Zavrieť

Porady

Dohoda o brigadnickej praci studentov

Zdravim vas vsetkych,
prosim Vas ake odvody sa odvadzaju pri dohodach o brigadnickej praci studentov?
Pri klasickej dohode plati iba zamestnavatel urazove poistenie, ze?
Neviem ako je to pri dohode o brog.praci.
K tejto dohode je aj nutny doklad alebo potvrdenie o studiu, ze?
Dakujem za odpovede
Jozef
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Janka6685
Tak to ti gratulujem. Nie k tomu "dobrákovi", ale že nič nenašli. Ozaj ešte existujú ľudia, čo udávajú? Ja neviem, som ešte veľmi mladá a nezažila som to, ale nerobilo sa to za čias komunizmu?
By si sa teda čudovala!!!!!!!!!!
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Janka6685
Tak to ti gratulujem. Nie k tomu "dobrákovi", ale že nič nenašli. Ozaj ešte existujú ľudia, čo udávajú? Ja neviem, som ešte veľmi mladá a nezažila som to, ale nerobilo sa to za čias komunizmu?
Mali sme ten istý problém - to vtedy, keď bola tá DOVP.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
AVO
Nezvýrazňuj to AVO. Je to kolektívny výsledok. Vďaka poraďáci.
Joooooooooj, jasné, že vďaka všetkým poraďákom, ale keď tak veľmi ma potešilo, čo si napísal, že som jednoducho musela. Dúfam, že sa ostatní neurazili.

Btw, AVO, si žena alebo muž? Prepáč, ale nejako som to nestihla postrehnúť.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
To Janka6685:

To je tajné.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
AVO
To Janka6685:

To je tajné.
Teraz si robíš srandu a je to niekde napísané, alebo je to naozaj tajné. Vieš, už som na porade spomínala, že som blondínka a tak mi treba všetko vysvetliť polopatisticky, niektoré veci mi totižto len veľmi ťažko dochádzajú. Teraz neviem v akom rode ti písať. A ty sa potom zabávaš na tom, že ťa niekto oslovil inak ako mal, čo?
0 0
Shaman Shaman

Shaman je offline (nepripojený) Shaman

muž
Ja tiez nevidim suvislost medzi DoBPS a DoVP.

Skor si myslim, ze DoBPS ma korene a suvislosti s dohodou o pracovnej cinnosti, takze ziadne obmedzenia na opakujucu sa cinnost ci ine podobne zalezitosti tykajuce sa DoVP.
A DoVP ma nepomerne uzsi zaber ako DoBPS. A neviem si napriklad predstavit ziaden dovod pre aky by mal STUDENT pracovat na DoVP.
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

Na akú dlhú dobu uzatvárate tú dohodu o BPŠ???

Ja som doposiaľ uzatvárala vždy na jeden mesiac /vtedy by teoreticky nebol problém drobných zmien v činnosti, aby sa neopakovali/. Ale, keďže kvôli prihlasovaniu a odhlasovaniu radia v SP uzatvoriť jednu dohodu na dlhšie /na rok?/ - a zároveň vyvstáva problém s tou opakujúcou sa činnosťou.
Dať do dohody viac rôznych činností???
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Janka6685
Teraz si robíš srandu a je to niekde napísané, alebo je to naozaj tajné. Vieš, už som na porade spomínala, že som blondínka a tak mi treba všetko vysvetliť polopatisticky, niektoré veci mi totižto len veľmi ťažko dochádzajú. Teraz neviem v akom rode ti písať. A ty sa potom zabávaš na tom, že ťa niekto oslovil inak ako mal, čo?
Píš v rode ženskom.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
V našom práve je obľúbený inštitút "tichá dohoda". Nikde ho nenájdeme ale používa sa vtedy, ak je v zákone chyba, diera, prípadne ementál.

A toto je jeden z týchto prípadov. Z § 223 síce jasne vyplýva, že aj DoBPŠ sa môže uzatvoriť len na prácu, ktorá je vymedzená výsledkom ale všeobecne uznávaná prax (uznávaná a tolerovaná aj Inšpektorátom práce) je, že študenti sa prijímajú na práce, ktoré sú typické pre pracovný pomer. Len sa sleduje rozsah pracovného času a to, či dotyčný je naozaj študent.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
U DBPŠ je dôraz kladený na jednej strane na výsledok, na druhej na prácu. A každá práca má výsledok (teda ak to neberieme zo srandy). Vzhľadom k tomu, že sa nepíše "aký výsledok", tak to nemusíme spájať s niečím hmotným, s nejakým hotovým produktom, výtvorom, či dielom ale aj s pozitívami na fungovanie firmy t.j. niečo nehmotné, resp. aj hmotný "prospech firmy".

To ešte prípájam na podporu toho, čo tu bolo uvedené (ale jedná sa iba o môj vnútorný pocit a výklad).

A DOVP má jasne zadanú "úlohu" a v tomto prípade, je kombinácia "výsledok a úloha" pomerne jasná, čo sa v prípade DBPŠ nedá povedať s rovnakou istotou.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Janka6685
Teraz si robíš srandu a je to niekde napísané, alebo je to naozaj tajné. Vieš, už som na porade spomínala, že som blondínka a tak mi treba všetko vysvetliť polopatisticky, niektoré veci mi totižto len veľmi ťažko dochádzajú. Teraz neviem v akom rode ti písať. A ty sa potom zabávaš na tom, že ťa niekto oslovil inak ako mal, čo?
Mne vôbec nevadí, ako ma kto osloví. Dôležité je, čo sa rieši a či sa to podarí.

P.S.:
Skús to v strednom rode. To tu ešte nebolo.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
AVO
Mne vôbec nevadí, ako ma kto osloví. Dôležité je, čo sa rieši a či sa to podarí.

P.S.:
Skús to v strednom rode. To tu ešte nebolo.
Pepa mi poradila a dúfam, že správne. Oslovovanie v strednom rode sa mi nezdá ľudské.

A k téme: Dobre, zamestnám študentov, nebudem sa báť a keby prišla doba, keď by som sa mala začať báť (kontrola), tak začnem argumentovať, na čo mi poslúžia príspevky a rady od vás poraďákov, za ktoré vám ďakujem.
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

Janka, môžu aj onikať, Avo sa určite neurazia
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
pyton
Janka, môžu aj onikať, Avo sa určite neurazia
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
A to o nás, bez nás?

Richard by to už mohol strihnúť, alebo zamestnať študenta na mazanie takýchto príspevkov.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Tak sa vráťme k téme o brigádnikoch...môžem dať študentovi podpísať dohodu o hmotnej zodpovednosti? Poprípade aj dohodárom (DoVP)?
0 0
Hronská Iveta Hronská Iveta

Hronská Iveta je offline (nepripojený) Hronská Iveta

Janka6685
Tak sa vráťme k téme o brigádnikoch...môžem dať študentovi podpísať dohodu o hmotnej zodpovednosti? Poprípade aj dohodárom (DoVP)?
Určite áno, ale toto môže byť až po dovŕšení 18 rokov veku.
0 0
Hronská Iveta Hronská Iveta

Hronská Iveta je offline (nepripojený) Hronská Iveta

Pepa
Ivetka, možno som hotentót, ale mohla by si mi prosím ťa poradiť, ako "dať zarobiť" študentovi? Napr. môj prípad - obsluha terasy v bistre - veď je to na sezónu. A robí iba keď je pekné počasie. Je v tomto prípade hospodárnejšie zamestnať niekoho na kratší pracovný úväzok, keď ho "nevyužijem". Alebo - kosenie trávnikov, alebo vykladanie tovaru v obchode ...... Čo je pre mňa ako zamestnávateľa hospodárnejšie, alebo účelnejšie? Možno si neviem správne vysvetliť znenie zákona ale nikde nevidím, že nemožu vykonávať pravidelne sa opakujúcu činnosť. /možno je to v tomto "práca vymedzená výsledkom"/.
Mrzí ma, že tento celý "pokec" som premeškala, lebo k PC som sa dostala až dnes a preto som včera už nemohla na túto otázku reagovať. Ako však vidím podľa ďalších príspevkov, tak už ani nemusím.

Už len skutočne stručne na záver: Otázka bola položená v tom znení, či môže byť uzatvorená dohoda o brigádnickej práci študenta na pravidelne sa opakujúcu činnosť. Moja odpoveď bola, že podľa zákona "nie" a na tomto aj trvám. To, že IP "neudelila" pokuty pri kontrolách, ktoré tu viac poraďákov uviedlo, je len a len na základe dobrej nálady, neznalosti zákona, tolerantnosti, ... zamestnancov kontroly.
Zákon však pre tento prípad hovorí "nie".
P.S. Tie otázky tu zo všetkých oblastí bežia len taký fukot a ani to nestíham sledovať.
0 0
kacena kacena

kacena je offline (nepripojený) kacena

som aká som ....
Prosím Vás pekne o radu ohľadom brigádnickej práci študentov. Aká je veková hranica pre uzatvorenie dohody o BP ? Môže byť aj 15 - ročný ? A čo všetko k tej dohode budem od študenta potrebovať. Ak mi niekto poradi budem vdacna , prevdacna. Kacena
0 0
Jura Jura

Jura je offline (nepripojený) Jura

S mladistvým zamestnancom možno tieto dohody uzatvárať, len ak sa tým neohrozí
jeho zdravý vývoj, bezpečnosť, mravnosť alebo výchova na povolanie. Za študenta
pre účely §§ 227 a 228 možno považovať FO, ktorá má pracovnoprávnu subjektivitu
a sústavne sa pripravuje na povolanie.Môže to byť študent denného štúdia ,ale aj
externého štúdia. Samozrejme, že musí preukázať status študenta.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať