Zavrieť

Porady

Vycistenie disku

Nazdar poradaci vie mi niekto pomoct chcel by som vycistit disk no neviem ci sa to da totizto vzdy ked sa preinstaluje windows tak mi odoberie miesto na disku aj ked ho dam sformatovat ako pred instalaciou aj pocas instalacie mate moznost si vybrat ci ho chcete sformatovat alebo nie viem ze kazdy windows ma svoju velkost to je jasne ale tu ide o to ze ci nahodou si windows pri kazdej zmene windowsu napr. z xp na vistu neuklada nejake informacie a tympadom ubera z disku existuju aj programy na to na uplne vycistenie neviete nahodou niekto o tom ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Stevo5 je offline (nepripojený) Stevo5

    Stevo5
    Ak pred inštaláciou disk sformátuješ, nie je iný (lepší) spôsob ako ho vyčistiť. Pri formátovaní sa disk vyčistí kompletne a nemôžu tam zostať nijaké dáta.
    Ak máš jeden fyzický disk rozdelený na viac partícií, formátuje sa vždy len tá partícia ktorú zvolíš, po jednej ich môžeš sformátovať všetky. Disk musí byť potom čistý.
    Ak by si si chcel byt istý že vôbec nič nezostane (ani v časti disku kde sú záznamy o vytvorenýxh partíciách), tak partície zruš a vytvor (rozdeľ si disk) ich nanovo. Ak takto spravíš, musíš každú partíciu znovu naformátovať aby si ju mohol používať.

    jojom je offline (nepripojený) jojom

    jojom
    A ako si to zistil že Ti uberá miesto? Inštaluješ vždy rovnaké súčasti winu? Preinštaloval som celkom dosť win, ale toto som si nikdy nevšimol. Vždy dám sformátovať disk a má vždy rovnakú veľkosť. Je ale potom možnosť že máš fyzicky poškodený disk. Skús pozriť programy ako CHeckDdisk ( je free ) a prebehnúť svoj disk.

    s.r.o. je offline (nepripojený) s.r.o.

    s.r.o.
    Vcera som instaloval Vistu basic dal som sformatovat disk mam iba 40g ale ukazuje mi 38,2g po sformatovani nainstaloval som a zobralo mi s disku 10g co by nemalo spekulujem ze asi kupim novy disk inac disk nemam rozdeleni na c a d mam iba c

    tomas67 je offline (nepripojený) tomas67

    tomas67
    Inak ja som kupil 4 GB usb kluč, a mal som tam iba 3,72 gb, to ti môže robiť aj hardisk, nie vždy je skutočná velkosť taká, ako píšu - žiadny hardisk nemá presne tolko kolko píšu, vždy je nejaka odchylka - väčšinou do dola.

    tomas67 je offline (nepripojený) tomas67

    tomas67
    No úplnu pravdu nemáš, ono je to takto: na system potrebuješ od 5 GB do cca 10 GB, lenže ono je to tak, že ked ty pri formatovani rozdeliš disk na c a d, tak ti tam ešte ostane 3 kolonka, na ktorej stale niečo bude, ale s tým nič nespravíš, a ešte môže byť aj to, že ked ma system cca 7 GB, tak ty 3 GB ti môže brať aj dočasna pamäť, ktora sa spusti pri štarte, ty 3 Gb sa môžu použiť na vela veci, o ktorych ty ani nevieš, aj ja ked som mal nanovo nainštalovany system, mal 14 GB, a nič som s tym nemohol urobiť, žijem s tym, čo ma po nejakych 3 GB....bud rad, že ti ide aspon pc, že na nom môžeš hrat hry....viac nemam čo dodat.

    mpca je offline (nepripojený) mpca

    bla bla.. koho to zaujíma? mpca
    vypni si obnovu systemu a budeš mať o nejakych 4-5GB k dobru,,,,

    a na čistenie PC je podla môjho skromného názoru najlepší CCleaner,,,, samozrejme treba vyskúšať viac nastavení...

    sondaw je offline (nepripojený) sondaw

    sondaw
    Obnovu bych nevypínala, jenom zmenšila místo pro body obnovy. Mnozí sice tvrdí, že jim nikdy bod obnovení nepomohl, mně již několikrát.
    Na čištění PC je opravdu dobrý CCleaner, používám ho k dennímu čištění po skončení práce na PC.
    K důkladnějšímu čištění používám tak jednou měsíčně Advanced System Care

    Dobré je také provádět pravidelně defragmentaci, třeba s Defragglerem
    http://www.rony.dobrodruh.net/defraggler

    Advanced i CCleaner najdeš tady
    http://www.rony.dobrodruh.net/cistici-programy

    jojom je offline (nepripojený) jojom

    jojom
    TuneUp Utilities a CCleaner na poriadok na disku sú super. Tá odchýlka od písanej kapacity disku alebo key je je cca 10%. Ale 3 giga je myslím si moc. Pozri na nete nejaký prg. na manažovanie diskov.

    Toto som našiel na nete: "Pozornejší používateľ sa už určite niekedy zamyslel nad tým, prečo je kapacita pevného disku udávaná operačným systémom menšia ako tá, ktorú udáva výrobca pevného disku. Príčin síce môže byť viac, jednu však treba hľadať aj v rozdielnej interpretácií pojmov kilobajt, megabajt a gigabajt.
    Keď kapacita prvých pevných diskov začala prekračovať dosahovať väčšie hodnoty, bolo potrebné stanoviť, koľko je vlastne 1 kilobajt. Keďže vtedy ešte nepôsobila organizácia IEC, ktorá toto neskôr stanovila, výrobcovia pevných diskov sa teda dohodli na tom, že kapacitu pevných diskov budú udávať podľa matematických tabuliek. 1 kilobajt mal teda mať vďaka predpone kilo 103 bajtov, 1 megabajt mal mať 106 bajtov a jeden gigabajt mal mať 109 (1 000 000 000) bajtov.
    V roku 1999 však bola organizáciou IEC vypracovaná nová norma, podľa ktorej sa do 1 kB zmestí 1024 (teda 210 bajtov). Podľa tejto normy má teda 1 MB 220 bajtov a 1 GB má 230 (čiže 1 073 741 824) bajtov.
    Novej norme organizácie IEC sa okamžite podriadili softvérové firmy ktoré dodnes používajú prepočet
    1 GB = 230 bajtov.
    Nepodriadili sa jej však všetci výrobcovia pevných diskov, pretože dodnes niektorí vychádzajú z výpočtu
    1 GB = 109 bajtov.
    Dochádza tak k situácií, že výrobca pevného disku častokrát udáva väčšiu kapacitu zariadenia ako operačný systém počítača.
    Napríklad: Výrobca pevného disku udáva, že jeho výrobok má kapacitu 400 GB. Vychádza pritom zo vzorca 1GB = 109 bajtov. Pevný disk tak podľa neho obsahuje 400 000 000 000 bajtov. Ak však tento údaj získa operačný systém, ktorý počíta podľa vzorca 1GB = 230 bajtov, v konečnom výpočte vychádza, že údajný 400 GB je v operačnom systéme rozpoznaný len ako disk s kapacitou 372,53 GB. Táto hodnota sa následne zobrazuje aj na monitore používateľa a operačný systém naozaj aj dovolí uložiť len toto množstvo údajov na pevný disk."

    marco2233 je offline (nepripojený) marco2233

    marco2233
    tomas67 Pozri príspevok
    No úplnu pravdu nemáš, ono je to takto: na system potrebuješ od 5 GB do cca 10 GB, lenže ono je to tak, že ked ty pri formatovani rozdeliš disk na c a d, tak ti tam ešte ostane 3 kolonka, na ktorej stale niečo bude, ale s tým nič nespravíš, a ešte môže byť aj to, že ked ma system cca 7 GB, tak ty 3 GB ti môže brať aj dočasna pamäť, ktora sa spusti pri štarte, ty 3 Gb sa môžu použiť na vela veci, o ktorych ty ani nevieš, aj ja ked som mal nanovo nainštalovany system, mal 14 GB, a nič som s tym nemohol urobiť, žijem s tym, čo ma po nejakych 3 GB....bud rad, že ti ide aspon pc, že na nom môžeš hrat hry....viac nemam čo dodat.
    instalacia je jedana vec a miesto ktore zaberie windows po nainstalovani druha... samotny windows ako pisal tomas67 moze mat 4gb ale na chod potrebuje dalsie miesto.. ktore vyuziva tzv. virual memory ktore moze byt kludne aj 5gb .. vyhrazduje si ho sam system na svoju cinnost... co sa tyka disku ze mas 40GB a windows ti ukazuje 38 a nejake drobne.. no ziaden disk nech uz mas akykolvek nema presne tolko kolko uvadza.. tj ani 80GB HDD nema 80GB ale 79-78 zalezi to na sformatovania a kolkokrat ten disk rozdelis.. cim viad disk delis tym viac miesta stracas...

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Ja si ten úbytok kapacity vysvetľujem takto laicky:

    Fyzicky ten disk má skutočne kapacitu napr. 40 GB. Ale pri formátovaní sa požije nejaké miesto pre tabuľku File Allocation Tables (pri formátovaní na FAT) alebo Master File Table (pri formáte NTFS) - teda systém vymedzí nejaký priestor pre vytvorenie obsahu disku. Rovnako aj zadefinovanie - označenie jednotlivých clusterov zaberie pár bitov.

    Prirovnal by som to ku knihe - celkovo môže mať síce 100 listov, ale samotný príbeh je napísaný len na 95 listoch - ostatné je úvodný list (ROOT directory), obsah (file allocation tables alebo Master File Table) a taktiež čísla strán zaberú zo strany 1 - 2 znaky na každej strane.

    Síce to nie je podané odborne, ale dúfam, že pre laika to dá aký taký obraz a odpoveď na otázku, prečo 40 GB neukazuje vo vlastnostiach disku 40 GB voľného priestoru.
    Naposledy upravil Chobot : 21.09.09 at 12:46

    sthruska je offline (nepripojený) sthruska

    sthruska
    Formátovanie berie približne 10 % z kapacity disku. Takže pri 40 GB sú to 4 GB, čo je približne tebou udávaná hodnota.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.