Zavrieť

Porady

prestavka v praci

Dobry vecer, chcem sa opytat, ci ma riaditel pravo mi udelit prestavku, ak moja sluzba ma cisty pracovny cas 5.45 a on mi ju s prestavkou natiahne na 6.15 hod. Moja sluzba potom vyzera 13.45 - 20.00. Nemala by sluzba vyzerat takto: 13.45 - 20.45hod,alebo 20.30? Tak , ze po oratani prestavky mi vyjde cistych 6.15, alebo 6. dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

    Kto ma pozná vie. Sabadka
    burič Pozri príspevok
    Dobry vecer, chcem sa opytat, ci ma riaditel pravo mi udelit prestavku, ak moja sluzba ma cisty pracovny cas 5.45 a on mi ju s prestavkou natiahne na 6.15 hod. Moja sluzba potom vyzera 13.45 - 20.00. Nemala by sluzba vyzerat takto: 13.45 - 20.45hod,alebo 20.30? Tak , ze po oratani prestavky mi vyjde cistych 6.15, alebo 6. dakujem
    Vyrátal ti službu dobre.

    Nastupuješ do služby 13:45. Odpracuješ 5 hodín t. j. do 18:45, po 5-tich hodinách práce máš pol hodinovú prestávku teda od 18:45 do 19:15 potom ešte odprauješ 45 minút teda od 19:15: do 20:00. Tvoj pracovný čas je 5:45 polhodinová prestávka na jedlo a oddych sa do pracovného času nezaratáva.

    Dúfam že som dobre pochopila tvoju otázku.

    burič je offline (nepripojený) burič

    burič
    Ja len chcem vediet ci mi tam môze zakomponovat prestavku, ked po odratani prestavky mi nevyjde sluzba viac ako 6. hodin.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    burič Pozri príspevok
    Dobry vecer, chcem sa opytat, ci ma riaditel pravo mi udelit prestavku, ak moja sluzba ma cisty pracovny cas 5.45 a on mi ju s prestavkou natiahne na 6.15 hod. Moja sluzba potom vyzera 13.45 - 20.00. Natiahne ti to do 20:00? Nemala by sluzba vyzerat takto: 13.45 - 20.45hod,alebo 20.30? A ty chceš pracovať až do 20:45? To je teda blbý šéf. Tak , ze po oratani prestavky mi vyjde cistych 6.15, alebo 6. dakujem
    V texte.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    burič Pozri príspevok
    Ja len chcem vediet ci mi tam môze zakomponovat prestavku, ked po odratani prestavky mi nevyjde sluzba viac ako 6. hodin.
    Moze, ale nemusi.
    Povinnost poskytnut prestavku ma len pri praac.zmene dlhsej ako 6 hodin, ale nic mu nezakazuje dat prestavku niekomu s kratsou zmenou.

    polka je offline (nepripojený) polka

    polka
    ivka70 Pozri príspevok
    Moze, ale nemusi.
    Povinnost poskytnut prestavku ma len pri praac.zmene dlhsej ako 6 hodin, ale nic mu nezakazuje dat prestavku niekomu s kratsou zmenou.
    Jedna právnička nám pri školení prízvukovala: "Čo nie je v zákone zakázané, to je dovolené". A podľa toho sa asi riadi tvoj riaditeľ.
    § 91
    Prestávky v práci

    (1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. (nie je povinný poskytnúť ju po 5-tich hodinách, ale môže, nie je to tu zakázané)

    burič je offline (nepripojený) burič

    burič
    a ked to odmietnem s tvrdenim, ze nejde o 6 hod. sluzbu? Zakon jasne stanovuje , ze prestavka ma byt vtedy, ked je sluzba dlhsia ako 6 hodin. Takymito prestavkami sa snazi o to, aby sme nenaplnili uvazok a mali ho skrateny.

    burič je offline (nepripojený) burič

    burič
    ano,ak by bola sluzba od 13.45 do 20.30,vtedy by ta prestavka mala vyznam, lebo po odratani 30 min. prestavky by bol cisty pracovny cas 6.15. To mi chcete nahovorit, ze Vam by ta prestavka neprekazala pokial by ta sluzba nemala viac ako 6. hodin a umelo Vam natiahne cas o 30 minut ktory Vam nezaplatí? Ak je sluzba viac ako 6 hod.resp. 6.15, to suhlasim, nato ma podla zakona plne pravo.

    polka je offline (nepripojený) polka

    polka
    burič Pozri príspevok
    a ked to odmietnem s tvrdenim, ze nejde o 6 hod. sluzbu? Zakon jasne stanovuje , ze prestavka ma byt vtedy, ked je sluzba dlhsia ako 6 hodin. Takymito prestavkami sa snazi o to, aby sme nenaplnili uvazok a mali ho skrateny.
    Zákon stanovuje povinnosť zamestnávateľa poskytnúť zamestnancovi prestávku pri pracovnej zmene dlhšej ako 6 hodín, ale nezakazuje mu poskytnúť ju aj skôr (viď vyššie príspevky).
    Zamestnávateľ si už dôvod, prečo to tak urobil, nájde. A čo bude nasledovať po odmietnutí takéhoto príkazu (zvlášť ak to má ošetrené vo vnútornom poriadku či kolektívnej zmluve), si môžeš len domyslieť.

    burič je offline (nepripojený) burič

    burič
    a ak s tym nesuhlasia odbory a mi prichadzame o o uvazok, tak potom to nie je tzv."sikana" zo strany zamestnavatela? / v kolektivnej zmluve mame, ze prestavka sa musi cerpat najskôr po 6 hod./ a zakon este hovori, ze ak sa v zamestnani neda cerpat prestavka, pretoze to vykon povolania nedovoluje, citujem: (6) To neplatí v prípade prestávok poskytovaných z dôvodov zaistenia bezpečnosti a ochrany zdravia zamestnancov pri práci, ktoré sa započítavajú do pracovného času. Doteraz to bol nas pripad a teraz sa to naraz zmenilo a my touto zmenou prichadzame o naplnenie uvazku nie nasou vinou, ale vinou zamestnavatela.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    burič, môžeš prosím uviesť druh vykonávanej práce ? "Vsunutím" prestávky do prac.času prichádzaš o nejaké výhody zamestnanca ?

    burič je offline (nepripojený) burič

    burič
    pracujem ako vychovavatel v reedukacnom centre a po pridani prestavok nielen ja, ale vsetci vychosi prichadzame o cca 5 hod. mesacne a riaditel to chce riesit kratsim uvazkom úsamozrejme doplnkom k pracovnej zmluve/, takze pridem o cas, mzdu a ine veci s tym suvisiace. Ale podotykam ze ani odbory s tym nesuhlasia a doteraz sme to riesili tak, ze tie prestavky sme mali pocas obeda s dievcatami /celodenna sluzba/, alebo vecere/popoludnajsia sluzba/ a fungovalo to.Ja len chcem vediet, ze ak nemam 6 hod. sluzbu a on mi ju da a ja pridem nie vlastnou vinou o uvazok a viem, ze sa to da vyriesit, ale nie je snaha z jeho strany ci to môzem napadnut.

    polka je offline (nepripojený) polka

    polka
    burič Pozri príspevok
    a ak s tym nesuhlasia odbory a mi prichadzame o o uvazok, tak potom to nie je tzv."sikana" zo strany zamestnavatela? / v kolektivnej zmluve mame, ze prestavka sa musi cerpat najskôr po 6 hod./ a zakon este hovori, ze ak sa v zamestnani neda cerpat prestavka, pretoze to vykon povolania nedovoluje, citujem: (6) To neplatí v prípade prestávok poskytovaných z dôvodov zaistenia bezpečnosti a ochrany zdravia zamestnancov pri práci, ktoré sa započítavajú do pracovného času. Doteraz to bol nas pripad a teraz sa to naraz zmenilo a my touto zmenou prichadzame o naplnenie uvazku nie nasou vinou, ale vinou zamestnavatela.
    Ak máte v KZ, (ktorú musel predsa podpísať riaditeľ s odbormi), že prestávka sa bude čerpať najskôr po 6-tich odpracovaných hodinách, tak tento dokument je pre riaditeľa záväzný. No a navyše je aj vypracovaný v súlade so zákonom. Tzn. že vám riaditeľ v danom prípade nemôže svojvoľne nariaďovať prestávku po 5-tich odpracovaných hodinách. Vaša KZ je preňho zákonom, ktorý musí dodržiavať.

    janka1710 je offline (nepripojený) janka1710

    janka1710
    Ja mám podobný problém......... doteraz som si do evidencie prestávku na oddych nepísala....ale teraz chce p.zástupkyňa,aby som si ho písala čiže nastupujem do práce 11.30- končím 16,00 a prestávku si mám písať 11,00- 11,30 ... hoci neobedujem? a prácu na doma si píšem od 8,00- 11,00h. Môžem si písať prestávku po skončení pracovnej doby od 16,00- 16,30 ? alebo nemusím... kedže pracujem len 4,5h.( úväzok ) popoludni ...začínať prestávkou mi príde nereálne..........ešte som nič neurobila a už mám prestávku?.....a ešte ak by som si ju písala po ukončení 16,00-16,30 musím byť fyzicky na pracovisku, alebo môžem oddychovať aj inde...

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    janka1710 Pozri príspevok
    Ja mám podobný problém......... doteraz som si do evidencie prestávku na oddych nepísala....ale teraz chce p.zástupkyňa,aby som si ho písala čiže nastupujem do práce 11.30- končím 16,00 a prestávku si mám písať 11,00- 11,30 ... hoci neobedujem? a prácu na doma si píšem od 8,00- 11,00h. Môžem si písať prestávku po skončení pracovnej doby od 16,00- 16,30 ? alebo nemusím... kedže pracujem len 4,5h.( úväzok ) popoludni ...začínať prestávkou mi príde nereálne..........ešte som nič neurobila a už mám prestávku? akoze si nic neurobila, a praca od 8,00 do 11,00 nie je pracou? ako to, ze sa ti teda tento cas zapocitava do pracovneho casu? .....a ešte ak by som si ju písala po ukončení 16,00-16,30 musím byť fyzicky na pracovisku, alebo môžem oddychovať aj inde...
    Prestavka nemoze byt na zaciatku ani na konci zmeny, to ZP vyslovene zakazuje.
    To, ze nechodis na obedy, nema vplyv na prestavku, to je tvoje rozhodnutie.
    Pri 8 hodinovej prac. zmene prestavku cerpat musis.

    § 91
    Prestávky v práci


    (1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie.

    (2) Podrobnejšie podmienky poskytnutia prestávky na odpočinok a jedenie vrátane jej predĺženia zamestnávateľ dohodne so zástupcami zamestnancov.

    (3) Zamestnávateľ je povinný oznámiť zamestnancom prestávku na odpočinok a jedenie spôsobom ustanoveným v § 90.

    (4) Prestávky na odpočinok a jedenie sa neposkytujú na začiatku a konci zmeny.

    (5) Prestávky na odpočinok a jedenie sa nezapočítavajú do pracovného času.

    (6) To neplatí v prípade prestávok poskytovaných z dôvodov zaistenia bezpečnosti a ochrany zdravia zamestnancov pri práci, ktoré sa započítavajú do pracovného času.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.