Zavrieť

Porady

dedicstvo

Dobry den.
Dufam ze mi niekto poradi s mojim problemom
Mojej mamy byvaly manzel zomrel pred 1o rokmi a mama sa to dozvedela len minuly rok.Boli spolu 10 rokov a nemali spolu deti.Rozviedli sa pred asi 40 rokmi.Jej byvaly muz sa neozenil druhy krat ale zil s priatelkou.Mama ma splnomocnila kvoli jej veku a zdraviu aby som zistil ci ma narok na dedicstvo po byvalom muzovi.Jedna sa tu o pozemky v Bratislave.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Môj názor
    tvoja mama nemá nárok na dedičstvo. Lebo sa rozviedli.

    http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/obciansky-zakonnik/
    § 460

    Dedičstvo sa nadobúda smrťou poručiteľa.

    § 461

    (1) Dedí sa zo zákona, zo závetu alebo z oboch týchto dôvodov.

    (2) Ak nenadobudne dedičstvo dedič zo závetu, nastupujú namiesto neho dedičia zo zákona. Ak sa nadobudne zo závetu len časť dedičstva, nadobúdajú zvyšujúcu časť dedičia zo zákona.

    § 474

    (1) Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

    Ako vidíš nemá tvoja mama nárok na dedičstvo. Po jej exmanželovi dedila jeho priateľka. Zákonne.

    josiph68 je offline (nepripojený) josiph68

    josiph68
    ahojte,mám problém,ktorý ma okamžite napadol pri čítaní týchto riadkov.môj otčím,ktorý je rozvedený veľmi dlhé roky,má tri deti,s ktorými nieje v žiadnom kontakte už tiež dlhé roky,ako to je s dedičstvom po mojom nevlastnom otcovi,keby náhodou....

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    josiph68 Pozri príspevok
    ahojte,mám problém,ktorý ma okamžite napadol pri čítaní týchto riadkov.môj otčím,ktorý je rozvedený veľmi dlhé roky,má tri deti,s ktorými nieje v žiadnom kontakte už tiež dlhé roky,ako to je s dedičstvom po mojom nevlastnom otcovi,keby náhodou....
    Po tvojom otčimovi by dedili jeho deti a tvoja mama. Ty by si nededil zo zákona, lebo otčim má vlastných potomkov.

    Mohol by si dediť ak by otčim spísal záveť. Ale nesmel by vynechať svoje deti, sú neopomenuteľnými dedičmi.

    josiph68 je offline (nepripojený) josiph68

    josiph68
    ďakujem.
    čo má spraviť otčim,aby nededili jeho deti,pretože to tak chce.mama nám už nežije,takže všetko by mal dediť len môj nevlastný brat po mojej mame.vydediť?alebo darovaním?jednoducho otec nechce,aby dedili jeho deti s ktorými už dlhé roky nieje v absolútne v žiadnom kontakte.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    josiph68 Pozri príspevok
    ďakujem.
    čo má spraviť otčim,aby nededili jeho deti,pretože to tak chce.mama nám už nežije,takže všetko by mal dediť len môj nevlastný brat po mojej mame.vydediť?alebo darovaním?jednoducho otec nechce,aby dedili jeho deti s ktorými už dlhé roky nieje v absolútne v žiadnom kontakte.
    No bohužial veľa toho otčim neurobí. Vydedenie nie je jednoduchá vec, a môžu to deti potom v dedičskom konaní napadnúť. Potom to ide cez súd a je to na dlhé roky zvád a hádok.

    Najjednoduhšie by bolo, ak otčim daruje majetok ( ide hlavne o nehnuteľnosti ) tomu komu chce. Napr. tebe, s tým že do darovacej zmluvy sa uvedie vecné bremeno (teda právo dožitia) pre jeho dožitie v danej nehnuteľnosti. Tak ak niečo tak zomrie ako nemajetný a nebude po ňom čo dediť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.