Zavrieť

Porady

§ 68 Okamžitá výpoveď

Ahojte, prosím Vás o radu ako postupovať:

Mali sme zamestnanca zamestnaného na dobu určitú a to od 1.7.2005 do 31.8.2005, ale keďže si robil, čo sa mu zachcelo ešte mal dňa 3.8.2005 absenciu, tak sme začali konať nasledovne:

4.8.2005 prišiel bez vysvetlenia
4.8.2005 bolo mu dané na podpis porušenie pracovnej disciplíny a ponúknutá výpoveď, porušenie podpísal a výpoveď neprijal
5.8.2005 zase absencia
Hneď 5.8.2005 smu poslali opätovné porušenie pracovnej disciplíny a na základe toho okamžité rozviazanie pracovného pomeru § 68

8.8.2005 hneď ráno sme ho odhlásili so sociálnej poisťovne, s tým, že na odhláške je dátum odhlásenia 5.8.2005.

v pondelok poobede nám doniesol, že je práce neschopný a na PN-ke je dátum od 8.8.2005

no a teraz mi nastal ten problém, že či sme mu povinný platiť 10 dní nemocenské, ale sa má obrátiť priamo na sociálnu poisťovňu, keďže sme ho vykopli na minutu.

ďakujem
Naposledy upravil monikago : 12.08.05 at 06:26
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    Nemocenské mu patrí od prvého dňa práceneschopnosti, t.zn., že si ju uplatní na Sociálnej poisťovni, pretože 8.8.2005 už nebol zamestnaný.
    Keby bol ešte v pracovnom pomere, dostal by náhradu príjmu počas DPN za prvých 10 dní.
    Naposledy upravil Zita4 : 12.08.05 at 06:07 Dôvod: doplnenie

    blondy je offline (nepripojený) blondy

    iwa blondy
    A ako si prevzal výpoveď? Poslali ste mu to do vlastných rúk poštou? Ja som mala podobný prípad absentéra, poslali sme mu do vl.rúk okamžitú výpoveď, kde sa PP končí dňom doručenia výpovede, keď sa mi vrátila doručenka z pošty s uvedením dátumu prevzatia zásielky až k takémuto dátumu som ho odhlásila zo SP. Dovtedy som mu písala A. Takže keď by sa po takomto doručení výpovede na druhý deň hodil na PN, bola by to už vec vyplácania nemocenského SP.

    elenka je offline (nepripojený) elenka

    elenka
    Z poisťovne je odhlásený 5. 8. - čiže ste mu týmto dňom skončili pracovný pomer (neospravedlnená absencia sa považuje za výžne porušenie zákona) - oznámiliste aj zamestnancovi skončenie pracovného pomeru - samozrejme písomne ? Ak nastúpil 1.7.2005 - nedali ste mu skúšobnú dobu ? - potom by to bolo veľmi ľahko - v skúšobnej dobe a hotovo.

    monikago je offline (nepripojený) monikago

    monikago
    no skúšobnú dobu nemal, lebo bol prijaty na dobu určitú. a výpoveď sme mu poslali písomne vrátane opätovného porušenia pracovnej disciplíny

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    A na dni keď ste mu dali absenciu trebalo dať na Soc.poisťovňu prerušenie pracovného pomeru. Ináč to ukončenie 5.8. len v prípade , že to ten istý deň aj podpísal. Ak ten deň zásielku neprebral , tak sa považuje za ukončenie pracovného pomeru ten dátum , kedy prevzal zásielku.

    IvkaH je offline (nepripojený) IvkaH

    IvkaH
    Neviem, akosi mi ušlo: a už neplatí 40 dňová lehota na PN? Keď skončí prac.pomer napr. v skúšobnej lehote a v priebehu 40 dní prinesie maródku, už ju platí SP? Potom k čomu je 40 dní? Alebo sa mýlim?

    blondy je offline (nepripojený) blondy

    iwa blondy
    V ochrannej dobe má nárok na nemocenské ale priamo od Sociálky nie už od zamestnávateľa.

    IvkaH je offline (nepripojený) IvkaH

    IvkaH
    Ešte chcem varovať:

    Mali sme zamestnanca, ktorý tiež si robil čo chcel. Absencie, neskoré príchody do práce, občas alkohol, krádeže... Po viacerých písomných pokarhaniach sme mu dali okamžitú výpoveď s tým,že sme tam uviedli všetky porušenia prac.disciplíny, ktoré narobil (v snaže posilniť dôvod na okamžitú výpoveď). Výpoveď sme mu poslali, neprevzal. Dal to na súd a vyhral to. Vraj sme nemali uviesť toľko dôvodov, iba "jeden". Na tom to rachlo a museli sme mu platiť náhradu mzdy za takmer 4 mesiace - toľko trvalo, kým o tom rozhodol súd, pretože označil našu výpoveď za neplatnú a až potom sme mu teda mohli dať platnú výpoveď... No proste "ŠOK".
    Radím:
    Ak dáte okamžitú výpoveď - uveďte iba jeden dôvod!!!

    eav77 je offline (nepripojený) eav77

    eav77
    ahojte
    tak tato tema mi padla z neba.
    Mozete mi pomoct s mojim problemom???
    Zamestnanec 5.8. oznamil ze konci, 8.8. nenastupil do zamestanania, nedoniesol ziadnu vypoved - proste nic!!! A dnes som sa dozvedela ze od vcera uz pacuje pre niekoho ineho...aky paragraf mu mam dat, alebo mam cakat kym sa mu uraci a nieco donesie?

