Zavrieť

Porady

Uplatnenie DPH v zmysle § 51 zákona o DPH

Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť ohľadom nalsedovného: Šéf mi dnes odovzdal blok z poklane za tankovanie PHM zo dňa 4.5.2009. Môžem uplatniť DPH z tohto bloku aj v mesiaci 8/09. To znamená, či ustanovenie § 51 ods. 2 zákona o DPH (možnosť odpočítania dane v ktoromkolvek zdaňovacom obdobíkalendárneho roka) sa môže aplikovať aj pri uplatnení DPH z bločkov z registračných pokladní, to zanemná z akéhokoľvek dokladu.

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    Tinaho Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    potrebovala by som poradiť ohľadom nalsedovného: Šéf mi dnes odovzdal blok z poklane za tankovanie PHM zo dňa 4.5.2009. Môžem uplatniť DPH z tohto bloku aj v mesiaci 8/09. To znamená, či ustanovenie § 51 ods. 2 zákona o DPH (možnosť odpočítania dane v ktoromkolvek zdaňovacom obdobíkalendárneho roka) sa môže aplikovať aj pri uplatnení DPH z bločkov z registračných pokladní, to zanemná z akéhokoľvek dokladu.

    Ďakujem.
    v 8/09 môžeš uplatniť odpočet DPH aj z bločkov z ERP.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Tinaho Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    potrebovala by som poradiť ohľadom nalsedovného: Šéf mi dnes odovzdal blok z poklane za tankovanie PHM zo dňa 4.5.2009. Môžem uplatniť DPH z tohto bloku aj v mesiaci 8/09. To znamená, či ustanovenie § 51 ods. 2 zákona o DPH (možnosť odpočítania dane v ktoromkolvek zdaňovacom obdobíkalendárneho roka) sa môže aplikovať aj pri uplatnení DPH z bločkov z registračných pokladní, to zanemná z akéhokoľvek dokladu.

    Ďakujem.
    DPH môžete uplatniť najskôr v zdaňovacom období , v ktorom právo na odpočítanie vzniklo , najneskôr v poslednom zdaňovacom období §51 odst.2 .............. takže môžete uplatniť v mesiaci , kedy Vám šéf blok odovzdal .

    Kolejová je offline (nepripojený) Kolejová

    Kolejová
    Platí to aj pre faktúry z EU. Dostali sme dnes faktúru do 08/2009, ale kvôli tomu že sme už odovzdali výsledky za august materskej spoločnosti by sme túto faktúru chceli preložiť až do 09/2009. Bude to tak OK ?

    Ďakujem L.

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Kolejová Pozri príspevok
    Platí to aj pre faktúry z EU. Dostali sme dnes faktúru do 08/2009, ale kvôli tomu že sme už odovzdali výsledky za august materskej spoločnosti by sme túto faktúru chceli preložiť až do 09/2009. Bude to tak OK ?

    Ďakujem L.
    Podľa mňa áno, ale ak je to faktura za tovar z EU a je vystavená v 08/09 tak podľa §20 odst.1 ju treba samozdaniť v 08/09 takže,
    neviem aký mám význam odviesť DPH z nej za 08/09 a uplatniť si ju v odpočte až za 09/09.

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    IvoM Pozri príspevok
    Podľa mňa áno, ale ak je to faktura za tovar z EU a je vystavená v 08/09 tak podľa §20 odst.1 ju treba samozdaniť v 08/09 takže,
    neviem aký mám význam odviesť DPH z nej za 08/09 a uplatniť si ju v odpočte až za 09/09.
    Podľa tohto § sa má takéto dodanie tovaru zdaniť do 15 dní v kalendárnom mesiaci nasledujúcom po mesiaci, kedy sa uskutočnilo dodanie tovaru, ak má dovtedy doklad - faktúru, tak dňom vyhotovenia faktúry - takže ak nemá faktúru, tak daňová povinnosť vzniká 15.9.2009 v konkrétnom prípade, a nárok na odpočet, ak bude mať faktúru.

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    Kolejová Pozri príspevok
    Faktúra je za prepravu - dovoz tovaru z EU.

    Podľa §19 daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry:

    (2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby. Ak je služba dodaná zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo z tretieho štátu a osobou povinnou platiť daň v tuzemsku je príjemca služby podľa § 69 ods. 2 až 4, daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry; ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná.

    Ale podľa mňa po novele od 1.4.2009 je možné aj tu uplatniť samozdanenie v nasledujúcom mesiaci, kedy si sa o tom dozvedela a mala doklad.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Kolejová Pozri príspevok
    Platí to aj pre faktúry z EU. Dostali sme dnes faktúru do 08/2009, ale kvôli tomu že sme už odovzdali výsledky za august materskej spoločnosti by sme túto faktúru chceli preložiť až do 09/2009. Bude to tak OK ?

    Ďakujem L.
    Tak ako uvádzajú odpovedajúci predo mnou, len zdôrazním, že v prípade súbežného vzniku daňovej povinnosti aj práva na odpočítanie dane si tieto pojmy nemôžeme zamieňať. A ak hovoríme o možnostiach uplatnenia odpočítania dane, rozhodne nehovoríme o možnostiach pri vzniku daňovej povinnosti. Tá sa viaže k vyhotovenej faktúre, alebo dodávke a nie je možnosť ju uplatňovať po zvážení iných skutočností, či v iných termínoch paralelne s možnosťou odpočítania dane.

    Uplatnenie DPH v zmysle § 51 zákona o DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.