Zavrieť

Porady

vydržanie nehnuteľnosti

Zdravím poradu,
potrebovala by som poradiť vo veci vydržania nehnuteľnosti. Ide o rodinný dom s pozemkom, ktorý je vo vlastníctve štyroch súrodencov. Osoba, ktorá sa o nehnuteľnosť stará, udržiava ju, platí jednotlivé poplatky a energie už 25 rokov je ich mamina. Problémom je, že jeden zo súrodencov zaťažil svoju 1/4 majetku pôžičkami, ostatný majitelia by súhlas na vydržanie, alebo darovanie majetku dali, ale kvôli jednému vlastníkovi tam zapracuje exekútor a môže dojsť k nútenému predaju, pričom ak by sa o nehnuteľnosť nestarala matka, tak už dávno chátra, ani jeden z majiteľov sa o nehnuteľnosť nestará, neplatí a ani tam nebýva.
Za akúkoľvek radu Vám veľmi ďakujem
Usporiadat
Stanislavská Helena Stanislavská Helena
Petra Nová Pozri príspevok
Písali sme o dvoch rôznych veciach. Nikto nespochybnil Tvoje tvrdenie o tom, že spoluvlastník môže k svojmu podielu zriadiť záložné právo bez súhlasu ostatných spoluvlastníkov. Určite môže. Lenže, ktorý veriteľ by stál o takéto zabezpečenie svojej pohľadávky? Asi žiadny. Takže, teoreticky - áno, prakticky - nie.
Ak dlžník nemá iný majetok, ktorý by mohol ponúknuť na zabezpečenie pohľadávky, tak jednoducho úver nedostane.
Nešlo o úver, ale o pôžičky z rôznych inštitúcii. Následne prestal platiť a už sa s ním nedá skontaktovať. Nie som si istá, či tam šlo presne o ručenie týmto majetkom, ale posledná informácia bola z polície, kedy predvolali matku svedčiť vo veci trestného oznámenia na polícii. Tak neviem, či sa to rieši najprv stopnutím príjmov danej osoby, alebo hneď exekúciou na nehnuteľnosť?
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Stanislavská Helena Pozri príspevok
Nešlo o úver, ale o pôžičky z rôznych inštitúcii. Následne prestal platiť a už sa s ním nedá skontaktovať. Nie som si istá, či tam šlo presne o ručenie týmto majetkom, ale posledná informácia bola z polície, kedy predvolali matku svedčiť vo veci trestného oznámenia na polícii. Tak neviem, či sa to rieši najprv stopnutím príjmov danej osoby, alebo hneď exekúciou na nehnuteľnosť?
Ktovie, či to boli úvery alebo pôžičky, alebo čo, a od akých inštitúcií. Mohli to byť napr. dotácie, ktoré treba vrátiť a veľa iných právnych titulov, na základe ktorých je súrodenec dlžníkom.

Neviem v akom vzťahu si k tomu márnotratnému synovi, ale predpokladám , že sestra, teda jedna zo spoluvlastníčok. Potom by si mala vedieť niečo o tom, či v časti C na LV je zapísané záložné právo na 1/4 podielu brata alebo na celú nehnuteľnosť, a tiež v prospech koho. Keď toto bude jasné aj tu , na Porade, potom Ti možno vysvetliť v akej pozícii sa ako spoluvlastníci nachádzate. A to môže byť katastrofický scenár, ale aj taký, že sa až tak moc nemusí stať.

Inak už v téme bolo vysvetlené, že vydržanie neprichádza do úvahy. Darovanie by nič neriešilo, skôr by bolo nevhodné.
0 0
Stanislavská Helena Stanislavská Helena
Ja som manželka jedného z bratov. Išlo mi len o zistenie čo najviac informácií k tomuto problému, aby, ak je možné niečo podniknúť, ešte pred tým, než dojde k najhoršiemu. Ale ako to vidím teraz, môžme jedine počkať, čo bude nasledovať. Každopádne ďakujem za rady a vysvetlenia.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Stanislavská Helena Pozri príspevok
Ja som manželka jedného z bratov. Išlo mi len o zistenie čo najviac informácií k tomuto problému, aby, ak je možné niečo podniknúť, ešte pred tým, než dojde k najhoršiemu. Ale ako to vidím teraz, môžme jedine počkať, čo bude nasledovať. Každopádne ďakujem za rady a vysvetlenia.
Len si skús uvedomiť, že bez informácií sa radiť nedá. A čas nie vždy všetko vyrieši.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať