Zavrieť

Porady

Náhrada mzdy pri účasti na pohrebe prarodiča

Som tu nová , dúfam , že to všetko zvládnem. Chcela by som sa opýtať poraďakov, či má zamestnanec nárok na náhradu mzdy pri účasti na pohrebe prarodiča. Čítala som v § 141 Zákonníka práce že má nárok ak s ním žila v čase úmrtia v domácnosti . Inak nie?
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

enave je offline (nepripojený) enave

enave
§ 141 hovorí: pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň, na účasť na pohrebe prarodiča alebo vnuka zamestnanca, alebo prarodiča jeho manžela, alebo inej osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti. Takže podľa mňa má nárok najviac na jeden deň.

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Zita4
Súhlasím s enave. Spoločná domácnosť len vtedy, keď sa jedná o inú osobu.
Hronská Iveta
sada
Som tu nová , dúfam , že to všetko zvládnem. Chcela by som sa opýtať poraďakov, či má zamestnanec nárok na náhradu mzdy pri účasti na pohrebe prarodiča. Čítala som v § 141 Zákonníka práce že má nárok ak s ním žila v čase úmrtia v domácnosti . Inak nie?
V prípade, že sa jedná o prarodiča, či už vlastného, alebo prarodiča manžela (manželky), tak to vidím podľa bodu 3. prvej vety tak, že by tam mal byť nárok na 1 deň s náhradou (ak ide len na pohreb), na 2 dni s náhradou (ak tento pohreb aj vybavuje) a to bez ohľadu, či s týmto prarodičom žili v spoločnej domácnosti. Prídavok, ak žili v spoločnej domácnosti sa podľa môjho názoru týka len tej "inej osoby" ako je rodinný príslušník, tak tu je podmienka, že nárok s náhradou mzdy je len v prípade, že s touto "inou osobou" žili v spoločnej domácnosti, kedy sa teda predpokladá, že tam bol veľmi blízky vzťah aj keď neboli priamo rodina.

§141 ods.2
d) úmrtie rodinného príslušníka
1. pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni pri úmrtí manžela alebo dieťaťa a na ďalší deň na účasť na pohrebe týchto osôb,
2. pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na pohrebe rodiča a súrodenca zamestnanca, rodiča a súrodenca jeho manžela, ako aj manžela súrodenca zamestnanca a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň, na účasť na pohrebe prarodiča alebo vnuka zamestnanca, alebo prarodiča jeho manžela, alebo inej osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti, a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,

karpis je offline (nepripojený) karpis

karpis
Prosím aj ja by som mala podobnú otázku ale veselšiu. Zamestnanec bude mať svadbu v sobotu má nárok na pracovné voľno s náhradou na piatok.
Hronská Iveta
karpis
Prosím aj ja by som mala podobnú otázku ale veselšiu. Zamestnanec bude mať svadbu v sobotu má nárok na pracovné voľno s náhradou na piatok.
Tu sa síce jedná o veselšiu tému, ale tento zamestnanec nebude mať spomínaný piatok zaplatený "náhradou". Dostane pracovné voľno - bez náhrady mzdy.

§141 ods.2
e) vlastná svadba; pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na jeden deň

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D ZuzanaP
Pri tom pohrebe prarodiča musím doniesť nejaký doklad, alebo stačí len parte.

V taký nešťastný deň naháňať niekoho, aby mi dal ešte aj potvrdenie, sa mi zdá pritiahnuté za vlasy.

Zuzana 14 je offline (nepripojený) Zuzana 14

Zuzana 14
Myslím si, že parte nestačí.
Potvrdenie vydáva matrika alebo pohrebný ústav, ktorý zabezpečuje pohreb. Na potvrdenie sa píše aj to o akého rodinného príslušníka ide.

endrju je offline (nepripojený) endrju

endrju
ZuzanaP
Pri tom pohrebe prarodiča musím doniesť nejaký doklad, alebo stačí len parte.

V taký nešťastný deň naháňať niekoho, aby mi dal ešte aj potvrdenie, sa mi zdá pritiahnuté za vlasy.
Áno, treba preukázať príčinu prekážky potvrdením Zákonná úprava na túto tému je v §144 ods. 2 Zákonníka práce.

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D ZuzanaP
Už ste čítali článok od Verlag Dashoferu?

