Zavrieť

Porady

Uzemňovacie pásy vs. tyče...

Som kto som...
Ahojte, ako tak blúdim po nete a zháňam informácie o stavbe, nakoľko onedlo začínam, zaujala ma jedna vec.

Čo sa týka uzemnenia domu. Dočítal som sa o nejakej pásovine, ktorá sa dáva na spodok základov, len akosi sa názory naň rozchádzajú.

A teda : Zemniaca pásovina alebo tyče ?...

A ak zemniaca pásovina, tak som sa dočítal, že sa pospája po obvode domu a vyvedie na protiľahlých rohoch.

Zaujíma ma,

1, Koľko cm má byť vyvedená von zo základu ?
2, či má byť zaliata betónom, alebo zakrytá najprv hlinou, príp. štrkom a tak betón ?
3, Treba vyviesť aj nejaký drôt na uzemnenie elektroinštalácie domu ?, to zn. cez platňu v mieste kde bude RS ?

Ďakujem
Usporiadat
sramo3 sramo3

sramo3 je offline (nepripojený) sramo3

a este jedna vec...blesk ma taku obrovsku energiu.to ze mate bleskozvod este neznamena,ze ste na 100% chraneni.nemusi vam hned udriet do domu,aby sa vam poskodila instalacia alebo spotrebice.PC,TV a inu elektroniku odporucam pri burke vypnut a vytiahnut zo zasuvky.pri bleskoch sa indukuju vo vsetkych vodicoch silne magneticke polia a tym aj prud. ako ochrana tu sluzi ekvipotencialna svorka,ktora vyrovnava potencial + prepätove ochrany.
0 0
Generalissimus Generalissimus

Generalissimus je offline (nepripojený) Generalissimus

Tak ako na tu pasovinu? Dať ju do zeme pod základ alebo zaliať do betónu? V betóne nebude korodovať, ale za aké obdobie skoroduje v zemi?

Každý vraví niečo iné, vy čo to máte skúste si pomerať odpor po pár rokoch a napíšte hodnoty aj spôsob uloženia.

Ďakujem za názory
0 0
canbo canbo

canbo je offline (nepripojený) canbo

Generalissimus Pozri príspevok
Tak ako na tu pasovinu? Dať ju do zeme pod základ alebo zaliať do betónu? V betóne nebude korodovať, ale za aké obdobie skoroduje v zemi?

Každý vraví niečo iné, vy čo to máte skúste si pomerať odpor po pár rokoch a napíšte hodnoty aj spôsob uloženia.

Ďakujem za názory
Uzemnenie/ uzemňovacie sústavy rozdeľujeme na :
1. Funkčné účely,
2. Ochranné účely,
3. Kombinované na ochranné a funkčné účely.
Na rozsah ( množstvo materiálu ) rozhoduje účel ( zhotovenie na predpísaný odpor 15 ohmov prizemnenie chráničov...,5 ohmov bleskozvod..., 2ohmy uzemnenie ochr. vodiča...) a merný odpor pôdy - ten rozhoduje pre výpočet materiálu.
Čo sa týka tyčových zemničov ( ak sa nejedná o pomocné, dočasné uzemnenie) je zriaďovanie náročné z dôvodu : zemnič musí byť uložený v nezamrzajúcej hĺbke..., prepoj tyčí ( jedna určite nestačí) pomocné výkopy ,ochrana spojov a prechod z vonku do objektu ( pripojenie HUS, HOP ai.), spájanie jednotlivých sústav dodržanie vzdialenosti, alebo prepojenie
( bleskozvodová, ochranného po- spájania, funkčné uzemnenie siete -
prípojky...)
Pásovinu ukladať v zmysle platných STN/EN do základových pásov do betónu, zabezpečiť ochranu spojov aj skrutkových ( najistejšie zváraním - preložená pásovina sa zboku zvarí minimálne dvoj- násobok šírky pásovina a natrieť asfaltovou zmesou), obdobne vývody z betónu ošetriť proti korózii a proti mechanickému poškodeniu ( najistejšie ukončiť v plastovej krabici - pripojenie tzv skrytých zvodov bleskozvodu ) nezabudnúť pre prívody k rozvodnej skrini ( HOP,HUS...)
Poznámka: zemniaca sústava je súčasťou elektroinštalácie ( bleskozvodu, ochrany...) a preto má mať svoj projekt.
0 0
a.JeTo a.JeTo

a.JeTo je offline (nepripojený) a.JeTo

more....,
sa mi paci ako slovacisko bude spekulovat a vymyslat a obchadzat.., zakony.., vyhlasky....
a urobi si po svojom..., aj ked sa jedna o vlastnu bezpecnost....
nechapem preco niekto, kto nie je fundovany tu rozobera.., ci... a preco a naco o o ktorej... a do coho a medved...
vazeni..,
ak tomu nerozumiete...,nechajte to tak...
je na to vyhlaska...., treba drzat presne projektu.. a aj to nieje zaruka ze to bude 100% tne.... uzemnenie zakladovej dosky je velmi dolezita vec..
a nie je jedno kde a ako sa polozi a spoji zemniaci pas.....
okrem ineho.., dava sa do BETONU..!!!...., sa mi paci ako to spochybnujete.... ak ma byt mimo BETONU, tak musi byt z nehrdzaveho materialu.. a dost pochybujem ci si niekto daval zemniaci pas z nerezu..., co presne tiez upravuje vyhlaska...
ludia robte to co viete.., a nespekulujte nepochybujte o niecom o com nemate ani len sajnu...

ked soferujete auto,, nedavate si zachr. pas aby ste nedostali pokutu....!!!!
ale kvoli SVOJEJ bezpecnosti........
ak toto nepochopis..., tak si nic nepochopil...........

a tak potom vyzera celaa republika.., lebo kazdy sere do druheho hrnca....,
lebo on lepsie vie...
0 0
command command

command je offline (nepripojený) command

Otvaram tuto temu ako je to teraz v projekte mam zemiace tyce nie pasovinu stale neviem ci dat pasovinu alebo zemiace tyce, co som robil na elektricke pripojky skrinku tak 2m dlha zemiaca tyc. v obcoch pripadoch + domova rozvodnica(rekonstrukcia). Idem stavat dom a neviem ci dat pasovinu pod zaklady alebo podla projektu zemiace tyce min 2m od domu tak je v projekte.
0 0
command command

Halo je tu niekto kto sa vie vyjadrit k tejto problematike po novom? Vid moj predosli prispevok,
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

Len tak trochu pomimo, kto a kedy zisťoval stav zemniacho pásu uloženého pod základmi? To akože po 15 rokoch niekto zbúra dom, odkope sa ku základom, alebo vybagruje von celé základové pásy aby sa pozrel na tú pásovinu?
0 0
command command

TomasHC
Len tak trochu pomimo, kto a kedy zisťoval stav zemniacho pásu uloženého pod základmi? To akože po 15 rokoch niekto zbúra dom, odkope sa ku základom, alebo vybagruje von celé základové pásy aby sa pozrel na tú pásovinu?
Myslim ze ktomuto sluzia prave pravidelne revizie ktore vsak nikto neprevadzkuje(aspon neviem ze by si niekto dal robit reviziu po x rokoch napr. na elektricku pripojku mam napisane ze po 5 rokoch) ak bude dobry odpor tak je jedno v akom stave je ta pasovina.
0 0
majacik majacik

majacik je offline (nepripojený) majacik

Ako napisal a.JeTo

Uvedomte si ze cela elektrika aj LPS sa riadi nejakou normou ktora je vedecky podlozena. Mozete si robit co chcete a ako chcete, nikto vas nebude za to posielat do vazby. Pokial sa nic nestane... Norma ma odporucaci charakter...

Pri LPS si uvedomte ze sa to prepocitava na nejake bleskove hodnoty napriklad 100kA, nikto nezaruci ze zrovna vy nedostanete supu 500kA velmi ojedinele, ale po takomto udere sa da uz aj tazko hovorit o bleskozvode co zostane. Za kym pojdete??? Predsa za poistovnou !!! a ona az teraz zacne skumat ci to co mate splna pozadovane parametre, ci bola dodrzana norma ci mate platnu reviziu... a ked si to tak ledabolo zhumplujete, alebo usanujete 200e za dobru robotu a materiel ako ma byt, aka bude potom skoda 5000e ??? 50 000e ???

Nechapem naco davate do betonu zeleza??? ... pre to iste preco na strechu - pre funkciu...
0 0
command command

majacik
Ako napisal a.JeTo

Uvedomte si ze cela elektrika aj LPS sa riadi nejakou normou ktora je vedecky podlozena. Mozete si robit co chcete a ako chcete, nikto vas nebude za to posielat do vazby. Pokial sa nic nestane... Norma ma odporucaci charakter...

Pri LPS si uvedomte ze sa to prepocitava na nejake bleskove hodnoty napriklad 100kA, nikto nezaruci ze zrovna vy nedostanete supu 500kA velmi ojedinele, ale po takomto udere sa da uz aj tazko hovorit o bleskozvode co zostane. Za kym pojdete??? Predsa za poistovnou !!! a ona az teraz zacne skumat ci to co mate splna pozadovane parametre, ci bola dodrzana norma ci mate platnu reviziu... a ked si to tak ledabolo zhumplujete, alebo usanujete 200e za dobru robotu a materiel ako ma byt, aka bude potom skoda 5000e ??? 50 000e ???

Nechapem naco davate do betonu zeleza??? ... pre to iste preco na strechu - pre funkciu...
Tvoja odpoved ma nulovu hodnotu. Otvoril/obnovil som tuto debatu preto ze ja mam v projekte zemniace tyce ale chcel by som dat pasovinu radsej do zakladov. A chcel by som vediet aky je rozdiel resp co je lepsie ci pasovina v zakaldoch alebo narazacie tyce.
0 0
FilipZV FilipZV

FilipZV je offline (nepripojený) FilipZV

Poprosím každého kto by si túto debatu čítal nech sa nenechá oklamať pseudoodborníkmi hlavne z 1 strany.
Iba pár "perličiek" ktoré mi utkveli:
- od základových zemničov sa upúšťa - normálna do neba volajúca LOŽ!!! Práveže základové zemniče sú preferované
- položiť na zeminu a zaliať betónom... porušenie STN EN 62 305 -3 . Zemniaca pásovina musí byť celá obalená v betóne minimalne 5cm od okraja základov. Okrem toho nesmiete zabúdat na izolovanie FeZn pri prechode vrstvami betón-zem, zem-vzduch.
- zváranie spojov - nesmie sa robiť. Majú sa robiť montované s izolovaním spojov
- nameraný zemný odpor 0,2 ????????????????????????????????????. To meral prosím vás kto, koperfild? Ale presne viem ako táto hodnota vznikla, bol použitý kliešťový merák na zakladový zemnič a teda pán "kolega" zmeral vnútornú hodnotu uzemnenia samotného.pri základovom zemnení je nutné použit meraci prístroj so zemnými sondami ale niekto si myslí, že kúpi kliešťák za 500€ a ide sa zarábať ????

Bohužiaľ niektorí tu diskutujúci nevedia rozdiel medzi uzemnením typu A, typu B a zakladovým uzemnením.
Okrem toho evidentne chybajúce vedomosti z fyziky a chémie tiež nerobia "dobrotu"
1 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať