Generalissimus
Tak ako na tu pasovinu? Dať ju do zeme pod základ alebo zaliať do betónu? V betóne nebude korodovať, ale za aké obdobie skoroduje v zemi?
Každý vraví niečo iné, vy čo to máte skúste si pomerať odpor po pár rokoch a napíšte hodnoty aj spôsob uloženia.
Ďakujem za názory

Uzemnenie/ uzemňovacie sústavy rozdeľujeme na :
1. Funkčné účely,
2. Ochranné účely,
3. Kombinované na ochranné a funkčné účely.
Na rozsah ( množstvo materiálu ) rozhoduje účel ( zhotovenie na predpísaný odpor 15 ohmov prizemnenie chráničov...,5 ohmov bleskozvod..., 2ohmy uzemnenie ochr. vodiča...) a merný odpor pôdy - ten rozhoduje pre výpočet materiálu.
Čo sa týka tyčových zemničov ( ak sa nejedná o pomocné, dočasné uzemnenie) je zriaďovanie náročné z dôvodu : zemnič musí byť uložený v nezamrzajúcej hĺbke..., prepoj tyčí ( jedna určite nestačí) pomocné výkopy ,ochrana spojov a prechod z vonku do objektu ( pripojenie HUS, HOP ai.), spájanie jednotlivých sústav dodržanie vzdialenosti, alebo prepojenie
( bleskozvodová, ochranného po- spájania, funkčné uzemnenie siete -
prípojky...)
Pásovinu ukladať v zmysle platných STN/EN do základových pásov do betónu, zabezpečiť ochranu spojov aj skrutkových ( najistejšie zváraním - preložená pásovina sa zboku zvarí minimálne dvoj- násobok šírky pásovina a natrieť asfaltovou zmesou), obdobne vývody z betónu ošetriť proti korózii a proti mechanickému poškodeniu ( najistejšie ukončiť v plastovej krabici - pripojenie tzv skrytých zvodov bleskozvodu ) nezabudnúť pre prívody k rozvodnej skrini ( HOP,HUS...)
Poznámka: zemniaca sústava je súčasťou elektroinštalácie ( bleskozvodu, ochrany...) a preto má mať svoj projekt.