Zavrieť

Porady

Dvaja spolumajitelia pozemku a rozdelenie pozemku

Potrebovala by som poradiť. Sme dvaja majitelia pozemku. Na kúpnej zmluve i na katastri to máme zapísané. (Pozemok nie je rozdelený, každý sme majiteľom 1/2). Potrebujem pozemok rozdeliť a zmenu zapísať do katastra. Asi to nemôžem urobiť sama ako jeden z majiteľov, určite budem potrebovať podpis druhého spolumajiteľa. Aký je zákonný postup?
1. zameranie pozemku (musím mať podpis?)
2. po zameraní môžem si určiť, ktorá polovica bude moja? (asi bez súhlasu to nebude možné, však?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Don133 je offline (nepripojený) Don133

    Don133
    Ked obaja spolumajitelia sa dohodnu, ktorú časť chcú tak najednoduchšie je rozdelenie urobiť cez geometrický plán a ten zapisom vložit do katastra.
    1.GP si mozes dať urobiť sama ale, ked potom II. spoluvlastník nebude s nim suhlasiť budu to tvoje vyhodené peniaze, pretože bude potrebný nový, ktorý zohľadní jeho oprávnené požiadavky.
    2. ))) skusiť možeš, ale dala si si aj odpoved
    3. ked sa nedohodnete potom už len určovacia žaloba na súd...ale načo sa hned súdiť určite sa je lepšie dohodnúť.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Liptáčik Pozri príspevok
    Potrebovala by som poradiť. Sme dvaja majitelia pozemku. Na kúpnej zmluve i na katastri to máme zapísané. (Pozemok nie je rozdelený, každý sme majiteľom 1/2). Potrebujem pozemok rozdeliť a zmenu zapísať do katastra. Asi to nemôžem urobiť sama ako jeden z majiteľov, určite budem potrebovať podpis druhého spolumajiteľa. Aký je zákonný postup?
    1. zameranie pozemku (musím mať podpis?)
    2. po zameraní môžem si určiť, ktorá polovica bude moja? (asi bez súhlasu to nebude možné, však?
    Musíš urobiť , samozrejme podľa okolností , ja predávam ...


    1.Dať predkupné právo spoluvlastníkovi , ak chceš predať , alebo on musí dať Tebe
    PONUKA na výkon predkupného práva k nehnuteľnosti
    / Predkúpne právo spoluvlastníkov upravené v § 140 Občianskeho zákonníka
    2.Dohoda o vyporiadaní spoluvlastníctva k nehnuteľnej veci - príklad :
    http://vaza.sk/Vzory/Ob%E8ianske_pr%...Enej_veci.html

    3.Zameranie geodetom , obidvaja spoluvlastníci musia byť prítomní ...
    V prípade potreby vytýčenia hranice, ktorou sa oddelujú nové parcely je cena 150€. V prípade ze je potrebne vytycit celu parcelu, cena za vytycenie je 250€, pretoze je tam potrebne prizvat aj ostanych vlastnikov susednych parciel
    4.A samozrejme vklad do katastra ..

    Čo sa týka určenia , ktorá polovica bude koho je na vzájomnej dohode , nakoľko obaja vlastníci majú právo na 1/2 majetku t.j. že že v podstate z každého metra štvorcového na celej parcele je vždy polovica jedného z vlastníkov ....tiež som čučal jak bager na hlinu ...

    P.S.:
    Citáty sú z mojej korešpodencie , čaká ma riešenie toho istého problému ...

    Dvaja spolumajitelia pozemku a rozdelenie pozemku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.