Zavrieť

Porady

uhrada nakladov na pohreb

Ahojte, chcela by som poziadat o uhradu nakladov na pohreb matky. Chcem sa preto spytat, ci treba poslat socialke ziadost spolu s originalom faktury na pohreb alebo staci len kopia a ci to staci poslat na pobocku postou alebo treba prist osobne? V pripade, ze budeme robit pomnik az buduci rok, mozem potom znova poziadat o uhradu nakladov spojenych s pomnikom, alebo treba zaziadat o preplatenie vsetkych nakladov (pohreb+pomnik) jednorazovo a do urcitej doby od smrti. Dakujem za odpoved.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    sibalka Pozri príspevok
    Ahojte, chcela by som poziadat o uhradu nakladov na pohreb matky. Chcem sa preto spytat, ci treba poslat socialke ziadost spolu s originalom faktury na pohreb alebo staci len kopia a ci to staci poslat na pobocku postou alebo treba prist osobne? V pripade, ze budeme robit pomnik az buduci rok, mozem potom znova poziadat o uhradu nakladov spojenych s pomnikom, alebo treba zaziadat o preplatenie vsetkych nakladov (pohreb+pomnik) jednorazovo a do urcitej doby od smrti. Dakujem za odpoved.
    pozri § 5 Zák. 238/1998 Z.z. o príspevku na pohreb

    § 5 Uplatnenie nároku

    Oprávnená osoba môžče uplatniť nárok na príspevok na okresnom úrade príslušnom podľa miesta posledného trvalého pobyru alebo prechodného pobytu zomrelého. Oprávnená osoba uplatňuje nárok na príspevok podaním písomnej žiadosti. Žiadosť potvrdzuje pohrebná služba, ktorá poskytla služby so zabezpečením pohrebu a okresný úrad podľa miesta úmrtia.

    Aktuálnu výšku pohrebného neviem, v roku 2008 to bolo 2400 SK, takže určite Vám UPSVaR nepreplati všetky náklady na pohreb, vrátane pomníka. Ak by išlo o pracovný úraz, náklady súvisiace s pohrebom prepláca zamestnávateľ.
    Doklady si treba prefotiť a na ÚPSVaR - ak je to možné, treba ísť osobne. So sebou zobrať originály aj kopie dokladov.
    Naposledy upravil veronikasad : 02.09.09 at 05:29

    Gabhus je offline (nepripojený) Gabhus

    Gabhus
    My sme mali teraz takúto nepríjemnú udalosť. Niesli sme osobne prefotenú faktúru od pohrebnej služby, z karu, kvetinárstva atď. Okrem toho som zobrala aj originály - oni si to overili a originály nám vrátili. Celkové náklady na pohreb boli niečo vyše 1000 eur, príspevok je cca 79 eur - niečo vyše 79 - asi je to tých 2500 SK. Či sa od júla veľa zvyšovalo neviem, ale veľa to nebude, aspoň teda na pomník určite nie. Ja radšej všetko vybavujem na úradoch osobne - môžem sa spýtať, niečo doložiť a tak. Záleží na tom, odkiaľ si.

    sibalka je offline (nepripojený) sibalka

    Personálne poradenstvo, audit a nastavenie pracovnej dokumentácie, personálnych procesov a celkovej personálnej agendy pre menšie a stredne veľké spoločnosti, nábory a zamestnanecké prieskumy. ...viac sibalka
    Dakujem za odpovede. V podstate sa jedna o dve rozne veci § 5 Zák. 238/1998 Z.z. - prispevok na pohreb a § 101 Zák. 461/2003Z.z. - poskytnutie nahrady nakladov spojenych s pohrebom. V pripade "prispevku na pohreb", ako mi tu spominate i vy, treba na ziadost zohnat aj razitko od pohrebnej sluzby. Mne sa ale skor jednalo o druhu ziadost - poskytnutie nahrady nakladov spojenych s pohrebom. Ale kedze v mojom pripade sa jedna o pracovny uraz s nasledkom smrti, vyzera to tak, ze zo socialnej poistovne nedostanem nic . Prispenie na pohreb od zamestnavatela som odmietla z osobnych dovodov.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    sibalka Pozri príspevok
    Dakujem za odpovede. V podstate sa jedna o dve rozne veci § 5 Zák. 238/1998 Z.z. - prispevok na pohreb a § 101 Zák. 461/2003Z.z. - poskytnutie nahrady nakladov spojenych s pohrebom. V pripade "prispevku na pohreb", ako mi tu spominate i vy, treba na ziadost zohnat aj razitko od pohrebnej sluzby. Mne sa ale skor jednalo o druhu ziadost - poskytnutie nahrady nakladov spojenych s pohrebom. Ale kedze v mojom pripade sa jedna o pracovny uraz s nasledkom smrti, vyzera to tak, ze zo socialnej poistovne nedostanem nic . Prispenie na pohreb od zamestnavatela som odmietla z osobnych dovodov.
    z akého dôvodu ?

    JEDENÁSTY DIEL
    Náhrada nákladov spojených s pohrebom


    § 101
    Na začiatok

    (1) Ak poškodený zomrel v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, má ten, kto uhradil náklady spojené s pohrebom, nárok na ich náhradu.

    (2) Za náklady spojené s pohrebom sa podľa tohto zákona považujú najmä

    a) náklady účtované pohrebnou službou, ktorá poskytla služby spojené so zabezpečením pohrebu,
    b) náklady na spopolnenie, ak nie sú súčasťou nákladov účtovaných pohrebnou službou,
    c) cintorínske poplatky,
    d) náklady na zriadenie pomníka alebo náhrobnej tabule,
    e) náklady na úpravu hrobu.

    (3) Suma náhrady nákladov uvedených v odseku 2 je najviac 50 000 Sk. Na zvýšenie tejto sumy platí § 94 ods. 4 rovnako.


    (4) Fyzická osoba, ktorá s poškodeným, ktorý zomrel v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, žila ku dňu jeho smrti v domácnosti, a nezaopatrené dieťa poškodeného majú nárok na náhradu

    a) jednej tretiny výdavkov vynaložených na smútočné ošatenie, najviac v sume 3 000 Sk pre každú fyzickú osobu a nezaopatrené dieťa, a
    b) cestovných výdavkov vynaložených na ich prepravu z miesta trvalého pobytu na miesto pohrebu a späť.

    (5) Suma náhrady výdavkov uvedených v odseku 4 pre všetky fyzické osoby a nezaopatrené deti uvedené v odseku 4 je najviac 50 000 Sk. Na zvýšenie tejto sumy platí § 94 ods. 4 rovnako.

    hanusvas je offline (nepripojený) hanusvas

    fantom opery hanusvas
    Ahoj,
    iba som z textu prispevku nepochopil, v com vlastne tkvela ta neprijemnost prihody.....okrem toho samozrejme, ze sa tu celu dobu bavime o pohrebe

    uhrada nakladov na pohreb

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.