skrachuju, alebo 4x premenuju firmu. mzdarka sa vyjadrila, ze aj ked je to spinavost, robila na zaklade prikazu, a kvoli mne si urcite robit problemy nebude, aby riskovala svoje miesto.
    Ako napísala Janka v predch. príspevku, je rozdiel či sa jedná o OČR alebo paragraf. Z akého dôvodu si doklad o návšteve lekára doručil zamestnávatelovi tak neskoro? Ak si vedel vopred, že ideš na vyšetrenie /ako doprovod/, oznámil si to zamestnávatelovi ?

    § 144 Zákonníka práce
    Spoločné ustanovenie o prekážkach v práci
    Na začiatok

    (1) Ak je prekážka v práci zamestnancovi vopred známa, je povinný včas požiadať zamestnávateľa o poskytnutie pracovného voľna. Inak je zamestnanec povinný upovedomiť zamestnávateľa o prekážke v práci a o jej predpokladanom trvaní bez zbytočného odkladu.

    (2) Prekážku v práci a jej trvanie je zamestnanec povinný zamestnávateľovi preukázať. Príslušné zariadenie je povinné potvrdiť mu doklad o existencii prekážky v práci a o jej trvaní. Ak má zamestnanec nárok na pracovné voľno bez náhrady mzdy, zamestnávateľ je povinný mu umožniť nadpracovanie zameškaného času, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.
    Naposledy upravil veronikasad : 26.08.09 at 15:32

    Odhlasenie zo socialnej poistovne - absencia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.