Zavrieť

Porady

vodovodné trubky

Môžete mi prosím poradiť aké trubky použiť na rozvody vody po dome, ktoré budú neskôr pod podlahovým kúrením - zaliate v podlahe ? Plast, kov,...
Každý potencionálny dodávateľ chváli to svoje a má tie "naj" argumenty...
Je potrebné dávať pod trubky ypu?
Ďakujem za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kero64 je offline (nepripojený) kero64

    kero64
    Ja osobne by som dal plast. Istý čas som s ním pracoval a je to super. Nezhrzavie, netreba tak veľké trubky ako kovové, nič sa tam neusádza a má aj dlhú životnosť. Len neviem, prečo pod podlahovku. Ak už do podlahy, tak okolo stien, dobre zaizolovať a hlavne zakresliť, pre prípadné potreby vŕtať do podlahy. Aj tak by som odporúčal dať to do steny. Keby nastal problém, ľahšie sa dostanete po trubku už či kovovú alebo plastovú v stene, ako v podlahe. Zvlášť, keď tam bude podlahovka a na nej dlažba alebo plávajúca podlaha. Rozhodnutie je na vás.

    jankazb je offline (nepripojený) jankazb

    Aktívny človek s technickým myslením, budúci stavebník ...viac jankazb
    Myslím že spomínali vodári steny, tak asi áno čo sa týka umiestnenia. Po nás chcú výber materiálu a to sa nevieme rozhodnúť. Samozrejme rozhoduje kvalita / cena.

    IgyPop je offline (nepripojený) IgyPop

    IgyPop
    Ja by som to do podlahy urcite nedával. Zo svojho okolia poznám dva prípady ked prasklo myslím, ze plastové koleno, nie zvar, cize to bola asi výrobná vada. V stene sa to lahsie opravuje.

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Pod trubkami sa samozrejme musí izolovať.Ale robí sa to až po položení trubiek.Čo sa týka kvality vodárskych trubiek platí, čím drahšie tým lepšie.

    jankazb je offline (nepripojený) jankazb

    Aktívny človek s technickým myslením, budúci stavebník ...viac jankazb
    Ďakujem, a ešte: kov či plast (a prečo) ?

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Kov hrdzavie .Životnosť ocele cca 40 rokov.Usadzuje sa na ňom vodný kameň.Ak máte vodu zo studne tak sa upchávajú trubky vodným kameňom.Pomerne vysoká cena oproti plastu.Zložitejšia montáž tým pádom aj drahšia.
    Plast predsa len trošičku cítiť.Najmä vtedy ak voda v takýchto trubkách dlhšiu dobu postojí.Otázne je však či tú vodu budete len piť alebo koľko jej vypijete ?

    jankazb je offline (nepripojený) jankazb

    Aktívny človek s technickým myslením, budúci stavebník ...viac jankazb
    Pijeme ju určite, ale ešte radšej dobré suché červené :-)

    IgyPop je offline (nepripojený) IgyPop

    IgyPop
    Kamarát si dával také nieco ako do podlahovky, cize vnútri trubka teflonová na toma asi hliníkový tlakový obal a este ochranný plastový obal. Ich nevýhodou je, ze kolená zmensujú prierez tj aj prietok.

    220870 aký más na tieto trubky názor/skúsenosti?

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    IgyPop Pozri príspevok
    Kamarát si dával také nieco ako do podlahovky, cize vnútri trubka teflonová na toma asi hliníkový tlakový obal a este ochranný plastový obal. Ich nevýhodou je, ze kolená zmensujú prierez tj aj prietok.

    220870 aký más na tieto trubky názor/skúsenosti?
    Neviem nepoznám všetky technológie.Ale na vodovodnom potrubí by nemalo vadiť že je vnútorný priemer o niečo menší.iné to je pri kurenárskych trubkách.

    kero64 je offline (nepripojený) kero64

    kero64
    IgyPop Pozri príspevok
    Kamarát si dával také nieco ako do podlahovky, cize vnútri trubka teflonová na toma asi hliníkový tlakový obal a este ochranný plastový obal. Ich nevýhodou je, ze kolená zmensujú prierez tj aj prietok.

    220870 aký más na tieto trubky názor/skúsenosti?
    Trubky o ktorých píšeš sú plastohliníkové a používajú sa na kúrenie. Dajú sa použiť aj na rozvod vody, ale je to zbytočný luxus lebo sú drahšie ako klasické plastové a hlavne spájacie komponenty sú pri plastohliníkových drahšie. Te vnútorný plast na tej plastohliníkovej je rovnaký, ako na tej klasickej plastovej. Je veľmi hladký, má veľmi dobrý prietok vody a preto nieje treba tak veľký priemer trubky, ako kovovej. Ak sa dobre zaizolujú, teplá voda pomalšie chladne lebo plast nemá také tepelné straty, ako kov. A pri testoch vydržali až 75 atm. tlaku, kedy praskol lisovaný spoj, ale trubka vydržala. Ak si vezmete, že v bežnej sústave je iba okolo 4 atm. tlak vody, je takmer nemožné, aby sama od seba praskla. Kolená sú zo špeciálnej mosadze, na ktorú sa tiež neusádza vodný kameň. Rozhodnutie je samozrejme na každom. Ja mám doma niektoré rozvody už z plastu a nikdy by som nemenil. Jeho výhodou je tvárnosť. Tam, kde z kovu potrebujete kolená, dá sa trubka do určitého rádiusu ohnúť. Sú tvárne a v prípade potreby sa dajú kedykoľvek nadpájať, robiť odbočky a aj celková montáž je oveľa kratšia, ako kovových rozvodov. Ak by ste to predsa len dávali do steny, netreba vysekávať tak veľké drážky. Aj keď dnes sa to už rukami nerobí. Najlepšie bude nechať si urobiť cenovú ponuku z plastu a aj z kovu a uvidíte sami. Ak kov vydrží 40 rokov, plast ak nepoškodíte mechanicky, prežije vás.

    kero64 je offline (nepripojený) kero64

    kero64
    petervi Pozri príspevok
    Aka hrubka izolacie sa dava na vodu a aka na rozvody k radiatorom?
    Záleží na tebe. Ja ti môžem iba napísať, akú izoláciu som používal, keď som ešte robil kúrenie. A aj to iba na plast. Vodovodné potrubie sme izolovali Tubolitom. Sú to také molitanové trubky, ktoré sa navliekajú na tie plastové. Hrúbka toho molitanu je odhadom asi 6mm stena. Kúrenárske už sú izolované priamo z výroby. Tiež sú obalené molitanom a povrch je ešte obalený fóliou. Je s nimi veľmi dobrá práca.

    petervi je offline (nepripojený) petervi

    petervi
    rozmyslal som nad 20 mm (do obvodovej steny profi 400mm,planujem aj zateplit),ale asi bude stacit aj 13mm izolacia

    spilo je offline (nepripojený) spilo

    spilo
    nechcem velmy mudrovať ale ta izolácia s tam dáva skorej kvôli zvonkovej izolácii, keďže tepelná strata tam je zanedbateľná

    dolfort je offline (nepripojený) dolfort

    dolfort
    Ja mám plastové Geberit, minimum spojov, ohýbané všade kde sa len dá. Drahé jak sviňa, ale musí to vydržať na celý život.
    DSC33649.JPG  
    DSC33654.JPG  
    1/1

    Vetrooo je offline (nepripojený) Vetrooo

    Vetrooo
    Ja viem že na vodu existujú:
    Kovové:
    výhoda-nevidím žiadnu
    nevýhoda-pracné, drahé, malá životnosť.
    Plastové:
    výhoda-lahšia práca, veľká životnosť.
    nevýhoda-neviem
    Kúrenie:
    Kovové-detto
    Hliník plast
    výhoda-lepšia práca tým pádom aj cena, žiadne koená, všetko sa nohýba.
    nevýhoda-neviem.

    Niektorý vychc.ný vodári ťa chcú presvedčiť hliník plast lebo sa to ľahko robí nabúchajú metre a vývody za 2dni zhrábnu 10-15tis(na koruny) za robotu a zmiznú. Ešte sa ani neobťažujú robiť drážky, všetko šmrdajú na podlahu (nezájem). Niektorý Ti dokonca ani z obyčajných plastových nespravia- iba z hliník plastu.

    Rozdiel v technologii:
    plast: tepelne zvárané spoje
    hliník plast: lisované spoje

    Podľa mňa hlavná nevýhoda použiť tieto trubky na vodu je v tom že v tých lisovaných spojoch je zúžený priemer. Preto potom v tých panelákoch s prerobeným jadrom keď sa večer sprchuješ zobudíš pol domu.
    Okrem tohop aj cena.
    Jednu výhodu som zabudol:
    Jedny aj druhé plasťaky si urobíš aj sám. Ja si to teda budem robiť sám. Nedám sa oklamať od nejakého kvázi vodára kurenára.
    Nenažrané lajdácke hovadá su to.
    A niektorý dokonca ani neporadia ako to urobiť lebo je to dobrý biznis.
    Mám kolegov v práci vodárov a sú to svine.
    Každý deň počúvam, včera som zas zarobil dva litre za dve hodiny.
    Neskutočná nenažranosť a nekvalita.
    Ja si to nedám urobiť ani priamo kolegovi, ktorého poznám

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.