Zavrieť

Porady

Kto poradí s ukončením prac. pomeru?

Zamestnávateľ prestal vyplácať mzdu (3 mesiace). Ako mám ukončiť prac. pomer, aby som nestratil náležitosti (pracujem vo firme viac ako 5 rokov).
Ak ukončím prac. pomer počíta sa výpovedná lehota? Mám nárok na 3 mesačné odstupné odstupné? Ak ukončím prac. pomer dohodou je to výhodnejšie? Pomôžte, ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    mato209 Pozri príspevok
    Zamestnávateľ prestal vyplácať mzdu (3 mesiace). Ako mám ukončiť prac. pomer, aby som nestratil náležitosti (pracujem vo firme viac ako 5 rokov).
    Ak ukončím prac. pomer počíta sa výpovedná lehota? Mám nárok na 3 mesačné odstupné odstupné? Ak ukončím prac. pomer dohodou je to výhodnejšie? Pomôžte, ďakujem.
    Pozri § 69 Zákonníka práce.

    § 69
    Na začiatok

    (1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

    a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
    b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
    c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

    (2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

    (3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

    (4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.


    Ak ty sám dáš výpoveď alebo budeš žiadať o skončenie prac. pomeru dohodou, nemáš nárok na odstupné. V prípade okamžitého skončenia prac. pomeru podľa § 69 máš nárok na náhradu mzdy podľa cit. odst. 4

    mato209 je offline (nepripojený) mato209

    mato209
    Ďakujem krásne za radu. Som úplný amatér, dúfam, že sa mi to podarí správne zosmoliť.
    Radšej budem poberať nezamestnanecké, ako robiť zadarmo.
    Ešte raz ďakujem. Marian.

    Kto poradí s ukončením prac. pomeru?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.