Spomínajú sa náhrady pri účasti na pohrebe:

V zmysle Zákonníka práce pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne zamestnancovi na jeden deň na účasť na pohrebe a na ďalší deň, ak obstaráva pohreb týchto osôb: rodiča, súrodenca, rodiča jeho manžela, súrodenca jeho manžela, manžela jeho súrodenca. Prekážku v práci a jej trvanie je zamestnanec v zmysle Zákonníka práce povinný zamestnávateľovi preukázať. Prekážku v práci z vyššie uvedeného dôvodu zamestnanec preukáže napr. potvrdením pohrebnej služby, resp. obecného úradu. Ak by išlo o dôležitú osobnú prekážku v práci, kedy sa zamestnancovi poskytne pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni pri úmrtí manžela, dieťaťa, prekážku v práci z tohto dôvodu zamestnanec preukáže úmrtným listom. Toto pracovné voľno sa poskytne v rozsahu dvoch dní bez ohľadu nato, či sa zamestnanec zúčastní pohrebu, alebo sa ho nezúčastní.

Prečo tam nie sú spomenutí prarodičia?

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
ZuzanaP
Už ste čítali článok od Verlag Dashoferu?

Spomínajú sa náhrady pri účasti na pohrebe:

V zmysle Zákonníka práce pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne zamestnancovi na jeden deň na účasť na pohrebe a na ďalší deň, ak obstaráva pohreb týchto osôb: rodiča, súrodenca, rodiča jeho manžela, súrodenca jeho manžela, manžela jeho súrodenca. Prekážku v práci a jej trvanie je zamestnanec v zmysle Zákonníka práce povinný zamestnávateľovi preukázať. Prekážku v práci z vyššie uvedeného dôvodu zamestnanec preukáže napr. potvrdením pohrebnej služby, resp. obecného úradu. Ak by išlo o dôležitú osobnú prekážku v práci, kedy sa zamestnancovi poskytne pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni pri úmrtí manžela, dieťaťa, prekážku v práci z tohto dôvodu zamestnanec preukáže úmrtným listom. Toto pracovné voľno sa poskytne v rozsahu dvoch dní bez ohľadu nato, či sa zamestnanec zúčastní pohrebu, alebo sa ho nezúčastní.

Prečo tam nie sú spomenutí prarodičia?
preto tam nie je spomenutý prarodič, lebo v tomto článku sa zamerali iba na § 141 ods. 2d) bod 2!!! ... v spomenutom odseku sa ešte nachádza aj bod 1. a bod 3.

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D ZuzanaP
Sú ale trošku nedôslední, lebo nadpis článku bol náhrada mzdy pri účasti na pohrebe.

endrju je offline (nepripojený) endrju

endrju
V prípade spomenutého zdroja informácií som si už zvykol na to, že veľmi často "vypichnú" len veľmi úzku časť problému. Neznalého dokážu takéto "rady" kvalitne pomýliť a znalého kvalitne naštvať.
Bohužiaľ, nie je poradenstvo ako poradenstvo.

vema je offline (nepripojený) vema

vema
Prosím Vás,pri úmrtí rodiča je nárok na volno l deň,ak obstaráva pohreb tak 2 dni a platí to aj keď je to v čase celozávodnej dovolenky?Na nič iné už nieje nárok.
Naposledy upravil vema : 01.08.06 at 09:21

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Chobot
vema
Prosím Vás,pri úmrtí rodiča je nárok na volno l deň,ak obstaráva pohreb tak 2 dni a platí to aj keď je to v čase celozávodnej dovolenky?Na nič iné už nieje nárok.
Ak ste mali v ten týždeň celozávodnú dovolenku napr. 5 dní a využiješ ustanovenie ZP o pohrebe rodiča, máš nárok na 2 dni voľna ako si uviedol. Potom z tých5 dní celozávodnej dovolenky budeš čerpať 3 dni dovolenky a 2 dni voľna podľa ZP.

Celozávodná dovolenka je taká istá dovolenka ako individuálna, rozdiel je len v tom, že celozávodnú hromadne nariaďuje zamestnávateľ pre všetkých. Pokiaľ by si bol naprl v tom čase PN, tak nečerpáš dovolenku, ale dostneš nemocenské a dovolenka Ti zostane.

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.