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    IvkaH
    Ešte chcem varovať:

    Mali sme zamestnanca, ktorý tiež si robil čo chcel. Absencie, neskoré príchody do práce, občas alkohol, krádeže... Po viacerých písomných pokarhaniach sme mu dali okamžitú výpoveď s tým,že sme tam uviedli všetky porušenia prac.disciplíny, ktoré narobil (v snaže posilniť dôvod na okamžitú výpoveď). Výpoveď sme mu poslali, neprevzal. Dal to na súd a vyhral to. Vraj sme nemali uviesť toľko dôvodov, iba "jeden". Na tom to rachlo a museli sme mu platiť náhradu mzdy za takmer 4 mesiace - toľko trvalo, kým o tom rozhodol súd, pretože označil našu výpoveď za neplatnú a až potom sme mu teda mohli dať platnú výpoveď... No proste "ŠOK".
    Radím:
    Ak dáte okamžitú výpoveď - uveďte iba jeden dôvod!!!
    Ivka, nemáš niekde odložené znenie toho výpovedného listu? Možno by nám to pomohlo v budúcnosti, ako výpovedný list nepísať. Ak by si ho našla, mohla by si ho sem hodiť?
    dík

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    IvkaH
    Neviem, akosi mi ušlo: a už neplatí 40 dňová lehota na PN? Keď skončí prac.pomer napr. v skúšobnej lehote a v priebehu 40 dní prinesie maródku, už ju platí SP? Potom k čomu je 40 dní? Alebo sa mýlim?
    Ivka, nemocenské sa platí od 11. dňa PN v prípade zamestnanca a v ochrannej lehote od 1.dňa PN podľa zákona č. 461/2003 Z.z. § 34.
    Prvých 10 dní sa neplatí nemocenské, ale náhrada príjmu pri DPN podľa zákona 462/2003 Z.z. A samozrejme náhrada príjmu nepatrí nemocnému, ktorý nie je zamestnancom.

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    eav77
    ahojte
    tak tato tema mi padla z neba.
    Mozete mi pomoct s mojim problemom???
    Zamestnanec 5.8. oznamil ze konci, 8.8. nenastupil do zamestanania, nedoniesol ziadnu vypoved - proste nic!!! A dnes som sa dozvedela ze od vcera uz pacuje pre niekoho ineho...aky paragraf mu mam dat, alebo mam cakat kym sa mu uraci a nieco donesie?
    A na Soc.poisťovni si ho už odhlásila?

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    eav77
    ahojte
    tak tato tema mi padla z neba.
    Mozete mi pomoct s mojim problemom???
    Zamestnanec 5.8. oznamil ze konci, 8.8. nenastupil do zamestanania, nedoniesol ziadnu vypoved - proste nic!!! A dnes som sa dozvedela ze od vcera uz pacuje pre niekoho ineho...aky paragraf mu mam dat, alebo mam cakat kym sa mu uraci a nieco donesie?
    Daj mu absenciu, nahlás prerušenie na soc. poisťovňu a pošli mu výpoveď s doručenkou domov. Keď sa ti vráti doručenka, odhlás ho na sociálnej poisťovni.

    monikago je offline (nepripojený) monikago

    monikago
    Zita4
    Ivka, nemocenské sa platí od 11. dňa PN v prípade zamestnanca a v ochrannej lehote od 1.dňa PN podľa zákona č. 461/2003 Z.z. § 34.
    Prvých 10 dní sa neplatí nemocenské, ale náhrada príjmu pri DPN podľa zákona 462/2003 Z.z. A samozrejme náhrada príjmu nepatrí nemocnému, ktorý nie je zamestnancom.
    Zitka ďakujem touto odpoveďou si ma presvedčila, že mu nemame platiť ani korunu. a hneď mu idem PN-ku aj poslať poštou naspäť.
    už som myslela, že spravodlivosť nejestvuje.

    IvkaH je offline (nepripojený) IvkaH

    IvkaH
    Bolo to pred 8 rokmi, ale v podstate išlo o riadnu okamžitú výpoveď, len v dôvode bolo "okamžité zrušenie prac.pomeru pre sústavné absencie, požívanie alkoholu v práci, neskoré príchody do práce, narúšanie morálky..." a malo tam byť hoci "sústavné absencie". Asi ho niekde vyňúrim, ale budem ho musieť naklepať ručne, lebo vtedy to bolo ešte na pís.stroji, tak to niečo potrvá.

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    monikago
    Zitka ďakujem touto odpoveďou si ma presvedčila, že mu nemame platiť ani korunu. a hneď mu idem PN-ku aj poslať poštou naspäť.
    už som myslela, že spravodlivosť nejestvuje.
    Darmo mu pošleš PN-ku naspäť, príde za tebou zase. Musíš doložiť potvrdenie o príjme pre účely DNP a doručiť to na sociálnu poisťovňu alebo jemu, nech si to tam odnesie. :p

    eav77 je offline (nepripojený) eav77

    eav77
    dnes som sa dozvedela ze mu mam ukoncit p.p. a baby na socialke mi odkazali ze su len do 12:00 a maju nestrankovy! to uz dnes nestihnem zaniest - len odmailovat.

    dakujem

    monikago je offline (nepripojený) monikago

    monikago
    Zita4
    Darmo mu pošleš PN-ku naspäť, príde za tebou zase. Musíš doložiť potvrdenie o príjme pre účely DNP a doručiť to na sociálnu poisťovňu alebo jemu, nech si to tam odnesie. :p
    OK, idem to hneď spraviť a doložím to do pošty pre neho.
    ešte raz díky.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.