Zavrieť

Porady

delenie majetku po rozvode

Dobrý deň. Chcel by som vás požiadať o nasledovnú radu: S manželkou sme sa zosobášili pred 4 rokmi. Priatelili sme sa spolu 10 rokov a ja som kúpil starší rodinný dom a celý som ho na vlastné náklady (a finančnú pomoc mojich rodičov) zrekonštruoval. Pred svadbou sme sa nastahovali. Na liste vlastníctva som vedený iba ja ako vlastník nehnutelnosti. Manželka tu má iba trvalý pobyt. Pred svadbou som neuzavrel žiadnu predmanželskú zmluvu. Manželka sa nevie stále rozhodnúť, či ma ešte má rada alebo nemá. Chcem sa spýtať či by mala nárok na dom, ak by sa so mnou rozviedla? Nemôže sa stať to, že by to ešte so mnou nejaký ten rok vydržala a potom by mala nárok na dom? Deti nemáme. Veľmi pekne ďakujem.
Usporiadat
ritzo ritzo

ritzo je offline (nepripojený) ritzo

narok ma na vsetko resp. polovicu co ste nadobudli pocas manzelstva teda na dom pred manzelstvom a pokial nie je napisana na liste vlastnictva narok nema...trvaly pobyt ako vlastnik nehnutelnosti mozte zrusit..
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

erste Pozri príspevok
Dobrý deň. Chcel by som vás požiadať o nasledovnú radu: S manželkou sme sa zosobášili pred 4 rokmi. Priatelili sme sa spolu 10 rokov a ja som kúpil starší rodinný dom a celý som ho na vlastné náklady (a finančnú pomoc mojich rodičov) zrekonštruoval. Pred svadbou sme sa nastahovali. Na liste vlastníctva som vedený iba ja ako vlastník nehnutelnosti. Manželka tu má iba trvalý pobyt. Pred svadbou som neuzavrel žiadnu predmanželskú zmluvu. Manželka sa nevie stále rozhodnúť, či ma ešte má rada alebo nemá. Chcem sa spýtať či by mala nárok na dom, ak by sa so mnou rozviedla? Nemôže sa stať to, že by to ešte so mnou nejaký ten rok vydržala a potom by mala nárok na dom? Deti nemáme. Veľmi pekne ďakujem.
Nie, nemá nárok.

Evidentne si ten dom nadobudol ty ešte pred manželstvom a si aj výlučný vlastník nehnuteľnosti zapísaný v katastri. To, že si uzavrel manželstvo nemá vplyv na vlastníctvo domu, ktorý je naďalej tvojim vlastníctvom, aj keby manželstvo trvalo ďalších 20 rokov.

Takže v prípade rozvodu by manželka nemala nárok na vysporiadanie z domu.
0 0
kaco11 kaco11

kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

nárok na dom resp. časť domu mala, keby vedela preukázateľne dokázať, že peniaze použité na opravu, rekonštrukciu a podobne boli aj je, resp.boli jej. Do bezpodielového vlastníctva spadá všetko čo ste spolu ako manželia nadobudli počas manželstva. Všetko pred manželstvom, dedením a darom je vyňaté. Dom v tomto prípade je tvoj, ale to sa samozrejme netýka zariadenia nadobudnutého počas manželstva a peňazí investovaných počas manželstva do rekonštrukcie domu.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ritzo Pozri príspevok
...trvaly pobyt ako vlastnik nehnutelnosti mozte zrusit..
K tomuto len doplním:

nemôže to zrušiť, kým sú manželia. Po rozvode už môže zrušiť exmanželke trvalý pobyt v dome - zákon o hlásení pobytu občanov § 7:

(1) Ohlasovňa záznam o trvalom pobyte zruší

a) na základe oznámenia podľa § 10 písm. d),
b) ak občan zomrel alebo bol vyhlásený za mŕtveho,
c) ...
f) na návrh vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti alebo nájomcu, ak je budova alebo jej časť v nájme občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo; návrh nemožno podať voči vlastníkovi, spoluvlastníkovi, manželovi alebo nezaopatrenému dieťaťu vlastníka, spoluvlastníka alebo nájomcu,
0 0
kaco11 kaco11

kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

človek sa na chvílu obzrie za prácou a potom sa len opakuje
0 0
stanik18 stanik18

stanik18 je offline (nepripojený) stanik18

Dobry den prajem. Mame tiez podobny problem s delením majetku po rozvode rodicov. Moja mama nadobudla darovacou zmluvou pozemok. Pocas manzelstva sa zacalo so stavbou pristavby k rodinnemu domu. V kolaudacnom rozhodnutí su uvedení ako stavebníkmi moja mama s otcom. Pocas manzelstva vsetko financovala mamina. Po rozvode sa rodica ustne dohodli o rozdeleni majetku - mama splacala pozicku na dom s tym,ze dom ostava v jej vlastníctve + detom a otec si zobral spolocne nadobudnute auto. Otec o dom nejavil ziadny zaujem. A ani doteraz ho neprejavil.
Pred nedavnom sme zistili, ze v LV nie je uvedena na danej parcele stavba, iba zastavana plocha a nadvorie + zahrady. Na LV je uvedena iba mama. Teraz riesime zapis stavby do KN. Chcem sa spytat - ma otec nejake pravo na tuto pristavbu? Vsetky poplatky spojene s uzivanim domu/pristavby plati mama. Po rozvode nebola uzavreta ziadna pisomna dohoda o rozdeleni majetku, iba vyssie spominana ustna dohoda. Rodicia su rozvedeni 18 rokov.
Je pravda, ze po 3 rokoch od rozvodu, ked si otec nepodal ziadost o majetkove vyrovnanie, straca nan narok a ostava tak rod.dom iba vo vlastnictve mamy?
Dakujem za odpovede.
0 0
kaco11 kaco11

kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

1. dar nepatrí do BSM
2. na dom máte druhý LV. Na LV od pozemku je vyňatá časť pozemku, na ktorej máte oprávnenie stavať a kde aj dom postavený je.
3. do troch rokov od rozvodu, pokial ziadna zo zúčastnených strán nepodá žiadosť o vyrovnanie BSM, tak majetok by mal ísť na 1/2. Počas manželstva a do troch rokov od rozvodu sa bavíme o bezpodielovom vlastníctve manželov t.j, že nie je presne dielom vyšpecifikovaná časť, ktorá patrí manželovi a ktorá manželke /dielmi/.
4. ústna dohoda podľa zákona a pred súdom je tiež dohoda a platná tak isto ako písomná forma, ale je ťažšie dokázateľná a preukázateľná.

to je len na vysvetlenie. Skôr by ma ale zaujímali bližšie podrobnosti nadobudnutia majetku. Píšeš, že pozemok bol darovaný.
Na pozemku bol už dom??
ten bol tiež darovaný????
pokiaľ nebol ako a kedy bol postavený???
prístavba bola predpokladám počas manželstva postavená.
Dokáže mama vydokladovať financovanie celej stavby/prístavby?


a teraz otázka mimo témy, obávaš sa, že otec by sa po tých rokoch ozval??? 18 rokov je predsa len dlhá doba.
0 0
stanik18 stanik18

stanik18 je offline (nepripojený) stanik18

Dakujem za odpoved.
Mame len 1 LV, kt. nadobudla mama darovacou zmluvou. Do daru mama dostala pozemok, na kt. bol postaveny aj dom. Ten sa zbural a na tom istom mieste sa zacala stavat pristavba, kt. sa pocas manzelstva dostavala. Financovanie pristavby moze mama vydokladovat.
Problem je v tom, ze mama mi chce darovat tuto pristavbu aj s pozemkom. Ked sme to isli riesit, zistili sme, ze na LV nie je zapisana stavba, kt. bola skolaudovana uz v r. 90. Na kolaudacnom rozhodnuti figuruje aj otec. A nevieme co s tym, ci potrebujeme aj jeho suhlas so zapisom stavby do KN alebo nie. Ak ano, ci ma pravo si narokovat na cast z pristavby,ak pred rokmi o to nemal zaujem a pod. Ci treba ist s tym na sud alebo zvolit inu cestu. S otcom nie sme v kontakte od rozvodu. Vopred dakujem za odozvu.
0 0
Janka215 Janka215

Janka215 je offline (nepripojený) Janka215

Dobry den.Rozviedla som sa pred 3 mesiacmi a chceme sa teraz majetkoprávne vyrovnat.Ex manžel dohodol schodzku z jeho znamym ktorý má vysvetlit mne ako sa mozeme mimosudne dohodnúť.Kedze je to manzelov známy tak predpokladám že bude stáť na manželovej strane.Počas nášho manželstva sme si postavili dom na ktorý sme si zobrali hypo.úver.Použili sme aj peniaze z predaju bytu ktorý sme si nadobudli takisto v spoločnom manželstve.Máme spolu dve deti.Manžel nás v dome nechcel a tak nám dal termín k odsťahovaniu.Museli sme sa odsťahovať pretože sa k nám správal hrubo.Ja bývam teraz pri mojej mame v 2 izbovom byte.Ex manžel sa mi vyhráža že ma vyplatí iba z úveru čomu ja nerozumiem.Chcem sa spýtať či súd prihliada na potreby detí,kedže môj exmanžel tvrdí že deti nemajú z majetkovým vysporiadaním nič.Ex manželov otec nám poskytol finančnú čiastku na dom.Neviem či má na to doklad a ako sa s tým počíta keď majetok máme v BSM.Ďakujem
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Janka215 Pozri príspevok
Dobry den.Rozviedla som sa pred 3 mesiacmi a chceme sa teraz majetkoprávne vyrovnat.Ex manžel dohodol schodzku z jeho znamym ktorý má vysvetlit mne ako sa mozeme mimosudne dohodnúť.Kedze je to manzelov známy tak predpokladám že bude stáť na manželovej strane.Počas nášho manželstva sme si postavili dom na ktorý sme si zobrali hypo.úver.Použili sme aj peniaze z predaju bytu ktorý sme si nadobudli takisto v spoločnom manželstve.Máme spolu dve deti.Manžel nás v dome nechcel a tak nám dal termín k odsťahovaniu.Museli sme sa odsťahovať pretože sa k nám správal hrubo.Ja bývam teraz pri mojej mame v 2 izbovom byte.Ex manžel sa mi vyhráža že ma vyplatí iba z úveru čomu ja nerozumiem.Chcem sa spýtať či súd prihliada na potreby detí,kedže môj exmanžel tvrdí že deti nemajú z majetkovým vysporiadaním nič.Ex manželov otec nám poskytol finančnú čiastku na dom.Neviem či má na to doklad a ako sa s tým počíta keď majetok máme v BSM.Ďakujem

Deti skutocne s vysporiadanim BSM nemaju nic spolocne.
Pri rozdelovani majetku mas narok na 1/2 spolocne nadobidnuteho majetku aj spolocne nadobudnutych uverov.

Takze vlastne mas narok na polovicu hodnoty domu a mala by si doplatit polovicu zvysku hypoteky.
Ak sa viete dohodnut a tieto navzajom zapocitat - cize od 1/2 hodnoty domu odpocitate polovicu zvysku uveru a manzel ti vyplati rozdiel s tym, ze dom aj hypoteka zostanu jeho, tak sa dohodnut da.

Pozri, vysvetlit si cokolvek mozes dat, ak sa ti nebudenieco pozdavat, mas cas si to prejst zasa ty ci uz s pravnikom alebo niekym, kto sa tiez vyzna. Nic priamo na mieste podpisovat nemusis.

Je mozne, ze dar od exmanzelovho otca sa bude snazit manzel odpocitat od hodnoty domu, ked to bude vediet preukazat a aj to, ze dar bol vyslovene jeho a nebol to dar manzelom - teda vam obom, pravdepodobne to budes musiet uznat.
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

Janka215 Pozri príspevok
Dobry den.Rozviedla som sa pred 3 mesiacmi a chceme sa teraz majetkoprávne vyrovnat.Ex manžel dohodol schodzku z jeho znamym ktorý má vysvetlit mne ako sa mozeme mimosudne dohodnúť.Kedze je to manzelov známy tak predpokladám že bude stáť na manželovej strane.Počas nášho manželstva sme si postavili dom na ktorý sme si zobrali hypo.úver.Použili sme aj peniaze z predaju bytu ktorý sme si nadobudli takisto v spoločnom manželstve.Máme spolu dve deti.Manžel nás v dome nechcel a tak nám dal termín k odsťahovaniu.Museli sme sa odsťahovať pretože sa k nám správal hrubo.Ja bývam teraz pri mojej mame v 2 izbovom byte.Ex manžel sa mi vyhráža že ma vyplatí iba z úveru čomu ja nerozumiem.Chcem sa spýtať či súd prihliada na potreby detí,kedže môj exmanžel tvrdí že deti nemajú z majetkovým vysporiadaním nič.Ex manželov otec nám poskytol finančnú čiastku na dom.Neviem či má na to doklad a ako sa s tým počíta keď majetok máme v BSM.Ďakujem
dar od jeho otca sa nevsťahuje do BSM. Deti skutočne s vysporiadaním vášho majetku nemajú nič, je to Bezpodielové Spoluvlastníctvo Manželov. Na stretnutie s manželom a jeho známym ohľadne vysporiadania nechoďte sama. Najlepšie s právnikom, ktorý bude zastupovať vaše záujmy. Dohoda o vysporiadaní BSM je oveľa lepšia ako sa roky súdiť, ale prítomnosť vášho právnika môže zabezpečiť korektnú dohodu.
0 0
Janka215 Janka215

Janka215 je offline (nepripojený) Janka215

Takze zatial Vam velmi pekne dakujem za Vase rady a odpovede.Urcite si vypocujem nazor jeho strany a potom sa skusime dohodnut.Dakujem
0 0
Janka215 Janka215

Janka215 je offline (nepripojený) Janka215

Dobry den.Takze nakoniec sme vobec neboli u jeho znameho lebo to odvolal.Teraz chce manzel len sudne majetkove a to tak ze ked som mu telefonovala ako sa ideme dohodnut povedal,ze sa so mnou nebude o nicom bavit iba na sude.Vyhrazal sa mi ze budem strasne lutovat a ze on uz ma na vsetko doklady.Neviem ake doklady ma jedine,ze nam poskytol jeho otec peniaze na hrubu stavbu ale o tom ja neviem nic.Ja mam tiez este z nasho spolocneho manzelstva uver ktori splacam a exmanzel zase splaca hypouver.Chcela som mu povedat ze v praci nam nevyplacaju mzdu a som v omeskani s platbou za uver ktori splacam ja,ale nechce sa so mnou o nicom bavit len cez sud a ja sa obavam ze pride exekucia.Na 2 deti mi ma vyplacat 300 Eur ale vyplaca 200 s tym ze mi doplati.Teraz naozaj neviem co mam robit.Na pravnika nemam peniaze.Prosim poradte.Dakujem
0 0
kaco11 kaco11

kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

Čo sa týka úveru, okamžite by som sa postavila a išla do banky si to s nimi vysvetliť, aby k tej exekúcii neprišlo. Treba s nimi komunikovať. Je to možno drahšie, ale v niektorých prípadoch sa dajú splátky odložiť. Čo sa týka manžela a jeho platenia výživného, tak to by som oznámila na súd, že nezaplatil. Pokiaľ je to samozrejme viac ako tri mesiace. Možno to niekto uzrejmí, ale ja to chápem tak, že keď nezaplatí plnú súdom určenú čiastku tak sa to berie tak, že nezaplatil. V tom prípade môže mať problémy a ty tie peniaze potrebuješ. A to že má doklady a podobné vyhrážky? Ty ho poznáš, ty si s ním žila. Ty vieš sama najlepšie,ale ja si myslím, že do veľkej miery to bude len psychické zastrašovanie a deptanie ťa. Treba len vydržať. Bude to ešte nadlho.
0 0
Janka215 Janka215

Janka215 je offline (nepripojený) Janka215

Velmi pekne dakujem.Ja uz som dost psychicky na dne z nasho manzelstva.Este by som sa chcela opytat lebo celkom dobre tomu nerozumiem,ze keby mal darovaciu listinu na nejake peniaze od jeho otca ale ja o nijakej dodnes neviem mala by som byt z jeho strany na to niekedy upozornena napr.pred zacatim stavby nasho domu aby som si to mohla rozmysliet?Ze teda vylucne jemu otec prispel nejakou sumou na stavbu.Tuto sumu potom pri majetkovom musim odratat od hodnoty domu?Dakujem
0 0
Janka215 Janka215

Janka215 je offline (nepripojený) Janka215

Takže ďakujem.Teraz neviem čo je pre mňa užitočné urobiť.On mi povedal že,aby som ja podala majetkové a že sa uvidíme na súde.Či by teda nebolo pre mňa lepšie nechať to teraz tak a podať až po 3 rokoch.Určite viem že majú veľa známych právnikov a nie je problém vystaviť rôzne pre nich potrebné dokumenty aj so spätnou platnosťou.Ja také šťastie nemám.Takto sa mi vyhrážal už dávnejšie,že si zariadi všetko tak aby nemusel platiť na deti a mne aby nič nedal.To že nás vyhadzoval z domu a deti to psychicky veľmi zle znášali tak že chodím so synom ku psychológovi asi nebude mať dáky vplyv.Jeho posledné slová adresované synovi boli naozaj hrozné a že ho už nechce v živote vidieť.Teraz rozpráva,že deti môžu ísť ku nemu bývať a že on nás nevyhodil.Tak neviem či sa poradiť s právnikom alebo to zatiaľ nechať tak.
0 0
kaco11 kaco11

kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

Na jednej strane by bolo pre teba na margo darovacej zmluvy,ktora je najmensi problem vystavit,nechat to tri roky a pak 50 na 50. Co sa tyka zastrasovania bude to robit. Je jedno ci ex muz alebo zena. V tychto pripadoch sa robia zakernosti. Treba sa obrnit trpezlivostou a silou len kvoli tomu dobremu a krasnemu co z vasho manzelstva vzniklo - vasim detom. Tie za nic nemozu a ked to nevie ex tak ty musis byt dvojnasob silna. Vela stastia
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Ja si myslím, že najskôr si musíš sama sadnúť a všetko spísať.
1. kúpili ste spolu byt - ten ste predali a utržili ste x korun. Stale ešte splácate pôžičku na tento byt? tak to mám chápať?
2. postavili ste dom, jeho hodnota je y korun. V hodnote domu je to, čo ste utržili za byt plus dar plus hypotéka. Je to tak?

Ak je to tak, tak od momentálnej hodnoty domu odpočítajte dar otca (ak naozaj bol a dá sa preukázať, že ste ho potrebovali a na čo ste ho použili). Zvyšok rozdelľte na polovicu. To na začiatok.
0 0
Janka215 Janka215

Janka215 je offline (nepripojený) Janka215

Velmi pekne všetkým Vám ďakujem.No asi podla toho čo ho poznám bude najlepšie počkať tie 3 roky.Už si stihol nájsť aj priateľku zo 4 detmi.Je teda dosť možné že ju chce čo najskôr nasťahovať do domu pretože už bola aj v našom dome kde máme ešte svoje veci.
Odpoveď pre Dášku:Byt sme nemali na splátky ale sme si ho počas nášho bývania odkúpili.Začali sme stavať dom na ktorí nám dal tesť fin.čiastku.Zobrali sme si úver a predali sme byt z ktorého peniaze sme použili na dostavanie domu.Veľa vecí sme robili svojpomocne.O BZM:Ja som mu to aj tak vysvetlila,že sa odráta čiastka od jeho otca a rozdelí sa na polovice aj úver.Nechce so mnou komunikovať,že už len súdne.Jeho otec by mohol podľa mňa vybaviť potrebné papiere(má veľa známych právnikov),myslím tým na veci ktoré sme spolu postupne kupovali.Napr.ja nemám nejaké doklady,ktoré by to mohli vyvrátiť.Ja som živila 4 roky našu rodinu pretože on mi nedával peniaze s tým,že spláca úver.Na konci roku vždy dostal peniaze od otca formou daru a z tých peňazí napr.kúpil auto atď.Lenže ja som celý rok od neho nedostala ani korunu a musela som šetriť aby mi to vychádzalo.Na konci roku som teda aj čakala,že mi niečo aj dá z tých jeho peňazí aspoň na deti,ale on mi povedal,že to sú len jeho peniaze.Takže neviem či sa takýto dar počas manželstva môže posudzovať ako jeho majetok a či to može nejak uplatniť na súdnom pojednávaní.
0 0
lucoska lucoska

lucoska je offline (nepripojený) lucoska

Dobrý deň!
Prosím o radu. Som už vyše roka rozvedená. Ex-manžel sa odmieta mimosúdne dohodnúť na vysporiadaní BSM. V byte, ktrorý sme si kúpili za peniaze zo spoločného hyp. úveru bývam len ja a náš 3-ročný syn. Úver a nájomné spláca moja mamina. Na zmluve a aj na LV sme uvedení obaja. On momentálne býva u svojich rodičov. Keď prichádza nečakane na byt (aj keď má súdom určené návštevy), správa sa tam ako doma. Byt nemôžem ani predať ani prenajať, či zrekonštruovať. Neviem totiž, či o neho neprídem vďaka exekúciám, ktoré spôsobil môj ex.manžel. Neplatí mi ani výživné na malého. To som už poriešila trestným oznámením.
Prosím poraďte mi čo a ako robiť. Je toho ešte veľa.
Ďakujem veľmi pekne
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať