Zavrieť

Porady

Prechod na paušálne výdavky

Ahojte, viackrat ste ma usmernili a dobre poradili, preto sa na vas znova obraciam, potrebujem len potvrdiť prechod z skutočných na paušálne výdavky.

tento rok si uplatnujem preukazateľné výdavky, ale budúci rok chcem prejsť na paušálne výdavky. tak a teraz k veci:
na konci mi pravidelne zostavaju pohľadavky aj zavazky, o ktore budem musieť upraviť daňový základ ale neviem či ich mam v ramci uzavierkových operacii na zaklade interného dokladu zaučtovať do PD ako uhradene, čím sa mi zobrazia vo výkazoch a aj v DP, alebo či stačí len v DP v riadkoch 40 a 41 zapísať stav pohľadávok a záväzkoch s tým, že vo výkazoch mi zostanú aj p. aj z.

Čital som viacero tém o paušal. výdavkoch ale tam sa rozoberal len prípad ako keby som si už za tento rok chcel uplatniť paušal. a to nie je moj pripad
Usporiadat
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

Tak už v tomto DP by mal upraviť základ dane o to čo má neuhradené?
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Áno, ak chce zmeniť na účto v r. 2010.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
jana007 Pozri príspevok
Živnostník za rok 2008 viedol JÚ. Pohľadávky a záväzky nemal žiadne k 31.12.2008. V roku 2009 chce uplatňovať paušál - 60%. Takže nemusí podávať DDP. K 31.12.2009 mu zostali aj záväzky aj pohľadávky neuhradené. Keby sa rozhodol za rok 2010 viesť účtovníctvo, aké povinnosti pre neho vyplývajú ?
Kuk usmernenie v prispevku c. 32.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Baby prechod z JU na paušálne výdavky a opačne na prelome roka 2009 a 2010 sa už riadi novým zákon o dani.
Otázky k týmto rokom píšte sem:


http://www.porada.sk/t131059-prechod...zor-zmena.html


...nech sa nám to nemotá
Naposledy upravil Muška : 08.02.10 at 19:03
0 0
Kelis Kelis

Kelis je offline (nepripojený) Kelis

Prosím o Vašu radu. Pre SZČO je lepšie v roku 2009 uplatniť preukázateľné výdavky oproti roku 2008, kde uplatňoval PAUŠÁL. Pohľadávky mal všetky uhradené v roku 2008, zásoby žiadne nemal (je to kameraman), akurát tu vyskočil problém so záväzkami. Nakoľko mu vyšiel v RZZP za rok 2008 nedoplatok cca 20 Eur. Kvôli tomu je potrebné upraviť ZD roku 2008 (znížiť o tento záväzok), teda urobiť dodatočné DP, opravný výpis na SP a aj opravné RZZP 2008???
Ďakujem.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Kelis Pozri príspevok
Prosím o Vašu radu. Pre SZČO je lepšie v roku 2009 uplatniť preukázateľné výdavky oproti roku 2008, kde uplatňoval PAUŠÁL. Pohľadávky mal všetky uhradené v roku 2008, zásoby žiadne nemal (je to kameraman), akurát tu vyskočil problém so záväzkami. Nakoľko mu vyšiel v RZZP za rok 2008 nedoplatok cca 20 Eur. Kvôli tomu je potrebné upraviť ZD roku 2008 (znížiť o tento záväzok), teda urobiť dodatočné DP, opravný výpis na SP a aj opravné RZZP 2008???
Ďakujem.
§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane
Na začiatok

(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).

(10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene

Takže nasledovné platí ešte pre rok 2008. Čiže Vy záväzky neupravujete, upravujete len nespotrebované zásoby a pohľadávky .
Naposledy upravil Zita5 : 15.03.10 at 05:53
0 0
Kelis Kelis

Kelis je offline (nepripojený) Kelis

Pani Zita5, teda pokiaľ nemám pohľadávky za rok 2008 uhradené v roku 2009 a nemám žiadne zásoby, môžem s čistým svedomím urobiť prechod z paušálu na preukázateľné výdavky v účtovnom roku 2009? Ďakujem.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Kelis Pozri príspevok
Pani Zita5, teda pokiaľ nemám pohľadávky za rok 2008 uhradené v roku 2009 a nemám žiadne zásoby, môžem s čistým svedomím urobiť prechod z paušálu na preukázateľné výdavky v účtovnom roku 2009? Ďakujem.
Áno , môžete .

Ak by ste mali nejaké pohľadávky neuhradené z roku 2008 , tak by ste museli robiť DDP za rok 2008. Ak to máte všetko vysporiadané , tak môj názor je , že prechádzate s čistým svedomím a v roku 2009 môžete viesť riadne účtovníctvo .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Kelis Pozri príspevok
Prosím o Vašu radu. Pre SZČO je lepšie v roku 2009 uplatniť preukázateľné výdavky oproti roku 2008, kde uplatňoval PAUŠÁL. Pohľadávky mal všetky uhradené v roku 2008, zásoby žiadne nemal (je to kameraman), akurát tu vyskočil problém so záväzkami. Nakoľko mu vyšiel v RZZP za rok 2008 nedoplatok cca 20 Eur. Kvôli tomu je potrebné upraviť ZD roku 2008 (znížiť o tento záväzok), teda urobiť dodatočné DP, opravný výpis na SP a aj opravné RZZP 2008???
Ďakujem.
Ešte k tomu RZZP , tento je záväzkom roku 2009 .Takže to neriešite v roku 2008.
0 0
NAVA NAVA

NAVA je offline (nepripojený) NAVA

Dobrý deň, už som do tejto témy písala a je mi jasné, že pri prechode z JU r.2008 na paušálne výdavky r.2009 musím podať DDP. Chcem sa ale spýtať, ak sú pohľadávky nulové a záväzky len SP a ZP , ktoré si cez interný doklad upravím v roku 2008 ale zaúčtujem ich ako VNZD, čiže v DP sa mi nič nezmení len výkaz o MaZ dá sa podať samostatne alebo musím vypísať aj DDP? Aké políčko zaškrtnem v účtovnom výkaze riadna alebo mimoriadna účtovná závierka? Ďakujem za rady a za to ,že Vás tu máme...
0 0
NAVA NAVA

NAVA je offline (nepripojený) NAVA

NAVA Pozri príspevok
Dobrý deň, už som do tejto témy písala a je mi jasné, že pri prechode z JU r.2008 na paušálne výdavky r.2009 musím podať DDP. Chcem sa ale spýtať, ak sú pohľadávky nulové a záväzky len SP a ZP , ktoré si cez interný doklad upravím v roku 2008 ale zaúčtujem ich ako VNZD, čiže v DP sa mi nič nezmení len výkaz o MaZ dá sa podať samostatne alebo musím vypísať aj DDP? Aké políčko zaškrtnem v účtovnom výkaze riadna alebo mimoriadna účtovná závierka? Ďakujem za rady a za to ,že Vás tu máme...
Ešte doplním že daň za rok 2008 neplatil žiadnu. Prosím poraďte, čo zaškrtnúť vo výkaze MaZ.
Ďakujem
0 0
mirco28 mirco28

mirco28 je offline (nepripojený) mirco28

nejaky poradak, co by mi pomohol spravit prechod na pausalne vydavky?
0 0
Miichaela Miichaela

Miichaela je offline (nepripojený) Miichaela

Môj manžel si chce uplatňovať za rok 2010 paušálne výdavky. Za rok 2009 viedol riadne jednoduché účtovníctvo. Musí upravovať základa dane ? Viem, že sa tu o tom veľa popísalo, no chcem sa uistiť, či tomu správne rozumiem. Ďakujem.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Áno, za rok 2009 musel upraviť základ dane za rok 2010.
Naposledy upravil JankaO : 02.12.10 at 18:08
0 0
Miichaela Miichaela

Miichaela je offline (nepripojený) Miichaela

A čo toto : ustanovenie bývalého § 17 ods. 10 pre rok 2010 už neplatí. Pri prechode z účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva stanovenie výdavkov percentom z príjmov podľa platného ustanovenia § 51a úpravu základu dane nerobí (analogicky podľa § 51a ods. 3 – posledná veta). Je pravdepodobné, že táto problematika bude ešte v priebehu roka 2010 legislatívne upravená. S určitosťou však daňovník nebude upravovať základ dane predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia.
Podľa tohto si myslím, že ZD upravovať nemusí, alebo to zle chápem ?
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

§51a odst.5
5) Daňovník, ktorý začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10 ("paušálne výdavky")bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva, 1) základ dane zvýši o zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) až f) v zdaňovacom období, v ktorom došlo k tejto zmene, podľa stavu zisteného k začiatku zdaňovacieho obdobia, v ktorom začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10.
Čiže upraví ZD v roku 2010.
0 0
Miichaela Miichaela

Miichaela je offline (nepripojený) Miichaela

Viete mi to vysvetliť aj trošku po "lopate" ? O čo konkrétne mám upraviť ZD ?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať