Zavrieť

Porady

Predaj vlastneho softwaru - zrusit zivnost?

Dobry den.


Minuly rok v novembri som sa stal zivnostnikom popri mojom normalnom zamestnani za ucelom predaja mojho vlastneho softwaru. Predavat som ho zacal az tento rok. Podla roznych informacii co som sa docital tak vobec nemusim mat zivnost na tuto cinnost. Je to tak?

Tym padom ak by som nebol zivnostnikom tak ma netrapia rozne odvody akurat by som platil 19% dan. Je to tak?

Mozem si odcitat, z tychto prijmov aj naklady s tym spojene a nasledne z toho si vyratam dan? Budem sa musiet asi neako zaregistrovat na danovom urade, ako?

Poradte mi prosim Vas co teraz mam robit. Co sa mi oplati a co nie. A ako budem teda predavat svoj software ked uz nebudem zivnostik. Mozem vystavit fakturu? Ako vlastne budem prijmane platby evidovat?

Dakujem za Vase odpovede.
Usporiadat
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Milann
Dobry den.
Minuly rok v novembri som sa stal zivnostnikom popri mojom normalnom zamestnani za ucelom predaja mojho vlastneho softwaru. Predavat som ho zacal az tento rok. Podla roznych informacii co som sa docital tak vobec nemusim mat zivnost na tuto cinnost. Je to tak? ÁNO
Tym padom ak by som nebol zivnostnikom tak ma netrapia rozne odvody akurat by som platil 19% dan. Je to tak? ÁNO
Mozem si odcitat, z tychto prijmov aj naklady s tym spojene a nasledne z toho si vyratam dan? ÁNO
Ďalej odpovedať neviem... dávam priestor ostatným skúsenejším...
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Pozri § 31 Zákona o správe daní a poplatkov. Registračná povinnosť na daň sa na teba vzťahuje.
A čo sa týka odvodov, tak podľa môjho názoru, tvoje príjmy budú príjmami z podnikania a inej zárobkovej činnosti t.j. podľa § 6 Zákona o daniach z príjmov. Odvodová povinnosť sa odvíja z tejto skutočnosti, t.j. z titulu poberania príjmov podľa § 6 ods. 2 písm. a) ZDP - z použitia a poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátene autorských práv ..., ktoré budeš pravdepodobne poberať popri zamestnaní (tak ako uvádzaš v zadaní). Túto problematiku si over v časti Porady týkajúcej sa odvodov.

Aj P. Mihál sa venoval tejto problematike. Skúsim pripnúť link.
http://mihal.blog.sme.sk/
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Milann
A ako budem teda predavat svoj software ked uz nebudem zivnostik. Mozem vystavit fakturu? Ako vlastne budem prijmane platby evidovat?
Budeš viesť jednoduché účtovníctvo alebo evidenciu podľa § 6 ods. 10 Zákona o daniach z príjmov.
Faktúru vystaviť môžeš.

A ešte na okraj: požiadať štatistický úrad o pridelenie IČO.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Živnosť netreba, ak ju máte, odporúčam okamžite zrušiť. Registrácia na DÚ je nutná, DÚ Vám pridelí DIČ. Odvody do SP sa neplatia. K odvodom autorov do ZP nájdete dúfam dostatok informácií na mojom blogu.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

AVO
A ešte na okraj: požiadať štatistický úrad o pridelenie IČO.
To musí????,
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
To Muška:

Ak nebude mať žiadne IČO a začne vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť, tak áno.
0 0
Milann Milann

Milann je offline (nepripojený) Milann

Ak tomu teda dobre rozumiem tak budem musiet paltit odvody len do zdravotnej poistovne. A uvediem priklad bo sa v tom dobre nevyznam, tak pre istotu.

Takze zarobim napr. 200.000,- moje naklady 40.000,-

160.000 / 2,14 = 74.766,- a z toho 14% je 10.467 ,- neviem ci som to dobre zratal. Nie je stanoveny maximalny limit, ktory sa takto odvadza?


Hovorite, ze musim poziadat statisticky urad o ICO, mozem si poziadat o to iste ICO co mam doteraz? to asi ale tu nebudete vediet

To sa musim zaregistrovat v zdravotnej poistovni, co sa stane ak nie?
Pride na mna vobec zdravotna poistovna ked sa u nej nezaregistrujem a nic nezaplatim, to len tak na okraj.
0 0
Milann Milann

Milann je offline (nepripojený) Milann

a este, co muim skor poziadat o ICO a potom DIC alebo naopak. Dakujem.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Ohľadom IČO sa informuj (ak ho už máš pridelené) pri rušení živnosti, či následne na štatistickom úrade.
DIČ rieši mnou uvádzaný § 31 zákona o správe daní a poplatkov, spravidla 30 dňová lehota - pozri si, odkedy Ti začína plynúť. Môže to byť rôzne. Ale to si už mal mať pridelené ak si mal živnosť.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Otázku k odvodom si zadaj do témy "mzdové účtovníctvo".
0 0
Milann Milann

Milann je offline (nepripojený) Milann

ano DIC mam pridelene
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Ak máš pridelené DIČ, tak je to O.K. To ti ostane, nakoľko naďalej ostávaš daňovým subjektom. Platí pre teba iba oznamovacia povinnosť, t.j. oznámiť zrušenie živnosti a zahájenie poberania príjmov "z prevodu práv autorského práva", resp. podľa skutočnosti, ak budeš mať iné typy príjmov.

Čo sa týka IČO - tak ako som uviedla. Informuj sa pri rušení živnosti, nakoľko si ho mal pridelené pri vzniku živnostenského oprávnenia Okresným úradom.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

AVO
To Muška:

Ak nebude mať žiadne IČO a začne vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť, tak áno.
AVO, ale Milan bude vykonávať činnosťou na základe Autorského práva, nemusí mať pridelené IČO. Prečo by mal žiadať o IČO , na základe čoho ?
Veď to môže byť jednorázová činnosť a bude patriť pod § 6 - SZČO. Potom IČO zasa vráti?????

Dokonca ak je niekto živnostník a vykonáva aj činnosť na základe Autorského práva, tak na faktúrach, ktoré vystaví za činnosť Autora, tak neuvádza svoje IČO /to má pridelené iba pre živnnosť/, uvádza iba svoje DIČ.
Naposledy upravil Muška : 23.08.05 at 14:47
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Muška
AVO, ale Milan bude vykonávať činnosťou na základe Autorského práva, nemusí mať pridelené IČO. Prečo by mal žiadať o IČO , na základe čoho ?
Veď to môže byť jednorázová činnosť a bude patriť pod § 6 - SZČO. Potom IČO zasa vráti?????
Moje vedomosti sú také, že každý subjekt, ktorý podniká (nielen podľa živnostenského oprávnenia) má požiadať o pridelenie IČO štatistický úrad. Robí tak vtedy, ak ho nemá pridelené okresným úradom alebo súdom ... atď. Nakoľko je príjem podľa autorského zákona podľa môjho názoru príjmom podľa § 6 ZDP... predpokladám samostatnú zárobkovú činnosť. Kým bude spadať pod tento typ "samostatne zárobkovo činnej osoby" IČO si podľa môjho názoru potrebuje. Pozri si napr. § 3a Obchodného zákonníka ... IČO je povinnou náležitosťou obchodných dokumentov ... a ako ho používať, ak ho nemá pridelené?

Preto doporučujem: info na Okresnom úrade, keď bude vracať živnosť a následne, ak mu bude odobraté požiadať štatistický úrad ...

Taký je môj pohľad.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Muška
Dokonca ak je niekto živnostník a vykonáva aj činnosť na základe Autorského práva, tak na faktúrach, ktoré vystaví za činnosť Autora, tak neuvádza svoje IČO /to má pridelené iba pre živnnosť/, uvádza iba svoje DIČ.
Tak toto si myslí veľa subjektov, ktoré nepožiadali o pridelenie IČO. Opäť dávam do pozornosti § 3a Obchodného zákonníka ... faktúru možno podľa môjho názoru považovať za obchodný dokument (ak Tesco zaň považuje doklad z ERP). A akú inú identifikáciu má subjekt, ktorý podniká podľa Autorského zákona?

Preto opäť ... doporučujem informovať sa.
Naposledy upravil Jana Acsová : 23.08.05 at 16:14
0 0
Milann Milann

Milann je offline (nepripojený) Milann

Dakujem Vam vsetkym co ste sa zapojili. Nuz este mi zostava teda kontaktovat statisticky urad. Mam ho pra metrov od prace, tak asi zajtra tam zbehnem .
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Milann
Dakujem Vam vsetkym co ste sa zapojili. Nuz este mi zostava teda kontaktovat statisticky urad. Mam ho pra metrov od prace, tak asi zajtra tam zbehnem .
Milan daj vedieť ako si to doriešil. ja prikladám ešte odpoveď , ktorou som sa dožadovala či uvádzať pridelené IČO /živnosť/, alebo nie.

"Činnosť umelcov, autorov nie je podnikaním podľa zákona o živnostenskom podnikaní v znení neskorších predpisov ani podnikaním podľa osobitných predpisov. Z toho dôvodu napr. umelec, autor neuvádza v súvislosti s touto činnosťou identifikačné číslo, a to aj napriek tomu, že popri umeleckej , alebo autorskej činnosti vykonáva aj podnikateľskú činnosť na základe živnostenského zákona alebo podľa osobitných predpisov."
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

AVO
Tak toto si myslí veľa subjektov, ktoré nepožiadali o pridelenie IČO.
Tieto subjekty vykonávali svoju činnosť pod svojim rodným číslom a teraz pod prideleným DIČ.
0 0
Milann Milann

Milann je offline (nepripojený) Milann

Muška
Tieto subjekty vykonávali svoju činnosť pod svojim rodným číslom a teraz pod prideleným DIČ.
Muška. Takze nepotrebuejm ICO? Mozem teda vystavit fakturu bez ICO?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Milann
Muška. Takze nepotrebuejm ICO? Mozem teda vystavit fakturu bez ICO?
Milan, ja robím DP aj autorom a umelcom. Majú pridelené DIČ. Faktúry vystavujú iba pod svojim DIČ.
Ak máš ten Štatistický úrad blízko, tak sa opýtaj, alebo tam zavolaj, aby si mal istotu, že aj Tvoja činnosť patrí pod Autorský zákon a v tom prípade IČO nepotrebuješ.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať