Zavrieť

Porady

Aký betón do základov?

ITckar, ucitel...
Ahojte všetci,
Mám otázku do pléna - aký betón by ste použili do základových pásov, aký na zálievku tvárnic a aký do základovej dosky? Stačí C16/20-X0 s frakciou kameniva Dmax=22mm alebo by ste doporučili C25/30-XC2 s frakciou kameniva Dmax=16mm alebo niečo medzi tým? Pozeral som si údaje zo stránok Holcim-u ale neviem sa presne rozhodnúť.
Pôdu máme ílovitú s občasnými skalami, pomaly sa pripravujeme na betónovanie základových pásov.
Kto ste robili základy, napíšte prosím aký betón a v akej cene ste použili - isto to pomôže aj ostatným poraďákom.
Usporiadat
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Ak mas na zaklade stply, ide o nosnik na pruznom podlozi a normalne sa vystuzuje(pruty na ohyb+strmene na smyk), ak mas na zaklade stenu su v principe 2 moznosti: zaklad bude z prosteho betonu a hlbsi alebo zo zelezobetonu a moze byt mensej vysky(nezamrznu hlbku treba dodrzat). Pod stenou sa zaklad vystuzuje strmienkami(ohyb kolmo na dlzku zakladu) a pruty pozdlz steny su len konstrukcna vystuz.
Teraz som ti dal asi riadny mix, tak radsej nakresli aku mas situaciu, popis podrobnejsie a nejako to sem vloz, potom dame komplexnejsie rady
0 0
milan395 milan395

milan395 je offline (nepripojený) milan395

No ja som dal B20 aj ked staviam bungalov. Dovod bol aj ten že blízko bolo kedysi močiar .
0 0
cijasik cijasik

cijasik je offline (nepripojený) cijasik

Skuste poradit kolko betonu cca pojde do zakladov na dom 15x11 bungalov?
Zatial je v štadiu kreslenia no chcem si to približne prepočitat kolko ma to bude stat ak ho budem robit ručne doma a ak si ho objenam z betonarky.

Do miechačky z ktorej vysypem 4 fúriky zarobeného betónu treba dať 50 kg cementu 32,5 čo zhruba zodpovedá B 20.Alebo inak.35 lopát piesku ( štrku na 50 kg cementu. Kolko miešačiek budem potrebovat na 1m3 betonu?

A este kolko štrku a cementu na 30m3 betonu? Ďakujem!
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

nam zaklady pohltili necelych 90m3 betonu... rozmer 10x17 ale tretina z toho je vo svahu a to po tej dlzke 17m, a len do toho 17m islo 22m3 (hlbka az cca 2m)... celkovo za tie nase betonaze aj s pristavenim betonpumpy a stojneho sme zaplatili 5711 E... strasna ciastka...

kiez by nam stacilo 30 kubikov ...
0 0
monika75 monika75

monika75 je offline (nepripojený) monika75

Hoj,
súhlasím s "ciners". Do základov Ti určite stačí B15. Až potom na stužujúce vence sa používa silnejší betón.
Pekný deň!
0 0
fetya fetya

fetya je offline (nepripojený) fetya

mam individualny projekt bungalov 10x17 m. Zaklady mam 70 cm siroke pri vonkajsich stenach. Nejako mi nepripada vystuz zakladov. Strmienka sa davaju po 50 cm, uchytenie je prutmi fi16(3hore+3dole) a bocne 1+1. Nie je to prilis prehnane? Nechcem setrit na zakladoch, vypocital to zvlast statik. Beton predpisal B15.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

No divne to je, pod stenami sa pozdlzna vystuz nedava, na nic tam nie je. Mate tam stlpy? Strmienka po 50cm, ak su jednostrizne aj tak nesplnaju EN 1992, ale to by bolo treba vidiet. Na bungalov mi to pride fakt divne. Mate geologicky prieskum? Tolko vystuze, tak to potom treba zvolit iny sposob zakladania. vonkajsie mury maju zaklad 70cm a vnutorne nosne? Vnutorne nosne byvaju viac zatazene, to je taka staticka slunost, aby mali sirsie zaklady, alebo minimalne take obvodove steny.
0 0
fetya fetya

fetya je offline (nepripojený) fetya

nebol geologicky vyskum,ale pred vyse 120timi rokmi tam bol mociar. ale otom nevedel architekt. aka by mala byt hustota strmienok? pruty su predimenzovane? nad tymto zakladovym pasom budu 2 rady DT, tie su ukotvene do zakladov cakackami. je tos pravne?
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

O tom mociari mohol vediet, ved geofond je verejny a vselijake tie klebety tiez. Ja by som na takom mieste nestaval, nejde o zaklad samotny, ale o interakciu zakladova poda a konstrukcia a neprimeranemu sadaniu alebo enrovnomernemu sadaniu vystuz nezabrani. Zakladanie je o geologii a o vhodnom sposobe zakladania, o sirke zakladov, hlbke. O vystuzi je uz samotne betonove teleso zakladov, ale to zakaldaniu ako geotechnickemu problemu nepomoze. Chcem tym povedat, ze ak je zaklad poddimenzovany z pohladu geologie, tak ta kopa zeleza tam je nanic.
0 0
fetya fetya

fetya je offline (nepripojený) fetya

vedla mojej stavby stavaju 7poschodove domy, a nie je problem so sadanim zakladov. chcel som informacie preto, lebo vo vacsine bungalowov vobec nie su predpisane vysuze zakladov, ludia len odhadom daju tam nieco, oproto tomu je moj projekt, ktory je podla mna predimenovany. Aka by mala byt spravna hustota strmienkov, ked nie 50 cm? Na venci mam predpisany 25 cm.
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

cijasik Pozri príspevok
Skuste poradit kolko betonu cca pojde do zakladov na dom 15x11 bungalov?
Zatial je v štadiu kreslenia no chcem si to približne prepočitat kolko ma to bude stat ak ho budem robit ručne doma a ak si ho objenam z betonarky.

Do miechačky z ktorej vysypem 4 fúriky zarobeného betónu treba dať 50 kg cementu 32,5 čo zhruba zodpovedá B 20.Alebo inak.35 lopát piesku ( štrku na 50 kg cementu. Kolko miešačiek budem potrebovat na 1m3 betonu?

A este kolko štrku a cementu na 30m3 betonu? Ďakujem!
Merať beton na lopaty , to som ešte nepočul !

Obecne platí, že na 1 miešok cementu /50 kg/ treba dodať 4 furiky štrku, a zodpovedajúce množstvo vody.

To je základny vzorec pre výrobu betonu v domacich podmienkach.
1 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Bežná záležitosť v domácich podmienkach.
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

.. a to je už silný betón !

Bohate stačí keď namiešaš 5 furikov štrku+ 1 miešok cementu /50 kg/
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

Ked 50 kg je "miesok", co je potom "mech"?
0 0
janfasanga janfasanga

janfasanga je offline (nepripojený) janfasanga

Ján Fašanga, autor. Ing.
fetya Pozri príspevok
vedla mojej stavby stavaju 7poschodove domy, a nie je problem so sadanim zakladov. chcel som informacie preto, lebo vo vacsine bungalowov vobec nie su predpisane vysuze zakladov, ludia len odhadom daju tam nieco, oproto tomu je moj projekt, ktory je podla mna predimenovany. Aka by mala byt spravna hustota strmienkov, ked nie 50 cm? Na venci mam predpisany 25 cm.
osobne si myslím, že nie je najšťastnejšie odborné záležitosti riešiť na internetových fórach, kde ti radí kadekto, bez akýchkoľvek konkrétnych podkladov a informácií. Preto budem stručný. To, že vedľa stoja 7-poschodové domy nemusí znamenať nič, nakoľko možno majú navrhnutý koncepčne úplne iný systém zakladania, ako tvoj bungalov. Okrem toho možno 100m od teba môže byť únosnosť pôdy odlišná (rôzne navážky a pod.). Ten istý bungalov môže mať iné základy na jednom pozemku a iné na druhom (rôzne základové pomery). Takže namiesto toho, aby som ti niečo radil "na diaľku", radšej ti odporúčam zavolať svojmu projektantovi a prekonzultovať sním túto záležitosť. Veď kto iný by mohol vedieť lepšie, že prečo tam navrhol také základy, aké navrhol. (vychádzam z predpokladu, že si si u neho objednal kvalitný realizačný projekt, nie len nejakú odfláknutú amatérsku dokumentáciu na A3-kách, za pár šupov, tak akurát na vybavenie stavebného povolenia).
0 0
Wolf995 Wolf995

Wolf995 je offline (nepripojený) Wolf995

Ahojte. Mam otazku. Idem stavat garaz na auto 5x3m. Nebude cela murovana, vpredu budu stlpy a vzadu stena do 2m a po bokoch len múriky 0,6m, strecha drevena a plech. Moja otazka je: Treba davat na zaklady najprv štrk a potom beton 20cm s kari sietou.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Wolf995
Ahojte. Mam otazku. Idem stavat garaz na auto 5x3m. Nebude cela murovana, vpredu budu stlpy a vzadu stena do 2m a po bokoch len múriky 0,6m, strecha drevena a plech. Moja otazka je: Treba davat na zaklady najprv štrk a potom beton 20cm s kari sietou.
Nič nepokazíš, ak dáš štrk - kari - štrk - betón.
Nevieš, aké je zloženie pôdy...ten štrk a kari sieť vyrovná (nazvem laicky) prípadné pohyby spodného lôžka.
0 1
vicktor vicktor

vicktor je offline (nepripojený) vicktor

ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac
Ja by som to nenazval zaklady, ale spevnena plocha. Inak OK.
0 0
Wolf995 Wolf995

Wolf995 je offline (nepripojený) Wolf995

Ahojte. Ešte otázka ohladne venca. Treba dat veniec na takuto stavbu? Či bude staciť dať kotvy každych 70cm a pomurnicu 10x10 ci mozno 15x15cm ?? Na nižších murikoch budu na každej strane dva hranoly 10x10 na podopretie pomurnic/strechy. Stavba je z betonových tvarnic zaliatých betonom s roxormi.
image1.jpg  
0 1
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft


Wolf995
Ahojte. Mam otazku. Idem stavat garaz na auto 5x3m. Nebude cela murovana, vpredu budu stlpy a vzadu stena do 2m a po bokoch len múriky 0,6m, strecha drevena a plech. Moja otazka je: Treba davat na zaklady najprv štrk a potom beton 20cm s kari sietou.
Mimochodom!
Preštuduj si http://www.porada.sk/t216110-etiketa-porady.html
Zadávanie otázok

Otázky zadávam samostatne, nie v rámci iných otázok alebo debát.
Takže - ZALOŽ si novú otázku!
Už si tu dosť dlho, aby si poznal pravidlá!
0 1

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať